www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 18 Juul, 2019 12:17

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 5548 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328 ... 370  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 17:18 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Kas NSVLiidus eksisteeris orjapidamine ?

Kui seda laiendavalt tõlgendada (orjapidamine on ka sunduslik töö vanglas), siis eksisteeris küll. Ka meil eksisteeris.
Kuna tollal oli vangide hulgas vähe igasugu eimillegioskajaid, siis olid vanglad eelkõige suured tootmisettevõtted.
Rummus asuvates "tsoonides" (neid oli seal 3 tk) oli tootmispinda tunduvalt rohkem kui vanglapinda.
Motivatsioon oli lahendatud analoogne mitte omaval viisil - lisatoit, parem eluruum ja vanglapersonali poolne silma kinni pigistamine igasugu isiklike vidinate treimisel kroonu materjalist ja riistadega. Noh need legendaarsed nupunoad näiteks. Ei taha tööd teha? Nu, *** s nim, võtame nädalaks supilt maha, küll tööle hakkab!

Rummus asuvatel tsoonidel oli kaks suuremat tegevusala - killustiku tootmine (vangla taga asus karjäär, seal kus täna see türkiissinine järv on). Killustiku veeti sealt välja rongiga (Vasalemmast tuli raudtee haru Rummu) kui kalluritega. Teiseks vangla sees metallitöökodades valmistati sõjalist laadi toodangut.
Kohapeal asus isegi kaitseministeeriumi tellijaesindus, kes seda tegevust koordineeris. Kohapeal asus ka miski kutsekool, kes korraldas vajalike erialade (nt keevitaja) õpet vangidele. Taoline tegevus oli tüüpne üle NSVL ja tõenäoliselt ka tänastes VF vangimajades toimib analoogne süsteem. Väiksema tootlikkuse vms probleemid lahendatakse nii, et riik ostab ise selle toodangu kokkuleppehinnaga ära. Ma ei imestaks, kui nt tänane VF armeevarustus õmmeldakse ka kuskil naisvangide näppude all kokku.
Näiteks sellised raketi transpordikärud valmisid Rummus: https://www.testpilot.ru/russia/mikoyan ... s/kh22.jpg

Ühesõnaga, seda võiks nimetada orjapidamiseks teatud mõttes (kuigi kodanikuna ma isegi kiidaks selle tegevuse heaks). Seal lihtsalt ei olnud palju võimalusi niisama lebotada - kui keeldusid tööst, siis tagajärjeks oli kohene ninaesise kärpimine, olme ja vabaduste kärpimine jne. Ja kui oma töönormi ei täitnud või tegid praaki - võidi ka supilt maha võtta.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 17:29 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Väga jämedalt öeldes, vahe on selline:
- kui said okupatsioonivõimult ebaseadusliku korralduse (sellesama povestka), aga ei teinud midagi ebaseadusliku korralduse täitmatajätmiseks ja läksidki vabatahtlikult sõjaväkke, siis pole teha midagi, repressioone ei olnud;
- kui kuidagi üritasid ebaseaduslikku korraldust mitte täita ja said selle eest kuidas iganes karistada, siis oled represseeritu.

Loen praegu Hanno Ojala värskemat Eesti korpuse teemalist raamatut ja mulle tuli üllatusena, et korpusesse mobiliseeriti siit 1944 sügisel mehi, kes olid olnud saksa või soome sõjaväes. Sellised sattusid siis punavõimu näppu sedasi, et osa eestlaste saksa väeosadest jooksis siin laiali ja sügise hakul lõppes ka lahingutegevus Soomes ning soomepoisid tilkusid tasapisi koju. Kuramaa lahingute eel olid sellised õppinud mehed olnud lausa hinnas ja kupatati rindele esimeses järjekorras. Mitte ei saadetud kuskile Siberisse. Mina nt ei teadnud seda enne. Arvasin seni, et teenistus saksa või soome sõjaväes tähendas kindlat Siberi reisi.

Üles

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 17:42 
Eemal
Liige

Algul kupatati punaarmeesse ja peale sõja lõppu siberisse. Sellest on olnud väga palju juttu.

Üles

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 17:49 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Ei kupatatud alati. Kui läks hästi, siis tööpataljoni Tallinnas või mujal Eestis ja kui läks sitasti, siis Leningradis.
Üks tuntuim näide on kirjanik Ilmar Jaks, kes sõdis Jätkusõjas JR-200s, tuli peale sõda koju tagasi, võeti siit Eesti korpusesse 1944 sügisel ja hiljem oli tööpataljonis Leningradis. Sealt mees põgenes (!), läks üle piiri Soome ja sealt Rootsi.
https://et.wikipedia.org/wiki/Ilmar_Jaks

Kas see stroibatt sattumine oli tingitud Soome sõjaväest või sellest, et sinna saadeti korpusest kui "ebausaldatavat elementi" või kui suupruukijat, ma kahjuks ei tea. Otse stroibatti ta ei läinud, sest olen lugenud ta mahlakaid kommentaare korpuse tagavarapolgus valitsenud olukorra kohta.

