SS?

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Vasta
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

Vastuseks sinu küsimusele SS-ist koeraokse:'
Allgemeine SS (esmane, põhi SS) - siia kuuluasid vaid SS-organisatsiooni liikmed, kes vastasid nii rassiliselt kui füüsiliselt ettenähtud nõuetele. Muul ajal tegelesid nad oma põhitööga. Vormi kanti ainult partei kokkutulekutel ja õppustel. Peale 1933. aastat värvati Allgemeine SS liikmeid ainult Hitlerjugendi liikmete seast sooviavalduse alusel. 18 aastaseks saanud rassiliselt puhas, poliitiliselt ja füüsiliselt kõlbulik Hitlerjugendi liige võeti sooviavalduse alusel SS-kandidaadiks (SS-Bewerber). Igal aastal toimuval parteikonverentsil võeti liikmekandidaat vastu SS-aspirandiks (SS-Anwärter). Talle anti SS-tunnistus ja saadeti vastava katseajaga teenima Allgemeine SS-rügementi (SS-Mann, SS-Juker). SS-Junker oli ohvitseri kandidaat, kes katseaja möödudes ohvitseride kooli saadeti. Selle lõpetamisel ülendati ta kadetiks (SS-Oberjunker) ja saadeti teenima SS-rügementi. Peale ettenähtud teenitusaega ülendati nooremleitnandiks (SS-Untersturmführer).
SS (Schutzstaffel) oli NSDAP kaitsevägi, loodi 1925, kuid esimesed ihukaitsjate grupid moodustati nn. õlleputši 2. aastapäeval. Algul oli SS Hitleri isiklik ihukaitsevägi. 1929 SS juhiks saanud Himmler muutis SS-i partei sisepolitseiks. Loosungiks sai "Meine Ehre heist Treue" (minu au on truudus). SS pidi kaitsma partei rassipuhtust.
193 loodi SS osakonnana SD (Sicherheitsdienst) - julgeoleku- ja luureamet. Alates 1939 oli SD Reichi Julgeoleku peaamei 6.osakond, mis tegeles luure- ja vastuluurega, korraldas diversiooni- ja provokatsiooniakte.
1934. aastast läks SS-i alla riiklik salapolitsei - Gestapo (Geheimne Staatspolizei).Alates 1939 oli Gestapo Reichi Julgeoleku Peaameti 4. osakond, kes tegeles poliitiliste vastastega, talle allusid koonduslaagrid ning korraldas luuret ja terrorioperatsioone.
SS Totenkopf-Verbände(Surnupealuu-formatsioon) - iseseisev üksus, mos kosnes kontsentratsioonilaagrite valvuritest. Selle liikmed olid värvatud põhiliselt Allgemeine SS liikmete hulgast. Eraldusmärgina kandsid nad kraenurgal mustal trafaretil hõbedast surnupealuud, mis teistes SS-üksustes oli mütsimärgiks. Hiljem moodustati SS-Totenkopf valvuritest Waffen-SS juurde "Totenkopf Division" ja vangivalvurid asendati väljaspool SS-i värvatud, enamasti rindeteenistuseks kõlbmatute meestega. Väljastpoolt SSi värvatud konsentratsioonilaagrite valvurid kandsid kraenurgal topelt-haakristi (Doppelhakenkreuz).
Seega, SS jagunes:
1. Allgemeine SS, eliitklubi, sinna kuulumine oli karjääri alus
2. Verfügungsgruppe - tänavapatrullteenistus, nn. ketikoerad
3. Totenkopfverbünde - koonduslaagrite valve
4. Waffen-SS (relva - SS) - alates 1939. aasta lõpust
Kokku kuulus SSi, peamiselt Waffen-SSi, mis olid eliitväeosad, sõja lõpus ligi miljon meest.
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

Ahjaa, Waffen-SS (Relva-SS) ununes:
siin võitlesid lisaks riigisakslastele ja etnilistele sakslastele ning liitlastele lisaks peaaegu kõigi nii ida- kui lääne -Euroopa rahvaste esindajad. Eseimene relva-SS rügement formeeriti 1940 "Leibstandarte Adolf Hitler" nime all. See kasvas välja Hitleri ihukaisest "SS-Verfügungstruppe". Peale Poola sõjakäiku kasvasid need algul brigaadideks, seejärel diviisideks, moodustades Wehrmachtiga paralleelse armee. Nii muutus see rügement samanimeliseks diviisiks. Rügement "Deutschland" koos Austriast pärineva rügemendiga "Der Führer" ja Madalmaadest pärit rügemendiga "Langemarck" moodustasid diviisi "Das Reich". Kolmanda diviisi moodustas "Totenkopf-Division". Nendest diviisidest kasvaski hiljem välja Waffen-SS.
Esialgu pidid Waffen-SSi astujad olema nn. aaria tõugu. Hiljem loobuti sellest nõudest ja sinna hakati võtma ka nn. idarasside esindajaid - esialgu ainult reavõitlejatena, kuid peagi ka ohvitsere. SAMAL AJAL WAFFEN-SSis OLEMINE EI ANDNUD ÕIGUST ALLGEMEINE SSi ASTUMISEKS. Seda asjaolu teadamata süüdistatakse nüüd relva-SS üksustes teeninud eesti sõjamehi sageli SSi kuulumises. Need on aga kaks täiesti eri asja. Allgemeine SS oli poliitiline organisatsioon, Waffen-SS aga puht sõjaline relvajõud, eliitväeosad.Eestil oli olemas Eesi 20.Waffen-SS diviis (umbes 50000 eestlast), mis moodustati Eesti SS-leegioni baasil. Lätil oli muide 2 Waffen-SS diviisi (umbes 73000 lätlast).
1945 kuulus Waffen-SS koosseisu 33 diviisi, 3 brigaadi ja mõned väiksemad, iseseisvad üksused. Neis oli moodustatud 7 tanki-, 5 tankitõrje-, 7 mägiküti- ja 2 ratsaväediviisi. Ülejäänud diviisid koosnesid lääne- ja idaalade rahvustest formeeritud üksustest.
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

Pisike täiendus SS loole ja siis on ka minu mõistus otsas:
Tegemist NSDAP sõjaväestatud eliitorganisatsiooniga. Asutati SA (Sturmabteilung - rünnakrühm) koosseisus, kuid pärast nn. pikkade nugade öö (30.06.-02.07.1934) sai iseseisvaks organisatsiooniks ja muutus tähtsamaks ja koosseisult suuremaks kui SA.
1944 oli liikmeid järgnevalt:
1. Allgemeine-SS: 200000
2. SS-Totenkopferbände: 25000
3. SS-Verfügungstruppen (alates 1939 Waffen-SS): 950000
1939 loodud Riigi Julgeoleku Peaamet (Reichssicherheitshauptamt) allutati ka SS-ile. Himmleri saades 1943 siseministriks muutus SS kõikvõimsaks organisatsiooniks, mis kontrollis riigiaparaati ning oli nii Saksamaal kui ka tema poolt okupeeritud aladel peamiseks terrori ja repressioonide teostajaks. SS ohvitseridele ja reakoosseisule tagati rahalised, sotsiaalsed ja seksuaalsed eesõigused. Nürnberi protsessil tunnistati SS kuritegelikuks organisatsiooniks.
Kirjandust:
Felix Steiner "Relva-SS vabatahtlikud" Olion, Tallinn 1999
Steiner oli SS-kindral kes on seotud ka eesti vabatehtlike ning lahingutega Põhja - Eestis.
Vt. lisaks: www.dhm.de (siit otsi ise alapunkte, neid on palju siin)
www.hot.ee/vaikal/tekst-9.html
www.shoa.de/gestapo.html
http://www.dhm.de/lemo/html/wk2/kriegsv ... index.html
oh, ma loodan, et need aadressid said ikka õieti kirja pandud
Steiner
Liige
Postitusi: 81
Liitunud: 27 Nov, 2004 0:21
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Steiner »

Mhh...7 mägiküti ("Gebirgsjäger") diiviisi. Ma sain nagu 6...Ees diviisi number ehk siis Waffen SS (Freiwilligen) Gebirgs Divison .. : 6. "Nord", 7. "Prinz Eugen", 13. "Handchar", 21. "Skanderberg", 23. "Kama", 24. Karstjäger Division der Waffen-SS. Või sa arvestad selle "Ostürkicher Waffen Verbände der SS" ka sinna? See nagu polnd õieti diiviski vaid siuke ühendav nimetus/üksus. Ühendas endas igast Kaukaasia ja Kasahhi jne "vabatahtlike". Teoorias plaaniti see jah, mägi diviisiks/üksuseks. Või mis üksust sa selleks 7ndaks pakud?
Ratsa diviise pakud 2. Mina sain 4 :) - 8.(SS-Kavallerie Divison) "Florian Geyer", 22. "Maria Theresa", 33. Ungariche no.3 (on ka allikaid, et lihtsalt Grenadier ehk jalaväediviis. Igastahes tegelikult mingit diviisi õieti ei formeeritudki, siuke paberi üksus suresti. Aga siiski, number on talle antud.), 37. "Lützow".
6 Tanki diviisi: 1.Leibstandarte "Adolf Hitler", 2. "Das Reich", 3. "Totenkopf", 5. "Wiking", 9. "Hohenstaufen", 10. "Frundsberg", 12. "Hitlerjugend". Sinu seitsmes Waffen-SS tankidiviis?
Päris vahva ja minu jaoks esmakordne, et "panzergrenadier" diviisid tõlgitakse tankitõrje. :) Neid oli 6, ilmselt sa siis ühe panzer- ja panzergreandier diviisi vahetusse ajand.
Ja paberite järgi moodustati siiski 38 Waffen-SS diviisi, neist mitmed siiski siuksed "paberi üksused", reaalseid diviise polnud. Aga siiski.
Niih, rohkem ei "nori" praegu siis. Muidu suht asjalikku infot lisasid. Apsakaid veel aga ma magama ära praegu, ei viitsi seletada rohkem :P Aga ootaks su kommentaare diviiside (arvu) kohta siis.
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

Kahjuks Steiner ei oska ma moment sinu küsimustele vastata. Pean nüüd nats ise uurima seda raamatut, kust ma need andmed koukisin. Nii umbes nädala jooksul saad vastuse.
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

Nojah, Steiner, ma jään kindlaks enda arvude juurde. Need on diviisid sakslastest. Ülejäänud diviisid olid lääne- ja idaala rahvustest formeeritud üksused. Küllap need juurde liites saabki sinu antud arvud. Ja ma tean kuradima hästi mis on panzer ja mis on panzergrenadier! :lol: :lol: :lol:
kapten Finn
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 16 Sept, 2005 18:02
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas kapten Finn »

SS oli kuritegelik organisatsion ja targutada pole siin midagi. Ja Waffen SS samasugused kõrilõikajad. Ma ei saa eu, mis siin veel asjade üle targutada. Oleks aeg hakata üle saama fašistlikust mõttelaadist ja mõelda nii nagu kogu tsiviliseeritud inimkond mõtled. Kaua me kaitseme kurjategijaid ja teeme nendest iidolid ja kangelased?
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Kapten Finn, kas minu naabrionu, kes 18 aastaselt Waffen SSi mobiliseeriti, Oppelni koti ja Tsehhi põrgu läbi tegi, oli ka kriminaalkurjategija? Või need Euroopa vabatahtlikud, kes sõja lõpukuudel ideelistel kaalutlustel veel Waffen SSi astusid, et punane tont Euroopast eemal hoida, olid röövlid? Mida neil ja kuskohalt röövida oli ?
Ole hea mees ja mõtle ikka enne järele, kui siia loosungeid pilduma tuled.
teddybbeer
Liige
Postitusi: 362
Liitunud: 17 Apr, 2004 15:07
Kontakt:

Postitus Postitas teddybbeer »

Steiner kirjutas:Mhh...7 mägiküti ("Gebirgsjäger") diiviisi. Ma sain nagu 6...Ees diviisi number ehk siis Waffen SS (Freiwilligen) Gebirgs Divison .. : 6. "Nord", 7. "Prinz Eugen", 13. "Handchar", 21. "Skanderberg", 23. "Kama", 24. Karstjäger Division der Waffen-SS. Või sa arvestad selle "Ostürkicher Waffen Verbände der SS" ka sinna? See nagu polnd õieti diiviski vaid siuke ühendav nimetus/üksus. Ühendas endas igast Kaukaasia ja Kasahhi jne "vabatahtlike". Teoorias plaaniti see jah, mägi diviisiks/üksuseks. Või mis üksust sa selleks 7ndaks pakud?
Ratsa diviise pakud 2. Mina sain 4 :) - 8.(SS-Kavallerie Divison) "Florian Geyer", 22. "Maria Theresa", 33. Ungariche no.3 (on ka allikaid, et lihtsalt Grenadier ehk jalaväediviis. Igastahes tegelikult mingit diviisi õieti ei formeeritudki, siuke paberi üksus suresti. Aga siiski, number on talle antud.), 37. "Lützow".
6 Tanki diviisi: 1.Leibstandarte "Adolf Hitler", 2. "Das Reich", 3. "Totenkopf", 5. "Wiking", 9. "Hohenstaufen", 10. "Frundsberg", 12. "Hitlerjugend". Sinu seitsmes Waffen-SS tankidiviis?
Päris vahva ja minu jaoks esmakordne, et "panzergrenadier" diviisid tõlgitakse tankitõrje. :) Neid oli 6, ilmselt sa siis ühe panzer- ja panzergreandier diviisi vahetusse ajand.
Ja paberite järgi moodustati siiski 38 Waffen-SS diviisi, neist mitmed siiski siuksed "paberi üksused", reaalseid diviise polnud. Aga siiski.
Niih, rohkem ei "nori" praegu siis. Muidu suht asjalikku infot lisasid. Apsakaid veel aga ma magama ära praegu, ei viitsi seletada rohkem :P Aga ootaks su kommentaare diviiside (arvu) kohta siis.
Ehh sorry siuke huvitav kirjatükk kahe silma vahele jäänud :shock:

Kõigepealt soovitan Finnil oma propaganda karu auku sokutada ning ka midagi TEEMASSE lisada!!! Ma saan aru, et Wiesenthali keskuse pandud D sinu südant närib ja sa ihust ja hingest soovid 10000$ omanikuks saada, kuid siiski, kui sul pole midagi asjalikku lisada siis palun mine perse, ok?

Siis esimene asi mis silma jäi: W-SS tankidiviisid, sa Steiner loe õige üle mitu nime sa oma nimekirja kirjutasid :wink:. Peale sinu poolt lisatud nimekirja lisaksin ma ka veel 26. 27. 28. W-SS tankidiviisi. Need paistavad olevat miskid müstilised väeüksused, kirjandus nende kohta netis pea puudub. Niipalju leidsin: 26. tankidiviis moodustati 49. W-SS panzergrenadier brigaadi(jälle üks miskit sorti fantoomväeosa :roll: ) baasil 10. augustil 1944 Champanges Prantsusmaal ning septembris muudeti jälle millekski muuks ümber. 27. tankidiviis moodustati kah 10. augustil 51. panzergrenadier brigaadi baasil Prantsuses ning septembris väeosa kaob. 28. tankidiviis moodustati augustis Kuramaal tankibrigaadi Gross baasil(kuigi olen näinud väidet, et Grossi brigaad sõdis Baltikumi ruumis kuni novembrini ning siis saadetud täiendusena 6. tankiarmeesse.) ja septembris saadeti laiali. Misuke versioon on õige, ei tea mina öelda...

Ja palun nimeta 6 W-SS panzergrenadier diviisi.. Ma nüüd ei taha olla tähenärija, kuid minu meelest ei olnud ei Eesti ega Läti W-SS formeeringud panzergrenadierid...
Kasutaja avatar
ugandiklubi
Liige
Postitusi: 1114
Liitunud: 10 Juun, 2004 15:02
Asukoht: Tartu või Sinimäe
Kontakt:

Postitus Postitas ugandiklubi »

minu teda oli ta tegev et lääne pool Tukumsit moodustati armeegrupi "Mitte" kahest juba tegutsevast tankibrigaadist (SS-tankibrigaad "Gross" ja 101. tankibrigaad "Schmittgen") tankigrupp kindralmajor von Strachwitzi juhtimisel. See grupp pidi üle Tukumsi läbi murdma Riiga ja aitama likvideerida 1. Balti rinde kiilu, mis oli löödud 31. juulil Riia lahe äärde lääne poole Riiat ja eraldanud armeegrupi "Nord" armeegrupist "Mitte".
Mercher
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 29 Sept, 2004 18:08
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Mercher »

nublu kirjutas:
Peale pikkade nugade ööd ning Röhmi tapmist .
Muide, kas Röhmile anti ka võimalus endaga ise arved õiendada, nagu Rommelile, või kihutati talle tina SS-i poolt kerre?
We're all God's people
[img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan2.gif[/img]
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

nublu kirjutas:

Muide, kas Röhmile anti ka võimalus endaga ise arved õiendada, nagu Rommelile, või kihutati talle tina SS-i poolt kerre?
Minu teadaei antud, niipalju kui mina lugenud olen, aga aga kõike mis avaldatakse, ei saa kahjuks ka puhta kullana võtta.
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

kapten Finn kirjutas:SS oli kuritegelik organisatsion ja targutada pole siin midagi. Ja Waffen SS samasugused kõrilõikajad. Ma ei saa eu, mis siin veel asjade üle targutada. Oleks aeg hakata üle saama fašistlikust mõttelaadist ja mõelda nii nagu kogu tsiviliseeritud inimkond mõtled. Kaua me kaitseme kurjategijaid ja teeme nendest iidolid ja kangelased?
MISASJA?! See kirjatükk jäi mul hoopis kahe silma vahele ... Sa mees loe siin antud lingid ja raamatud läbi ja siis hakka loopima loosungeid. Tee ikka SS-il ja Waffen-SS-il vahet. Ja kui nüüd sinu jutu peale mõelda, siis NKVD väeüksused: kas nemad olid inglite pühapäevakoor või? Selle eelneva taustal hakkab tunduma. Aga noh, eks ´igal inimesel õigus oma arvamusele.
Prinz Eugen
Liige
Postitusi: 400
Liitunud: 26 Aug, 2005 19:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Prinz Eugen »

Teema, mille üle võib lõputult vaielda.
Kas mitte Relva-SS üksuste koosseisu puhul ei olnud rusikareegel:
1/3 riigisakslased (Saksa Riigi kodakondsed)
1/3 etnilised sakslased (Rumeenia, Ungari, Slovakkia, Jugoslaavia jms kodakondsed)
1/3 päris välismaalased (Prantsusmaa, Norra, Eesti, Läti jms).
Kindlasti tekitab raskusi ka see, et sakslastel oli tavaks oma SS-üksusi pidevalt ümber nimetada ja ümberkorraldada. Osa üksusi eksisteerisid ajutiselt.
Ja kas panzergrendadier ei ole midagi motoriseeritud jalaväe taolist?
Dietrich
Liige
Postitusi: 235
Liitunud: 01 Sept, 2005 16:21
Asukoht: Euroopa Liidu idapoolseim linn
Kontakt:

Postitus Postitas Dietrich »

Panzergranadier
Mõned ütlevad foorumis, et seda Knopp'i raamatut (''SS hoiatus ajaloost'') ei tasu uskuda ja mõned jälle kiidavad seda Question Hetkel olen alustanud selle raamatu lugemist ja nüüd ei tea mis tundega seda raamatut lugema peaksin Sad Kas võtta kõike puhta tõena või kahelda igas sõnas Question
Mina olen seda raamatut 2korda lugenud ja võin kinnitada,et tegu on parima seda teemat käsitleva raamatuga Eestis.Seda soovitan soojalt ka Mr.Koeraoksele.seal ei räägita täpsemalt selle struktuurist,kuid SS-ist kui sellisest saad sa ammendava ülevaate.

Marissa
nublu kirjutas:



Muide, kas Röhmile anti ka võimalus endaga ise arved õiendada, nagu Rommelile, või kihutati talle tina SS-i poolt kerre?


Minu teadaei antud, niipalju kui mina lugenud olen, aga aga kõike mis avaldatakse, ei saa kahjuks ka puhta kullana võtta.
Kui ma ei eksi,siis Röhmi lasi maha hilisem SS diviisi Totenkopfi juht Theodor Eicke.

Kapten Finn


SS oli kuritegelik organisatsion ja targutada pole siin midagi. Ja Waffen SS samasugused kõrilõikajad. Ma ei saa eu, mis siin veel asjade üle targutada. Oleks aeg hakata üle saama fašistlikust mõttelaadist ja mõelda nii nagu kogu tsiviliseeritud inimkond mõtled. Kaua me kaitseme kurjategijaid ja teeme nendest iidolid ja kangelased?
Üsnagi arukas jutt.Paljud tegid Finni postituse maha,kuid mina peaaegu nõustun temaga.Liiga üldistav,kuid igal juhul tõele lähedasem kui teiste seltsimeeste omad.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist