Tõnismäe pronkssõdur ja Teise Ilmasõja aus memoriaal

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Suletud
2H
Liige
Postitusi: 92
Liitunud: 11 Veebr, 2005 7:57
Kontakt:

Postitus Postitas 2H »

Marksman´il on õigus.Midagi asjalikku võiks Tartus Riia 12 ees olla.Praegu on mingi mõttetu küngas kus kaitseväelased saavad omale kevadel kartuleid maha panna.Kui II Maailmasõja aegsed kangelased on praegustele nahahoidlikele poliitikutele liiga hell teema,siis Vabadussõjast on kah tublisid mehi võtta.Või ka need kahjustavad poliitilist äri?
marksman
Liige
Postitusi: 605
Liitunud: 15 Nov, 2005 15:58
Asukoht: kaardilt sa seda kohta ei leia;)
Kontakt:

Postitus Postitas marksman »

Karuke kirjutas: ja kellelegi võibolla haljast oksakest Wehrmachtis võiduka idakampaania veteranina.
Vabandust muidugi - kuid Hitleri võidule oleks nimelt see järgnenud...

jah, seekord oleme osaliselt ühel meelel. kuid targa ohvitserina (minu arvates) ta taipas juba alguses, et see on kaotatud sõda. kuid ta ei saanud ka jääda erapooletuks kui mängus oli kodumaa saatus. oleks ju võinud temagi oma "rebasekutsikatega" Volohhovi alt jeehat tõmmata, aga ta täitis käsku. ta teadis, et temast olenes samuti kodumaa saatus. muidugi võb vaielda, kas Rebane tahtis jõuda haljale oksale võiduka sõjakäiguga, aga mina arvan, et ta tegi seda sellest kohusetundest, mis on igal õigel Eesti sõduril.
Kasutaja avatar
Soobel
Liige
Postitusi: 2197
Liitunud: 30 Dets, 2004 12:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Soobel »

Ei kujuta ette, milline sitavaht võib tõusta, kui pronkssõdur ära vedada.

Lihula oli kaugel. Eestlased on suht tuimad.
Lasnamägi ja pronkssõdur on üsna ligistikku. Ja venelased on kaunis keevaverelised estlastega võrreldes.

Ikkagi meenub see idee, millele ka Valdo viitas, ja mis siit korduvalt läbi käinud: paigutada pronksmehe vastu samasugune leinav leegioni mundris kuju ja nende vahele jalge ette igavene tuli, mis kerkib Kodu varemete maketist. Seda nähes saaks viimne kui suurohv aru, kuda eesti meeste käsi selles titaanide heitluses käis.

Kujutan juba ette, kes sellise asja püstitamise peale vahutama lähevad: ei mitte venelased ega ka leegionifännid, vaid hoopis need niinimetatud moodsat kunsti ülistavad vennikesed, kes igasugu abstraktseid pliusid ja muidu kuubikuid kunstiks peavad ja kes minu arust tuleks seevaldisse ravile saata.
Vaid Siil mu kõrval lebas siin. Ta suri ammu.
[img]http://www.soobel.planet.ee/TGMB.gif[/img]
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

marksman kirjutas:
kuid targa ohvitserina (minu arvates) ta taipas juba alguses, et see on kaotatud sõda.
Peale mõningast sorkimist on minu subjektiivses arvamises kujunenud just selline tegelaskuju - Elukutseline ideeline sõdur ütleks isegi sõjahull, kellele on tähtis sõda ise mitte see milleks seda peetakse. Pragmaatik - kes oskas leida endale selle eesmärgi täitmiseks parima koha.
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Kasutaja avatar
välihall
Liige
Postitusi: 383
Liitunud: 27 Sept, 2005 23:33
Asukoht: Euroliit
Kontakt:

Postitus Postitas välihall »

Ütlen ausalt - minu jaoks, kes ma olen sündinud kumneid aastaid hiljem kui need sündmused , on pronkssõduri austamine samasugune näkku sülitamine nagu kõik need hetked kui mind kui eestlast nimetati fashistiks seal venemaal kui ma aega teenisin.
2H
Liige
Postitusi: 92
Liitunud: 11 Veebr, 2005 7:57
Kontakt:

Postitus Postitas 2H »

Noh kas leidub siis mõni järgmine Harri Henn,kes selle pronksisulami sealt
Tõnismäelt ära veab.Too mees tegi päris hea nalja kui ta Tartus Riia tänava Lenini minema vedas.
Ja pühapäeva hommikud on üpris vaiksed..... Nii,et kraanajuhid tööle!
Kasutaja avatar
Sasha
Liige
Postitusi: 659
Liitunud: 14 Juun, 2005 16:38
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Sasha »

välihall kirjutas:Ütlen ausalt - minu jaoks, kes ma olen sündinud kumneid aastaid hiljem kui need sündmused , on pronkssõduri austamine samasugune näkku sülitamine nagu kõik need hetked kui mind kui eestlast nimetati fashistiks seal venemaal kui ma aega teenisin.
Sind ju keegi ei palu pronkssõdurit austada -- ise näed, et niigi on linnas piisavalt inimesi, kes sinna täiesti vabatahtlikult 9.mail lilledega tulevad.

Kogu see paranoia mälestusmärkide ümber on tihedalt seotud protestivaimu ja olmejonniga: oleks eestlastel kesklinnas uhkes kohas oma "eestlaste" memoriaal, võiks juba ammu rahule jätta see pronkssõdur. Igaaastane hüsteeria pronkssõduri ümber paneb aga kõik linna venelased kord aastas käia seal ja vägagi piltlikult -- lillede ja inimeste rohkusega -- tõestada miks see sõdur peab ka edaspidi seal seisma. Kes mäletavad aegu, kui Tõnismäel põles igavene tuli, siis kunagi ei käinud selle juures isegi üks kümnendik inimestest võrreldes selle arvuga, mis nüüd seal koguneb. Järelikult on põhjus inimeste protestis või jonnis, ja kogu aeg see jonn provotseerida ja protestitunded rõhutada on, pehmelt rääkides, vastutusetu ettevõtmine. Jätke see rahule ja paari-kolme aasta pärast ei kogune seal nii palju inimesi. Veel mõne aasta pärast ei ole see enam mingi ikoon, vaid lihtsalt mälestusmärk, millega kõik on harjunud ja võtavad rahulikult.
Blitz
Liige
Postitusi: 343
Liitunud: 07 Jaan, 2005 9:42
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas Blitz »

marksman kirjutas: Rebase kuju (kas sis eesti vormis või mitte võix aga seista Riia 12 ees tartus. on ju temagi mingis mõttes selle kasvandik.
Ma olla kuulnud, et Riia 12 majas ei lubatud Rebase pilti isegi mitte seinale panna. Ammugi siis hakatakse teda maja ette pronksi valama. Mitte, et mul selle vastu midagi oleks ...
marksman
Liige
Postitusi: 605
Liitunud: 15 Nov, 2005 15:58
Asukoht: kaardilt sa seda kohta ei leia;)
Kontakt:

Postitus Postitas marksman »

Rebase pilt on selles majas mitmes toas aukohal.
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Karuke
Enne, kui Rebase koha pealt oma suud paotad võiksid vähemalt mehe eluloo läbi lugeda raamat Eestis ilmunud ja ei ole üle mõistuse mahukas, peaksid jõudma läbi lugeda küll.
Rebane võitles ainult Eesti eest.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

hugo 1 kirjutas
Enne, kui Rebase koha pealt oma suud paotad võiksid vähemalt mehe eluloo läbi lugeda
Ju olen tutvunud.
Karuke ei võta tühjalt kohalt sõna.
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
vdreving
Liige
Postitusi: 597
Liitunud: 27 Dets, 2005 19:31

Postitus Postitas vdreving »

Üsna selgusetu on,mis eesmärgi täitmiseks on see pronksist mees sinna üldse paigutatud?Kuuldavasti on sinna mingid marodöörid maetud.Kas nende mälestuseks? Kui nüüd mehike ära vedada jäävad hauad alles.Kui kadunukesi ümber hakata matma,äkki selgub,et polegi kedagi sinna maetud?Vene poolel langenuid on sõjatandreil veel hulgaliselt vedelemas,kuigi propagandamasin väitis,et kangelased on ammu maetud.Näiteks Vaivaras peaksid ju sinna obeliski juurde olema tuhanded maetud,aga ei ole ju.Võin seda kindlalt väita,kuna olen seal proovikaevamisi läbi viinud. Ja mida tõi sellises mundris sõdur eesti rahvale peaks olema küll üheselt selge. Võiks teise nihutada Harju tänava varemetele las vaatab mida ta teinud on.
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

vdreving kirjutas:


Üsna selgusetu on,mis eesmärgi täitmiseks on see pronksist mees sinna üldse paigutatud?
Pronksmees on kenotaaf - st sümboolne haud kõigile kellele ta on pühendatud. Nii, et võõrvõimu sümbol ta otseselt ei ole.
Aga kuna tegu on sümboolse viguriga siis saab teda ju ka nihutada.
Päris maha lõhkuda oleks muidugi vale.
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
vdreving
Liige
Postitusi: 597
Liitunud: 27 Dets, 2005 19:31

Postitus Postitas vdreving »

Ära lõhkuda oleks muidugi väär,sellega asetaksime ennast ka kohe nendega ühele pulgale,kes kunagi vabadussõja sambad maha lõhkusid.Ja missugune kisa veel tekiks? Külll võiks selline kurjam kusagil mujal seista mitte tallinna linnas. Ajaloo jaoks peaks selline puuslik kusagil vaadata olema,hea lapsi harida ja rääkida,mis onu see selline oli. Ja muideks lõhkuda jõuab alati.
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Maarjamäel auväärt koht - parem iga kell kui Tõnismäel - igati saadaval ju?
Ei ole meil diplomaate kes selgitaks rahvale ilusti ära, et teeme nüüd korraliku memoriaali sinna Maarjamäele - ilma vaenuta, kannatlikult, sõbralikult...
Töö oleks ammu tehtud ja kõik rahul.
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: EiTahaÖelda ja 17 külalist