Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Suletud
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Põhja-Iirimaal on kohustusliku koolihariduse algus 4-aastaselt. Eestis ei ole praegu enne 7. eluaastast midagi kohustuslikku. Igal maal omad traditsioonid.

Ma ei ole põhimõtteliselt nõus sellega, et
mingid (eel)hariduslikud tegevused tuleks kõigi lastega enne päriskooli algust läbi teha
Minu arust on see väide ebateaduslik.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Prantsusmaal muudetakse eelkool 3. eluaastast alates kohustuslikuks: http://www.euronews.com/2018/03/27/fran ... e-of-three
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas toomas tyrk »

Kriku kirjutas:Põhja-Iirimaal on kohustusliku koolihariduse algus 4-aastaselt. Eestis ei ole praegu enne 7. eluaastast midagi kohustuslikku. Igal maal omad traditsioonid.

Ma ei ole põhimõtteliselt nõus sellega, et
mingid (eel)hariduslikud tegevused tuleks kõigi lastega enne päriskooli algust läbi teha
Minu arust on see väide ebateaduslik.
See tegevus oleks eelkõige ühtlustav. Kui sul on klassis ikka 20+ last koos, siis individuaalõppeks ja -tegevusteks ühel õpetajal lihtsalt aega ja võimalusi pole. Linnades tänasel päeval tuleb ikkagi valdav enamus lastest kooli peale lasteaeda, kus neil on teatud standardprotseduurid läbimängitud ning lapsed koolialguseks mingile enam-vähem ühtlustatud tasemele toodud.

Laps kes tuleb kõrvalt - seal on esiteks puudu sotsiaalsed oskused sellises suures kollektiivis toimetulekuks, teiseks ei ole teada, milline on muu eelhariduslik ettevalmistus. Võib olla ka parem kui lasteaias. Võib olla halvem. Ei ole teada. Õpetajale lisakoormus ning vähem võimalusi teiste lastega tegelemiseks. Või vastupidi - õpetaja tegeleb teiste lastega ning need "mittestandardsed" jäävad omapäi.

Ma ei tea - äkki tõesti ebateaduslik. Aga see eest praktiline :mrgreen:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Ma ei saa eriti aru, mis need ühtlustatavad oskused on, mida 3.-6. eluaastani omandada tuleks ja mida I klassis omandada ei võiks.

Ebateaduslik ses mõttes, et minu teada ei ole statistiliselt vettpidavalt tõestatud, et kui laps näiteks 4-aastaselt lugema õpetada, siis on ta tänu sellele edaspidises elus edukam. Pigem on korrelatsioon niipidi, et nutikamad lapsed õpivad varem lugema.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas toomas tyrk »

Nagu ma juba viitasin - ei usu, et juttu oleks 3. eluaastast peale lasteaia kohustuslikuks tegemises. Juba rahaliselt võimatu.

Jutt käib pigem 1 aasta enne kooli, ning neist tegevustest.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Nojah, sel juhul oleks lihtsalt vana hea kohustusliku 0-klassi idee jälle välja otsitud. Eestis kehtis see 1986-1990.

Sellest oli juba 10 aastat tagasi juttu: https://www.postimees.ee/1630533/kuueaa ... stuslikuks

Aasta tagasi teatas tarkuseministeerium, et sellist plaani ei ole: https://www.postimees.ee/3810085/eesti- ... -ei-plaani
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas toomas tyrk »

hm, minu sünniaasta on 65. Ja oli ka kohustuslik.

Edit: kusjuures ähmaselt meenub, et nõuka ajal oli ka mingi periood, kus tehti 6-aastaste klasse lasteaedade juurde jms...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Ei usu. Minul 1977. aastal sündinuna igatahes polnud.

Jah, see periood oligi alates 1986, sest kooli ei mahtunud need 0-klassid ära (üllatus).
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas toomas tyrk »

No oli oli. Pandi mind kooli kirja. Lastaias polnud käinud. Pidin minema 0-klassi. See ei olnud terve aasta kestev üritus. Nagu mainisin - mina pääsesin paari korraga. Aga kõik mitte-lastaia lapsed käisid sealt läbi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

OK, võtan sõnad tagasi. Tõesti oli ka mingi varasem eksperiment nullklassidega. Igatahes leidsin sellise rea, mis klapib sinu sünniaastaga:
1971/72. õppeaastal avati nullklass.
https://www.online.ee/~tohera/viira/aja ... noloo.html

1971. aasta "Nõukogude Õpetaja" kirjutab nullklassi avamisest Räpinas: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... zGB3CiW7Ti

Neid pidi aga ENSV-s ainult neli olema. Seega ei saanud olla tegu üldkohustusliku asjaga.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas toomas tyrk »

No siis ma sain erikohtlemise osaliseks. Huvitav, kas kompensatsiooni ka makstakse?

Minu 0-klass toimus siiski Tallinnas. Selle algus oli mäletamist mööda vist kevadel. Igatahes soojad ilmad olid. Õpetajad olid samad, mis meile klassiõpetajateks tulid. 2 paralleelklassi ning 2 õpetajat. Ma veel mäletan, et oli etteütlus, kus lauses oli sõna SÜÜA, mille mina kirjutasin nagu SÜÜJA. Või oli koguni SÜÜIA. Ja sain õpetaja käest lihtsalt sõimata, et ta hääldas ju selgelt SÜÜA ja miks ma nii kirjutasin.

Mul oli sügav enne-kooli koolipettumus, ja veel sügavam siis, kui hiljem selgus, et sellest õpetajast saigi meie klassijuhataja.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Lemet »

Nullklass oli siiski laialt käigus. Kus oli võimalus (loe:ruumi), tehti seda koolides, kus mitte, lasteaedades. Ja kindlasti polnud tegu nelja klassikomplektiga, mingil ajal oli see üldlevinud rahvslik üritus pea igas koolis.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Aga mis ajast sa räägid? 1986-1990 oli tõepoolest kohustuslik, nagu kirjutasin. 1970-ndate jooksul läks ka laiemalt käiku, selle üle ei vaidle, aga siiski mitte üldiseks.

Kalamaja Põhikoolis näiteks alates 1976/77: http://kalamajakool.ee/images/2017/kala ... 6-veeb.pdf

---

Toomas võiks okupatsioonikahjude alt midagi saada küll :)
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Nullklass oli siiski laialt käigus. Kus oli võimalus (loe:ruumi), tehti seda koolides, kus mitte, lasteaedades. Ja kindlasti polnud tegu nelja klassikomplektiga, mingil ajal oli see üldlevinud rahvslik üritus pea igas koolis.
Nullklass (tähistati ka E- ehk eelklass) oli meie koolis ka - käisin seal isegi. See kadus minumeelest ära ametliku 12-klassilise keskhariduse kehtestamisega kusagil 1988 a paiku. Meil oli kaks klassikomplekti, E-A ja E-B. Mäletan, et mõned oivikud said nii, et läksid kohe 1. klassi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Reps tahab ikka alates 3. eluaastast kohustuslikku lasteaias käimist ja ei pea paljuks ka valetada:
Haridusminister Mailis Reps ütles, et 3-7-aastaste laste lasteaias käimine peab muutuma kohustuslikuks, kuna Soomes on ka sedasi. Tegelikkuses pole Soomes veel mingit lasteaiakohustust.
Repsi väide soomlaste kohta on aga vale, sest Soomes ei ole lasteaias käimine kohustuslik ning soomlased on alles asunud välja töötama plaani, et aastaks 2022 käiksid kõik lapsed alates viiendast eluaastast tasuta eelkoolis. Nagu kirjutab Aamulehti, on see ettepanek aga Soomeski problemaatiline, sest see on kallis ja õpetajatest on suur puudus. Soomes on kodused üle 25 protsendi 3-5-aastastest lastest. Isegi 5-aastasest lastest on üle 20 protsendi kodused.

Kolme- kuni viieaastaste kohustuslikust lasteaias käimisest ei ole Soomes juttugi. Samuti ei toimu Soomes mitte mingit iganädalast koduste laste kohustuslikku läbivaatamist. Soomes tegeleb probleemsete lastega lastekaitse, kes reageerib siis, kui tuleb sellekohane kaebus.
Tädil on katus sõitu läinud. Selle plaani ainus voorus on selle ohutus - realiseerimatuid rumalusi arendagu minu poolest nii palju kui kulub.
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 31 külalist