Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest koolides.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

Re: Henry Sõjaväesaaga

Postitus Postitas hummel »

Muutmaks aine koolides kohustuslikuks, tekib minul kaks küsimust:

!. Kas meil jaguks üldse piisavalt kvalifitseeritud õpetajaid?
2. Mille arvelt?

Neil väikestel ähmudel on juba praegu koolitööd palju ja päevad pikad, seega lisada eriti kuskile pole. Seega tuleks lõigata mõnest teisest ainest tükk. Mis alalt soovitad?

Kuna 11. klass liiga hilja, siis panen põhikooli õppekava:
1) I kooliaste – 1.–3. klass;
2) II kooliaste – 4.–6. klass;
3) III kooliaste – 7.–9. klass
Olen kuulnud, et Ambla põhikoolis olla õppekavas riigikaitseõpetus "kaitseõpetuse" nime all valikainena juba kas 5. (?) klassist alates. Õpivad teadaolevalt rivi, meditsiini, orienteerumist ja vist teevad mingeid metsalaagreidki. Õpetaja pidi olema keegi endine piirivalvur.

Noorkotkaste temaatika võiks ka olla koolis riigikaitselise kasvatuse osa, kuigi see enamasti Eestis ei toimi ja kohustuslikuks seda Hitlerjugendi stiilis ka nagu teha ei saa. Ja kvaliteetseid noortejuhte pole ka võtta, sest tänapäeva elu on pagana kallis ja kõigil on vaja viimse piirini tööd rügada.
Kotkaste süsteemis on aga palju lahtisi otsi ja järjest enam tundub, et üleriiklikult keskendutakse hoopis lapseealiste (7-12) pikapäevarühma stiilis kasvatamisele ja noorukiealised poisid ei soovi selles tilulilus enam kaasa lüüa. Väikelastega tegelemine on selles mõttes lihtsam, et neile pole veel eriti vahet, mida "riigikaitse-mängu" sildi all teha anda. Kas mängivad kulli, meisterdavad plastiliinist loomakesi või korjavad puulehti. Põhiline on hoopis seltskond. 13-14 a vanuses aga hakkab laps juba ise mõtlema oma elu ja olu üle ning tegevuse kvaliteet (huvitav, põnev, organiseeritud, adrenaliinikas) hakkab mängima järjest suuremat rolli. Selles jäävad aga väikelaste kasvatusele orienteeritud rühmapealikud jänni ja poisid kaovad ära. Ei ilmu sageli enam ka KL nimekirja mõne aasta möödudes. Lisaks praegu ei tohi KL-is enam 16-17. a noorliige ka seaduslikult pm midagi asjalikku teha. Kotkastes aga ei suudeta enamasti 15-17 a poistega midagi asjalikku arendavat teha, kuigi idee poolest saaks ja võiks...
Ja siis pole ime, kui novembriks peakski pärast jätkamispaberite täitmist selguma, et ametlikult 3000-pealise organisatsiooni reaalne suurus on alla 1000 ja neistki enamus väikesed.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest koolides.

Postitus Postitas hillart »

Kaitsetahe. Olulisim Eesti Vabariigi kaitsevõime komponent, millele aga ei taheta meil siiamaani mitte midagi panustada, kuna seni pole mitte keegi osanud sellele nn. hinnasilti külge riputada. Ja kui pole "hinnasilti", siis ei saa olema ka nn. läbinähtavust (e. tegelikult - primitiivsust) ja mingeid kulutusi ning järelikult ka finantseerimist.

http://ekspress.delfi.ee/news/arvamus/m ... d=68900595

Taas üles tõstetud eduka sõjalise vastupanu võtmeküsimus (ja mitte esimest korda, kuid paistab, et taas jääb see tähelepanuta), millisega meil ei peeta vist heaks tooniks mitte kõige vähematki tegelda. Kahjuks see niimoodi on. Ja kui asjast ei räägita, siis tundub ju petlikult, et seda polegi olemas. Aga see on. Ja on palju tõsisemalt, kui paljudki meist seda võiks arvata. :-)
Kergem, lihtsam ja üks-üheselt mõistatav on ju prmitiivselt lihttehete tasemel poleemitseda erinevate numbrite teemadel, nagu me ka siinses foorumis igapäevaselt näeme. Kaliibrid, soomuse koostised, laskekaugused, maksumused, numbrite võrdlemine, pikkused-paksused, jne., jne.

Kutsun üles sellele mõtlema ka meie jäägituid tehnikaideolooge ja ramboiste. Ja, jumala eest, mitte mingis lapselikus ja algelises võtmes, sest küsimus on selline mida lahendamata võib kõik meie sõjaliste ostude sajad miljonid "korstnasse kirjutatauteks" lugeda.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas Lemet »

Teenimatult vähe saab riiklikul tasemel tähelepanu see vähene, mida meil viimasest sõjast positiivsena mäletada elik Sinimäed. Vabadussõda jääb juba paljudele pisut kaugeks. Samuti on teenistus KV s pigem erand kui reegel, olema peaks aga vastupidi. Sellistest väikestest asjadest see kõik kokku kõlksubki, see kaitsetahe. Mitte halast 50 okupatsiooniaasta ja hääletu alistumise üle. Aaviksool oli ju tegelikult õigus.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Siiski...siiski

http://www.postimees.ee/2085838/riigika ... s-koolides

Kas see uue ministriga ka edasi läheb, pole kahjuks teada.
Ja paraku programmis puudub asja kohustuslikuks muutmine, mis sunniks koole aktiivsemalt end ise liigutama.
Täna oleks mõeldamatu, et bioloogiat või matemaatikat õpetatakse 150-s keskastme koolis 250-st.
Raha juurdesaamine on muidugi kiiduväärt. Mõelda võiks ka tegijate tasustamise peale.
1 klass 1 tund nädalas (tavaline tempo enamikes kohtades) tähendab tegijale 30 eurot kuus miinus maksud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
allatah
Liige
Postitusi: 1063
Liitunud: 15 Veebr, 2006 17:04
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas allatah »

Kutsun üles sellele mõtlema ka meie jäägituid tehnikaideolooge ja ramboiste. Ja, jumala eest, mitte mingis lapselikus ja algelises võtmes
Ärge mul nüüd kohe nii palju kah tahtke, et ma oma lapselikust ja algelisest mõtlemisvõimest peaks edasi arenema :D

Aga ma siis natuke mõtlen... Minu ja KVs või KLis teenivate tuttavate osas pole kaitsetahtes küsimust. Tahe on täitsa olemas. Aga kui nüüd meie rühm pannakse positsioonile, kuhu võivad sisse sõita vaenlase tankid, mida võib pommitada vaenlase suurtükivägi või lennukid, siis hakkavad need meil olemasolevad kaliibrite millimeetrid väga lugema. Kui meil on käsutada käsitulirelvad, TT granaadiheitjad, TT kahurid ja miinipildujad, siis saame me seda kaitsetahet rakendada kergrelvis roheliste mehikeste vastu.
Aga kui me teame, et meie taevast katavad oma lennukid ja ÕT raketid, meie laskesektor on ka mingi TT rakettide laskesektor, ja läheduses olevad suurtükid võivad nii meie laskesektoris olevad sihtmärgid, kui ka 20km eemal olevad suurtükid puruks lasta, siis võime me seda kaitsetahet sihtotstarbeliselt rakendada enamvähem kõigi vaenlaste vastu.
Kui mul on vaid tavaline maskeerimisvorm ning püss, siis on mu piiritu kaitsetahte juures siiski väga raske vaenlast rünnata/kurnata. Aga parima riidevarustuse, lahinguvarustuse (öönägemine, relval kõik kellad-viled) ja info abil saan ma vaenlast palju rohkem lõhkuda.
Seega ma järeldan, et kui kaitsetahe on olemas, siis vähemalt minu puhul on vaja suuremaid kaliibreid jne.

Aga kuidas lihtrahvale (ehk siis tsivilistidele :D) kaitsetahet tekitada? ise olen ikka kohanud suhtumist: "venelasi tuleb nii palju, et see on lõppkokkuvõttes võimatu". Minu jaoks muutub asi tegemist väärivaks alles siis, kui keegi ütleb, et seda on võimatu teha. Paistab, et kõigil inimestel ei ole sellist suhtumist. Ilmselt peab tõesti rohkem Sinimägesid meelde tuletama ning selgitama seda, et ega nüüd päris viimast kui ühte vene sõdurit kah ainult Eestisse ei saadeta.

Pikk jutt, jama jutt. Lähen parem tagasi tööle.
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Lihtinimene, kes on sõjaväkke sattunud, tahab elusalt ja tervelt koju tagasi tulla. Nii lihtne see ongi.
Edasine sõltubki asjade käigust, kui hakkab paistma et sellest sõdimisest suurt välja ei tule, siis hakkavad inimesed vältimatult valima võimalusi, mis võimaldavad neil ellu jääda.
See oli laias laastus ka Gruusia võitlejate tsiviilriietes ja -transpordiga pagemise põhjus, lihtsalt inimesed ei uskunud, et venelasi suudetakse peatada.
Kui keegi eeldab, et tavainimene igatseb niiväga surra või vigaseks saada, siis on see väga ekslik arvamus.
Ellujäämisinstinkt on pagana tugev asi ja selle nimel tehakse paljugi. Näiteks ebapiisav meditsiiniline abi haavatutele on üks väga demoraliseeriv asi ja võib lõppeda nii, nagu see paljudes taolistes asjades lõppenud on - suure väejooksuga. Mitte just paljud pole nõus tänapäeval ideaalide nimel peoga soolikaid kõhus hoidma ning lõppu ootama.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas Manurhin »

Olen seda siin foorumis vist juba kümneid kordi öelnud ja ütlen veelkord: kaitsetahe algab sotsiaalpoliitikast. Mida parem on enamusel rahvast riigis elada, seda rohkem antud riigist hoolitakse ja seda vajadusel kaitstakse.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
PaganHorde
Liige
Postitusi: 3971
Liitunud: 26 Jaan, 2014 9:00
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas PaganHorde »

Ja selleks et inimlikku sotsiaalpoliitikat ajada peaks olema ka tugev majandus. Ses osas kipume end pidevalt Soomega võrdlema, unustades ära et meilt rööviti sovjettide poolt 50+ aastat. Ei saa loota et kohe kohe jõuame sellega järgi. Läheb meeletu aeg selleks ja seni peab läbi ajama käepärasemate vahenditega. Siin kuskil oli video vist? Miina Härma gümnaasiumi tüdrukutest vabatahtlikus riigikaitse tunnis kuskil metsas. Ei leia enam. Sellised asjad peaks olema kohustuslikud või siis prääniku meetodil motiveeritud.
allatah
Liige
Postitusi: 1063
Liitunud: 15 Veebr, 2006 17:04
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas allatah »

Mida parem on enamusel rahvast riigis elada, seda rohkem antud riigist hoolitakse ja seda vajadusel kaitstakse
Võibolla on mul mingi ebanormaalne soov tähti närida või on mul lihtsalt igav, aga ma ei saaks seda enda kohta öelda.
Ma ei ole kunagi elanud mingis päris äärmuses, aga ma ei leia, et mu mure riigi pärast oleks kuidagi seotud majandusliku jõukusega. Pigem ütleks, et praegu on selline hea ja mugav tsoon, kus polegi millegi poole püüelda ja riigi igapäevane käekäik mu elu niiväga ei mõjutagi. Aga kui asjad oleks nii endal, kui ka riigil halvasti, siis võtaks kõike ikka palju suurema huviga ning katsuks võimalikult palju riigi arendamisse kaasa lüüa. Aga reaalne kaitsmine (mitte ainult rindele minek vaid ka rindel püsimine peale kontakti) on seotud samas jah ikkagi sellega kui head tavaari riik meile osta suudab.

Kindlasti on kaitsetahte arendamisel riigikaitseõpetus oluline. Oluline on juba see, et noored kasutavad sõna riigikaitse.
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.
Kasutaja avatar
PaganHorde
Liige
Postitusi: 3971
Liitunud: 26 Jaan, 2014 9:00
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas PaganHorde »

Loomulikult. Ma arvan et tugev riigikaitse õpetus juba koolides vähendaks oluliselt neid "lampjalgseid" viilijad ka kes armeesse minna ei taha.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ise nähtu põhjal - üks keskmine 16-aastane on riigikaitse teemal reeglina loll kui lauajalg ning tema irratsioniaalsed hirmud tulenevad teadmatusest ja teadmatusest tingitud lollide linnalegendide levitamisest.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
aivar
Liige
Postitusi: 551
Liitunud: 04 Dets, 2006 19:34
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas aivar »

Hea näide kaitsetahtest on KL-iga liitunute arv,tuleb vist natuke üle ühe protsendi Eesti elanike koguarvust.Neid kes kohal käivad on muidugi veel vähem.Küll teised meie eest sõdivad,arvavad ülejäänud.
aj1972
Liige
Postitusi: 923
Liitunud: 23 Mär, 2014 21:53
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas aj1972 »

aivar kirjutas:Hea näide kaitsetahtest on KL-iga liitunute arv,tuleb vist natuke üle ühe protsendi Eesti elanike koguarvust.Neid kes kohal käivad on muidugi veel vähem.Küll teised meie eest sõdivad,arvavad ülejäänud.
Ei ole see asi nii hull need kellega olen suhelnud on enamik reservis ning nad arvestavad sellega ning minu tutvuskonna suhtumine Kaitseliitu on väga positiivne lihtsalt paljudel pered 2-4 last ning mitu töökohta selle kõrvalt raske leida aega Kaitseliidule. Passiivne kaitsetahe on täiesti olemas aga seda ei näidata välja.
Loomulikult on seltskond kes arvab,et kui tuleb jama siis nemad põgenevad ära aga seda 1% jama pole küll vaja ajada :)
USP
Liige
Postitusi: 725
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:19
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas USP »

Mulle näib, et eestlaste kaitsetahe ei ole üldse seotud ratsionaalsuse või sooviga ellu jääda. Eestlased armastavad õiglust ja seadust. Ja kui seadust rikutakse ning õiglust millegiks ei panda, sõdivad eestlased puhtast trotsist. Neid isegi ei huvita, mis tulemused sellel sõjal on.
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Kaitsetahe?

Postitus Postitas mutionu »

USP kirjutas:Mulle näib, et eestlaste kaitsetahe ei ole üldse seotud ratsionaalsuse või sooviga ellu jääda. Eestlased armastavad õiglust ja seadust. Ja kui seadust rikutakse ning õiglust millegiks ei panda, sõdivad eestlased puhtast trotsist. Neid isegi ei huvita, mis tulemused sellel sõjal on.
Ei taha hästi uskuda, et oma nahk viiakse turule selliste abstraktsete mõistete alusel.
Mingis pooleldi dok.filmis, kus räägiti SS -st öeldi, et "mehed ei võitle isamaa, füüreri või usu eest, nad võitlevad üksteise eest", seda laiendades usun ma pigem nö "kõik lähevad ja mina ka" asja.
Teise momendi kirjeldus, mis minu arvates mõju avaldab, on laenatud Parawebist. Seal on kirjeldatud mingit poolmüütilist väljaannet(see, kas too raamat on ka tegelikult olemas, pole hetkel oluline), kus olla kirjutet: "Eriti väärib eestlaste juures esiletõstmist tema kiindumus oma kodusse. Tugevasti on arenenud individualism, mistõttu isiklikud huvid on sageli tõstetud kõrgemale ühishuvidest. Paljudele eesti põllumeestele tähendab oma maalapp rohkemat kui mõiste kodumaa. Oma eraomandit kaitstes võitleb eestlane metsikuse ja raevuga.". Kui ma oma tutvusringkonnas ringi vaatan siis tõesti, kaitsetahe(kui tuleb sõda siis võtan relva ja lähen t****sid tapma) on eelkõige olemas neil, kel on midagi kaitsta. Minu empiirilise hinnangu järgi jalgalaskjate protsent nende seas, kel pole midagi või kel on pangalaenu maksta veel oma paarkümmend aastat, ca üle 50.
Loomulikult on tegu vaid minu arvamusega ja võib öelda, et kõik pole sellised kuid, minu arvates, erandid ei sõdi, seda teeb ikkagi enamus.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot] ja 25 külalist