Kliimamuutustest

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Z03 »

Ei oleks ju vaja midagi väga uut leiutada. Piisab, kui minna ajas 30 aastat tagasi ja vaadata, kuidas oli tarbimine siis. Taaskasutatavad piimapudelid-koorepurgid-õlupudelid, vorst pakiti paberisse ja leivad-saiad lahtiselt poeriiulitel. Ei surnud keegi ära ega tekkinud mingit epideemiat, kui iga saiaviil polnud eraldi kilekotis. Kilekott kandekotina oli kallis lõbu ja kasutati niikaua, kuni muster maha kulus, mitte ei ostetud igaks poeskäiguks uut. Riided-jalatsid olid kallid ja neid oli vähe. Tarbimist saaks kõvasti koomale tõmmata, aga see eeldaks teistsugust majandusmudelit, mitte pideval majanduskasvul põhinevat kapitalismi. Kapitalism on oma aja ära elanud, sotsialism ei toimi, kommunism uputas maad ja rahvad verre. Kes pakuks välja järgmise ja toimiva majandusmudeli? Kirjutaks uue Utoopia?

Hah, kas seetõttu tunduvadki kliimaaktivistid nii hirmuäratavad? Et nad võivad hakata muutma harjunud elukorraldust? Siin pole jutt enam kliimast, vaid eksistentsiaalsed hirmud mängus. Hakkan vist mõistma.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36336
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

mart2 kirjutas:
Kriku kirjutas:EE kujundust ei oska kommenteerida, mina lugesin võrgust.
Oletan, et ÜRO saab pidevalt kõikvõimalikke pöördumisi.
Soovitan siiski vaadata allakirjutanute nimekirja - eriala spetsialistid ja teadlased.
Ei vasta tõele. Kõik nad ei ole teadlased. Otseselt kliimateadlane pole põhiosas loetletud 14-st keegi. Üks on atmosfäärifüüsik. Kõiki 500 ei viitsi selle põhjal guugeldada.

Kirja enda kohta:
https://sciencefeedback.co/evaluation/l ... e-science/
https://www.scientistswarning.org/who-s ... emergency/
mart2 kirjutas:Ahjaa, tuleb meelde, et üks kaasfoorumlane väitis, et kriitikute seas ei olevat teadlasi.
Minu teada pole ükski akf midagi sellist väitnud.
mart2 kirjutas:Praegu igatahes kujundatakse arvamust, et kliima-alarmi kriitikud on samasugused "eitajad" nagu holokausti-eitajad ning kuuluvad häbimärgistamisele ilma aruteluta. :evil:
Tuleb ette totalitaarne suhtumine, kus on ainult kaks varianti - kas poolt või vastu, eriarvamust ei saanud/tohtinud olla!
Ohvriroll on magus?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36336
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

Demograafia jaoks on meil eraldi teema: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 80#p594980

Prügistamise jaoks ei ole ja ei tule ka.
teeline35
Liige
Postitusi: 1534
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas teeline35 »

Kui inimtekkelise kliimasoojenemise tõestamiseks tehtud uuringud ja tabelid 100% paika peavad, siis inimkonnal peaks juba kliimakontroll täitsa jõukohane olema ja ilmastiku kontroll paarikümne lähiaasta küsimus!
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36336
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

Nagu ka näiteks NATO teemast võib pikalt lugeda, on jõukohasus ja poliitiline tahe täiesti erinevad asjad.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Z03 »

Tuleb tunnistada, et ma ei pea kliimaprobleeme praegu kõige tähtsamateks. Muidugi on hea, kui kliimaaktivistid tegutsevad, keegi ju peab, aga ise olen kahjuks liiga laisk ja ükskõikne, et kuhugi marssima või protesteerima minna. Püüan vähendada kilekottide kasutamist, kauba kojuviimiseks ostan pigem paberkoti ja sorteerin prügi, aga kuna minu tarbimisharjumused on nagunii ülimalt tagasihoidlikud, siis ei näe ma võimalust, kuidas saaksin midagi oluliselt muuta. Saastamine on eelkõige suurkorporatsioonide teema ja et neile piir panna, oleks vaja uut majandusmudelit. Samas on mul hea meel, et keegi on võtnud kliimaprobleemid südameasjaks.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Illike »

Z03 kirjutas:. Saastamine on eelkõige suurkorporatsioonide teema ja et neile piir panna, oleks vaja uut majandusmudelit. Samas on mul hea meel, et keegi on võtnud kliimaprobleemid südameasjaks.
Minu arvates on hoopis teema meie enda käitumismudelites. Ei pea postitama kassipilte kuskile üles, ei ole vaja igal aastal uut telefoni osta või mingi asja kõige uuemat mudelit, samuti ei ole vaja oma riidekollektsioone uuendada igal kevad-, suvi-, sügissessioonil, ei pea mingeid eksootilisi sööke sööma, seesama igasügisene iga lehekese ärapuhumine jne. Väiksed asjad, mis teevad elu mugavamaks ja ilusamaks, kuid summa summarum annavad üsna suure kuluartikli. Samuti pakuvad ka tööhõivet ja seega raha. Kahjuks ei saa seda asja vaadata üksikisiku seisukohalt, et mina nii ei tee ja sellest järeldada, et persooni poolt tekitatud saaste on väike. Vaadates meie metsaaluseid või teeäärseid kraavipervi, mis hoolimata igaaastasest koristusest ikka ja jälle muutuvad rämpsuseks, ei saa mitte väita, et isiku osa saastes on väike. Kõige selle mis on prügiks läinud valmistamiseks on kulutataud energiat ja ressursse. Ere näide siin on need ilusad värvilised asjakesed mida müüakse laatadel ja mida iga laps endale tahab. Samas visatakse needsmad ilusad vidinad ca tunni pärast minema. Neid vidistavaid iluasju ostes me tekitame lastes tarbimisharjumuse.
Minu arvates ei vii karjatused stiilis: "Tehke midagi. Miks valitsused midagi ei tee? Tehtagu!" sugugi edasi. See näitab ainult seda, et keegi teine peab elama natuke ebamugavat elu kuid mina mitte.
Jõuame selleni, et kes on valitsus? Valitsus on meie poolt valitud seltskond, kes peaks meie eest hoolitsema kollektiivsetes küsimustes, kuid saastamine on iga inimese personaalne tegevus. Seega ei saa valitsus teha midagi peale selle, et teavitab ja suunab persoone vähem ressursse tarbima. Kordusena, ressursse kulutame me ikkagi ise - persoonid ja otsuseid teema me ka ise.
Järeldusena peame ise peeglisse vaatama ja omad harjumused üle vaatama. Mitte minema kaasa iga viimase kui ühe moeröögatusega. Neid kaasajooksikuid on niigi. Samuti rääkma, rääkima, rääkima, et ei ole süüdi valitsus, vaid ikka ISE kulutame ressursse ja ISE tekitame endale probleeme.
teeline35
Liige
Postitusi: 1534
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas teeline35 »

Toetan akf Illikese juttu. Suurkorporatsioonid ei tooda midagi lihtsalt keskonna mürgitamise pärast. Ikka inimestele vajalike asju. Iseasi kui vajalikud need asjad tegelikult on. Kõik on kinni ikka meie tarbimisharjumustes. Kodumasinad ei pea enam eriti üle paari aasta vastu. Remontimiseks juppe pole saada. Müüjad soovitavad kohe uued osta. Sinna juurde jutt kui rohelisemad on uuemad mudelid ning kui väikse keskonna jäljega veel. Autosid ju tänapäeval keegi üle viie aasta ei pea. Targemad isegi lühemat aega. Ja nii edasi ja edasi...
Siiski pole ma veendudunud, et kliimategurid täiesti selged oleksid. Kardan, et teadlaste hulgas on ka omad moevoolud ja neile vastu punnijaid ei kohelda just viisakalt.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas nimetu »

Soovitan siiski vaadata allakirjutanute nimekirja - eriala spetsialistid ja teadlased.
Vaatasin ka nimekirja ja avastasin selle mida ma juba arvasin - enamus neist "spetsialistidest" pole oma eriala poolest üldse kliima temaatikaga seotud. Oli suur hulk tavalisi tsiviilinsenere, majandusteadlasi ja muid pudulojuseid.
Ausalt öeldes, mulle ei meeldi kui rõhutatakse mingit konsensust ühe või teise asja toetamiseks. Sama kriitiliselt suhtusin ühte uuringusse, kus oli välja toodud, et valitseb suur konsensus kliimasoojenemise suhtes. Probleem oli aga selles, et teadlastele omistati nende poolt avaldatud tööde põhjal (või siis nende tööde põhjal kus nad lihtsalt osalesid) automaatselt seisukoht kliimasoojenemise suhtes. Piisas ühest tööst. Ja täiesti "juhuslikult" oli üsna suur osa uuringus märgitud teadlastest seotud ühe hästi suure ÜRO teadustööga, mis kinnitas kliimasoojenemist. Tähendab, selliste tööde puhul on alati võimalik valida keda seal ära märgitakse ja see teeb kogu asja juba ette kallutatuks. Selline asi ei panusta mitte midagi adekvaatset kliimadebatti.
Toetan akf Illikese juttu. Suurkorporatsioonid ei tooda midagi lihtsalt keskonna mürgitamise pärast.
Suured ettevõtted võivad ka lihtsalt inertsist ajuvabasid asju teha. Masu ajal toodeti tohutult autosid üle (osaliselt lausa riigi päästepakettide toel) ja paljud neist autodest lõpetasid oma teekonna kusagil tühjal lennuväljal ladustatuna. Seal nad jäid lihtsalt kõdunema. Täiesti tarbetu raiskamine.
http://www.epicdash.com/thousands-of-un ... is-insane/
blueant
Liige
Postitusi: 347
Liitunud: 02 Veebr, 2015 23:40
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas blueant »

Kilekotid ja laste mänguasjad on kliimakontekstis pseudoteema. Olulised komponendid on energiatootmine, transport, põllumajandus, ehitus. Eesti CO2-st 95,5% on energeetika+transport+põllumajandus.

1995-nda aastaga, kui autod olid vanad, sokid auklikud ja mänguasjad luitunud, võrreldes on Eesti CO2 põhimõtteliselt samaks jäänud.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas nimetu »

Kilekotid ja laste mänguasjad on kliimakontekstis pseudoteema.
Need on olulised pigem üldise loodushoiu kontekstis, sest ookeanid on igasugust ära visatud plasti täis. Lausa sellises mastaabis, et need moodustavad omaette saari.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36336
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

Prügistamine ja kliimamuutus on täiesti eri teemad.
mart2
Liige
Postitusi: 5085
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas mart2 »

Ilmselt elame eri maailmades...

Kui ei ole nime taga klimatoloog, siis ei tea kliimast midagi? Et kliima on asi iseenesest ja teised on lollid?
Kust kohast ja kelle abiga need ainuõiged kliimaspetsialistid oma taustandmed võtavad ja järeldusi teevad?
Ega mitte geoloogidelt? Geofüüsikutelt? Hüdroloogidelt ja botaanikutelt?
Kes teevad andmete analüüsi? Süsteemianalüütikud ja statistikud?
Kõikide nende ja veel enam erialade esindajad (doktoreid ja professoreid) on loetletud ainuüksi nimekirja kahel esimesel lehel.
Veel kord - antud kiri juhib tähelepanu sellele, et paanikat tekitatakse ebakorrektselt esitatud andmetele tuginedes ja kutsuvad üles ühisele suurele kohtumisele. Millegi pärast teine pool katsub neid marginaliseerida ja kardab(?) sellist üritust!

Krikule -
Kriku kirjutas:... Minu teada pole ükski akf midagi sellist väitnud...
… Seal "teisel pool", ehk inimtekkelise kliimasoojenemise eitajate pool, eriti spetsialiste ei leidu...
4.oktoober ja akf Veiko Palm.
Kui loed põhjalikult neid artikleid, siis tegelikult need ei anna vastust põhiküsimusele - miks mudeldamisel üritatakse soovitud tulemuse nimel mängida lähteandmetega ja kliima pikaajalise muutumise juures võetakse ette ainult just kõige sobivam osa? Isegi tõrjuva artikli sees on eri lähtejooned - kord 1860, siis 1880 ja siis äkki 1900!
Ja merepinna tõusuga kohe-kohe kaduvad Vaikse ookeani saared? Mõned on kadumas ja samas rohkem on viimastel aastatel hoopis suurenenud (satelliitidelt mõõdetud andmete põhjal). Ei midagi eriskummalist geoloogilistes protsessides.

Ohvriks ma ennast ei pea, lihtsalt vaatan, kuidas materdatakse teisitimõtlejaid nagu keskajal, vältides ühist avalikku debatti samalt püünelt ja rõõmustan, et tuleriidad ei ole veel füüsilised. Ohvrid ja rõhutud on ju meil need paanika õhutajad, kes teiste pärast kohe "ülehomme" ära surevad. :dont_know:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas nimetu »

Kui ei ole nime taga klimatoloog, siis ei tea kliimast midagi? Et kliima on asi iseenesest ja teised on lollid?
Ei, see tähendab, et tegu on tõenäoliselt pelgalt arvamuse, mitte hästi informeeritud seisukohaga. Mina oma mehaanikainseneri taustaga ei roni operatsioonisaali ja samal põhjusel on igasuguste "multitalentidest" inseneride ja majandusteadlaste arvamus suht tühine. Mõni neist võib tõesti väga heade teadmistega olla, kuid ilma vastava taustata on seda väga keeruline eeldada.
EDIT:
Mida ma tahan öelda on see, et kliima temaatikaga aktiivselt tegelevad teadlased oskavad palju adekvaatsemalt tõlgendada ja eristada andmeid tänu oma taustale. Kui sul puudub piisav kogemus ja taust, siis on juba pelgalt algandmetest õigesti aru saamine on kaheldav, rääkimata neist mingi adekvaatse järelduse tegemisest.
Veel kord - antud kiri juhib tähelepanu sellele, et paanikat tekitatakse ebakorrektselt esitatud andmetele tuginedes ja kutsuvad üles ühisele suurele kohtumisele.
Ühel Kriku poolt viidatud lingil oli ka selle pöördumise sisu kritiseeritud.
Viimati muutis nimetu, 10 Okt, 2019 10:13, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36336
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

mart2 kirjutas:Ilmselt elame eri maailmades...

Kui ei ole nime taga klimatoloog, siis ei tea kliimast midagi? Et kliima on asi iseenesest ja teised on lollid?
Sina väitsid järgmist:
Soovitan siiski vaadata allakirjutanute nimekirja - eriala spetsialistid ja teadlased.
Minu esiletõst.

Jah, kliima puhul on "eriala spetsialist ja teadlane" kliimateadlane.
mart2 kirjutas:Kust kohast ja kelle abiga need ainuõiged kliimaspetsialistid oma taustandmed võtavad ja järeldusi teevad?
Ega mitte geoloogidelt? Geofüüsikutelt? Hüdroloogidelt ja botaanikutelt?
See ei tähenda, et kõik geoloogid või kes tahes peaks midagi kliima probleemidest taipama. Kas sinu poolt tsiteeritud pöördumise põhiosale alla kirjutanud geoloogid on avaldanud eelretsenseeritavates teadusajakirjades kõrge tsiteeritavusega artikleid kliima teemal? Või üldse midagi...?
mart2 kirjutas:kutsuvad üles ühisele suurele kohtumisele
Aga miks peaks keegi nendega ühiselt suurt kohtumist pidama? Kes nad sellised on? Kui Eesti riigikaitse kohta kirjutavad 100 suhteliselt suvalist inimest - mõni reservohvitser, siis igasugu insenerid, filosoofid ja matemaatikud ning kõigi teaduste doktorid - et ohtusid hinnatakse täiesti valesti ja kutsuvad KVJ-i, kaitseministrit jne. ühisele suurele kohtumisele, siis kas tulebki kohe selline palaver korraldada?

Ja mis sellisel kohtumise mõte oleks? Teaduslik diskussioon toimub tänapäeval teadusajakirjades. Miks nad ei kirjuta mõnda olulisse kliimateaduse ajakirja ühist artiklit, milles näitavad täpselt ära, et neil on õigus?
mart2 kirjutas:Krikule -
Kriku kirjutas:... Minu teada pole ükski akf midagi sellist väitnud...
… Seal "teisel pool", ehk inimtekkelise kliimasoojenemise eitajate pool, eriti spetsialiste ei leidu...
4.oktoober ja akf Veiko Palm.
Just nimelt. "Eriti spetsialiste ei leidu" ei tähenda, et ühtegi ei leidu. Sinu poolt tsiteeritud pöördumise põhiosale alla kirjutanute hulgas ka näiteks eriti ei leidu, nagu ülal öeldud.
mart2 kirjutas:Kui loed põhjalikult neid artikleid, siis tegelikult need ei anna vastust põhiküsimusele - miks mudeldamisel üritatakse soovitud tulemuse nimel mängida lähteandmetega ja kliima pikaajalise muutumise juures võetakse ette ainult just kõige sobivam osa?
Rekonstruktsioone tehakse ju sadade tuhandete aastate taha, siin teemaski on hulk viiteid?
mart2 kirjutas:Isegi tõrjuva artikli sees on eri lähtejooned - kord 1860, siis 1880 ja siis äkki 1900!
Ma ei saa nüüd probleemist aru. Vastavad erinevad inimesed - kas nad peaksid oma vastuseid eelnevalt kooskõlastama ühtsesse ajaraami? Kui jah, mis selle mõte oleks? Kas eri ajaraame kasutavad artiklid tuleks kõik maha kanda põhjusel, et need kasutavad eri ajaraame?
mart2 kirjutas:Ja merepinna tõusuga kohe-kohe kaduvad Vaikse ookeani saared? Mõned on kadumas ja samas rohkem on viimastel aastatel hoopis suurenenud (satelliitidelt mõõdetud andmete põhjal). Ei midagi eriskummalist geoloogilistes protsessides.
Mismoodi mõnd saart kergitav geoloogiline protsess meretaseme tõusu mõju olematuks muudab?
mart2 kirjutas:Ohvriks ma ennast ei pea, lihtsalt vaatan, kuidas materdatakse teisitimõtlejaid nagu keskajal, vältides ühist avalikku debatti samalt püünelt ja rõõmustan, et tuleriidad ei ole veel füüsilised.
Jajah, muudkui materdatakse nagu keskajal, tuleriidad ja kõik muu :D Ikka-ikka.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist