Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Suletud
bodom
Liige
Postitusi: 216
Liitunud: 01 Jaan, 2012 23:54
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas bodom »

Raimond Kaljulaid: suurim oht Eestile oleks Reformierakonna-EKRE koalitsioon


Mulle meeldib Eesti pluralistlik poliitika ja see, et meil ei ole ohtu, et riigi tasemel võiks üks erakond võita üle 51 koha riigikogus ja valitseda Eestit uhkes üksinduses.

Jah, see muudab otsustusprotsessid aeglasemaks ja tülikamaks ning valitsused vahetuvad sagedamini, kuid see eest on alati lootust, et valitsus ei saa kalduda ühte või teise äärmusesse.

Kuigi, teoreeriliselt on äärmusvalitsus sel korral võimalik, kui selgelt ksenofoobset rahvuslust esindavad EKRE ja Reformierakond saavad kahepeale piisavalt hääli, et moodustada valitsus, ning seda ka teevad.
Et poliitiline pluralism säiliks, selleks on vaja, et meil oleks erinevaid erakondi ja need oleksid konkurentsivõimelised. Sealjuures ei pea kõik erakonnad olema tingimata laiapõhjalised ja suured – nii nagu ettevõtluses võib innovaatilisemaid lahendusi pakkuda hoopis väiksem ettevõte, kus uuendused suurfirma bürokraatiasse ei takerdu. Ja ka sellises ettevõttes töötamine võib olla palju mõnusam kui mõnes hingetus suurfirmas.

Viimane rahvusringhäälingu tellitud küsitlus näitab, et Eesti võib saada järgmiseks neljaks aastaks endale neljaparteilise riigikogu. Kusjuures kõik neli parteid on niiöelda vanad erakonnad: Keskerakond ja Reformierakond, EKRE ja SDE.
Jah, teoreetiliselt on Isamaal tänu tuntud kandidaatidele ja hetkel valitsuses olemisele siiski võimalus valimiskünnis ületada. Mina selles mingit erilist mõtet ei näe. Isamaal oleks eraldiseisva erakonnana mõte sellisel juhul, kui nad esindaks EKRE-st ja Reformierakonnast erinevat rahvuslust – idaeuroopaliku tigeda rahvusluse asemel lääneeuroopalikku avatud rahvuslust. Seda Seeder ja Co ei ole soovinud teha. Kahju.
abaerakonna praegune juhtkond aga tegeleb minu arvates sügavalt arusaamatu tegevusega. Vabaerakonnal on aeg alla anda.

Eesti 200 puhul hindan ma kindlasti tegijate särasilmsust ja entusiasmi, kuid ma kujuta hetkel ette, kuidas nende “pikk vaade” ka Toompeale jõuab.

Talvikust ei ole mõtet rääkida. Kuningriiklased olid üheksakümnendatel ära ja ma tõesti loodan, et valija puht-koomilise efekti pärast neid valima ei hakka.

Ainsa uue tulijana vääriks minu arvates edasi pääsemist rohelised. Keskkonnateadlik maailmavaade tasakaalustaks eranditult kõigi teiste erakondade majanduskeskset maailmavaadet väga hästi. Viieparteilises parlamendis võiksid just rohelised osutuda valitsuse moodustamisel kaalukeeleks ja sellega jõuaks roheliste maailmavaade pealinnast nüüd ka riigi juhtimise juurde.

Mõned nädalad tagasi rahvusringhäälingus toimunud erakonnajuhtide debatti vaadates oli selge, et objektiivselt võttes on laua ümber istunud inimestest vaid üks tegelikult valmis peaministriameti ametist tulenevat vastutust kandma – Jüri Ratas.

Kaja Kallase osas on paljud pärast seda saadet skeptilisemad kui varem. Teiste erakondade esimeeste puhul aga ei saa valitsusjuhi positsioonist üldse rääkida. Ossinovski, Helme, Seeder, Herkel – pole lihtsalt sellest materjalist, millest tehakse liidreid.

Kaja Kallase valitsus oleks midagi Taavi Rõivase valitsuse moodi – head kavatsused, kuid kogenematus ja oskamatus suuri ja mitmetahulisi ühiskondlike protsesse tajuda ja juhtida. Ütleksin isegi, et Kaja Kallasel oleks hetkeseisuga raskem, kui oli omal ajal Taavi Rõivasel. Rõivas oli valitsuses töötanud ning olnud põgusalt ka tegev kohaliku omavalitsuse tasandil – Kajal täitevvõimu kogemus puudub sootuks.
Tulles tagasi võimaliku Reformierakonna ja EKRE koalitsiooni juurde, siis mõte sellest tundub täpselt sama ebamugav kui oli Kaja Kallasel erakondade esimeeste debatis Helme kõrval istuda. Selle liidu ainus siduv lüli oleks eelmainitud rahvuspoliitika ja soov iga hinna eest vene lapsi emakeelsest kooliharidusest ilma jätta.

Reformierakond muidugi võiks liberaalse erakonnana jõuda järeldusele, et ikka väga ei sobi teha valitsust erakonnaga, kes oma poliitilisi oponente ähvardab omakohtu korras seina äärde panna ja üles puua, mis õigusriigi põhimõtetega justnagu hästi kokku ei sobi. Kuid mul pole kahtlust, et võimunäljas Michal ja Ligi teeks sellise koalitsiooni silmagi pilgutamata, kui see tõotaks neile endile tagasitulekut Stenbocki maja ovaalse laua äärde. Ja mis oleks Michalile ja Ligile parem kui noor ja nõrk valitsusjuht, kes täielikult neist sõltub.

Mida see aga tähendaks meie ühiskonna seesmisele sidususele ja rahvusvahelisele mainele, on etteennustamatu. Midagi head kindlasti mitte.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Esiteks maksaks ka selgeks teha, mida üks või teine sektor tähendab.
https://www.rahandusministeerium.ee/et/riigihaldus
Enne võiks ikka endale selgeks teha, mis osa sellest "avalikust sektorist" maksukoormust tekitab, sh riigieelarvest ülal peetakse.
Siis puudub vajadus kontekstivälise jutuga klahve kulutada.
Riigi ja KOV äriühingud on üldiselt seotud elutähtsate/üldhuvi teenustega ja 99% juhtumitest teenivad oma palgaraha ise oma teenuse/toodangu müügist ega saa eelarvest mingeid dotatsioone.
Tihti ka põhjusel, et alternatiiv puudub. Soojatootmisi ärastatakse hea meelega, aga vähem tasuvamad tegevused tuleb KOV-il ikka käigus hoida. Ja elektrivõrgule või raudteele polegi eraomandina erilist varianti meil. Seega need ettevõtjale (maksu)koormaks üldiselt ei ole. KOV sektor läbis hiljuti ühe lõikamise nimega "haldusreform", ametnike kärpimine oli tõsi, varieeriv.

Mis probleem on, on see "valitsussektor" ehk riigieelarvest palka saavad (ja sinna üldiselt vähe tagasi tootvad) ministeeriumid, ametid ja riigiasutused.
Ma olen elus paar riigiasutuse eelarvet kokku pannud, mis on suurim kulurida? Jah, õige, töötasukulud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3299
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kapten Trumm kirjutas:.... KOV sektor läbis hiljuti ühe lõikamise nimega "haldusreform", ametnike kärpimine oli tõsi, varieeriv.....
Kuulduste järgi ei vähenenudki (Lääne-Harju vald), küll aga õnnestus edukalt külmutada mitmed arendusprojektid (isiklikult lükkus tsentraalse vee ja kanalisatsiooni saabumine jälle aastate kaugusele - aga noh ära elab ikka, peaasi et leiduks neid kes paagitäie sodi Kloogaranna kandist Paljassaarde veaks).
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1733
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas maksipoiss »

Manurhin kirjutas:
Martin Peeter kirjutas:Erakondade reitingud. Tundub, et konservatiivne valija on segaduses ja EKRE on pilli lõhki puhumas. Viimane nähtub ka siit foorumist.

https://www.err.ee/862501/uuring-hetkes ... li-parteid
EKRE pole veel pilli puhuma hakanudki
Helme ikka üritab päris sodiks puhuda selle https://www.postimees.ee/6409887/helme- ... moka-peale
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

venelased pole ainult rahvas või rahvus, venelased on tsivilisatsioon
:mrgreen:

See on ka ikka väga hea:
Arvan, et kui Venemaa mõistab, et Balti riigid ei ole talle ohtlikud, ei hakka ta võitlema nende üle füüsilise kontrolli saavutamise nimel.
Hariduse poolest on kodanik ajaloolane :dont_know:
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5553
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas toomas tyrk »

Kapten Trumm kirjutas: Enne võiks ikka endale selgeks teha, mis osa sellest "avalikust sektorist" maksukoormust tekitab, sh riigieelarvest ülal peetakse.
Siis puudub vajadus kontekstivälise jutuga klahve kulutada.
Minu viide oli tingitud sinu pidevast opereerimisest avalikus sektoris hõivatute arvuga ning sinna juurde rääkides juttu maksumaksjate kulul elamisest.

Kui räägid valitsussektori kuludest, siis opereeri ka vastavate arvudega.

Siis võime hakata vaatama sinna nende numbrite sisse.

Mis aga puutub tööandjate deklaratsiooni, siis nemad räägivad meelega just avalikust sektorist. Viidates võimalusele ka seda munitsipaal- ja riiklikku ettevõtlust vähendada. Asendada eraettevõtlusega.
2korda2
Liige
Postitusi: 1580
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas 2korda2 »

Март Хельме: "Мы такая маленькая страна, что нам просто нужно пользоваться возможностью промолчать."
Sedasi arvab meie kõige suurem patrioot Eesti-Vene suhetest.

Mis puudutab aga (riigi)ametnike arvu kampaania korras vähendamist, siis see on jama. Tegelikkuses juhtub nii: asutuse X ametnik Y viib (vastavalt kokkuleppele asutuse juhtkonnaga) oma tegevuse asutuse alt isikliku OÜ alla ja hakkab sealt teenust pakkuma. Ongi ametnikkond vähenenud. Asutuse eelarve aga tõenäoliselt kasvab, sest erasektori "kõrgendatud riski" tõttu peab tasu olema suurem ametnikule makstust. Seda on eelmise "koondamised" juba näidanud.
Alustada tuleb riigiasutuste (vastava osa) eelarvete külmutamisest (või vähendamisest tempoga näiteks 1% aastas). Eesmärk on ju kulusid vähendada, mitte ametnikke. See, et väheneva eelarve tingimustes pole võimaklik endist ametnikearmeed ülal pidada tuleb juba loogilise jätkuna ise-enesest. Samuti jõutaks seeläbi üpris kiirelt vajaduseni üleliigseid/vähemolulisi funktsioone kaotada.

Mis õpetajatesse puutub, siis hiljutine raport tõi (lisaks meil kuulutatud "vähim kontakttunde") välja veel ühe Eesti vs OECD silmapaistva erinevuse - Eesti õpetaja seisab keskmisest oluliselt väiksema klassi ees. See on nüüd kole küll aga väikekoolide pidamine ei ole jõukohane ka meist oluliselt rikkamatele riikidele. Kui koolivõrku jõulisemalt koomale tõmmata võib selguda, et tegelikult ei olegi õpetajate puudus nii suur. Algklasse 40-liikmeliseks ma ei teeks - seal on õpilastel iseseisva töö oskus veel liiga madal. Midagi sellist aga peaks küll võimalik olema (klassiruumide piisava suuruse korral):
1-4 klass: 24 õpilast.
5-9 klass: 32 õpilast
Gümnaasiumiaste: 40 õpilast.

Mina õppisin 1-2 astmes 36-40 õpilasega klassis. Gümnaasiumiastmes oli meid 25 (lennus vastava kallaku peal 50 õpilast tuli jagada kahte klassi).
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas nimetu »

Kui koolivõrku jõulisemalt koomale tõmmata võib selguda, et tegelikult ei olegi õpetajate puudus nii suur.
Vähe usutav, sest õpetajate keskmine vanus järjepidevalt tõuseb. Tähendab, et noori ei tule eriti peale. See ongi üks suuremaid probleeme meie hariduses, mitte tingimata see, et hetkel on neid puudu.
andrus
Liige
Postitusi: 4322
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas andrus »

nimetu kirjutas:
Kui koolivõrku jõulisemalt koomale tõmmata võib selguda, et tegelikult ei olegi õpetajate puudus nii suur.
Vähe usutav, sest õpetajate keskmine vanus järjepidevalt tõuseb. Tähendab, et noori ei tule eriti peale. See ongi üks suuremaid probleeme meie hariduses, mitte tingimata see, et hetkel on neid puudu.
Mingid muud asjaolud seda keskmise vanuse kasvu põhjustada ei või? Näiteks pensioniea kasv või lihtsalt keskmise eluea pikenemine?
Kasutaja avatar
PaganHorde
Liige
Postitusi: 3971
Liitunud: 26 Jaan, 2014 9:00
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas PaganHorde »

bodom kirjutas:Raimond Kaljulaid: suurim oht Eestile oleks Reformierakonna-EKRE koalitsioon


Mulle meeldib Eesti pluralistlik poliitika ja see, et meil ei ole ohtu, et riigi tasemel võiks üks erakond võita üle 51 koha riigikogus ja valitseda Eestit uhkes üksinduses.
Imelik et talle see Tallinna linnas ei meeldi. Muu kõik on puhas keskiute tavaline loba. Muidugi on väga kiirelt tulnud refikate tüüpi jutt et ega meist paremaid ei olegi


Nojah, sellised väljaütlemised vaid süvendavad minu veendumust et tegemist on kahtlase vennikesega.

https://www.postimees.ee/6409887/helme- ... moka-peale
kaugeltuuriv
Liige
Postitusi: 7188
Liitunud: 13 Sept, 2011 17:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas kaugeltuuriv »

See juhtus lahkunud president Lennart Meriga,kellele minult suur ja sügav lugupidamine sinna taevasse ilma.
Mäletate,siis ütles umbes sama asja üks suurema riigi president,nimelt Prantsuse oma.
Kõlas vist see kuidagi sedasi,Eesti oleks pidanud kasutama juhust ja olema vait.Selline kommentaar tuli tollal selle riigi mehelt selle peale,et Lennart torkas valusasti Venemaa suunal,pidades neid õiglaselt agressoriteks ja okupantideks.
Nüüd siis on meie enda herra selle loosungi üle võtnud.
Ehk siis matsi keeles õeldes,teie hoidke oma suud kinni matsirahvas,sest suuriigi nimega Venemaa kohta ei tohi ütelda seda,mida kõik teavad.
Ja see tuleb EKRE juhi suust,volaa.Mees hakkab ennast õige vara rahvale paljastama,huvitav miks tal kiire hakkas sellega,kas mingid nipet näpet asjad Moskva saadiku ajast kardavad ilmavalgust,et selline pugemine(jah,minu jaoks on selline jutt pugemine) varakult toimub juba kampaania alguse ajal?
Meil siin üks kaasfoorumlane tahtis Venemaalt maid tagasi ja häälekalt toetas Helmeid,et vot see partei aitab.
Nüüd tehti talle ka selgeks asi,hoidke suud kinni,sest Venemaa on püha ja puutumatu,ning bojaaride ees tuleb ikka suud lukus hoida.
Mu vanaisa oleks selliste kohta ütelnud nimetuse pajuvenelased.Need on sellised elukad,kes tahavad kangesti bojaaride kintsu kraapida ning jumal hoidku selle eest,et nende kuuldes sa tsivilisatsiooni Venemaad kritiseerid.
Muideks Pätsi pidas ta pesuehtsaks pajuvenelaseks,selle tõttu ma ei imesta,et Pätsi eeskuju silmas pidades Helme seenior ka samasugune on.
Küll on aga tekkinud küsimus,miks Helmed riskivad sellega osa valijate üleminekuga või tagasiminekuga(kuidas võtta) Isamaale või Eesti Iseseisvusparteisse.Kas ollakse nii enesekindlad endas?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

kaugeltuuriv kirjutas:Kas ollakse nii enesekindlad endas?
Ma olen ka selle peale mõelnud. Vist loodetakse nii palju kära teha, et suurele hulgale protestimeelsetele valijatele jääb midagi meeldivat kõrva. Seda "kõigi solvamise taktikat" kirjeldas mulle kunagi üks Vabaerakonna aktivist, kes ka üritas seda viljeleda. Tegelikkuses võib aga juhtuda nii, et paljudele virisevatele eestlastele jääb igaühele just midagi ebameeldivat kõrva ning bravuurik kukub kokkuvõttes omast võttest selili.
kaugeltuuriv
Liige
Postitusi: 7188
Liitunud: 13 Sept, 2011 17:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas kaugeltuuriv »

Jooksis juba ka siin Norras uudis sellest Danske jamast ja kuna pank on ka Oslo börsil,siis hoian silma peal,kuidas see nende väärtust siin mõjutab.
Mulle oleks aga "salasoov" Eesti uurimisasutustele,kes hakkavad toiminguid tegema.
Salasooviks oleks asja põhjalikult uurida ning uurida ka seda,kes,kui palju ja kuhu omapoolse kopika pani.Ning,kas mõni Eesti poliitjõud ka sealtkaudu endale kopikat teenete vastu hankis.
Väga huvitav areng enne valimisi.
Runkel
Liige
Postitusi: 2809
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Runkel »

kaugeltuuriv kirjutas:Meil siin üks kaasfoorumlane tahtis Venemaalt maid tagasi ja häälekalt toetas Helmeid,et vot see partei aitab.
Nüüd tehti talle ka selgeks asi,hoidke suud kinni,sest Venemaa on püha ja puutumatu,ning bojaaride ees tuleb ikka suud lukus hoida.
Mu vanaisa oleks selliste kohta ütelnud nimetuse pajuvenelased.Need on sellised elukad,kes tahavad kangesti bojaaride kintsu kraapida ning jumal hoidku selle eest,et nende kuuldes sa tsivilisatsiooni Venemaad kritiseerid.
Ja nagu sa oled märgand, siis Vene ees vaiki olek ja okupeeritud maade selgesõnaline tagasinõudmine ei ole probleemiks. Taoline ambivalentne lähenemine on isegi servast huvitav. See, et ühele valijate segmendile kõneldakse üht ja teisele teist, ja mis omavahel ei pruugi kõige paremini kokku käia, on järgi proovitud ja töötav poliittehnoloogiline nõks. Savisaar on olnud selles žanris ehk kõige meisterlikum.
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: olevtoom ja 4 külalist