Vabariiklased üritavad hukule määratud katsest hoolimata Bideni tulemust kohtuasjadega lämmatada.Kadri Veermäe,
kadri.veermae@epl.ee Tsiteeri:
USA presidendi Donald Trumpi kampaaniameeskond on esitanud mitmes osariigis hagisid ja nõudnud Wisconsinis häälte ülelugemist. Washington Post kirjutas eile, et Trumpi kampaaniameeskond ei väida hagides, nagu oleks toimunud ulatuslik valimispettus, vaid on keskendunud väiksematele etteheidetele. Ka sel juhul on nad kohtus enamjaolt alla jäänud. Kohtunike sõnul pole vabariiklased esitanud oma väidetele tõendusi, vaid põhjendanud neid spekulatsioonide, kuulujuttude või kuuldustega.
Philadelphias üritasid vabariiklased häälte lugemist takistada, sest nende väitel polnud ruumis vabariiklaste vaatlejaid. Neljapäeval pidi üks Trumpi advokaat kohtus siiski tunnistama, et ruumis viibis „mitte null arv” vabariiklaste esindajaid. „Vabandust, aga mis siis on teie probleem?” küsis ringkonnakohtunik Paul Diamond ja keeldus lugemist peatamast. Trumpi meeskond saavutas siiski ka väikseid võite, näiteks pääsesid vaatlejad häältelugemismasinatele lähemale.
Ohio ülikooli juuraprofessori Edward Foley sõnul on häälte ülelugemist lihtsam nõuda kui edukalt hagi esitada. „Hagi saab esitada ainult selge probleemi puhul. Mina pole seni ühegi osariigi puhul näinud sellist tõsist murekohta nagu näiteks Floridas 2000. aasta valimistel,” selgitas Foley. Foley sõnas näiteks Wisconsini kohta, et umbes 20 000 hääle suurune erinevus on küll väike, kuid tõenäoliselt mitte nii napp, et ülelugemine tulemust muudaks. „Kui oled mõõduvõtus taga ja osariigis ei õnnestu tuvastada ühtegi probleemi, on ülelugemise nõudmine su parim võimalus,” selgitas USA juuraekspert. „Rusikareegli järgi on tavaliselt väga keeruline ümber pöörata tulemust, mis erineb tuhande või rohkema võrra,” selgitas Foley. Foley sõnul ei kehti ütlus „kus suitsu, seal tuld” häälte lugemist puudutavate kohtuvaidluste puhul. „Juristide töö ongi mingis mõttes protsess suitsu sisse matta, et tulemustes kahtlusi tekitada ja avalik narratiiv hõivata,” selgitas ta.
Vabariiklased on pöördunud osariikide kohtutesse kõiksuguste etteheidetega, kuid huvitaval kombel pole nende hulgas suuremahulist valimispettust. Väljaanne Axios kirjutas eile, et Vabariikliku Partei juhid ja president Trumpi usaldusalused rääkisid väljaandele, et võitlus valimistulemuse ümberpööramise nimel võib kesta kuu või kauemgi. Axios lisab, et allikad tunnistavad ka ise, et tõenäoliselt on üritus hukule määratud. Osariigid kinnitavad tulemused tavaliselt kahe-kolme nädala jooksul pärast valimispäeva.
Justiitsminister Barr on ka üsna reserveeritud:
Tsiteeri:
Biden edestab Trumpi paljudes kaalukeeleosariikides märkimisväärse eduga ja mingeid märke valesti loetud või ebaseaduslikult antud häältest, mis tulemust muudaksid, ei ole. Tegelikult on mõlema erakonna ametiisikud tunnistanud, et valimised kulgesid ladusalt, kuigi on olnud mõningaid valimistele tüüpilisi pisiviperusi.
USA föderaalprokuröridele saadetud märgukirjas ütleb Barr, et «uurimise võib ette võtta, kui on olemas selged ja usaldusväärsed süüdistused rikkumiste kohta, mis tõeks osutumise korral võivad mõjutada föderaal- ja osariigi valimiste tulemusi». Ta lisas seejuures, et föderaalvalimiste tulemusi selgelt mitte muutvaid süüdistusi tuleb käsitleda alles pärast valimiste kinnitamist. Barr ei maininud oma märgukirjas mingeid konkreetseid näiteid arvatavatest rikkumistest.
https://maailm.postimees.ee/7106162/usa ... -rikkumist