www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 10 Aug, 2020 3:21

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 52 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Paldiski tuumareaktor
PostitusPostitatud: 27 Apr, 2005 13:18 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Sept, 2004 19:08
Postitusi: 170
Asukoht: Tallinn
Oskab keegi äkki midagi selle kohta täpsemalt rääkida (mis seal täpselt oli, mis ajavahemikul, mis praegu toimub?). Ise olen Paldiskis palju ringi kolanud ja iga kord miskit uut ja huvitavat avastanud. Selle tuumareaktoriga olen üritanud paar korda lähemalt tutvust teha, kuid pole suutnud Falck`i valvega ühele meelele saada. Kord üks vanem valvur küll oli nõus veidi rohkem rääkima sellest (näitas igasuguseid huvitavaid fotosi ja rääkis, kuidas seda värki omal ajal mööda raudteed läbi metsa minema toimetati), kuid territooriumile ei olnud nõus siiski ekskursioonile laskma :cry: Väidetavalt pidavat seal majas praegugi veel sektoriteks lõigatuna tuumaallveelaev seisma...?
Ja veel - teab keegi äkki seletada, kust kohast otsida seda (ei teagi, kas tegu linnalegendiga või mitte) allveelaevade veealust sissesõidukohta või seda, kus nad omal ajal seisid?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Paldiski
PostitusPostitatud: 27 Apr, 2005 15:24 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Jaan, 2005 16:02
Postitusi: 3211
Asukoht: Tallinn
Olin ülevõtmise juures tegev ja teenisin ka ise 3 aastat Paldiskis ning pole vist nurgatagust, missugune mu terava kotkasilma eest seal varjule oleks võinud jääda.
1. Pole seal mingit allveelaevade sissesõidukanalit ega miskit. Jutud seiklushimulistele lastele!
2. Praegu on endise õppeotstarbelise reaktorihoonestuse territooriumil riiklik radioaktiivsete jäätmete ladustuskoht. Sellest ka selline valve. Soovitus minu poolt oleks sinna mitte tükkida. Noh, nii, igaks juhuks.
3. Kõik viimane kui vidin, mis puudutas õppeallveelaeva keret samal territooriumil, viidi koos kõige muu eriti salajasega ida suunas juba väga ammu, kuid - on ju huvitav rääkida põnevaid lugusid salapärasest kinnisest alast eraldatud maa-alal?

Ainuke salapärane (kui 50% juurde fantaseerida) detail on, ja mille üle ka ise mõlgutanud olen, sellest hoidlast merre (Tallinna suunal) suunduvad 2 jahutusvedeliku kanalit. Üks neist on ametlik toru, mis läbib puhastusseadmeid, kuid teine on pea-aegu lahtine kraav, kus samuti vesi voolab, kuid mida seal aga mitte olema ei peaks (s.t seda pole ametlikult kasutusel ega, dokumentide kohaselt, isegi olemas) ja mis ka kusagilt puhastusseadmetest ei lähtu.
Mis puudutab aga Paldiski ja selle ümbruse (s.t Pakri poolsaare) keskkonnaalasesse analüüsi, siis 8-9 aastat tagasi väljamaa ekspertide poolt tehtud uuringute tulemusena leiti vähest raskemetallide normist kõrgemat taset vaid just selle eelpoolmainitud mitteametliku kanali ümbruses. Muus osas on kogu Pakri poolsaar aga võrratult puhas ja puutumatu!
Aga põnev on ju rääkida salapäraseid lugusid maa-alustest peidetud allveelaevade angaaridest, nähtamatust surmavast kiirgusest, mis siin ja seal poolsaarel välja lööb, saladuseoreooliga ümbritsetud kinnisest territooriumist poolsaare keskel jne., jne.

Kuid puht looduse nautimiseks on Pakri poolsaar võrratu!

_________________
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Apr, 2005 15:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 11 Apr, 2004 20:25
Postitusi: 242
See alveelaev olid seal maa-all vist kui ma ei eksi ning seal koolitati arvatavasti siis allveelaevnikke?on mul õigus?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Apr, 2005 17:01 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 14 Jaan, 2005 12:53
Postitusi: 531
Asukoht: Tamsalu
See alveelaev ei asunud maa all vaid hoones sees.Ja tõsi ta oli,et seal treeniti tuumaalveelaevade meeskondi enne kui nad oma laevaga uuesti merele saadeti.Tuumaalvelaevadel on 2 meeskonda 1 on laevaga merel ja teine puhkab maal.Enne kui maal olnud meeskond uuesti merele saadeti treenisid nad mingi aeg Paldiskis.Aga merel olid allveelaevad mitu kuud.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Apr, 2005 18:02 
Eemal
Liige

Liitunud: 14 Veebr, 2005 14:23
Postitusi: 1044
Sellel allveelaeva tunnelil olla selline taust olnud (vähemalt hiljuti kuulsin ühe oma töökaaslase käest, kelle tuttav oli sõjaväes lennukil olnud ja Pakrile korduvalt mune loopinudsellist lugu), et ülaltpoolt vaadates läks üks konkreetne triip metsa alati "liiga varajasel aastaajal" kollaseks. algas eikusagilt ja lõppes eikusagil. Tollel kodanikul tekkis (sügav vene aeg) tunne, et "midagi seal on".

Iseasi, mis seal oli.. võibolla lennukid lasid mingil põhjusel kütet tühjemaks paakidest sealkohas.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Apr, 2005 21:11 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 01 Veebr, 2005 16:29
Postitusi: 2238
Paldiski maaalusest allveelaeva baas on kogu aeg kuum teema olnud. Eestiajakirjanduses oli sellest kunagi jutu ja räägiti, et Paldiski oli looduslikult kõige parem koht kuhu maaalune baas teha pankrannik jne... Sammuti Eesti hea asukoht. Sõber elab mul Paldiskis enam vähem sellest ajast, kui punaarmee lahkus ja kõik urkad läbi otsinudm baasist pole jälgegi. Kohalikud aga räägivad, et vahetult enne eestlaste linna sisenemist ja vene armee lahkumist olevat sadu veoautokoormaid vedelatsemendiga linna toodud. Arvuga ma ei liialda ja seda oli tõesti meeletute kogustes. Milleks seda vaja oli. :?:
Võimalus on, et kui midagi maaall oli, siis see valati täis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28 Apr, 2005 8:14 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 11 Apr, 2004 20:25
Postitusi: 242
See, et midagi täis valati on suhteliselt tõenäoline, ses neil oli vaja oma tegevust varjata. Aga äkki jätsid nad midagi maha tähtsat maha mida ei olnud võimalik kaasa võtta. Tartus lasti mingi maaalune värk vetttäis nii, et sealt pole võimalik seda vett ära pumbata, korra vist prooviti, kuid vett tuleb palju peale.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28 Apr, 2005 8:16 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 14 Jaan, 2005 12:53
Postitusi: 531
Asukoht: Tamsalu
Vedelat tsementi oli selleks vaja,et reaktorite ümber betoonist sarkofaagid ehitada.Reaktorid on ju Paldiskis siiani alles neid polnud ju võimalik minema viia.Olen ka Pakri poolsaare läbi käinud ja ei ole muid maaaluseid ehitisi näinud kui need mis on rannakaitse ja õhutõrje patareides olnud samuti Leetse raketibaasides.Legendi maaalusest alveelaevade baasist olen ka kuulnud.Aga väidetavalt olla see juba 60-datel kinni pandud ja täis valatud.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28 Apr, 2005 9:55 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Sept, 2004 19:08
Postitusi: 170
Asukoht: Tallinn
Kuid kas siis tõesti tühipaljas allveelaevnike õppekeskus oli niivõrd salajane ning tähtis objekt, et seda nii paaniliselt valvata. Eelpool mainitud Falck`i valvur rääkis tookord veel, et ümber reaktorimaja ja seda ümbritseva aia oli mitmesaja meetri laiune maaala, kus tunnimeestel oli käsk iga suvaline (tsiviil)isik hoiatamata maha lasta. Ka olevat piirdeaia küljes olnud automatiseeritud-mehaniseeritud kuulipritsid (nende aluseid ta veel näitas aia küljes), mis samuti (ilma hoiatamata :wink: ) kohe tuld andsid, kui aiale liiga lähedale sattusid. Ja mis veel kummalisem - miks oli neid allveelaevnikke just Paldiskis vaja treenida (liiati, kui väidetavalt pole seal kunagi allveelaevu ega nende sadamat olnud), kui kogu N. Liit oli täis kohti, kus need laevukesed pesitsesid ning ennast varjasid. Oleks ju hirmus ajaraisk olnud neid kusagilt liidu avarustest Eestisse vedida, siis välja koolitada ning seejärel tagasi kusagile kolkasse tirida, kuna siin polnud neil võimalik laevale minna...? Loogilisem oleks ju, et mingid asjandused siiski siin olid...? Tsiteerin ühe leitud Paldiski-teemaliselt web`ilt: "Lisaks paiknes poolsaarel Balti laevastiku distsiplinaarpataljon, ehituspataljon, piirivalve õppekeskus poolsaare tipus koos radarijaama ning kordoniga, põhjasadamas raketikaatrid ja diiselallveelaevad, lõunasadamas aga said maabuda dessantlaevad". ( http://www.hot.ee/pakri/mattas.htm )
Seega, vastakaid arvamusi ilmselt jätkub seni, kui keegi tõesti midagi sealt leiab või siis suudab vettpidavalt tõestada, et seal tõepoolest mitte midagi säärast pole olnud :)

_________________
We're all God's people
Pilt


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28 Apr, 2005 13:08 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 05 Dets, 2004 22:01
Postitusi: 70
Asukoht: Siin ja vahest ka seal
Ehk aitab saladuskatet kergitada see kiirguskeskuse lehel asuv päris põhjalik refferaat."Tuumarelvade leviku tõkestamisega seotud probleemidest Eestis." Kes vähegi viitsib, võiks läbi lugeda kogu loo. Paldiskit ja allveelaevu puudutav jutt algab leheküljelt 38 - 47
Enda kogemuste põhjal võin väita(95%), et mingit tunnelit õppekeskuse alla ei vii. Sadamaehituse käigus on sonariga läbi-uuritud ja sukeldutud nii põhja kui ka lõunasadam. Midagi sellise tunneli olemasolule ei viidanud. Samuti on sellise tunneli, kus allveelaevad vabalt liikuda saavad, mureenikihti rajamine ülimalt keerukas.

http://www.envir.ee/kiirgus/image/Nonpro_Eesti.pdf


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Apr, 2005 4:07 
Eemal
Moderaator

Liitunud: 14 Dets, 2004 14:44
Postitusi: 1133
Teadjamaile kommenteerimiseks veidi desinformatsiooni (?) Mereleksikonist (1996; lk 310):

"Paldiskis asusid allveelaevnike õppebaas, 2 õppeotstarbelist aatomireaktorit, 2 allveelaevade diviisi ja 1 brigaad (sh aatomiallveelaevad) ning Lääne piirkonna maa-alune komandopunkt."

Ei tea kahjuks, kes on selle teksti autor, aga raskelt igatahes paneb! Kaks diviisi! Äkki mõeldi hoopis kahte divisjoni? Brigaad oli küll -- Lõunasadamas 1960-test (varem asus vist Tallinnas) kuni 1990.a-ni, siis kolisid sinna Põhjasadamast raketi- ja torpeedokaatrid. Brigaadis (157. üksik allveelaevabrigaad, s/o 10575, kutsung "Verbovka") oli 9-10 sõiduvalmis + 4-5 konserveeritud nn keskmist allveelaeva (projekt 613) + abilaevad ja -kaatrid. Brigaad allus 1970-80-tel Liepajas asunud diviisile ja eskaadrile. 1950-60-tel olid brigaadis põhiliselt "Maljutkad" e. nn väikesed allveelaevad.

Ja mis loom oli see "Lääne piirkonna maa-alune komandopunkt"? Äkki mõeldi hoopis varukomandopunkti? Vene keeles näevad "zapadnõi" ja "zapasnõi" üsna sarnased välja...

Tallinna Mereväebaasi varukomandopunkt oli seal kusagil küll (kas reaktori kõrval?), võis olla ka ühitatud Balti Laevastiku varukomandopunktiga. See võis olla üsna suur maa-alune objekt (võrreldav Pääsküla KP-ga?). Ise pole sinna kahjuks jõudnud, aga selle sissepääsu ja maa peale ulatuvaid osi näidati kunagi mingis telesaates.

Raudteepatareide kaugusmõõturitorni lähedal oli väiksem, Paldiski linna juhtkonnale mõeldud tuumavarjend.


Väheke teemast mööda küll, aga samast (artikkel "Paldiski rannapatareid") võib lugeda: "1960.-80. a-il asus (Pakri) tuletornist E-s raketipatarei."

Olid need mereväe raketid? 2 km ESE asus tollal minu teada õhukaitse seniitraketidivisjon (S-125), mitte patarei.


Mis puutub aatomiallveelaevadesse, siis siin jään vastuse võlgu. Neid peaks Läänemerre olema üsna raske ära peita -- nii et kui nad kunagi Paldiskis olid, peaks keegi neid ka näinud olema. Alaliselt igatahes mitte, sest selleks puudus Paldiskis teenindusbaas. Nende meeskonnad käisid küll vist kõik Paldiskist läbi -- alates mõnenädalastest täienduskursustest kuni isegi pooleteise aastani. Korraga oli kohal 10-15 meeskonda, igaühes keskmiselt 100-150 sõjaväelast. Neid sõidutati enamasti transpordilennukitega (Ämari kaudu), mille piloodid pidid niikuinii kuidagi oma lennutunnid täis saama, kütus oli odav -- nii et vahet polnud, kust neid kohale vedada. Ja veetigi Kamtšatkalt, Vladivostoki lähedalt ning Põhjalaevastikust.

Eestist koliti see õppekeskus Kaluuga oblastisse Obninskisse, kus juba varem asus analoogne õppekeskus.

Võib-olla mõeldi aatomiallveelaevade all tuumarelvi kandvaid diiselallveelaevu? Kui sellised alaliselt Paldiskis asusid, siis pidi seal nende jaoks olema ka spetsiaalne baas lõhkepeade jmt hoidmiseks ja teenindamiseks. Seni pole Eestis keegi sellist asja üles leidnud. Küll aga oli see olemas Lätis Liepaja lähedal.

Siiski saab minu arvates aatomiallveelaevaks nimetada vaid tuumaenergiatoitel allveeristlejat (vn k подводный крейсер, тяжелый крейсер). Nendega Läänemeres manööverdamisel polnud küll erilist mõtet.

Paldiskis asusid veel kahe allveelaevatehase filiaalid (nn сдаточные базы) -- BKZ e. Baza Krasnosormovskogo zavoda (Nižnii Novgorodis e. Gorkis asuva tehase "Krasnoje Sormovo" baas, see tehas tootis "Projekti 613" e. "Whiskey'sid") ning Baas "Larga" (vist Leningradi Admiraliteeditehase oma). Mõlemad asusid Lõunasadama kõrval.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Apr, 2005 20:03 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Mär, 2005 16:52
Postitusi: 55
Asukoht: tallinn
Tere!
Mul töökaaslane teenis paldiskis ja oli allveelaevnik.
Tema ütles et Läänemeres ei olnud tuumallveelavu. Need olid keelatud kuna L-meri on sisemeri

_________________
Igal ühel oma tõde.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Mai, 2005 18:35 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 14 Jaan, 2005 12:53
Postitusi: 531
Asukoht: Tamsalu
Tsiteeri:
Raudteepatareide kaugusmõõturitorni lähedal oli väiksem, Paldiski linna juhtkonnale mõeldud tuumavarjend.

Olen käinud seal varjendis kui mõeldakse seda mis on kaugusmõõtja torni juures.Kahtlen kas see oli algselt mõeldud tuumavarjendiks ta on ühendatud kaugusmõõtja torniga ja võis toimida raudteepatareide tulejuhtimispunktina.Kas seda tuumavarjendina kasutati raske öelda.92 oli ta rüüstatud ja mahajäetud.Teine varjend on majaka taga 130mm rannapatarei kõrval ja oli algselt rannapatarei komandopunkt.Sinna pole õnnestunud sisse minna aga plaanis on.Minu teada ka tuumaalveelaevu Läänemeres ei olnud olid ainult diiselalveelaevad.Olid küll ka mõned tuumarakettidega relvastatud diiselalveelaevad aga nende baseerumisest Paldiskis andmed puuduvad.
Majaka lähedal olid ka õhutõrjepatarei aga mis ajastust see pärit on ei oska öelda.Õhutõrje raketibaas asus tõesti eelpool viidatud kohas.Ja teine veel üsna Leetse mõisa juures mitte eriti kaugel reaktorihoonest.Reaktorihoone on tugeva valve all sellepärast,et hoones on betooniga kaetud reaktorid ja samuti ladustatakse seal territooriumil vastavas hoidlas radioaktiivseid jäätmeid.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Mai, 2005 23:14 
Eemal
Moderaator

Liitunud: 14 Dets, 2004 14:44
Postitusi: 1133
Üks maa-alune rajatis oli 1993 või 94 reaktoriterritooriumi kõrval (Paldiski-poolsel küljel) ja see oli nähtava valveta (väike tee läks sinna juurde). Tookord polnud aega lähemalt uurida, oli see mingi reservuaar või midagi muud.

Veel olid mingid punkrid reaktorist ligi 1 km mere poole, teest vasakul. Vastas paremat kätt oli midagi endise kasarmu sarnast, mida kuskil 1980-te lõpus oli kasutatud sõjaväekaubastu sigalana.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 03 Mai, 2005 11:38 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 17 Apr, 2005 9:06
Postitusi: 242
Tsiteeri:
Iseasi, mis seal oli.. võibolla lennukid lasid mingil põhjusel kütet tühjemaks paakidest sealkohas.

Miks nad seda kütust välja peaksid laskma lennu ajal? Tehke palun lollile selgeks :oops:


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 52 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt