Valga raketidiviis.

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Valga raketidiviis.

Postitus Postitas alax »

See raketidiviis väärib eraldi teemat. Koondaks siia kokku olulise info.
Lapsena nägin Nursis, kuidas päeval ja ööl autod vurasid. Suur osa Nursi Jaanimäest veeti kruusana minema.
Hiljuti käisin Nursipalu baasi vaatamas. Päris hästi on säilinud, aga nii mõndagi jäi arusaamatuks. Sest ise teenisin jalaväes ja polügoonil.
1993a. olin haiglas ja üks palatikaaslane jagas muljeid oma oma teenistusest. Ta oli tegatshist Rakvere polgus. Ta mainis Piirsalut, Rakveret, Võrut-Sännat, Aluksnet . Diviisi staap oli Valkas. Teenis ta kuskil 1964-67. Vilaskist ja muudest raketibaasidest juttu ei olnud.

Diviisi staap asus Valkas. Diviisis oli 5 keskmaaraketipolku.
Võru polgu 2 divisjoni Nursipalus ja Sännas maapealsete rakettidega R-12

Rakvere polgu 2 divisjoni Kadilas ja Rohul (Avispea) maapealsete rakettidega R-12

Haapsalu polgu 2 divisjoni Piirsalus ja Harju maakonnas Lintsis maapealsete rakettidega R-12

Valga polgu 2 divisjoni Soontagal ja Unikülas maapealsete rakettidega R-12 ning divisjon Vilaskis šahtidesse paigutatud rakkettidega R-12U

Aluksne (Lätis) polgu 2 divisjoni Zeltinis ja Silaktises maapealsete rakettidega R-12 ning divisjon Tirzal šahtidesse paigutatud rakkettidega R-12U

Lisaks veel raketidiviisi raadiosaatekeskus Võrumaal Mõnistes Tiitsa ja Mehka külade vahel.
Viimati muutis alax, 08 Okt, 2011 23:07, muudetud 1 kord kokku.
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Sellised raketid olidki:

http://www.kapyar.ru/index.php?pg=232
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Nursipalu raketibaasi kaart:
Pilt
Viimati muutis alax, 18 Jaan, 2009 15:24, muudetud 1 kord kokku.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

kas nüüd eraldi teemat just vaja on. millalgi aasta või poolteist tagasi oli siin eestis paiknenud strat. keskmaaraketibaasidest palju juttu ja arutamist. kui keegi tahab üldist lisa või uurida veel siis panin siia ühe lingi: http://www.epizodsspace.narod.ru/bibl/afan/r12/obl.html
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

On küll juttu olnud, aga see on laiali mitmes kohas. Samas on veel mõndagi segast, ajan ise ka jälgi taga. Aega võtab, uus info tekib aegamööda. Ja infot tuleb kontrollida. Loodan, et eelmised postitajad ei pahanda, kui nende info mujalt siia kopeerin
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Võru polgu Nursipalu ja Sänna baasidest
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=1190
Viimati muutis alax, 11 Mär, 2007 15:51, muudetud 1 kord kokku.
Mohnke
Uudistaja
Postitusi: 6
Liitunud: 02 Juul, 2005 22:43
Kontakt:

Postitus Postitas Mohnke »

Noh mul isa teenis seal oli vist diviisi komandöri kas nüüd parem või vasak käsi. Ise ka olen seal käinud aga suht midagi ei mäleta. Käisin ise seal uuesti , et meelde tuletada kahjuks jah ei tule meelde aga olin siis veel suht poisike. Olen üritanud isaga teha juttu sel teemal aga ei tule selle teemaga erilist infot. Siis ta teenis Nursis sealt viidi edasi Jelgavasse. Lõpetas teenimise Kanskis diviisi komandörina. Kogu ooper! Eks ma üritan sel teemal tal "käsi väänata". Visadus viib sihile.
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Kapral Karu
Moderaator


Liitunud: 14 Dets 2004
Postitusi: 488

Postitatud: 09 Jan, 2005 15:16 Teema:

--------------------------------------------------------------------------------

Haapsalu (Piirsalu-Lintsi), Rakvere (Kadila-Avispea) ja Valga (Soontaga-Uniküla-Vilaski) raketipolgud likvideeriti 1978.a suvel (Vilaski divisjon püsis võib-olla kauem). Piirsalu ja Lintsi baasid olid seejärel mitu aastat valveta, 1980-te algusest 1994.a-ni olid seal Tallinna Mereväebaasi mitme tagalaväeosa laod (suurtüki-, keemia- jm). Mereväelased jõudsid sinna isegi raudteeharu projekteerida, ent ehitamiseks miskipärast ei läinud.

Kas Haapsalu kandi mehed teavad, mis väeosa asus Uuemõisas? Kas seal 1978-ni mitte raketiväeosa staap ja teenindusüksused ei olnud? Või oli midagi muud? Hiljem läksid sealsed sõjaväerajatised PVO lennuväelaste kätte.

Raketiväelastele kuulusid ka 3-4 suurt elumaja Haapsalu kesklinnas Tallinna mnt alguses. Neist ühe keldris asus sõjakomissariaadi varujuhtimispunkt. 1960-te alguses olevat raketiväeosa staap asunud ühes mereääres endises villas, hiljem vist selles majas, kus praegu on vene kool.

Piirsalust veidi Lintsi poole oli maanteest paremal (vana mnt ääres?) raketipolgu telegraafikeskus ("sidepunker"). Piirsalu divisjonist sai Lintsi omasse ka enam-vähem otse mööda metsateid (maradöri kaardil neid kõiki pole).

Tagasi üles


max
Uudistaja


Liitunud: 9 Jan 2005
Postitusi: 4

Postitatud: 09 Jan, 2005 22:41 Teema:

--------------------------------------------------------------------------------

Minu teada asus staap siiski Piirsalus ,selles mereäärses villas Õhtu-Kalda uulitsas oli sõjakomissariaat ja ALMAVÜ jne.
Uuemõisas oli mingi NZ autopark ja laod.Seal kus teleka mast on oli mingi
sidega (n.n.moskva kaugside) seotud asutus.

Tagasi üles


Kapral Karu
Moderaator


Liitunud: 14 Dets 2004
Postitusi: 488

Postitatud: 10 Jan, 2005 1:30 Teema:

--------------------------------------------------------------------------------

Haapsalu raketipolk loodi 1959 või 1960. Kusagil neil aastail olevatki selle polgu staap lühikest aega asunud ühes merelähedases villas (mulle öeldi isegi selle hoone või endise omaniku nimi, ent olen ta unustanud). Ilmselt ei olnud see sama villa, kus paiknes sõjakomissariaat, muidu oleks mulle seda kindlasti mainitud.

Uuemõisas (kaks eraldi territooriumi mõisahoone taga, ühes on praegu uksetehas, teine seisab tühjalt) olid NZ laod (ning autopark?) Haapsalu lennuväepolku teenindanud pataljonil (s/o 42094) 1980-te algusest (u 1982-) ja kuni nende Eestist lahkumiseni 1993.a. Seal seisid ka näiteks utiilsed kütuseveo-poolhaagised (KrAZ-idele).

Kuni 1982. (v. 83.) a-ni tasus Uuemõisas asunud Kemmi (nimi võib ka vigane olla!) alajaama tarbimise eest Ämaris asunud s/o 21265 (teeninduspataljon Ämari pommituslennuväepolgu juures). See väeosa asus Eestis (Suurkülas e. Ämaris) vähemalt 1960-te keskpaigast ja ma natuke kahtlen selles, et neil kogu selle aja laod Uuemõisas olid. Kaugevõitu ikkagi!

Raketipolk likvideeriti 1978-79. 1970-te lõpul jäi Uuemõisa uus häärber (see pikk hoone, kus praegu on kool) varemeisse. Ka Uuemõisa häärberid olevat üsna kaua olnud vene sõjaväe käes, kas seal ei olnud 1960-70-tel mingit staapi?

Siit siis ka minu hüpotees, et äkki oli Haapsalu raketipolgulgi staap Haapsalus ka 1970-tel, nagu olid Rakvere ja Valga polkudel staabid vastavates linnades (oletan, et ka Võru omal). Piirsalus on küll rohkem hooneid kui Lintsis, ent võib-olla oli polgu staap seal hilisemal ajal (1970-te lõpupoolel)?
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Valga keskmaaraketidiviisi Haapsalu polgust, Piirsalu ja Lintsi baasid

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... t=piirsalu
Viimati muutis alax, 11 Mär, 2007 15:53, muudetud 1 kord kokku.
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Sel suvel olin Nursipalu baasis, uurisin hoolega stardiplatse. Ei leidnud oma arust mingeid märke, et sealt oleks kunagi ükski rakett startinud. Kuumusega peaks ju mingidki jäljed maha jääma. Stardikohtade betoon nägi sile ja puhas välja.
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Valga keskmaaraketidiviisi Vilaski baas, ainuke shahtidega raketibaas Eestis

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... ht=vilaski
Viimati muutis alax, 11 Mär, 2007 15:46, muudetud 1 kord kokku.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

nursipalust ilmselt pole starti toimunud ja andmeid ka selle kohta pole, kuid sännast on teadaolevalt 1964a. 2. dets. toimunud start novaja zemlja tuumapoligonile ja start ning tuumakatse õnnestusid...selle kohta oli mälestusmärk aga see hävis ajal mill logistika keskuse tarvis ümeberehitus tööd sänna baasis käisid ja metsa maha võeti.
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Pilte ja piltide linke Nl sõjaväe objektidest, eriti just Rakvere polgu Kadila baasist.
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... ght=kadila
oleng
Liige
Postitusi: 57
Liitunud: 03 Juun, 2005 19:21
Asukoht: est
Kontakt:

Postitus Postitas oleng »

valgamaal oli ka sangastes mingi raketibaas
mida ei tea see huvitab
alax
Liige
Postitusi: 1526
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Osalenud Eesti piirivalve ülesehitamisel. Raadioside. NLiidu sõjaväes 40. tankidiviisi 75.motolaskurpolgus Gussevis 1970-1972. Lasketiiru elektrik. 50a. metsas ja soodes jooksnud.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist