Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Mina ei külastanud midagi. Jah, mäletan, et VI klassis organiseeris klassijuhataja reisi Pihkvasse, kuhu sõitsime "Raketaga". Pihkvas müüdi väga maitsvaid röstitud päevalilleseemneid otse tänaval suurest kartulikotist ajalehepaberist tuutudesse paari sandikopika eest. Me kõik ostsime kogu klassiga.

Ema ja isa ikka üksjagu käisid reisimas, peamiselt siiski Moskvas ja Leningradis. Kolhoosis organiseeriti ka nädalalõpureise Leningradi, kuhu siis suure bussiga sõideti kaubareisidele ja toodi igasuguseid imeasju, näiteks moosiga täidetud helesiniseid padjakese komme, mida venelased olla nii söönud, et pistsid kommi suhu ja jõid kuuma teed peale. Meile kõlbas ilma kuuma teeta kah.

Üks mu tädi abiellus sõbralikku vennasvabariiki ja tal käidi palju külas, põigates siis ka mujale, näiteks Musta mere äärde. Mul vanematekodus on päris palju pehmelt öeldes omapäraseid suveniire, mis reisidelt kaasa toodud. Ema ütles, et reismine ei olnud kallis. Väljapoole nõukogudemaa piire meie pere ei pääsenud ja ega vist üritanudki.

See on perekonna ajalugu ja milleks eitada? Need me oleme (olime).
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Mina sõitsin Tartus kord 2.klassi jütsina "Lydia Koidulaga" peale kooli(-kojumineku asemel) mööda Emajõge edasi-tagasi ja vahtisin seal pealt, kuda tudengid ahtritekil tudengiplikasid musutasid :P

"Raketa"-tüüpi tiiburlaevaga sain sõita hoopis Krimmis - veel koolieelikust jumbuna, koos emaga ja marsruudil Jalta-Sevastopol-Jalta.. peale seda pole enam Krimmis käinud. Krimmist mäletan ka maailma pikimat trollibussiliini - Simferoopol-Jalta-Simferoopol.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5565
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas toomas tyrk »

Lemet kirjutas: Siinkohal tekib küsimus, et millised on need kohad, mida lugupeetav sel 1/6 taskukohase hinnaga külastas. Ons ikka õrna aimu, mida maksis lennukipilet näiteks Novosibirskisse. Või Vladivostokki. Mis muideks oli suletud linn.
Vladivostok oli muideks suletud linn välismaalastele, mitte N Liidu kodanikele. Nagu näiteks Tartu.

Kui N Liidu seiklusteks juba läks, siis tean lugu ühest mehest (ja meest ennast kaude, ei ole isiklik tuttav), kes N Liidu lõpuaastail, kui ühisriigi lagunemine oli juba käsil, lendas üheotse piletiga Vladivostokki ja tuli siis sealt rongiga tagasi. Eksootika kogemiseks. Mingi nädal aega oli sõitnud. Rongis inimestega vennastunud ja viina joonud. Peatustest pirukaid ja pelmeene ostnud. jne.

Lõpuks olevat pilt nii tasku läinud, et Moskvat enam ei mäletanud.

Ja nõuka aeg enamasti reisitigi rongi ja bussiga. Lennukiga lendasid kalurid ja kaevurid...
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Vladivostok oli muideks suletud linn välismaalastele, mitte N Liidu kodanikele. Nagu näiteks Tartu.
Paar nädat tagasi väitis Subbotejas Vladivostoki pikaajaline elanik ja praegune giid igal juhul linna olnud suletuks nagu seda olid meil Paldiski ja Sillamäe.
nõuka aeg enamasti reisitigi rongi ja bussiga. Lennukiga lendasid kalurid ja kaevurid...
Hinnas polnud väga suurt vahet. Moskva-Novosibirsk maksis rongiga 37 rubla ja lennukiga 49.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1019
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Veiko Palm »

Lemet kirjutas:Olen ma sõrmeküüne võrra vastu väitnud, nagu polnuks NL olnud sisuliselt suur vangilaager. Omateada mitte. Küll aga ei ole ma nõus udutamise teemal selle vangilaagri detailides. Mida lugupeetavgi siin üritab
Sa väidad, et jagad minuga seda "suurt pilti" (või kuidas iganes seda moodsas keeles kutsutakse)? Aga mitte mingil juhul ei ole ma nõus arutama detailide üle enne, kui räägime veel sellest laiemast asjast. Kas Sa ikka saad aru, et:
- NSVL-s ei olnud rahal (õigemini raha-mõistel) sisuliselt mitte mingit sarnasust tänapäeva maailma rahaga? Kogu tootmistsükkel, alates raha trükkimisest ja toormaterjali kaevandamisest kuni valmisproduktini, oli riigi käes. Riigil oli monopol sisuliselt kõiges. Ei olnud mitte mingit vahet, palju inimestele palka maksti või palju asjad maksid, raha alustas ringliiklust ühest kohast ja jõudis samasse kohta tagasi. Kõikide asjade hinnad määrati tsentraalselt (aga sellest juba adminn rääkis), sestap puudub igasugune mõte võrrelda ühtesid või teisi hindasid või ühtesid või teisi palku;
- Arvestades seda minu eelmist punkti ja seda, et NSVL nomenklatuur sisuliselt omas riiki, ei ole seetõttu mitte mingit põhjust võrrelda näiteks nomenklatuuri ja kombaineri palkasid. Kui läänemaailmas tihtipeale räägitakse, et kel raha, sel võim, siis NSVL kohta kehtis 100% lause, et kel võim, sel raha. Mis mõte on rääkida inimese palgast, kui sa omad riiki (või oblastit, rajooni, linna jms)?

Sisuliselt sama asi kehtib ka tänapäeva Venemaal. Seetõttu käib ka siin foorumis imestus, et miks näiteks sõjatehnika maksab nii või naa palju, või õigemini - vähe. Ei ole ju mingit vahet mis hinna määrad, rahavoog saab alguse ja lõpu ikka sinu anda taskus. Ja veel - väita, et Putin on suhteliselt vaene inimene on vist rumalus?

Ja kõikidel nendel "vangilaagri detailidel", nagu Sa ütled, minu jaoks eriti suurt tähtsust pole. Aga võib-olla isegi on, kurat seda teab. Kindlasti olen ma nõus uskuma, et on palju inimesi, kellele see aeg sobis ja meeldis. Ja kindlasti ei olnud need ainult väiksearvulise nomenklatuuri liikmed. Inimesi on erinevaid.

Ning Sinu ees, Lemet, võtan mütsi maha - sügaval nõukaajal julgesid teravaid küsimusi esitada ja nõnda julgelt vastu hakata, et ka asutuse partorg oli nurka aetud. Tubli mees oled.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5565
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas toomas tyrk »

Lemet kirjutas:Paar nädat tagasi väitis Subbotejas Vladivostoki pikaajaline elanik ja praegune giid igal juhul linna olnud suletuks nagu seda olid meil Paldiski ja Sillamäe.
No ma ei tea. Vladivostoki lennuväli oli igatahes suur keskus, mille kaudu käis suurem osa Kaug-Ida liiklusest. Sedasi väites oli kogu Kaug-Ida suletud?

Ise Vladivostokis käinud ei ole. Kindlalt väita ei või. Õde käis kusagil kaheksakümnendate keskel Kamtšatkal matkamas. Ka läbi Vladivostoki. Võin uurida, mis lube neil siis vaja läks.

Rongiga olen aga ise koolipoisina klassieksursiooniga Vilniuses ja Moskvas käinud. Hindu ei mäleta, aga ju siis ei olnud kallis. Kui kogu klass (praktiliselt) käis...
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Dr.Sci »

toomas tyrk kirjutas:...Ja nõuka aeg enamasti reisitigi rongi ja bussiga. Lennukiga lendasid kalurid ja kaevurid...
Oma lõbuks küll, aga komandeeringutes käisid ikkagi enamasti lennukitega ka teiste erialade esindajad... Ja Musta mere ääres sai isegi suvitatud kui olin nii 4-5 aastane, shaslõkimaitse on siiani suus... muud eriti küll ei mäleta, peale selle ja natukese mägede ja aerupaadiga merel viibimise.

ps, nostalgiahuvilistele, etv+ näitab õhtuti "17 kevadist hetke", algusega 21:30, eile oli esimene osa, seega tükk aega veel järelevaadatav
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Hindu ei mäleta, aga ju siis ei olnud kallis. Kui kogu klass (praktiliselt) käis...
Tegelikult ei olnud väga odav, 25 rubla taheti. Mis aastal 77 oli tubli tükk raha.

88 maksis pilet istekohale Piiterist Slantsõsse 3 rubla, 80ndate esimeses pooles kupeekoht Piiterist Moskvasse kuskil 14 rubla.
Tubli mees oled.
Noor ja loll olin...ja partorg oli tegelikult täitsamees. Et kitul ei käinud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Kombainer oli lihtsalt näide, mitte püüe vastanduda. Muidugi ei saanudki väike nõukogude inimene näha suuremat pilti ühiskonnast. Ega oskaks vist näha praegugi. Mulle lihtsalt tundub, viimase 30 aasta jooksul olen kogenud-näinud, olles pärit maalt, kolhoosist, et kombaineritele ei jätku enam midagi. Ainult eliidile, keda eelmise korra ajal nimetati nomenklatuuriks. Eliidil on praegu kõik - jõupositsioon, moraalne üleolek, piisavalt jõukust. Mina ei usugi õiglasse maailma, pole kunagi uskunud, sest pole olnud põhjust. Aga ma ei pea ka päris ausaks, kui eliit ütleb, et inimene külast peab mõtlema nagu nemad. Miks peaks? Kahtlemata oleks see mugav.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5565
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas toomas tyrk »

Moskva pilet? Moskva lennukipilet maksis kusagil 80. aastal 24 rubla. Seda hinda mäletan seetõttu, et sai poisikeste lollust tehtud - Aerofloti infosse helistatud ja hinda küsitud. Korduvalt.

Nii et kui see 24 rubla lennukiga oli üks ots, ja rongiga siis edasi-tagasi 25? Siit võta veel pool maha, sest oli veel ka "detski bilet". Või mis iganes õpilastele ettenähtud allahindlus.

Ja nii Moskvasse kui Vilniusse sai ikka platskaardi peal sõidetud.

Ja Moskvas oli öömaja orgunnitud kuskil koolis ning Vilniuses ööbisime vastuvõtnud kooli laste peredes.

Kui aga "raha hinna" peale jutt läks. Moskvas käisin tegelikult õe kaudu Jõgeva keskkooli mingi klassiga. Ta oli peale ülikooli lõpetamist selle suunamisaja Jõgeval õpetaja. Ja siis läks mingi teise õpetaja klassiga koos Moskvasse kaasa. Lisakantseldajaks. Ja kuna päris kõik ikka ei läinud sealt koolist ka, siis oli vabu kohti kuhu õde siis mind kaasa võttis.

Ega ma sealt Moskvast eriti midagi ei mäleta, ja eriti mulle seal ei meeldinud ka (päriselt, ei ole mingi propaganda). Aga üks asi mis eredalt meeles on. Ostankinos oli seal selle pöörleva restorani juures mingi väike baar, kus müüdi rublade eest ka välismaa alkoholi. Ja keski neist jõgeva kuttidest ostis sealt pudeli mingit viskit. See viski oli ka mingi 25 rubla maksnud. Nagu õpetajad pärast teadsid rääkida. Sest keegi neist oli peale sattunud ja viski ära konfiskeerinud.

Mulle see igatahes jättis nii sügava mulje, et tänini meeles. Me siin pealinnas jõime ikka õlut ja viina. Ja pärast viisime veel taara ka tagasi, et saaks uued õlled osta. Aga seal mingi "põllumees" läheb ja ostab 25-ka eest viskit...
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Õde käis kusagil kaheksakümnendate keskel Kamtšatkal matkamas. Ka läbi Vladivostoki. Võin uurida, mis lube neil siis vaja läks.
Kui Sa viitsid. Oleks huvitav teada.

Nii et kui see 24 rubla lennukiga oli üks ots, ja rongiga siis edasi-tagasi 25?
See oli ju Piiterist rongiga Moskvasse, 28 raha edasi-tagasi. Ja kooliekskurss Kilulinnast Moskvasse viis aastat varem oli 25 raha. Sinna vahesse jäi muideks ka kõva hinnatõus. Bensiin vististi 7 kopsist liiter 30 kopika peale näiteks.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas kalleb »

Pilt
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas kalleb »

Ja nüüd eriti pollitkorrektne pildikene

Pilt
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Seda kalamaksaõli anti mulle ka lasteaias - enne lõunasööki ja sundkorras..

Väikesed kipspead istusid kõik haudvaikuses oma väikeste söögilaudade taga, suur irrrmus kokatädi käis suure kalamaksaõli purgiga laudade vahel ringi ja jagas sealt kõigile väikestele kipspeadele lusikaga - alles siis tohtis sööma hakata..

Ei ullu - siiamaani elus ja terve :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 31 külalist