1. leht 3-st

Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 08 Jaan, 2015 23:48
Postitas mmetsas
Avitage mehed - velled, kuidas ja miks.

Mu point on see, et bensiin ei seisa garaažis nii kaua nagu peaks. Aastaga vaigustub ja muudab värvi. Samuti on bensiin ja joogivesi iga kriisiga ja misiganes "viletsema ajaga" esimane defka kaup, mida aga ei ole kohe automaatselt gaas (suurel enamusel pole enam isegi gaasipliite ega põleteid)! Põhiargument on siiski gaas säilib ja nii ehk naa on majapidamises ka meil väliköögis gaasipliit ja suurema asja kuumatamiseks gaasipõleti jms. elu ei jää seisma!

Diisel genekas on hea mõte, kuid kallis. Kuigi diisel genekate mootorid on nö. keerukad (no ei jaga diisli põhimõtet väga, pihustid ja muu mula) aga kas nad on ka kapriissemad?

No kui aus olla, siis diisel geneka jaoks hetkel finantse ei ole, kuna mul on suht hea genekas - lisaks 3 faasiga, sai Saksast ostetud.
Üks võimalik plaan on aga olemasoleva generaatorile (mis on 3 faasiline bensukas) plaanis bens. elektrigeneraator teha nii bens/gaasile. Vaatasin välismaal müüa sellised lisaseadmed (ümberlülitusega), et paned külge ja töötab (laseks asjatundjal peale sättida).

Avitage mehed - velled, kuidas ja miks. Kellele on genekatega kogemusi, bens või diisel? Mis võimsused ja kas 2 või 3 faasi. Mul puurkaevu pump ainuüksi 3 faasiline.

Viimane alternatiiv on osta kohe selline kas ka Eestis müüakse?

Palju uitmõtteid ja küsimusi aga ehk keegi oskab kaasa rääkida, oleks tänulik.

M.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 0:24
Postitas Manurhin
Olukorras, kus kuulid-killud ümberringi lendavad, oleks gaasiballoonid küll viimased asjad, mida oma elamisse tahta.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 7:24
Postitas ants431
mmetsas kirjutas:Avitage mehed - velled, kuidas ja miks.
..............................
Avitage mehed - velled, kuidas ja miks. Kellele on genekatega kogemusi, bens või diisel? Mis võimsused ja kas 2 või 3 faasi. Mul puurkaevu pump ainuüksi 3 faasiline.

Viimane alternatiiv on osta kohe selline kas ka Eestis müüakse?

Palju uitmõtteid ja küsimusi aga ehk keegi oskab kaasa rääkida, oleks tänulik.

M.
Mina avitan rohkem elektri koha pealt. Kui on elekter mingil kujul piisava võimsusega olemas siis
saab 2 faasist ka 3 teha kui vaja vabade elektri mootorite abil. Aga muidugi on see lisa vaev. Ise olen seda kasutanud kui vale suunaga tuul lõi pidevalt liinil kahte faasi kokku ja õhel põles faasil põles kaitse läbi.
Mootori jaoks kasutati kunagi ka puu gaasi kui ei olnud mitte mingit vedelkütust. Mäletan
kase klotsidega sõitvat traktorit. Vaeva ja aega käivitamisega oli. Põld küntud aga sai.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 17:07
Postitas Wots
Ma ei taha kiidelda kuna see ju eba-Eestlaslik aga antud valdkonnas oskan kaasa rääkida küll.

Esmalt vaata oma rahakott üle sest saad ju toimetada eelarve piires.

Minu arust on diisli, bensiini või gaasi ladustamine suurtes kogustes mõttetu. Tavaline tankla bensiin ja diisel mis on mõeldud automootorisse ei seisa sul üle 5a . Kaotab oma omadusi. Tankla "küte" on mõeldud kasutamiseks 90 päeva jooksul. Tänapäeval rahu olukorras puudub vajadus toota kalleid kaua säilivaid kütuseid.

Spets kütused on aga 3-6X kallimad.

Uurige mootorikütuste omadusi ja nõudeid.

Gaasi koha pealt on sul mõtekam arendada välja biogaasi tootmine. Ehk siis paned maasse suure mahuti kuhu läheb sisse igasugune biomass , sõnnik ja selle käärimise tulemusena saab gaasi. Väga levinud meetod Aasias ja Indias. Kasutavad seda üksikud talud ning väiksed elektrijaamad.

Biogaasiga küta maja , tee süüa või pane sisepõlemismootor tööle . Valgust annab ka.

Biogaas on taastuv energia mille käigus saab ära kasutada ka elutegevuses tekkinud jäätmeid.

Youtube täis õpetusvideosid.

----------

See gaasikomplekt pole muud kui regulaator( annab ühtlase väljundsurve olenemata kui suur rõhk on balloonis ) mis on ühendatud mootori pööreteregulaatoriga. Ehk siis koormuse suurenemisel ja pöörete langemisel avab rohkem gaasikraani.

Mootorid võivad töötada täielikult gaasi peal või siis mingi seguga. Bensiini mootori puhul saab 100% olla ilma mootorit ümber ehitamata gaasi toitel. Diislitel on liiga kõrge surveaste ning tavaliselt kasutatakse 60% gaasi ja 40% diiselkütust. Dual fuel diislite eelis on see, et gaasi puudumisel saab mootor edasi töötada 100% diisli pealt. Lisaks diisli kasutamine peab olema vähemalt 30% kuna muidu pihustid kuumenevad üle(läbi voolav kütus jahutab). Päris 100% gaasile peale tehes eemaldatakse toitesüsteem ning vähendatakse surveastet.

Gaasil on oktaan arv kõrgem kui bensiinil seega saab mootorit modifitseerides seda efektiivsemalt põletada.


Lihtsalt minule jääb sinu eesmärk arusaamatuks. Tahad valmistuda eluks peale tuumasõda? Pigem soovitan siis kuivaineid varuda ja valida mingisugune taastuvenergia lahendus.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 17:41
Postitas Kapten Trumm
Ma see suvi panin sõitma ühe auto, mis mille viimane ülevaatus oli 2007 ja mis sai enne seisma panekut kõrini täis tangitud.
Sõitis terve suvi edukalt sama paagitäiega (sissepritse mootoriga kusjuures). Bensiini tuleb lihtsalt hoida hermeetiliselt suletavas mittekorrodeeruvas nõus. Sellise triviaalse asja nagu mingi lihtne 4 taktiline karburaatormootor, arvan, et paneb käima ka 10a vana bensiiniga.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 20:11
Postitas jackpuuk
Kui suurt võimsust (tööstuslikku) sageli vaja pole, siis unusta diisel ära, bensuka saad niipalju odavamalt, et mitu aastat võid selle raha eest genekat ringi ajada. Bensugenekale ei soovita gaasisüsteemi aretada kui see pidevalt kasutuses, gaasi kasutamine tapab moto suht kiiresti. Valik on sinu.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 20:22
Postitas Kapten Trumm
Stokkeris praegu soodushinnaga: http://www.stokker.ee/p:1298244/generaa ... rform-4500
4,2 kW (2kW plidiga saad söögi küll tehtud, telekat vaadata ja majas tuled põlevad) kütusekulu (bensiin) on 2,1 liitrit tunnis.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 21:06
Postitas Kurjam
Kaasaegsed mootorid on kütuse kvaliteedi suhtes üsna nõudlikud. Sellise sõjaolukorra-generaatori külge tuleks aretada mõni vanakooli diisel, mida primitiivsem seda parem. Sellised seedivad ära iga tökati mis veel tuld võtab :D .Näiteks võiks tuua nende nn. "konnpumpade" oma mida omal ajal kasutasid torumehed ja kraavikaevajad.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 21:38
Postitas Manurhin
Puugaasigeneraator oleks minu arvates hea idee. Kui on vaid aega ja viitsimist see valmis meisterdada. Pole nagu kuulda olnud, et keegi neid valmiskujul müüks. GAZ ja ZIL R6 mootoreid ja nende varuosi peaks veel piisavalt saada olema, aga puugaasil on tööle pandud märksa kaasaegsemaidki mootoreid. Kütus vähemalt metsast tasuta võtta. Tõsi küll, päris toores puu sinna vist siiski ei sobi, peaks nagu ikka kuivemad klotsid olema. Kui rääkida varugeneraatorist ehk siis statsionaaarmootorist, peaks ehitamine oluliselt lihtsam olema kui puugaasiseadme autole sobitamine. Auto peal loeb iga sentimeeter ja kilo, paikse mootori korral on ruumi laialt käes.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 21:49
Postitas vanahalb
Tea, kas niisuguse Stokkeri odav-generaatoriga telekat on ikka mõistlik vaadata? Neil kõigub pinge nii kõvasti, et sama raha eest tuleks veel uus telekas ka osta.
Minumeelest pole sellised bensiinigeneraatorid kütuse suhtes väga valivad. Karburaator on juba selline elementaar, et lepahalud lähevad ka läbi kui ilusti otse düüsi kukuvad :) Endalgi on mõni bensiinikanister paariks-kolmeks aastaks konteinerisse ununenud aga kui sisse valada põleb edukalt.

Kui majapidamises veel mõni bensiinimasin on, võib ju koduse tankla teha. Näiteks auto ja kui tarbid 100 l kuus, siis hoiagi 300 l varuks ja vanemat tarvita enne. Autot peab muidugi siis kodus tankima ja tanklast vaadiga tooma, aga bensiin on alati värske. Hydroscandi juppidest kombineerides on see aretis nii 200 EUR.... kuigi idee järgi on need detailid ainult diisli jaoks mõeldud. Karmimad vennad tangivad loomulikult otse kanistrist.

Gaasivärgiga puutusin mina viimati kokku vist kuskil 25 aastat tagasi ja meeles on ainult igatalvine keberniit sellega. Generaatori küljes olev jublakas ei tundu samuti eriline kõrgtehnoloogia olema. Saksamaa või Prantsuse +4 kraadises talves ilmselt OK, aga kui lajatab -30?

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 21:56
Postitas vanahalb
Manurhin kirjutas:Puugaasigeneraator oleks minu arvates hea idee. Kui on vaid aega ja viitsimist see valmis meisterdada. Pole nagu kuulda olnud, et keegi neid valmiskujul müüks.
Kui googlet uskuda, siis minumeelest neid Eestis ikka ka valmiskujul müüakse. Iseasi on hind - teema alguses oli juttu, et isegi diiselgeneraator on natuke liiast.
http://www.intereuro.ee/gaasigeneraator

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 22:05
Postitas Kapten Trumm
Pinge ebakvalteetsuse teema on õige - meil näiteks serverikapi UPS keeldus analoogse geneka vooli vastu võtmast.
Samas nt läpakas laadija taga töötas selle pealt nagu muiste, seal on vist laadija alaldis mingi stabiliseerimisvõime olemas.
Teleka all pigem pidasin silmas seda, et saad uudised ja erakorralised teated ära vaadata.
Tõsi, seks tarbeks on võibolla patareidega raadio targem - eriti hea kui oleks see varupatareidega pakitud metallkonteinerisse nii, et see konteineri metalli vastu ei puutu.

Kahjuks pole meil avalikult kindlaks määratud hädakanaleid, nt USA-s on selleks kohe ekstra sagedused ja kui juhtub mingi suurem asi, siis hakatakse sinna juhiseid edastama. Internetist lihtsalt leitavad.

Üldiselt kanister bensiini ei tee paha niiehkaa majapidamises, kasvõi seepärast, et ohtlikust piirkonnast uttu tõmmata ja mitte avastada, et ohh, paak on ju tühi ja tanklad suletud.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 09 Jaan, 2015 22:26
Postitas vanahalb
Kapten Trumm kirjutas:P
Tõsi, seks tarbeks on võibolla patareidega raadio targem - eriti hea kui oleks see varupatareidega pakitud metallkonteinerisse nii, et see konteineri metalli vastu ei puutu.

Kahjuks pole meil avalikult kindlaks määratud hädakanaleid, nt USA-s on selleks kohe ekstra sagedused ja kui juhtub mingi suurem asi, siis hakatakse sinna juhiseid edastama. Internetist lihtsalt leitavad.
Tankiaku ja autoraadio kombinatsioon oleks metsas asuvas kindlustalus veel ägedam. Lisaks saab seda akut isegi väga kehvakese generaatoriga laadida.

USA ekstra hädakanalid on ilmselt selleks, et ei-tea-kuipalju raadiokanaleid USA-s igapäevaselt käigus on. Ilmselt sadu kui mitte tuhandeid.
Eestis piisab vist sellest kui SkyPlussi, Vikerraadiosse ja Elmarisse signaal anda, et 90 % elanikkonnast jalule ajada.

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 10 Jaan, 2015 1:02
Postitas Wots
vanahalb kirjutas:Tea, kas niisuguse Stokkeri odav-generaatoriga telekat on ikka mõistlik vaadata? Neil kõigub pinge nii kõvasti, et sama raha eest tuleks veel uus telekas ka osta.
Minumeelest pole sellised bensiinigeneraatorid kütuse suhtes väga valivad. Karburaator on juba selline elementaar, et lepahalud lähevad ka läbi kui ilusti otse düüsi kukuvad :) Endalgi on mõni bensiinikanister paariks-kolmeks aastaks konteinerisse ununenud aga kui sisse valada põleb edukalt.

Kui majapidamises veel mõni bensiinimasin on, võib ju koduse tankla teha. Näiteks auto ja kui tarbid 100 l kuus, siis hoiagi 300 l varuks ja vanemat tarvita enne. Autot peab muidugi siis kodus tankima ja tanklast vaadiga tooma, aga bensiin on alati värske. Hydroscandi juppidest kombineerides on see aretis nii 200 EUR.... kuigi idee järgi on need detailid ainult diisli jaoks mõeldud. Karmimad vennad tangivad loomulikult otse kanistrist.

Gaasivärgiga puutusin mina viimati kokku vist kuskil 25 aastat tagasi ja meeles on ainult igatalvine keberniit sellega. Generaatori küljes olev jublakas ei tundu samuti eriline kõrgtehnoloogia olema. Saksamaa või Prantsuse +4 kraadises talves ilmselt OK, aga kui lajatab -30?
Stokker müüb juba ammu sama kvaliteediga asju mis K-Rauta vms. Ainult poe nimi lubab rohkem küsida.

Koduelektroonikale on parim mainekate tootjate AVR generaatorid. Näiteks http://www.muruniiduk.ee/subaru-robin-rg2900l
Võimsus on küll väike aga see eest tõene ning töötab vaikselt.

Ehitusgeneraator võib sul segudrelli keerutada.

Väikese bensiinimootorite häda on see, et kui bensiin jääb kauaks karburaatorisse siis tekib vaik ja sete. Vahepeal on hea kasvõi korraks oma aparaate käivitada.

Puu gaas jääb vist unustuse hõlma. Pop teema on biogaas. Hüva lugemist http://www.seit.ee/failid/638.pdf

Re: Genekas - generaator? Kellele kogemusi?

Postitatud: 10 Jaan, 2015 11:42
Postitas Tegelane5
Kapten Trumm kirjutas:Pinge ebakvalteetsuse teema on õige - meil näiteks serverikapi UPS keeldus analoogse geneka vooli vastu võtmast.
Samas nt läpakas laadija taga töötas selle pealt nagu muiste, seal on vist laadija alaldis mingi stabiliseerimisvõime olemas.
.
KUi läpatsi laadija töötab, peaks ka televiisor töötama-too samamoodi impullssmuunduriga toiteplokiga. Nood peaks puhta alalispingega ka töötama, kui see üle u 170 voldi on. Või suvalise x modified kastikujulise siinusega mis tavatrahvod ära lammutaks.