Tšernobõl

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

meesmetsast kirjutas:Niivõrd kuivõrd noorematel kui 30-40 ei soovitaks käia seal, kellel veel pereplaneerimised ees.
[...]
... kui kogematta kalduda sealt kõrvale, siis enamasti pidid olema teeäärsed kohad väga väga saastatud.
Sellise ehk-kui-võibolla-äkki jutu asemel võiks rääkida konkreetsemates terminites (kui üldse suu lahti teha)

Kui kindel soov siiski sinna minna, osta dosimeeter. Mida parem ja tundlikum mudel, seda parem, soovitavalt kumulatiivse mõõtmise omadustega. Õpi selgeks doosid-kontsentratsioonid, mis on inimesele ohutud ja mis ohtlikud. Ja kui sealkandis ringi käid, jälgi pidevalt, mida see seade näitab ja tee sellest omad järeldused ringikolamisel-tikkumisel

Üldiselt on paugust 21 aastat möödas ning vesi-tuul-õhk on radioaktiivse peene "mudru" (tolmu jms) paljus looduses laiali hajutanud. Avamaastikul enamikus inimesele ohtu pole - kui oleks, siis oleks seal täiesti kinnine tsoon, kuhu mitte kedagi, ammugi aga turiste mitte, üldse ei lastaks.

Karta tuleb aga suuri esemeid - teraskonstruktsioonid (sh tehnika nagu autod, tankid jms), hooned,eriti raudbetoonhooned jms. Need on endas suure sekundaarse kiirguse akumuleerinud ja võivad olla inimesele ohtlikud! Nendele lähenemisel ja eriti sisenemisel tuleks dosimeetrit eriti pingsalt jälgida!

Eeltoodu on ka põhjuseks, miks nt Pripjati "kummituslinna" valvurid elavad hiljem sinna teisaldatud vagunelamutes, mitte olemasolevate stasionaarsetes hoonetes.

Tegelikult niipalju kui ma kuulnud olen, korraldatakse sinna ainult organiseeritud ekskursioone, kus omapäi kolama ei lasta. Ja nende käigus külastatakse enam-vähem ohutu radiatsiooniga paiku, mis on varem testitud.

Loomulikult, risk jääb alati ning mingi kiirituse saab sealt nagunii. Iseasi, kas ta ohtlik on, sest looduses on niiehknii olemas kiirguse foon...
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Kasutaja avatar
Takishi
Liige
Postitusi: 383
Liitunud: 05 Aug, 2005 22:08
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas Takishi »

kui juba selline teema käsile võeti, siis räägiks oma kogemustest kah. Nimelt käisin nooremana suvel tööl, nagu ikka käiakse ja üks kord juhtus selline ots, kus ma käisin elektrialajaamas, oli seal vaja niisama asju vedada ja seal oli mingi kindel rada, kus võis kõndida, kõrvale ei lubatud minna, ja kuramus, see oli nii ammu ka et enam ei mäleta ka hästi, niipalju tead veel öelda et seal mingeid konstruktsioone polnud selle koha peal, kust nad eemale hoidsid. lihtsalt plats.. pea kohal ka juhtmeid polnud.

kommentaari palun, mida ja kui palju ma ennast seal kahjustada võisin..
meesmetsast
Liige
Postitusi: 341
Liitunud: 18 Veebr, 2006 14:48
Kontakt:

Postitus Postitas meesmetsast »

valdo kirjutas: Sellise ehk-kui-võibolla-äkki jutu asemel võiks rääkida konkreetsemates terminites (kui üldse suu lahti teha)
Tervitus vihane-Valdo.
Milles probleem? Jutu sisu põhimõtteliselt klapib sinu omaga, terminid puudu. Tavainimesele selgemaks, terminid enamasti ei ütle midagi neile.
Seega, just 2 aastat tagasi oli veel mingis ajakirjas teema ka selle kohta kuidas mingid vennad käisid seal. Kui mingi vend läks kuhugi sambla poole hakkas dosimeeter meeletult üürgama. Giid hakkas samamoodi röökima, et hoia sa sealt eemale. Muidugi ei saa sa kõvasti kiiritada kui lihtsalt lähed hüppad teekõrvale, kuid mingi mõnusa doosi sa seda kiirgust saad.

Organiseeritud ekskursioone saab ainult valitsuse kaudu. Mingid turismifirmad välismaal pakuvad mõnusa summa ja loa nad saavadki. Kiddofspeed (oli vist nii?) autor sai loa seetõttu, et tema isa töötas Ukraina valitsuses..

Organiseeritud teid pidi liikudes saab ikkagi rohkem kiiritada kui normaalkeskkonnas, seega mingit ohtu ta kindlasti kujutab!
fossiil
Liige
Postitusi: 3555
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas fossiil »

Tervist!

Olin Tsernobõlis 1986 aasta suvel nii 3-4 kuu ringis, täpselt ei oska hetkel öelda, tuleks paberites tuhnida, kuid asi ei eruta nii palju. Tol ajal oli seal üsna masendav - hiigelsuur territoorium, kõik külad evakueeritud, ainult mõned mutikesed olid siia-sinna kangekaelselt jäänud, et nemad kavatsevad surra sealsamas. Ehitasime tamme mingi Pripjati lisajõe äärde, et kevadised sulamisveed radioaktiivset saastet jõkke ei kannaks. Paljud meie poistest on ammuilma looja karjas, suurel osal sealkäinutest probleemid küll tervise, küll pereeluga, viimaste ajendid päris selged ei ole - võimalik et tegu infovähesusest tungitud stressiga.
Aga asja mõttest ei saa ma aru - milleks sinna ronida? Lihtsalt niisama, et uudishimu rahuldada, et pärast võik rusikaga rinnale koputada võiduka naeratuse saatel - et no vaadake kui kõva poiss ma olen? Vaadata pole seal suurt midagi, räämas ja mahajäetud oli kogu see värk juba siis, vaevalt et aeg midagi paremaks oleks muutnud. Tahaksid näha seatinaplaatidega kaetud soomustehnikat ja buldoosereid? Ligidale minna nagunii ei saa - kiirgusfoon on neil veel kaua aega väga kõrge, nii et mõte sellisel üritusel?

Lugupidamisega ja tervet mõistust soovides, Urmas.
meesmetsast
Liige
Postitusi: 341
Liitunud: 18 Veebr, 2006 14:48
Kontakt:

Postitus Postitas meesmetsast »

fossiil kirjutas:Tervist!

Olin Tsernobõlis 1986 aasta suvel nii 3-4 kuu ringis, täpselt ei oska hetkel öelda, tuleks paberites tuhnida, kuid asi ei eruta nii palju. Tol ajal oli seal üsna masendav - hiigelsuur territoorium, kõik külad evakueeritud, ainult mõned mutikesed olid siia-sinna kangekaelselt jäänud, et nemad kavatsevad surra sealsamas. Ehitasime tamme mingi Pripjati lisajõe äärde, et kevadised sulamisveed radioaktiivset saastet jõkke ei kannaks. Paljud meie poistest on ammuilma looja karjas, suurel osal sealkäinutest probleemid küll tervise, küll pereeluga, viimaste ajendid päris selged ei ole - võimalik et tegu infovähesusest tungitud stressiga.
Aga asja mõttest ei saa ma aru - milleks sinna ronida? Lihtsalt niisama, et uudishimu rahuldada, et pärast võik rusikaga rinnale koputada võiduka naeratuse saatel - et no vaadake kui kõva poiss ma olen? Vaadata pole seal suurt midagi, räämas ja mahajäetud oli kogu see värk juba siis, vaevalt et aeg midagi paremaks oleks muutnud. Tahaksid näha seatinaplaatidega kaetud soomustehnikat ja buldoosereid? Ligidale minna nagunii ei saa - kiirgusfoon on neil veel kaua aega väga kõrge, nii et mõte sellisel üritusel?

Lugupidamisega ja tervet mõistust soovides, Urmas.
Tervist Urmas!

Enamasti minnakse võibolla tõesti ekstreemsuse pärast, kuid kindlasti ka sellepärast, et näha mahajäetud linna. Lihtsalt, sinna minnes ju nagu siseneksid tagasi aastasse 1986 (mida mina pole näinud näiteks).
Kuidas sul endal tervisega lood on?
Martään
Liige
Postitusi: 266
Liitunud: 10 Nov, 2004 16:40
Kontakt:

Postitus Postitas Martään »

meesmetsast kirjutas:Kiddofspeed (oli vist nii?) autor sai loa seetõttu, et tema isa töötas Ukraina valitsuses..
Bullsh**
Tibi käis kah selle ekskursiooniga, aga võttis oma kiivri kaasa ja pani motonahad selga, tegi pilte ja siis luuletas kokku, et tema käis üksi ja tegi ja puha.

Mõttetu muti - ehib end võõraste sulgedega ja mängib lugeja teadmatuse peale.
fossiil
Liige
Postitusi: 3555
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas fossiil »

meesmetsast kirjutas:

Kuidas sul endal tervisega lood on?
Tänan küsimast! No kuidas öelda - hetkel ei ole nagu vigagi, kuigi üsna pärast sealt tulekut lagunes tervis päris laiali, andis ikka mitu head aastat teist kokku korjata.
Kasutaja avatar
Tux
Liige
Postitusi: 1327
Liitunud: 30 Okt, 2005 21:13
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Tux »

Takishi kirjutas:kui juba selline teema käsile võeti, siis räägiks oma kogemustest kah. Nimelt käisin nooremana suvel tööl, nagu ikka käiakse ja üks kord juhtus selline ots, kus ma käisin elektrialajaamas, oli seal vaja niisama asju vedada ja seal oli mingi kindel rada, kus võis kõndida, kõrvale ei lubatud minna, ja kuramus, see oli nii ammu ka et enam ei mäleta ka hästi, niipalju tead veel öelda et seal mingeid konstruktsioone polnud selle koha peal, kust nad eemale hoidsid. lihtsalt plats.. pea kohal ka juhtmeid polnud.

kommentaari palun, mida ja kui palju ma ennast seal kahjustada võisin..
Võib-olla oli oht elektrilööki saada, uduse ilmaga hommikukastes on õhu dielektriline takistus palju väiksem kui kuiva päikesepaistelise ilmaga ja kargeti, et sinu ja trahvo vahel tekkib sädelahendus, sellepärast oli ka lähedaleminek igaks juhuks keelatud.
Teiseks ohuks on elektrialajaamas ilmselt elektromagnetväli, mille eest ennast hoidma pidid. Vene aegsete sanitaarnormide järgi oli kõrgepingeliini ümber 200m sanitaartsoon kuhu elamuid ehitada ei tohtinud. Tänapäeval on meil vist euroelekter, sest Tallinnas Tondil on üks uus kortermaja ainult paarkümmend meetrit ülekandeliinist.
Elektromagnetkiirgus võib ka väga vastik olla, Tallinnas Taksopargi juures oli veel ka kolm sõjaväe sidemasti, mis olid otse elamukvartali keskel, vähiarstide juures oli igatahes teada, et sealsed elanikud said mõne aasta pärast nende patsientideks, aga kõva häälega sellest tookord rääkida ei tohtinud, sest nõukogude inimesele tervist ju Ameerika Hääle segasmisjaam ei kahjustanud.
Mõned sõbrad olid radarijaamaade peal ja nemad kuivatasid näiteks bushlatte paraboolide peal, olevat väga kähku kuivaks saanud! Mõned linnud olevat ka vahel poolküpsena antenni ette maha kukkunud.
Tagantjärele tarkus on täppisteadus!
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

J2 ei lase teid (kaitseväelased) nagunii sinna.
Kasutaja avatar
Soobel
Liige
Postitusi: 2193
Liitunud: 30 Dets, 2004 12:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Soobel »

Tux kirjutas: Mõned linnud olevat ka vahel poolküpsena antenni ette maha kukkunud.
Arvake ära, kuidas leiutati mikrolaineahi!
Vaid Siil mu kõrval lebas siin. Ta suri ammu.
[img]http://www.soobel.planet.ee/TGMB.gif[/img]
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

see leiutati siis kui esimest radarit ehitati.
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

meesmetsast kirjutas:
valdo kirjutas: Sellise ehk-kui-võibolla-äkki jutu asemel võiks rääkida konkreetsemates terminites (kui üldse suu lahti teha)
Tervitus vihane-Valdo.
Milles probleem? Jutu sisu põhimõtteliselt klapib sinu omaga, terminid puudu. Tavainimesele selgemaks, terminid enamasti ei ütle midagi neile.
Vabandan väga, et minu väljaütlemine kaasfoorumlasi solvas.

Minu jaoks on aga alati kõik netifoorumid olnud paigad, kus asjalikud küsimused saavad ja peavad saama ainult asjalikke vastuseid. Ja ka rumalad/lapsikud küsimused võiksid saada asjalikke vastuseid. Ehk siis ma jään oma seisukohtade juurde, et vastata ei ole mingil juhul mõtet siis, kui sel teemal midagi olulist välja öelda ei ole. Ma ei pea asjalikuks vastuseid, kus arutatakse kõrgenenud radioaktiivsusega objektide võimalikke külastamist ning isegi mitte ei mainita dosimeetrit kui seadet, mis võimaldab olukorda siiski objektiivselt hinnata.

Tegelikult soovitaksin dosimeetrit alati ka kõikidele neile, kes külastavad Eesti hüljatud militaarobjekte, millel on mingit seost olnud radioaktiivsuse või tuumalõhkepeadega. Iial ei tea ju, millal mingi "jupijumal" sinna ohtliku eseme maa sisse mattis, sisse müüris või lihtsalt vedelema jättis...

Kuna siinses foorumis ei ole radioaktiivse kiirguse ohtlikkuse teemalisi postitusi senini olnud, annaksin mõned asjalikud eestikeelsed välislingid:
http://www.ut.ee/BM/kiirgusest/kl18.htm
http://www.ut.ee/BM/kiirgusest/kl17.htm
http://rubiin.physic.ut.ee/~mkaasik/Sei ... Seire6.doc
http://www.aripaev.ee/pdf/lehed/2586.pdf (maht 5 MB) lk 13 (ÄP tellijatele on sama asi saadaval ka tekstikujul aadressil
http://www.aripaev.ee/2586/rubr_artikli ... 6&foorum=0)

Tegelikult oleksin oodanud sellealast adekvaatset teavet Keskkonnaministeeriumi Kiirguskeskuse veebilehelt, kunansee asutus peaks maksumaksja raha eest selliste asjadega ju tegelema. Seal oli aga vaid sellist üldist kantseliidi-mulinat (a la tüüpiline riigiasutus) ning ei ühtegi harivat teksti/materjali kiirguse ja selle ohtlikkuse kohta :(
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
jag
Uudistaja
Postitusi: 25
Liitunud: 14 Okt, 2005 18:24
Kontakt:

Tšernobõl

Postitus Postitas jag »

Siit leiab mõned pildid ja videolõigu Tšernobõlist. Päris hull koht.

http://26-04-1986.com/
jag
Uudistaja
Postitusi: 25
Liitunud: 14 Okt, 2005 18:24
Kontakt:

Postitus Postitas jag »

k2sna
Liige
Postitusi: 136
Liitunud: 28 Veebr, 2007 16:10
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Tšernobõl

Postitus Postitas k2sna »

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Georges ja 4 külalist