www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 18 Okt, 2019 12:33

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 599 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 40  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli
PostitusPostitatud: 17 Juun, 2019 13:38 
Eemal
Liige

Fucs kirjutas:
Kehalise kasvatuse asemele tuleb liikumisõpetus...
No ma küll ei mäleta, et koolieas mingi tervislike eluviiside teadlikus (mida ma siis ka teadsin? midagi ikka) oleks mind motiveerinud ennast (ise) treenima või kuidagi tervislikult toituma. Küll aga motiveeris staatuse küsimus sotsiaalses kollektiivis. Mida sa suutsid ja kas suutsid.
Mulle tundub, et üldine trend hariduses on õppetegevusest võistlus- ja võrdlusmoment eemaldada. Ilmselt põhjendusega - see tekitab stressi ja on aluseks kiusamistele, tõrjumisele, moodsal ajal ka diskrimineerimisele jne. Ja ma saan nendest põhjendustest aru. Samas sääraselt süsteemi nudides kaotatakse see tohutu motivatsioonipotentsiaal mis tugineb võistlemisel ja saavutusvajadusel.
Jah, saab ka sellistega ja rahuaja tingimustes kindlasti. Siblimist on rohkem, juhtimisel on veel x nüanssi juures. Võib-olla saab koondpildis keskmiselt isegi paremini. Et vaba mõte ja initsiatiiv, paindlikus jne.
Aga ma arvan, et sellisest materialist enam klassikalist armeed ei saa. Saab midagi moodsat, mis sarnaneb näiteks jänkid armeele. Või isegi midagi veel teistsugust. Armee, mis suudab sõdida hästi üleolekuolukordades (tehniline, info jne). Eesti puhul aga ei pruugi sellist üleolekueelist olla.
See, et pidevates konfliktiolukordades/piirkondades on valdavalt elukorraldus selline millist meie kirjeldame kui hierarhilist, patriarhaalset, võistluskultusliku, traditsioonidesse klammerduvat, sallimatut jne - sellel on põhjus. Evolutsiooniline ma arvan. Kes ei arenenud, need söödi ära. Rahu tingimustes on säärane korraldus pigem koormaks ja üle võlli. Konfliktis aga annab eelise. Me ise ju küll murega jälgime neid VF kasvandike, kes lastekodudest militaariasse värvatakse või neid sõjamängudega tegelevaid laagreid. Selge on ju, et VF valmistab ühiskonda konfliktiks (sõjaks?). Kui VF -l õhk ilma pauguta välja visiseb, siis oleks meie vastureaktsioon militariseerimisele tuulde visatud. Kui aga tuleb pauk, siis piiririigina nutame oma lollust. Vot ei tea, mis ühiskonnale lõppkokkuvõttes parim.
Ma ei pea seda noorsõdurite nö. "murdmist" kindlasti mingiks toredaks asjaks. Teatud protsendile lõppeb see traumaga. Kui "südamega" teha. Samas - on need nüüd laastud, mis metsas paratamatult lendavad? Kui puid on vaja...
See oli nüüd niisama mõlgutus.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 17 Juun, 2019 22:15 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Fucs kirjutas:
Ajateenijate kehalised võimed on langenud
Sel viisil veenvalt tõestatult ebaefektiivset süsteemi on ilmselgelt vaja reformida, aga ma ei ole ka kindel, kas kõnealune algatus selleks parim viis on :scratch:

Aga artikli teravik on IMHO mujal - et ajateenistuse baaskursuse lühendamine lööb tagasi.

Pilt

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 17 Juun, 2019 22:49 
Eemal
Liige

Mulle tundub, et üldine trend hariduses on õppetegevusest võistlus- ja võrdlusmoment eemaldada. Ilmselt põhjendusega - see tekitab stressi ja on aluseks kiusamistele, tõrjumisele, moodsal ajal ka diskrimineerimisele jne. Ja ma saan nendest põhjendustest aru. Samas sääraselt süsteemi nudides kaotatakse see tohutu motivatsioonipotentsiaal mis tugineb võistlemisel ja saavutusvajadusel.

Ma arvaks et see võistlemise motivatsioonipotentsiaal tekib eelkõige neil kes tulemustelt seal esimeses kolmandikus, koolis on nendeks üldjuhul õpilased kes ka kooli kõrvalt juba usinalt spordiga tegelevad. Tagumise kolmandiku omadele võistlusmoment mingit ekstra motivatsiooni ei lisa, pigem võib kogu värgist halb maitse suhu jääda. Aga just need tagumise kolmandiku omad on õpilased keda oleks kõige rohkem vaja saada ka spordiga tegelema. Lõpuks kaitseväes on maastikul üksus ju nii kiire kui selle kõige aeglasem mees.
See on muidugi minu isiklik tagumiktunde põhine heietus. :D Loodaks et kuskil on ka mingid reaalsed teaduslikud uuringud mille põhjal neid kooliprogramme meil reformitakse.

Üles

PostitusPostitatud: 17 Juun, 2019 22:53 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Poti soldat kirjutas:
Loodaks et kuskil on ka mingid reaalsed teaduslikud uuringud mille põhjal neid kooliprogramme meil reformitakse.
Vaevalt küll... Kogu kaasava hariduse värk on usupõhine & ideoloogiline.

Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 18 Juun, 2019 5:39 
Eemal
Liige

Ma ei pea seda noorsõdurite nö. "murdmist" kindlasti mingiks toredaks asjaks. Teatud protsendile lõppeb see traumaga. Kui "südamega" teha. Samas - on need nüüd laastud, mis metsas paratamatult lendavad? Kui puid on vaja...
See oli nüüd niisama mõlgutus.
Kummalisel kombel on see teema, milles ka minul oleks oma kogemustest rääkida. Ja mida see endaga kaasa tõi... Aga see on juba ajalugu. Ainult, kaitsetahet ega motivatsiooni selline käitumine inimestel muidugi ei tõsta, pigem pettumist süsteemis ja riigis, kibestumust, lootusetust, soovi ära minna. Nii et, tegevväelased, olge oma käitumisega ettevaatlikud, te ei või kunagi teada, mida te hävitate, isegi parimate kavatsuste juures, et inimesi "kasvatada", "arendada", "kujundada", "moraali tõsta". Palju häid loosungeid, tulemuseks lõputu kurbus.

Ma vaatan, et õnneks siiski hakkab nii kaitseväes kui ühiskonnas terve mõistus rohkem mõjule pääsema. Mõistmine, et vägivald hävitab, mitte ei kasvata. Positiivsete emotsioonide olulisus. Ma loodan, et nii jätkub. Siis ma ka tunnen, et olen olnud õigel teel.

Üles

PostitusPostitatud: 18 Juun, 2019 9:44 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Aga artikli teravik on IMHO mujal - et ajateenistuse baaskursuse lühendamine lööb tagasi.

See kolm nädalat, mis tänane laskurikursus on endisest SBK-st lühem, taolist kehalise vormi allakäiku kaasa ei too. Mitte taolisi kukkumisi nagu graafikus.
Pigem tasub otsida põhjust sellest, et inimeste puudusel pääseb teenistusse järjest enam neid, kes jäid enne välja - ja see kisub ka keskmist alla.

Üles

PostitusPostitatud: 18 Juun, 2019 9:46 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Uues kehalise kasvatuse ainekavas pannakse rohkem rõhku teadmistele.
Ainekava muutub spordialade kesksest liikumisharrastuse keskseks.
Kehalisi võimeid ei hakata enam hindama sooritusnormide põhjal.

Sama loogikaga võiks teha ettepaneku asendada nt mata riigieksam mingi "kujundava hindamisega".
Tulemusena võite ilmselt näha, kuidas Eesti igasugu õppetaseme kõrgetelt kohtadelt kolinal kukub.
Inimene on sama laisk või rumal, kui tal olla võimaldatakse.

Üles

PostitusPostitatud: 18 Juun, 2019 9:50 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Kapten Trumm kirjutas:
Tsiteeri:

See kolm nädalat, mis tänane laskurikursus on endisest SBK-st lühem, taolist kehalise vormi allakäiku kaasa ei too. Mitte taolisi kukkumisi nagu graafikus.
Pigem tasub otsida põhjust sellest, et inimeste puudusel pääseb teenistusse järjest enam neid, kes jäid enne välja - ja see kisub ka keskmist alla.
Loogiline.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Juul, 2019 12:36 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Nii.

Meenutuseks
viewtopic.php?p=505353#p505353
viewtopic.php?p=505264#p505264
viewtopic.php?p=484203#p484203
viewtopic.php?p=510408#p510408
jne

Tuhnides 1935 aasta EW statistikas leidsin võrdluseks sellised huvitavad materjalid 1925-1935.

Manus:
EWKJ01.png
EWKJ01.png [ 2.03 MB | Vaadatud 1137 korda ]

Manus:
EWKJ02.png
EWKJ02.png [ 1.81 MB | Vaadatud 1137 korda ]

Manus:
EWKJ03.png
EWKJ03.png [ 1.79 MB | Vaadatud 1137 korda ]

https://www.digar.ee/arhiiv/nlib-digar:307811

Üles

PostitusPostitatud: 09 Aug, 2019 12:06 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Kapten Trumm kirjutas:
Vaadake näiteks, kuskohast on pärit sellised 90ndate legendid nagu Koit Pikaro või Lembit Kolk. Tulid rahvuslippude all ja hümni vilistades otse Lauluväljakult?
Lembit Kolgiga on LP's intervjuu: https://epl.delfi.ee/lp/mehed-tegid-sal ... d=87071059

Karate edulugu ENSV-s on hea näide sellest, kuidas rohujuure tasandil entusiasmiga suuri asju ära tehakse. Tegelikult oleks IMHO loogiline arvata, et kaitsetahtele aitaks ka kaasa mingi võitlusspordi aluste massiline õpetamine. Küsimused on ju samad - mis ma teen, kui mu ees seisab vaenlane? 12-aastane võib alustada sellest, mida teha, kui vaenlane tuleb, rusikas püsti - küll siis hiljem tekib loogiliselt ka küsimus, et mida teha, kui vaenlane tuleb relvaga ning kus ja kuidas ennast selleks olukorraks ette valmistada. Füüsilisest poolest olulisemgi võib olla selle mõtteviisi teadvustamine, et temaga kohtumiseks on mõistlik valmistuda.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Aug, 2019 12:28 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Vehklemine või poks on läbi aegade maailma eliitkoolides kohustuslikud olnud...

Üles

PostitusPostitatud: 22 Aug, 2019 14:51 
Eemal
Liige

Mati läheb rööbaspuudele (see tuleb mulle nüüd küll tuttav ette, vähemalt psühholoogilises plaanis):
https://www.youtube.com/watch?v=TGzgTIzK4oE

Tartu Ülikoolis tuleb kaitsmisele doktoritöö kehalise kasvatuse õpetajate kontrolliva ja hirmutava käitumise negatiivsest mõjust õpilaste tervisele:
https://sport.err.ee/972590/kehalise-kasvatuse-opetajate-kontrolliv-kaitumine-mojutab-negatiivselt-tervist

Üles

PostitusPostitatud: 22 Aug, 2019 19:51 
Eemal
Liige

Z03 kirjutas:
… Tartu Ülikoolis tuleb kaitsmisele doktoritöö kehalise kasvatuse õpetajate kontrolliva ja hirmutava käitumise negatiivsest mõjust õpilaste tervisele:
https://sport.err.ee/972590/kehalise-kasvatuse-opetajate-kontrolliv-kaitumine-mojutab-negatiivselt-tervist
Lugesin artikli läbi ja tekkis küsimus - kas aluseks on ainult õpilaste poolt tunnetatav õpetaja käitumine? Nõudlik õpetaja ongi natuke hirmutav, samas semutsev ja sõbralik ei suuda sageli tagada õpilaste pühendumust protsessile. Selgitavas jutus ei olnud sõnagi objektiivsest vaatlusest.
Võrreldav oleks olukord siis, kui tehtaks nii nagu 4-5 (?) aastat tagasi ühes TÜ pedagoogika magistritöös, kus klassis võeti videosse samaaegselt õpetaja ja õpilase omavaheline sõnaline ning sõnatu kommunikatsioon ning seda võrreldi hiljem mõlema osapoole arvamuse/tunnetusega. (eesmärgiks oli aidata õpetajatel parandada oma sõnatu tegevusega õpilase suunamist)

Ainult õpilase tunnetusel põhinev hinnang võib anda sama tulemuse nagu naiste ebavõrdse kohtlemise uuring Euroopas 7-8 aastat tagasi. Nimelt kõige rohkem tundsid ennast ahistatuna Norra ja Taani naised ja kõige vähem Albaania ja Bulgaaria naised.
Kas tegemist oli objektiivse olukorraga või sellega, et Skandinaavias õpetatakse naistele kogu aeg, milline võiks olla ahistamine ja kuidas seda "tunnetada"... :scratch:

Selle aasta mais oli juttu uutest põhimõtetest "kehalise arengu" õpetamises - "... uue liikumisõppe alus. Kindlasti on üks märksõna mitmekülgsus, aga teine oluline märksõna on tervis ja heaolu - liikumine tulemusepõhiselt ja spordialade-kesksuselt isikliku tervise ja heaolu suunas."
Siin ongi konks (minu arust), et ka kehalise kasvatuse hindamiseks tahetakse kasutada heaolu hindamist. Kehva tervisega minnakse alles siis arsti juurde, kui asi väga halb ja heaolu on subjektiivne ning ei taga kehalist valmidust raskustega võitlemiseks.
Olla on hea, mis sellest, et kehakaal tõuseb... :wall:

Loodan sügavalt, et antud doktoritööle järgneb kohe uuring nende noorte põhjaliku tervise analüüsiga ja mõne aasta pärast korratakse samade õpilastega uus kehaliste võimete ning tervisliku seisundi hindamine. Kui see saab olema positiivne, siis on ju tore. Kui aga tulemused ei ole ilusad, mis siis?

Üles

PostitusPostitatud: 22 Aug, 2019 20:03 
Eemal
Liige

Mul on lihtsalt hea meel, et ajad ja inimesed muutuvad ning kasutusele võetakse uued metoodikad, mis ka aitavad inimesi. Ma olen nii väsinud kogu sellest vaimsest vägivallast ja kiusamisühiskonnast, mis meid ümbritseb. Lihtsalt uus lootus, ei midagi enamat ega vähemat. Kui kehakaal kogu aeg tõuseb, siis järelikult pole olnud kasu varasematest meetoditest ja tuleb leida midagi uut, mis toimib.

Üles

PostitusPostitatud: 23 Aug, 2019 10:12 
Eemal
Liige

Uued metoodikad ei ole pahad, eriti kui nad tuginevad mõõdetavatel tulemustel, mitte emotsioonidel. Viimased varieeruvad ning muutuvad isikuliselt ja ajaliselt.

Z03 kirjutas:
Mul on lihtsalt hea meel, et ajad ja inimesed muutuvad ning kasutusele võetakse uued metoodikad, mis ka aitavad inimesi. Ma olen nii väsinud kogu sellest vaimsest vägivallast ja kiusamisühiskonnast, mis meid ümbritseb. Lihtsalt uus lootus, ei midagi enamat ega vähemat. Kui kehakaal kogu aeg tõuseb, siis järelikult pole olnud kasu varasematest meetoditest ja tuleb leida midagi uut, mis toimib.
Kahjuks/õnneks ongi elu karm - käib olelusvõitlus. Kui kool, pere ja kaaslased ei valmista inimest ette raskustega toimetulekuks ja ebameeldivustest üle saamiseks, siis surevadki nõrgemad välja. Ei kao vaimne ega füüsiline vägivald kunagi, sest inimeste kasvatamisega ei muuda geneetikas kodeeritud "toidulaua võitlust". Reproduktiivse külje pealt - kuidas mõtled tasandada seda "vaimset vägivalda", kui tuleb keegi ja lööb üle sinu elukaaslase/sõbra? Manitsed kurikaela ja kõik muutub endiseks?

Elust võtta on kuri näide sellest, mis saab teadliku "hea" arendamise tulemusena - kogu elu piinlevad ja nõrga tervisega mopsid. Kas arendame ideaalseid inimesi? Muuseas, Hitler juba püüdis seda teha …

Asi hakkab kaugenema kaitsetahtest ja siinkohal omapoolselt lõpetan selle arutelu. Päikest!

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 599 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 40  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 7 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: