Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Lemet »

Ja oh seda nõukanostalgijas süüdistamist, mis toona aset leidis... :mrgreen:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas herman30 »

Kapten Trumm kirjutas:rääkida lihatoodete suitsetamisest - need on mingi keemiaga "suitsetatud" ja see pole tervisele hea.
Iga kord kui Tallinnas käin siis ostan kaasa paarkilone tükk Vana-Torokse suitsuliha. See on küll väga hea ja kvaliteetne toode.
Aga Trumm peab vist silmas neid suurte firmade suitsuliha? Toroksese on ju väike perefirma.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No need rohkearvulised "suitsusingid" made by Rakvere, Valla jne vaakmpakendis, kus e-aineid on rohkem kui liha.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15562
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Fucs »

Ma ei tea, kas meil täna on tõesti nii kaugele juba äraarenetud, et ka liha suitsetamise asemel lisatakse hoopis seda "suitsumaitseainet" (ametlik nimetus "naturaalne suitsumaitseaine", E-numbri jään võlgu), aga poolfabrikaatidesse 8keeduvorstid, keedusingid jms) seda pannakse küll. Kohe tuleb meelde üks (VK? Nõo?) "Suitsutatud doktori vorst" mis pole iial suitsuahju näinud ja kuhu on sisse kühveldatud hoopis seda suitsumaitseainet. Isegi on olemas poelettidel mingid sprotid õlis, kus kasutatud seda imelist maitseainet.
Ja "suitsu"juustud
http://veggo.ee/ee/Tooted/juustud/suits ... olife.html

Asi on tegelikult kurb.
Sa Fucs võiksid rääkida lihatoodete suitsetamisest - mina nt ei osta poest naljalt ühtegi suitsutoodet, sest need on mingi keemiaga "suitsetatud" ja see pole tervisele hea. Mul on maal oma suitsuahi ja seal teeme ehedat lepasuitsu
No vähemalt RLK-s oli veel paar aastat tagasi kohe kindlasti töös eheda lepasuitsuga suitsuahjud.
Spets ruum, kust lepalaastud liiguvad kuumutamisele ja aetakse suitsema ja siis mööda spetsiaalseid kanaleid liigutati ventikatega seda suitsu suitsuahjudesse. Tegemist siis kuumsuitsu ahjudega. Seal nendes suitsuahjudes valmistati (ja eeldatavasti valmistatakse ka praegu, võin järgi uurida, sest seal töötab veel palju endisi kolleege) suitsusinki ja suitsuvorsti. Kunagi kui oli lihaka direkotoril juubel, siis suitsutati ka väikseid põrsaid 8)

Aga täissuitsuvorstide ja poolsuitsuvorstide tehnoloogia erineb (noh, või peaks erinema) lihakombinaatides selle poolest, et toodet küpsetatakse keeduahjus ja suitsetatakse üle, elik toote suitsuahjus viibimise aeg on limiteeritud. See suitsuahjuga küpsetamine on võrreldes keetmisega palju kallim ja kulukam ettevõtmine ja seepärast kokkuhoiu huvides vähendatakse tihti toodete seal viibimist miinimumini. Üks õige täisuitsutoode aga valmib algusest lõpuni suitsuahjus. Ükskõik, kas kuumsuitsu, või külsuitsu. Nii, nagu seda kodudes meil ikka tavaliselt tehakse.

Ma olen ka sellist asja teinud, et olen nt. poest ostetud võrgusingi (mis ei ole taignast tehtud nagu keedusingid) ja korra isegi mingi poolsuitsu vorsti üle suitsetanud. Mõlemad olid pärast kõvasti paremad, eriti see võrgusink. Aga ka kaalu kaotasid nad selle käigus kõvasti 8)

Kaalust rääkides.... meie keemikute ja tehnoloogide üks peamine ülesanne tänasel päeval tundubki olevat see, kuidas saaks võimalikult palju vett siduda tootesse, et kaalu tõsta. Liha kuumtöötlemisel kaob kõvasti kaalu. Kaal aga on puhas raha. Selleks lisatakse tootesse tärklist ja soja, mis seob vett ka kuumtöötlemise järgselt.

Vene aja lõpu poole ma mäletan suutsid piimatööstuse üüberkeemikud üpris edukalt siduda vee ka või sisse.
Mis on äraütlemata kõva saavutus!
Saiale määrides ja noaga kõvasti pressides, tulid veepiisad ilusasti võile peale 8)

Teine lihatööstuse keemikute suur ülesanne on leida lisandid ja nende tasakaal, et võimalikult vähese ja võimalikult madala kvaliteediga toorainest vamistatud tooted näeksid välja need, kuidas neid nimetatakse ja oleksid ka söögikõlbulikud. Selles on neile suureks abiliseks välja töötatud ise täiesti maitsetu maitsetugevdaja E-621 (naatriumglutamaat, aga ka E-620 glutamaat, E 622 – kaaliumglutamaat ning E 623 – kaltsiumglutamaat). Sellega on põhimõtteliselt võimalik ära petta kõik lõhna- ja maitsemeeled ja ainsaks ülesandeks jääb valmistada toode, kus natukenegi on sees liha mille maitset tugevdada, ning mis päris laiali ei laguneks ja ära ei pudeneks.

Aga see pikk mula läheb juba räigeks OT-ks antud teemas ja ma vabandan kaasfoorumlaste ees.
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas herman30 »

Kapten Trumm kirjutas:No need rohkearvulised "suitsusingid" made by...
Nõus, rämpstooted.
aest
Liige
Postitusi: 428
Liitunud: 30 Okt, 2011 18:12
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas aest »

Minu koer kes väga hea meelega sööb hapukurki, õunu ja arooniamarju keeldub mõningaid poest ostetud "lihakonserve" ja "suitsusinke" söömast. Vaatab etteheitva pilguga otsa ja silmis umbes niisugune küsimus: kuidas te ometi võite. Ning veel hullemaks aga võib olla ka täpsemaks toiduainete kvaliteedi määrajaks on maakodus elav kass. Mõnd vorsti sööb aga mõnd mitte.
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Lemet »

Saiale määrides ja noaga kõvasti pressides, tulid veepiisad ilusasti võile peale 8)
Minu mäletamist mööda oli sama efekt ka lapsepõlves soolvees hoitud võid(seda isetehtut) leiva peale määrides :scratch:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
TALUPOEG TALUJA
Liige
Postitusi: 283
Liitunud: 12 Jaan, 2014 18:11
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas TALUPOEG TALUJA »

Vanasti vene ajal oli selline lugu,et kui miski asi oli veidi realiseerimisajast üle läinud siis võisid kindel olla,et lööb põhja alt ära. Nüüd aga võid süüa ükskõik kui vanat kraami,ei juhtu midagi. Endal sihuke kena kogemus ühe Poola suitsuvorstiga... mille sõber Volots Tartust tõi.... Oli teine pisut vintske aga ära me selle järasime. Siis kui kõht täis,vaatasin kuupäeva ja ... nii paar aastat kergelt üle läinud.... :mrgreen: Nojah,minu õrnahingeline magu ei teinud sellest teist nägugi.
Aga näljahäda asemel võib meie oma valitsus meid lasta rämpstoiduga ennem ära tappa,kui siin sõda tuleb. :|
Ja keegi võiks võtta ladvas ka selle teema üles,et lõpetada toidu rikkumine! Mida kuradit on vaja neid tugevdajaid-langetajaid-tõstjaid toidu sisse toppida. Sellega mürgitame ju iseennast ja meie järeltulevat põlve. No on aju raisk!
Ja ega see inimkond ennem ei õpi,kui juba õhtal....
Vabandan.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Svejk »

aest kirjutas:Minu koer kes väga hea meelega sööb hapukurki, õunu ja arooniamarju keeldub mõningaid poest ostetud "lihakonserve" ja "suitsusinke" söömast. Vaatab etteheitva pilguga otsa ja silmis umbes niisugune küsimus: kuidas te ometi võite. Ning veel hullemaks aga võib olla ka täpsemaks toiduainete kvaliteedi määrajaks on maakodus elav kass. Mõnd vorsti sööb aga mõnd mitte.
Kass on jah lihatoodete välimääraja. Mul on neid kaks tükki, niiet topeltkontroll 8)
Fucs - käed eemale maksalaatikost! Maisaa aru, mis neil eestlastel vigaonn, et maksalaatikko ei kelpaa... :twisted:
Mina küll vitsutan hoolega mõlema suupoolega, kui antasse.... :P

Siin varasemalt toodi välja valgevene kvaliteet ehk GOST. Venes pidada olema porbleemid, kuna doktori, otdelnaja jne gostid on samad, aga venes ei suudeta enam sedasi teha, GOST on ajale jalgu jäänud 8) (1930 ndad)

Ja Trumm, ma ütsin - osad söövad, ülejäänud vinguvad :D
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Lemet »

Nüüd aga võid süüa ükskõik kui vanat kraami,ei juhtu midagi.
Väidetavalt olla surnuaedades pealematmisaega märkimisväärselt pikendatud. Tea, onś tõde või mitte...?
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 1068
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas isakene »

Pagan. Selle jutu valguses tundub, et hakka või koertekonservi säilitama. Palju kordi, kui penidele sööki ette annan, mõtlen, et söö või ise ja kuidas kaasaja inimestele mõeldud lihakonserv ka välja näeb. Poest pole ise konservi sada aastat ostnud, tuttavad jahimehed ja loomakasvatajad on selle koha pealt abiks. Aga niipalju mäletan küll, et aastaid tagasi viimane poest ostetud Turisti Eine selle kraamiga kuskilt otsast võrdlust ei kannatanud.

Nimelt ma oma kutsudele tellin Saksamaalt (ja müün ka edasi) kvaliteetkoertekonservi lihasisaldusega 60-80%, olenevalt sordist. Näeb välja ja ongi tõeline liha, mida peab karbist noaga jõuga välja lõikama ning lõhnab nii, et sülg tuleb suhu. Eriti veel mõned konservid, millele taimset kraami pihuga juurde on lisatud. Kindlasti endale vägagi söödav, aga inimese jaoks maitsestamata, koertele pole vürtsi teps mitte hea anda. Aga supi või pudru sisse või makaronõ po flotski - paneks nii et silm ka ei pilgu. Ning üks asi on kohe päris kindel - see kraam mingeid E-sid, maitsetugevdajaid, värvaineid ja muud paska ei sisalda, Lääne-Euroopa lemmikloomaomanikud teeksid tootjatest pirukatäidist, kui sihuke pull peaks välja tulema. Vitamiinid ja mineraalained, no see on OK.

Ja nüüd siis loen, et poest polegi nagu miskit võtta... :scratch: Vot, dožili, raisk, et puhast kraami saada, tuleb koeratoidule üle minna... :twisted:
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Lemet »

Palju kordi, kui penidele sööki ette annan, mõtlen, et söö või ise
Koeraga süstimas käies täheldasin, et süstija manustas endale neidsamuseid koera premeerimise maiuspalu, mida sealsamas loomaarsti punkris ka müüa oli. Ostsin kah ja proovisin- algul oli pisut imelik, aga aitas süüa küll, sellised kergelt batoonikommi maitsega padjakesed oli. Peni vaatas solvunult pealt...aeg-ajalt olen tuttavaid nendega kostitanud ja hiljem mõistagi teada andnud, mida söödi. Reaktsioon on olnud seinast seina- kes kiidab, kes öögib.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
vanahalb
Liige
Postitusi: 2635
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas vanahalb »

Koerakonservi suhtes olen ma küll natuke skeptiline. Ükskord vaatasin kassikonserve poes selle pilguga kuid nendes mis Prisma toiduletist vastu vaatavad oli lihasisaldus ainult 4%. 70-80 % lihasisaldus võib kvaliteetkonservis iseenesest olla kuid lihal ja lihal on inimese jaoks ikka vahe ka. Koeral ükskama, mis lõugade vahel, see kõhus.
Ma kirusin siin ennist mitte neid kõige odavamaid Läti konserve vaid "Kuršu Zeme" edeva nimega üllitist "Krupnokuskovaja svinina tušonaja". Enne eelmist seakatku, kuskil neli aastat tagasi oli seal tõesti suurte kiuliste tükkidega liha, 98% minumeelest. Praegustes on 77,5 (paar purki vedelevad siiani kapinurgas) Ülejäänu on valge rasv. 325 grammi ja minumeelest maksis ta natuke alla 2 euro.
Kusjuures mina söön konservi paljalt, ilma mingite leivatükkide või lisanditeta ja seda üle kolme-nelja lusikatäie võtta ei saa. Kõrvetised tekivad veerand tunniga, siis läheb kaks pudelit Borjomi koos Renniega peale ja ongi kõht sellekskorraks täis.
Pole küll testinud kuid koerakonserv võib sama efekti tekitada.

Seevastu Rannarootsi konservi suudan silma pilgutamata keresse keerata, samuti Lidlis müüdavad Dulanod. Ainuke häda neil, et meenutavad hakkliha.

Põhimõtteliselt saaks oma maitse järgi konserve ju tellida. Kui mõnikord Narva poole sõidan on kohe tee ääres Sigwari pood kust värsket liha saab, vorste teevad nad ise ja konserve ka. Ükskord läksin suurte lootustega konserve ostma, vaatasin toosi ja seal oli lihasisalduseks ainult 50 % märgitud. Ei hakanud isegi proovima lõin käega ja võtsin hoopis suitsuvorsti.
Eritellimusena saaks ilmselt ka valitud karbonaaditükid nende juures või kuskil mujal väiksemates värkstubades oma maitse järgi konserviks lasta teha. Sealiha iseenesest ei maksa ju praegult enam suurt midagi. 3-4 eur kilo kui terve siga osta.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Seevastu Rannarootsi konservi suudan silma pilgutamata keresse keerata, samuti Lidlis müüdavad Dulanod. Ainuke häda neil, et meenutavad hakkliha.
Mul on suurematel õppustel alati vesti taskus paar Rannarootsi "omas mahlas" konservi, puhuks kui söögile ei jõua ja kõht oma nõuab. Neid Nostalgia omasid on kehv kaasas vedada ja 500 g purk on üheks eineks liig suur kah. Olen need tavaliselt lusikaga kuskil põõsa all külitades keresse keeranud, rüüpad pudelist vett peale ja elame edasi 8)

Rannarootsi kallid konservid kah seepärast valikus, et ei oleks pärast füüsilisel tegevusel mingeid häirivaid röhatusi ja kõrvetusi. Sokolaadide ja toidupaki niknäkiga on see viga, et enamasti on need kõvad süsivesikud - seedivad väga kiiresti ja kõht on peagi tühi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Tulevane näljahäda - kas saab midagi veel päästa?

Postitus Postitas Svejk »

vanahalb kirjutas:Sealiha iseenesest ei maksa ju praegult enam suurt midagi. 3-4 eur kilo kui terve siga osta.
Grossis käisin oli viimane kord raieliha 1,98 kilo
Väga maitsev oli - võtsin ühe kondiga tüki ja tegin ahjus ära.
Hoopis parema maitsega kui praegu need alla kolmeeurosed sealihad sealt ETK`st, mida nüüd viimane aeg on koguaeg teinud
Maximas oli ka alla kahe euro, aga seal olen korduvalt alt läinud just lihaga. On odav ja kehvakene....
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot], Georges, Google [Bot] ja 22 külalist