Üles

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 19:04 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Kui Punaarmee Eesti uuesti okupeeris 1944. aastal, siis kuulutati ka siin välja kutseealiste aastakäikude mobilisatsioon. Muidugi oli suur osa neis mobiliseeritutest vahepeal jõudnud juba teenida ka saksa sõjaväes. Ja Soomest mitte "ei tilgutud tagasi", vaid 1944. aastal tuli umbes kahe pataljoni jagu soomepoisse täiesti organiseeritult tagasi. Kes soovi avaldasid. Kes ei soovinud - läksid hiljem Rootsi.

Kuidas toimus nende 1944/45 mobiliseeritute filtreerimine - ei tea. Aga suur osa neist läks kohe tööpataljonidesse. Väiksem osa korpusesse. Korpusest mindi juba otse laagrisse, kui midagi kahtlast leiti. Mitte tööpataljonidesse.

Minu isa oli tööpataljonis 1944. a. sügisest alates. Tallinnas. Olid kusagil seal Kristiines asunud saksa sõjavangilaagri läheduses. Tema jutu järgi oli sõjavangilaagris lõdvem kord ning nõrgem valve kui nende tööpataljonis. Tema vanematekodu oli ka Lillekülas. Esimest korda lasti koju käima juba peale sõja lõppu, 1945. aasta suvel.

Miks tema tööpataljoni saadeti ning korpusesse ei valitud - ei oska öelda. Ei ole ka uurinud kas selle aja kohta mingeid filtratsioonitoimikuid arhiivides on. Ilmselt mitte. Aga veregrupp oli tal kaenla all olemas. Eks see võis ka piisavaks põhjuseks olla. Kuigi 1944. aastal otsustas mitte evakueeruda ja Eestisse jääda.

Üles

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 20:43 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kapten Trumm kirjutas:
..mulle tuli üllatusena, et korpusesse mobiliseeriti siit 1944 sügisel mehi, kes olid olnud saksa või soome sõjaväes.

Minu vanaisa sattus just sellesse nimekirja. Ta mobiliseeriti 1944. aasta talvel Saksa sõjaväkke, viidi seal automaatselt üle SS 20.diviisi, sai sõjaväemeditsiinilise väljaõppe (midagi velskri taolist, ei teagi täpselt, kuidas sakslastel see korraldatud oli), septembris rinde lagunemisel liikus omal käel koju Valgamaale. Ja sealt mobiliseeriti novembris juba Nõukogude võimu poolt Eesti Laskurkorpusesse, määrati seal rooduvelskriks, sõdis Kuramaal ning sai mõni nädal enne sõja lõppu küllaltki raskelt haavata. Oli hospidalis kuni 1946. aasta kevadeni, välja kirjutades demobiliseeriti.
P.S. Lisaks veel, et mu vanaisa mõisteti 1948. aastal naabri pealekaebuse tõttu Omakaitses olemise ja SS-is teenimise eest vangi, sai 25+5, vabanes amnestiaga 1957. aastal, Eestisse tagasijõudes osutus ta aga täisväärtuslikuks Nõukogude sõjaveteraniks (NB!) ja kasutas neid õigusi kuni vene aja lõpuni!

...kui jahimees oled, klikka siia!!!

Üles

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 21:04 
Eemal
Liige

Pehmendav võis olla see, kui Saksa sõjaväes teeninu ei käinud 41 aasta NL mopi alla (liiga noor oli näit.). Kui aga oli 41 mopist kuidagi pääsenud ja Saksa armees käinud, siis ilmselt läks kõrvalehoidmine kirja jne.
Mõjutas ka see, kas nimi oli juba varem teatud ametkonnale kirja läinud. Kui ametkonnal oli näiteks toimik käsil, mis kasutas teatud trofeedokumente, siis kes nimede järgi leiti, need võeti liistule. Kes aga kusagil kirja ei jäänud, selle suhtes pidi keegi konkreetselt keelt kandma, ning info ka teatud instantsideni liikuma, et ametkonnal huvi tekiks.

Üles

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 23:28 
Eemal
Liige

Kapten Trumm kirjutas:
Ei kupatatud alati. Kui läks hästi, siis tööpataljoni Tallinnas või mujal Eestis ja kui läks sitasti, siis Leningradis.
Üks tuntuim näide on kirjanik Ilmar Jaks, kes sõdis Jätkusõjas JR-200s, tuli peale sõda koju tagasi, võeti siit Eesti korpusesse 1944 sügisel ja hiljem oli tööpataljonis Leningradis. Sealt mees põgenes (!), läks üle piiri Soome ja sealt Rootsi.

Kas see stroibatt sattumine oli tingitud Soome sõjaväest või sellest, et sinna saadeti korpusest kui "ebausaldatavat elementi" või kui suupruukijat, ma kahjuks ei tea. Otse stroibatti ta ei läinud, sest olen lugenud ta mahlakaid kommentaare korpuse tagavarapolgus valitsenud olukorra kohta.

Ka stroibat ei olegi punaarmee kooseisus olev üksus? Äkki kõiketeadja selgitab rumalale, missuguse organisatsiooni alla stroibatt kuulus?

Üles

PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2019 23:56 
Eemal
Liige

Üks põhjus, miks N sõjaveteranid kilisesid ja kolisesid (lisaks sellele, et lonkasid ja mölisesid) oli see, et iga 5 aasta tagant said nad kõik medali "5, 10, 15 jne let pobedõ v velikoi otetšestvennoi voinje". Mu üks sugulane, kes Eesti Rahvuskomitee liikmena oli saadetud sakslaste poolt Stutthofi koonduslaagrise, võeti samuti peale laagri vabastamist koheselt Punaarmeesse. Lahingüksusesse muidugi mitte - eks ta pidi muidugi kosuma, sest ta oli haige ja nälginud - sakslaste laagris süüa anti ikka väga vähe, aga ikkagi - sõja ajal sõjaväkke. Peale demobiliseerumist muidugi arreteeriti säärane nõukogude korrale ohtlik inimene peagi ja saadeti Gulagi. Kui ta millagi 50-datel Eestisse tagasi jõudis, siis oli suur ta üllatus, kui sõjakomissariaadist saabus kutse, et tal tuleks oma veteranipileti ja medali "15 let pobedõ v velikoi otetšestvennoi voinje" järgi. Kuna tegemist polnud hoolimata rasketest katsumustest just huumorimeelt minetanud inimesega, kirjutas ta komissariaadis avalduse, et talle omistataks ka medalid "5 let pobedõ v velikoi otetšestvennoi voinje" ja "10 let pobedõ v velikoi otetšestvennoi voinje", mille järgi ta ei saanud varem tulla, sest istus nõukogude vastaste tegevuse eest kinni.
Kuu aja pärast saabus talle vastus, kus komissar tõdes, et tõepoolest on tal õigus medalitele "5 let pobedõ v velikoi otetšestvennoi voinje" ja "10 let pobedõ v velikoi otetšestvennoi voinje", kuid neid ei ole talle enam võimalik omistada, sest "on tootmisest maha võetud".

Üles

PostitusPostitatud: 14 Veebr, 2019 9:42 
Eemal
Liige

Trummile
Tsiteeri:
Mõtlesin pikalt, et kas sellisele mõnitav-sofistilisele postile üldse vastata.
Ma ei loe punaseid raamatuid, ka mitte meelelahutuseks.
Aga noh - hetkel lihtsalt juhtus see, et sinu agenda sai vähemalt esialgu ümber lükatud.
Lugesin oma postituse uuesti läbi ja pean möönma, et hea tahtmise juures sai sellest tõesti välja lugeda otsest viidet, et Trumm on punateadlane (või veel hullem - kommunist/nõukaihaleja). Kinnitan, et mitte midagi sellist minul plaanis ei olnud. Samuti ei olnud minul plaanis mitte mingil juhul Trummi mõnitada. See juhtum kinnitab minule ikka ja jälle seda, et vahet ei ole, kui täpselt ja konkreetselt ma enda arust mingeid asju kirjutan, siis tõlgendamisviise on ikkagi piisavalt. Palun vabandust.

Mida ma siis mõtlesin? Ikka seda, Trumm, et Sinu meetodid statistikaga ümberkäimisel ei erine mitte millegi poolest minu poolt mainitud punateadlastest. Pidevalt rebid Sa välja üksikuid fakte ja reeglina ei vaevu tegema isegi pisukest mõttepingutust, et faktidele mingitki tähendust anda. Samuti ei kasuta Sa sisuliselt kunagi allikakriitilist lähenemist.

Minu jaoks ei ole Sa mitte midagi ümber lükanud. Konkreetsemalt? See, et NSVL oli mittevaba, ebademokraatlik, autoritaarne ja repressiivne riik, on minu jaoks aksioom. Ja ma usun, et enamus teiste foorumlaste jaoks samuti. Mitte seda ei pea tõestama, vaid tõestama peab vastupidist. Minu jaoks oled Sa selles tõestamises läbikukkunud. No mida näitab vaid vangide arv? Oletades isegi, et see võib olla tõsi. See ei näita mitte midagi. NSVL tõestas oma ajaloo jooksul korduvalt, et selle riigi jaoks ei tähenda mitte midagi inimeste õigused ja vabadused. Kui vaja oli, kasvatati vangide arvu. Ei olnud vaja, vähendati. Kui vaja oli, kasvatati kinnipeetavate arvu (mujal, kui vanglates) või hoopis vähendati. Või siis hävitati lihtsalt inimesi ühe või teise kuuluvuse põhjal. Mida aga teed Sina? Võtad täiesti suvalise arvu ning tahad väita, et see kõik ei vasta tõele?!? NSVL oli kuritegelik riik ja mitte midagi head selles ei olnud.

Üles

PostitusPostitatud: 14 Veebr, 2019 10:10 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kui sa ütlesid, et nõuka režiim oli vanglariik ja inimesi pandi vangi justkui plaani täitmiseks, siis peaks see ju mingite arvudega toetatav olema?
Kui sa pidasid silmas Stalini aega koos Hrustsovi aja alguse vapustustega (ühtesi lasti lahti ja teisi pandi kinni), siis olen sinuga nõus.
Kuskil alates 60ndatest mitte nii väga. Need arvud, mida mina leida suutsin venekeelse klaviatuuri abil, väga seda ei toeta. Järsku on need vassitud? Võimalik. Ma lihtsalt ei suuda paremaid leida. Leiate, olen valmis õppima ja parandama end. Noh, süüdimõistetute arv pärineb 2001 välja antud venelaste erialasest õpikust. Minu agenda siin ei ole kuidagi nõuka elu ülistada, vaid mind huvitab, kuidas asjad tegelikult olid/käisid.

Tsiteeri:
Mida ma siis mõtlesin? Ikka seda, Trumm, et Sinu meetodid statistikaga ümberkäimisel ei erine mitte millegi poolest minu poolt mainitud punateadlastest.

Mida ma välja rebisin? NSVL rahvastiku suurus ja kinni istuva seltskonna arvukus (ok, mingi "täpsusega") on ju kontrollitavad arvud. Kui sa pead silmas seda, et piiratud (et mitte öelda olematu) väljendus- ja isikuvabadusega ühiskonnas ei lugenud ma seda 214,3 miljonit 1960. a (kes väljaspool vanglat olid) vangideks, siis taoline mõttekäik on minu jaoks tõesti "analooge mitte omav". :wall:

See küsimus on endiselt muide vastamata, et millega on seletatav see, et kui me 1991 saime nõuka pärandina endale 4400 vangi, siis EV perioodil see arv ei langenud (pigem kasvas). Äkki oli ikka probleem selles, et seal trellide taga istusidki 99% need, kes istuma pidid ja kes oleks istunud ka Soomes, Saksa Liitvabariigis või USA-s?

Üles

PostitusPostitatud: 14 Veebr, 2019 10:15 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Illike kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:

Ka stroibat ei olegi punaarmee kooseisus olev üksus? Äkki kõiketeadja selgitab rumalale, missuguse organisatsiooni alla stroibatt kuulus?

Ma tahtsin öelda seda, et kõnealuse Jaksi tee viis ikkagi rindeüksusesse (Eesti korpuse koosseisus tagavarapolku, kust käis läbi kogu mobiliseeritute hulk sõltumata nende taustast ja kus neid sorteeriti), mitte peale NSVL poolsed mobilisatsiooni otse tööpataljoni. Tööpataljonid olid ka minuteada Punaarmee koosseisus.

Üles

PostitusPostitatud: 14 Veebr, 2019 10:19 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Kapten Trumm kirjutas:
NSVL rahvastiku suurus ja kinni istuva seltskonna arvukus (ok, mingi "täpsusega") on ju kontrollitavad arvud.
Kust seda kinni istunud seltskonna arvukust kontrollida saab?

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 14 Veebr, 2019 10:24 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kinni istuva seltskonna arvu andmed on leitavad Stalini perioodi kohta (eespool on neid ka viidatud).
1960-edasi seisuga mina ei leidnud muud kui vanglas istujad (mis pole koguarv) ja süüdimõistetute arvud, kust on võimalik mingi suurusjärk tuletada.
Minu hinnangul on see 600-700 tuhat.

Üles

PostitusPostitatud: 14 Veebr, 2019 10:24 
Eemal
Liige

Siis ma ei saa hästi aru mille üle AKF protesteerib. Mina väitsin, et algul punaarmeese ja siis siberisse, kuid AKF väidab, et ei tehtud niimodi. Samas järgmises lõigus teatab jälle, et oli küll nii kuid võib olla ka natuke teistmoodi. Ma ei saa aru mille üle me vaidleme?

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5548 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328 ... 370  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: