www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 08 Aug, 2020 4:16

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6295 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302 ... 420  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 26 Mai, 2018 14:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Jaan, 2007 1:05
Postitusi: 3853
Asukoht: Tartu
A4 kirjutas:
Normaalses turumajandusega ühiskonnas reguleerib toodangu hulka ja kvaliteeti turg ning pakkumise ja nõudluse vaheline suhe – tehased toodavad kaupu sellises koguses, nagu tarbijad soovivad või suudavad osta. Kui keegi toodab nt liiga kalleid või liiga kehva kvaliteediga pesumasinaid, siis on tarbijal alati võimalus osta odavam või kvaliteetsem, ning liiga kallite või kehvade pesumasinate tootja läheb lihtsalt pankrotti üsna kiiresti.

Normaalses turumajanduses (rõhutan: normaalses) peaks see tõesti nii olema. Praktikas on asjad paraku teisiti. Kasvõi ainuüksi toidukaupu läheb ikka röögatus koguses poest otse prügimäele. Või siis googelda näiteks "unsold cars" - näed pilte tohututest platsidest, mis on äärest ääreni täis müümata jäänud uusi autosid. Seal nad siis vedelevad ja otsast pikkamööda metallihunti lähevad. Mõne 3-4 aastat platsil seisnud auto võtaks ma heameelega omale, maksaks tootjale veel paarsada eurotki selle eest, aga kapitalismi tingimustes on tootja jaoks kasulikum müümata jäänud toit kemikaalidega üle valada (et keegi jumala pärast seda tasuta süüa ei saaks) ja müümata jäänud autod otse pressi alla saata kui et neid odavalt müüa või tasuta ära anda (vähemalt utiliseerimise kulud jääks sel juhul ära), sest kes siis kalli raha eest uued ära ostaks. Mis kehva kvaliteediga pesumasinatesse puutub, siis selles osas ju olukord tegelikult muutunud pole. Kui nõukaajal olid nad defitsiit ja pidid ostma kas selle, mis müügis trehvas olema või hoopis ilma olema, siis tänapäeval nad enam küll defitsiit pole, aga ikkagi ostad kas selle, mida müüakse (ühtemoodi saasta kvaliteediga kõik) või oled ilma. Korralikke lihtsalt keegi ei tooda, tootjatest suurkorporatsioonid on omavahel nii kokku leppinud. Vt. lisaks: Kavandatud vananemine
Või kas see nõukogude tehnika nii kehvakene oligi? Mul omalgi on maakodus tänaseni kasutusel tolmuimeja Saturnas aastast 1967 ja külmkapp Minsk, pärit varajastest seitsmekümnendatest. Suguvõsas on samuti pea igas majapidamises alles mõni töökorras 40-50 aastat vana külmik, pesumasin, elektripliit või mõni muu elektriline kodumasin või tööriist. Nende asjade kohati kehvapoolset kvaliteeti kompenseerib see, et kõik on lahtivõetav ja remonditav. Kaasaegne kräpp on aga enamasti toodetud nii, et remontimise võimalust polegi üldse ette nähtud - annab otsad, viskad kõige täiega minema ja ostad uue. Huvitav, kas täna toodetavad autod on 50-60 aasta pärast sellised muhedad ja "pommikindlad" vintage-kollektsioneerimisobjektid? Ma pakun, et eelmise sajandi keskpaiga raud elab tänapäevase plastmassi kordades üle.

_________________
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!

"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 26 Mai, 2018 15:28 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Okt, 2012 23:11
Postitusi: 1994
Asukoht: Reval
Ilmselgelt ei saa tolleagset kodutehnikat võrrelda kaasaegsega juba tehnika arengu mõttes. Tänapäeva külmkappi näiteks ei pea sulatama, miskipärast säilib toit seal kauem värske (minu omas on näit. mingi suletav antibakteriaalne sahtel?), osad kapid väljastavad isegi õllekest kui kangist tõmmata. :D Programmidega tsentrifuugivat-kuivatavat pesumasinat polegi millegagi võrrelda. Kaasaegne 1200w paberkottidega tolmuimeja on kordades efektiivsem ja hügieenilisem kui vana 250w Raketa mille tolmukoti puhtakskloppimine prügikasti polnud teps mitte kõige tervislikum tegevus. Kuliibinid remondivad ka neid "ühekordseid" kodumasinaid üsna edukalt, mõni remondikeskus tuleb isegi vastu ja vahetab mõne läbipõlenud transi juhtblokis ära selmet sind poodi uue järele saata (aplaus sellistele!). Selline mitteremonditavus on raamatupidajate sekkumine konstruktoritöösse ja seda kohtab kõikjal, näit. ka autode juures ja sellega tuleb lihtsalt leppida kui kaasaja tarbimisühiskonna eripärasse.

_________________
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 26 Mai, 2018 21:41 
Eemal
Liige

Liitunud: 21 Juun, 2009 19:48
Postitusi: 1481
Nõukogude süsteem jättis tähelepanuta ühe faktori - inimliku ahnuse ja sellepärast kogu majandus nagu sitt vee peal laiali vajuski. Oma toodangu eksportimisest oli NSV Liit vägagi huvitatud, sest selle eest sai valuutat. Neid põlvkonna jagu vananenud lääne autosid, mida Lada nime alla tunti müüdi vahelduva eduga ka sellistes suurtes automaades nagu Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa. Soomes samuti. Külmkappe oleks vist ka müüdud kui huvilisi oleks olnud. Natuke parem näide on fotoaparaadid. NSV Liit sai (omastas) pärast II Maailmasõja lõppu Saksamaalt endale täiesti maailmatasemel tehased . Zorki või FED olid Leica koopia ja Jenas olnud Zeissi tehase jäid nagunii Ida-Saksamaale ehk Nõukogude tsooni.
Alguses oligi sellele toodangule nõudlust ja mingil määral ka hiljem kuid nii nagu asi sakslastest jäi, nii seda aastakümnete kaupa kopeeriti. Ei insenerid ega töölised olnud huvitatud tootearendusest, sest nemad poleks läbimüügi suurendamise või ekspordi kasvamise eest midagi saanud. Oleks kiidetud, et "kodumaa ei unusta teid" ja paremal juhul ka mingi diplom pihku pistetud. Nehh sellise tänu eest midagi mõelda või teha. Insenerid ütlesid, et las hobune mõtleb, tal on suur pea ja töölised väitsid ka enda töö hoopis hobusele paraja olema.

NSV Liidu mõttemaalima kohta oli juba tollal anektoot:
"Muldvana dekabrist istub 1917 a sügisel Peterburis ahju kõrval ja kuuleb tänavalt kära.
Küsib lapselapselt , et mis seal toimub?
Revolutsioon, vanaisa!, vastab poiss.
Aaaa, revolutsioon.... ja mida nad tahavad?
Tahetakse, et poleks rikkaid.
Imelik.... meie omal ajal tahtsime, et poleks vaeseid.

See, et kõik oleks võrdselt vaesed oli nii sisseharjunud mõttemall, et veel kümmekond aastat tagasi oli mul oma toonaste ülemustega (ma olen vahel palgatööd ikka ka teinud) tõsist ütlemist. Nad olid 1950-ndatel sündinud mehed ja kogu elu n-ö juhtival kohal olnud. Täiesti tõsimeeli rääkisid , et ära osta endale uut autot, hakatakse vaatama, et palk on liiga suur ja siis hakkavad kliendid hinda maha kauplema ja ettevõttel hakkab kehvasti minema. Ma väitsin vastu, et palk on iga töötaja isiklik raha ja tahetakse, juuakse maha, tahetakse, ostetakse süüa või kunsti või auto või annetatakse kogu raha koerte varjupaigale. Mitte kellelgi, kõige vähem veel ülemustel pole selle kohta ütlemist. Me ei mõistnudki teineteist kuni viimase lõpuni.

Kui nõukogude külmkapitootjatele oleks iga välismaale kõlvanud kapi pealt 10 USA senti makstud, küll siis oleks neid kappe ja sotsialistliku töö kangelase tiitleid tulnud nagu rahet. Seda 10 senti välja maksmast aga takistas otsustajate surmahirmule lähedane tunne - äkki keegi saab rikkaks!!!

Jugoslaavias oli tollal natuke teistmoodi sotsialism ja Hiina sotsialism või kommunism kuidas nad iganes seda nimetavad on nii edukaks osutunud võtab täna Usal põlve juba kergelt värisema. NSV liidu sotsialism oli puhtalt juudi ideoloogia, hiinlased seal midagi alguses kopeerisid kuid siis pöörati tülli ja kaks sotsialismimaad andsid üksteisele vahepeal keskmise intensiivsusega tina. Põhja-Korea on kunagise NSV Liidu mantlipärija.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 28 Mai, 2018 17:26 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 29371
Tsiteeri:
Sul on õigus, et põhjused olid süsteemsed. Kuid probleem ei seisnenud mitte (ainult) kontrollide olemasolus sõjatehastes ja nende puudumises tsiviiltehastes, vaid sotsialistliku süsteemi põhimõttelises värdjalikkuses. Normaalses turumajandusega ühiskonnas reguleerib toodangu hulka ja kvaliteeti turg ning pakkumise ja nõudluse vaheline suhe – tehased toodavad kaupu sellises koguses, nagu tarbijad soovivad või suudavad osta. Kui keegi toodab nt liiga kalleid või liiga kehva kvaliteediga pesumasinaid, siis on tarbijal alati võimalus osta odavam või kvaliteetsem, ning liiga kallite või kehvade pesumasinate tootja läheb lihtsalt pankrotti üsna kiiresti.


Ma võin sulle tuua meie tänasest päevast hea näite - nimega KV tarnija nimega Gevatex. Miskipärast on KV hakanud rakmeid ja taskuid sealt ostma, kuigi (minu kogemuse põhjal) on Galvilinda tooted palju parema kvaliteediga. Näiteks võib tuua AK4 salvetaskud, kust salve kiiresti kätte saada on võimatu (proovi kui ei usu) või mollevestid, mis hargnevad üles juba esimese õppusega.

Lihtsalt praktiline näide, kuidas turg reguleerib. Kui tellija on piisavalt tumba, siis lükatakse sulle saasta, niiet silm ei pilgu. Lihtsalt turg avaldub (võib-olla avaldus, äkki on täna paremad hankijad) selles, et tarbija saab rämpsu. Ja salvetaskust salve kätte saamine on vägagi elu ja surma küsimus, külmutuskapp mitte niiväga.

Ma võiksin veel pika jutu kirjutada Saksamaal hooldatud Mercedes veokide "kvaliteedist", ilma igasuguse naljata (olen ise öösel tee ääres taskulambi valgel seal kabiini all õiendanud).

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 28 Mai, 2018 19:07 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Okt, 2012 23:11
Postitusi: 1994
Asukoht: Reval
Seni kuni hangetel domineerib peaasjalikult hind siis seda ka ostetakse. GL puhul mängivad rolli ka teised protsessid mis algasid 4-5 aastat tagasi aga need ei ole kahjuks avaliku foorumi teema.

_________________
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 28 Mai, 2018 22:14 
Eemal
Liige

Liitunud: 07 Veebr, 2009 13:28
Postitusi: 660
vanahalb kirjutas:

See, et kõik oleks võrdselt vaesed oli nii sisseharjunud mõttemall, et veel kümmekond aastat tagasi oli mul oma toonaste ülemustega (ma olen vahel palgatööd ikka ka teinud) tõsist ütlemist. Nad olid 1950-ndatel sündinud mehed ja kogu elu n-ö juhtival kohal olnud. Täiesti tõsimeeli rääkisid , et ära osta endale uut autot, hakatakse vaatama, et palk on liiga suur ja siis hakkavad kliendid hinda maha kauplema ja ettevõttel hakkab kehvasti minema. Ma väitsin vastu, et palk on iga töötaja isiklik raha ja tahetakse, juuakse maha, tahetakse, ostetakse süüa või kunsti või auto või annetatakse kogu raha koerte varjupaigale. Mitte kellelgi, kõige vähem veel ülemustel pole selle kohta ütlemist. Me ei mõistnudki teineteist kuni viimase lõpuni.

Ma saan sellest 100% aru ning u nii see USAs väidetavalt pidi olemagi. Kui inimene on ausalt raha teeninud siis võib ta end premeerida, ei ole halb toon näidata laia joont. Loomulikult, kui seda lubada saab, seal on pigem imelik IKEA pealiku ringi kulgemine kiviaegse rimakaga.
Samas, nondel 50ndatest tulnud meestel on ka omamoodi õigus, võtame kasvõi ühe sotsdemmi oma suure ameerika auto ja sellega kaasnenud skandaaliga. Kogu triangel oleks ju ära jäänud, kui ta mingi tavalise Superbi või misiganes muu "odava" aga mitte silmatorkava autoga läbi ajaks. :idea:

_________________
“It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends on his not understanding it.”


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 28 Mai, 2018 23:51 
Eemal
Liige

Liitunud: 21 Juun, 2009 19:48
Postitusi: 1481
Tegelane5 kirjutas:
Samas, nondel 50ndatest tulnud meestel on ka omamoodi õigus, võtame kasvõi ühe sotsdemmi oma suure ameerika auto ja sellega kaasnenud skandaaliga.:


Sotsdemm ei teeninud seda raha, see auto on tal netomaksjate armust. Mina seevastu tekitasin lisaväärtust - töötunni hind oli teada, niipalju läks seadmetele, niipalju ettevõtte üldkuludeks ja niipalju palgaks.
Piir on justnimelt avaliku teenistuse ja eraettevõtluse vahel. Riigipalgaliste laia joont ei loeta üldiselt heaks tooniks (va. idablokk, Venemaa, paduaafrika jms). Eraettevõtjad seevastu ostku või terve maailm kokku kui raha jagub.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 10:22 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 29371
Walter2 kirjutas:
Seni kuni hangetel domineerib peaasjalikult hind siis seda ka ostetakse. GL puhul mängivad rolli ka teised protsessid mis algasid 4-5 aastat tagasi aga need ei ole kahjuks avaliku foorumi teema.


Mul on kogemata säilinud ka AK4 salvetaskud, mis käisid omal ajal GL rakmete juurde ja seal taolisi probleeme ei esine, salvesid hoiab kolisemast ümber tasku tõmmatud kummipael, mis jällegi salve taskusse panekul või võitmisel annab venima. Kahjuks ei sobi need mollevesti külge. Ühesõnaga, olen siiani jäänud GL lojaalseks kundeks ja mingid trikid mind väga ei huvitagi - kasutajana ütlen, et kui puudub korralik lähteülesanne ja tellija poolne järelevalve, siis saasta tarnitakse ja inimlikus kapitalistlikus ühiskonnas.

Kommentaar oli mõeldud rohkem akf A4 silmadele (tellija poolse tootmise inspekteerimise idee pole ka kapitalistlikus konkurentsimajanduses päris hingusele veel läinud).

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 12:07 
Eemal
Liige

Liitunud: 14 Juun, 2005 0:55
Postitusi: 1617
Aboluutselt ei vaidle vastu, Trumm – turumajanduse ja valikuvabadusega kaasneb tõepoolest selline kõrvalnäht, et tarbija – vahet pole, kas üksikisik või riik – peab ise põhjalikumalt läbi mõtlema, mida ta tootjalt täpselt tellib, tegema ise mingeid valikuid hinna ja kvaliteedi vahel, ja olema hoolikas kontrollimaks, kas ja kui hästi tarnitud kraam lähteülesandele vastab. Palju lihtsam oleks, kui ei peaks oma pead valikute tegemisega vaevama, ja saaks südamerahus vastu võtta kõik, mis monopolisti tehasest sulle lattu tuuakse.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 16:02 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Juul, 2005 16:48
Postitusi: 1022
Kapten Trumm kirjutas:
Mul on kogemata säilinud ka AK4 salvetaskud, mis käisid omal ajal GL rakmete juurde ja seal taolisi probleeme ei esine, salvesid hoiab kolisemast ümber tasku tõmmatud kummipael, mis jällegi salve taskusse panekul või võitmisel annab venima. Kahjuks ei sobi need mollevesti külge. Ühesõnaga, olen siiani jäänud GL lojaalseks kundeks ja mingid trikid mind väga ei huvitagi - kasutajana ütlen, et kui puudub korralik lähteülesanne ja tellija poolne järelevalve, siis saasta tarnitakse ja inimlikus kapitalistlikus ühiskonnas.
Galvilinda tegi täpselt neid samu salvetaskuid enne Gevatexi ja nendega olid täpselt samad probleemid - ei saanud salvi korralikult kätte. Mõlemad tegid taskuid sama joonise põhjal.
Need salvetaskud, mida sa kasutad, on lihtsalt veel vanemad GL salvetaskud. Oleksid sa hankinud paar aastat tagasi uuemad salvetaskud galvilindast, siis oleksid sul samad probleemid, mis gevatexi salvetaskutega.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 16:33 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Juul, 2008 11:30
Postitusi: 54
Teema pealkirja ja viimaseid postitusi kokku viies teen ma algajana järelduse,et N Liidus olid head AK4 salvetaskud? :shock:


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 16:56 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Mai, 2005 23:55
Postitusi: 5220
N-liidus olid head kalashnikovid ja ka head salvetaskud , võin seda kinnitada , sõjapidamisriistad olid seal üldse korralikud ja läbinud spetsiaalse kontrolli

Praagi väljalaskise eest sõjaolukorras ootas töötajaid sõjatribumal ja mahalaskmine , rahuajal pääsesid kergema 25+5 vangilaagriga

Niiet sõjatehases stimuleeriti töötajaid kõvasti tegema ainult kvaliteetset tööd


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 17:55 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Apr, 2006 16:49
Postitusi: 17755
Julgeks vastu vaielda-kolme magasini podsumok polnud midagi eriliselt joovastavat (tihti esines eksemplare, millest magasini kättesaamiseks tuli see pea peale pöörata ning raputada, et küüs taha hakkaks, miska sai neid märjaks tehtud ja puuklotsi abil pisut suuet venitatud) ... ja täägitera kippus augu juurest kergelt murduma.

_________________
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 17:59 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Mai, 2005 23:55
Postitusi: 5220
Täägi murdumise vastu aitas sõduri karistamine ( meil näiteks sunniti 850 ruublit selle eest maksma kui täägi pooleks murdsid)

Joovastavat siin muidugi miodagi polnud aga ajas asja ära


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 29 Mai, 2018 18:51 
Eemal
Liige

Liitunud: 21 Dets, 2016 23:36
Postitusi: 54
Tered!
Siiani kasutuses köögitoimkonnas...
https://imgur.com/a/OzBMlZ2


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6295 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302 ... 420  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt