Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15562
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Fucs »

alo kirjutas:
Fucs kirjutas:Ma ei tea mis Rolltone Teie seal sööte, ning kust saate, aga minu pakkidel on peal (ja minu lähedal poodides Maxima ning Grossi toidukaubad on müügil) Made in Ukraine kirjaga Rolltoni nuudlid.
Mina pole kunagi söönud vene Rolltone ja nende pakkide sisu kommida ei oska.
Ja tootjakompanii kuulub vobše japsidele....
Inspekteerisin täna Rakvere Maximas Rolltoni üsna laia valikut ja Ukrainas toodetud olid ainult 2 asja: hot chicken ning sea-juustu kiirnuudlid, mõlemad väikeses (60g) pakis. Kõik ülejäänu, suured ja väiksed topsid-pakid, oli vene päritolu.
Noh, siis on pekkis nüüd.
Tuleb süüa Miniva nuudleid, väikseid Rolltone või Eesti omasid.

Või tellida otse Ukrainast... aga ma vaatan praegu, et 90g; 95g ja 100g pakikesed on "Product is currently out of stock" :shock:
https://zakaz.ua/en/04605496011170/past ... 0g-ukraine

Pee Ees: Kui kellelegi jäi mulje, et ma ostan ja söön neid iga päev, siis see on vale mulje. Hästi vale.
Mul on pädevas kohas hoiustamisel pädev tuumasõjatoidukast, kust ma siis hävitan ühest otsast sinna kunagi ostetud tooteid, mille "kõlblik kuni" hakkab kätte jõudma.


****
P.S.
FTP Fucs tuli mulle täna ütlema, et tema 3 (kolme) euroga Maksimarketi soojatoiduletist 2 (kaks) korda söönuks saab... No kuulge! 8)
Jah, me kuuleme !
Mida on Teiel meiele ütelda?

...seniks...

Alustuseks me võtame aluseks normaalsete inimeste toidukogused eksole
Üks praad koosneb näiteks:

põhikomponent/peatoiduaine (liha, kala) 75-120g
põhilisand (kartul, riis)100-150g
kaste 50-100g
köögiviljalisand 50-75g
http://web.ametikool.ee/anne-li/kalk/?M ... sjoni_kaal

ja meie teeme Teiele veel lisavastutuleku, ning ei tee arvutusi soodushindade baasil (näiteks eelmise päeva kulinaariatooted, mis ei ole enam soojad, vaid on pakendatuna külmletis ja mida saab ise edukalt vajadudel üles soojendada), vaid täie rauaga, et ei oleks LISAkobinat pärast :!:

seega

Ahjukartul. Soe.
https://www.coop.ee/maksikook/ahjukartulid/
täislaksuga TÄNA 1KG = 2.99 juurot

2 x 150gr = 300gr
300gr = 0,90 juurot

Pee Ees!
Maximas keedetud kartul (soe) 1kg = 1,75 juurot (aga keedukartul on raskem kui ahjukartul).
https://www.e-maxima.ee/Products/sook-j ... spx?229317

Sealihakotlet. Soe.
https://www.coop.ee/maksikook/sealihakotlet-1kg/
täislaksuga TÄNA 1KG = 6,75 juurot
1 KG-s on keskmiselt 16-17tk
4TK = ~ 250gr
250gr = 1,70 juurot

Kokku kaks normaalset praekest, 2 x 150gr kartulit + 2 x 2 kotleti hinnaga 1,70 + 0,90 = 2,60 juurot.
0,40juuro eest vaadake ise, mis tahate juurde. Seal on salatiletis erinevat taimetoitu, mida E-poes ei ole.
E poes on praegu näha ainult
Kapsa-kurgi salat.
1KG = 3,79juurot (700g = 2,65juurot)
https://www.coop.ee/maksikook/kapsa-kurgisalat-700g/
See lingil on valmis pakend, aga letist saad kaaluga ka osta.
100gr = 0,38 juurot

...või ostate "kastmeks" 200-250gr paki hapukoort nt (külm kaste)...
või teades Teiede privaatsuhet MAJONEESIDEGA, siis
https://prismamarket.ee/entry/17179/maj ... 0159000013
https://prismamarket.ee/entry/17179/lah ... 0155000369

Sealihakotleti võite asendada:

Hakkliha-kodujuustukotlet. Soe.
https://www.coop.ee/maksikook/hakkliha- ... otlet-1kg/
täislaksuga TÄNA 1KG = 7,49juurot
2 juuro eest saad 260g kotlete

~2 juuro eest saad ka kaks praetud seašnitslit (sooja)
https://www.coop.ee/maksikook/praetud-seasnitsel/
1KG-s 8-10 tk, 1KG = 9,99juurot

või Minikotlete (15tk / 500g) = 3,99juurot
https://www.coop.ee/maksikook/minikotletid/
2 juuro eest 8 tk

või Vürtsikat kana
https://www.coop.ee/maksikook/vurtsikas-kana-1kg/
1kg = 8,59 juurot
2 juuro eest saate 230gr

ma rohkem ei viitsi

Muidugi, teades Teiede toitumispraktikaid, võib selle kõik ka ühe korraga omale sisse ajada (nt. 2 seašnitslit koos 300gr ahjukartuliga - üks terve keskmise suurusega (mitte mingid poolikud kartulid ega pisikesed julkarad) ahjukartul kaalub ca 50gr seega 300gr = ca 6 täismõõdus kartulit) ja isegi siis Teiede kõht korisema ja lisa nõudma jääda. Sellisel juhul tuleks kohe osta 1 terve kg ahjukartuleid (ca 20 tervet kartulit) või kui mikkagi liha kah juurde peab saama, siis 1 juuro eest ühe seašnitsli ja ülejäänud 2 juuro eest ahjukartuleid (ca 670gr ehk 13 tervet täismõõdus kartulit).

Ja kui Teie võtate vaevaks raisata 1 juuro rohkem (kokku 4 juurot), siis saab korraldada juba täisläbu.

Meie n.ö. "ukse taga".... lähikontaktis.... hakkasite te kokutama midagi TÄRKLISEST... et kartul e i kõlbagi?
siis võtke parem kohe sooja Tatra-kanarooga 3 juuro eest
1 kg = 4,49juurot
https://www.coop.ee/maksikook/tatra-kanaroog-1kg/
3 juuro eest saate omale peaaegu 700gr seda kokku osta.

...ja kui kartule i kõlba minge ostke omale valmis keedetud riisi või tatart mõnest kulinaariast. Selle kg hind on veel madalam kui ahjukartulil. 1 juuro eest saate ca 600gr.

Maximas:
Keedetud riis 1kg = 1,75 juurot
https://www.e-maxima.ee/Products/sook-j ... spx?197901
Keedetud tatar 1kg = 1,86 juurot
https://www.e-maxima.ee/Products/sook-j ... spx?197902


Nonii.
Aitab nüüd küll eksole.
Kes tahab, leiab võimaluse, kes ei taha, leiab põhjenduse.

:twisted:


Ahjaa...veeel.

Ja kui TEIED täidaksite OMA õgimisteemat siin ISE samas KOGUSES, nagu meie PEAME Teie pärast seda tegema, oleks internettides juba ruum otsas.

Lugudepidamisega Teie FTP

EDIT:

Ja teades Teie keerutamseoskust lisame KOHE ka fotosüüdistuse... et ma tahan pärast võrrelda, et mitu korda Teied oma häbiväärse süüdistusega postitust nüüd muutma hakkate...
Fotosüüdistus.png
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36574
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kriku »

Jaanus2 kirjutas:Kui teema juurte juurde tagasi minna, siis põhimõtteliselt saab inimene kõik eluks vajaliku (kalorid, valgud, vitamiinid) ka ainult kartuleid süües, neid kulub ainult palju, mitu kilo päevas. Iirlased elasid nii kunagi, natuke piima ka ja olid väga heas kehalises vormis kaasaegsete jutu järgi.
Just, loomset valku & vitamiine on ka vaja.

Ning igasugu selliste väga ühekülgsete dieetidega on siiski nii, et need toimivad ainult mingi kindla aja jooksul. See aeg võib olla küllalt pikk - kuudes, võib-olla aastates - aga siiski mingil hetkel tekivad vaevused.

Eestlaste kohta soovitan väga lugeda Redik Soar "Esimesilt päevilt" või siis Aliis Moora "Eesti talurahva vanem toit", kui rohkem huvitab.

Ma olen ise ka mõelnud seda asja, et kui oleks väga vaene, siis mis raha eest elementaarselt söönuks saaks. Tundub, et eurost päevas piisab küll ja vastus paljudele probleemidele on

kuivatatud uba!

Pilt
http://www.netimarket.ee/et/a/kati-polduba-1kg

Aga kestad on natuke mürgised ja kõikidele inimestele ei sobi. Mina pole keetes kunagi vettki vahetanud, aga kõik nii ei saa.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19518
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas ruger »

Hinnasoovitusi võrreldes siinseid hinnakirju ja söömisorgiat hinnates :)
makaronid on Säästukas, Grossis ja Maximas hinnaga 17-18 senti 400-500gr pakk.
Säästukas riis 800gr-hind 45 senti.
Grossis riis 1kg-hind 88 senti.
Grossis manna 800gr-51 senti pakk.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15562
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Fucs »

ruger kirjutas:Hinnasoovitusi võrreldes siinseid hinnakirju ja söömisorgiat hinnates :)
makaronid on Säästukas, Grossis ja Maximas hinnaga 17-18 senti 400-500gr pakk.
Säästukas riis 800gr-hind 45 senti.
Grossis riis 1kg-hind 88 senti.
Grossis manna 800gr-51 senti pakk.

8)

Härrad tahtsid JUST valmistoidust rääkida....

Jutt sai aga üleüldse alguse WC-edest :mrgreen:
Täpsemalt sellest, et kus millistes kauplustes on WC ja millistes ei ole.
Härra võttis teemaks Maxima ja Grossi toidukaubad, et seal peldikuid pole (ma sain nii aru tema jutust, ei ole ise expert selles :D ).
Ma ütlesin härrale, et käin harva Grossis ja peaaegu üldsemitte Maximas, sest külastan enamus jaolt Maximarketit või siis ka Selverit, sest seal nendes poodides on IMHO hea kulinaaria.

Edasi kopi-paste esimese astme lähikontaktist...
Härra: ma ei taha teada, mis on nende asjade kilo hind
FTP: noh miski 3 juuroga saab korraliku prae kokku aretada mis ei mahu ühele suurele praetarelkale
Härra: ma pakun, et kilohind ca 6 jeuri tarelkatäis
FTP: selle eest ma saan kaks ja pool korda maximarketist süüa
Härra: peab tõesti viimne päev olema, kui ma sellise innaga asju tarvitama hakkan, sest siis on teada, et homset ei tule
Võttes hommikupoole nt Maximarketist (aga ka Selverist) eelmise päeva sooja kulinaarialetti jäänud mahajahutatud tooteid külmletist, saab need kätte veelgi soodsamalt kui ülal toodud värskete ja soojade toodete täishinnad. Seda ma enamasti teengi, sest ma ostan neid valmis asju enamasti siis, kui lähen terveks päevaks välitöödele ja seal nagunii jahtub lõunaks juba kõik maha, rääkimata tööpäeva lõpust.

Erisäästja võib käia noolimas lausa tooteid, mille "parim enne" hakkab kohe läbi saama ja saada 25 või 50% allahindlusega asjad kätte.
Näiteks ahjukartulil on säilivusaeg 96 tundi (neli ööpäeva), lihatoodetel 48-96 tundi oleneb tootest . Hommikul valmistatud ja soojaletti pandud kartulid jms saab järgmisel päeval kätte mingi 10-25% allahidlusega ja kolmandal-neljandal päeval (kui enam alles on) 25-50% allahindlusega.

Mina ei ole erisäästja ja ei käi neid -50% asju passimas. Lihtsalt võtan külmletist odavama kilohinnaga tooteid kui on soojaletis (+ soojaletis on lisaks hinna sisse arvestatud juba ka termopakend), sest ma ei saa neid soojalt nagunii tarbida (söön külmalt või soojendan ise pärast uuesti üles).

Selverist ma ostan nt. kalkuniguljašši koos kartulitega
https://www.selver.ee/kalkuniguljass-ka ... kook-350-g
Üks portsion 350 g täishinnaga 1,79 €

Veel odavamalt saab Lihapallid kartulipüreega 350 g / 1,59 €
https://www.selver.ee/lihapallid-kartul ... kook-350-g

või Spagetid bolognese kastmega 350 g / 1,29 €

Mulle väga maitseb ka nt. Selveri Plov, 350 g / 1,59 €

Seega kui tahta, siis saab ka valmistoidust ca 3€-ga kaks korda söönuks ja ei pea sööma midagi, mis oleks otseselt tegelikult saast (nagu need kiirnuudlid nt).

Ma ostan muidu juurde alati ka nt paki keefiri (tehakse 330g - 500g - 1liiter kõvas pakendis või 1L kiles) hinnaga 0,50€ - 0,90€ (nt. Hellus) või liitri piima (0,50-0,60€).

Selverist saaks siis täishindadega nt.
1 karp Plov (1,59€) + 1 karp spagette bolognese kastmes (1,29€) + 1 liiter piima (0,50€-0,62€) kokku 3,38€ - 3,50€ kaks toidukorda.
Ei mingit müstikat ega surramurrat.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas nimetu »

Ma ostan muidu juurde alati ka nt paki keefiri (tehakse 330g - 500g - 1liiter kõvas pakendis või 1L kiles) hinnaga 0,50€ - 0,90€ (nt. Hellus) või liitri piima (0,50-0,60€).
Pane sinna keefiri kõrvale 500g täistera müsli pakk (1,35.- coopis) ja oled mitmeks hommikuks kiirelt ja maitsvalt varustatud.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Svejk »

Teatan tagasihoidlikult, et olen tagasi ja mis lubatud, see tehtud... 8)

FTP Fucs pingutas siin vahepeal naba paigast, üritades tõestada võimatut :)
Kohe tulevad pildikesed pidusöömaajast koos kokkulöödud numbritega aga ütlen ka kohe ära, et Maksemarketi kardulad ja sealihakotlett polnudki kõikse hullemad... :P
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
vanahalb
Liige
Postitusi: 2632
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas vanahalb »

Kui härrased valmistoidust suvatsevad vestelda, siis ma olen selle söömisega pikki perioode üle elanud. Minuarust on kõige söödavam ja mõistlikuma hinnaga see kraam, mida Keilas Usin-TR teeb ( usin.ee ) . Ennemuiste sai seda Eesti mastaabis kõige kindlamalt Prismast. Võib-olla olid veel mõned poed ja Keilast kohapealt muidugi ka. Salatitest julgeks soovitada Sünnipäevasalatit - seetõttu, et pahatihti oli ta õhtul poodi minnes juba otsas. Ükskord veeti kättpidi Stockmanni valmistoiduletti, sets ainult sealt pidi eesti parimat kartulisalatit saama. Ma pärast maitsesin, maigutasin ja arvasin, et minumeelest on see küll samast segumasinast tulnud kui Prismas müüdav. Ainult hinda on koefitsendiga 2 koma millegagi korrigeeritud.

Selveril ja Rimil on vist ainult enda köögid ja Selveri oma tundub ikka tükk maad asjalikum. Valik võiks na suurem olla ja hind odavam. Rimi köök mu lemmikute hulka ei kuulu, seal on ilmselgelt kombiziri tünn kuskil nurgas (see on seesama müstiline aines, millest Mälestuste rubriigis õudusega on pajatatud): Kui keegi tahab aimu saada, et milline oli vene kroonu kurikuulus "podliv" siis Rimi guljass on midagi sinnapoole kuid rohkem tärklisega. Rimil on muidugi üleeuroopaline haare ja täitsa võimalik, et Baltikumi regioonis on mõni vana Dobele utšebka kokk pukki pääsenud. Kes juba seal end kokaks oskas nihverdada jõuab elus kaugele.

Maximas on idee tasandil häid asju, aga no päevalilleõliga! Võib-olla see igas poes niimoodi ei ole. Ma sõin Maxima kulinaarialetti otsast tühjemaks Ida-Virumaal ja seal tundus see lausa koolkonna küsimus olema. Ja selle koolkonna juured on Narvas Kreenholmi tänava kutsekoolis. Ühel perioodil oli see töökohale nii lähedal, et võis lubada endale väljas söömas käimist. Kokaõpilased tegid süüa, kõigepealt maitsesid õpetajad ja kui keegi kohe jala pealt ei kukkunud võisid linnakodanikud ka jaole tulla.
Oma silmaga nägin, et kuidas tõsteti õlipajast tatart, nõrutati elegantse randmeliigutusega suurem vedelik tagasi ja virutati kaussi. Samuti - kapsasuppi ikka keedetakse minuteada veega? Samuti julgesin kahelda, et kas mannakreemile päevalilleõli lisamine on ikka hea mõte? Öeldi, et kõik on õige, ole rahul. Meid on niimoodi õpetatud ja poslamasla annab jõudu kah!
Niisugustel päevadel pidigi rahul olema, sest oli ka perioode kus polnudki süüa. Tulin suurte lootustega, lusikas püsti pihus, leti äärde ja naeratati vabandavalt, et kle, täna läks kohe kõik hukka! Kotletid kõrbesid ära, näe mustad jutid lähevad veel seniajani seina peal lae poole. Oma jõududega kustutasime ära!! Pärast libises puudane soolakott sõrmede vahelt lahti ja otse supipatta - nii et kätte enam ei saanudki. (Muidugi libiseb kui köögis kõik õlist nõretab). No ja magustoidust ei saanud ka asja - müüsid, koerad, ületee poes vist vanaks läinud piima ja kõik tõmbas klimpi. Aga kas sa salatit sööd, hea porgandisalat on - õliga tehtud?

Sellistel hetkedel langesid käed jõuetult rüppe. Pärast läksin juba kavalamaks, ei hakanud septembris-oktoobris sinna minemagi. Ostsin midagi poest kaasa või sõitsin kesklinna sööma. Kuskil märtsis kui päike juba kõrgemalt hakkas käima ja inimkatseid selleks aastaks hulgaliselt läbi viidud, võis tulla nagu õige mees ja proovida, mida jumal andnud. Neli aastat pidasin vastu.

Grossi valiku kohta ei oska head ega halba öelda, sest ma pole kunagi selle poe lähedal elanud. Küll aga meenub ähmaselt , et kuskil 2009 aastal jäi üks tellija, muidu korralik maksja, raha võlgu ja põhjendas, et raamatupidaja olla palgapäeval mingeid Grossi junne ostnud ja nüüd on vist minek kah. Paar nädalat hiljem - kui väga rasvast veel süüa ei saanud, aga arvutiekraani võis juba vaadata, maksti arve ära kuid ma ei julgeks küll selle võlgnevuse tekkes Grossi gurmeeletti süüdistada. Toona oli sügav kriisiaeg ja igasuguseid põhjendusi leiti, et miks tähtpäevasid edasi lükata.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Svejk »

Vanahalvalt taas pädev kokkuvõte.... 8)
Muideks ise kasutan igapäevaselt ainult kas päevalille- või siis oliivõli - aga viimast harvemini, sest väljakäidav hind seab piiranguid. Rapsiõli on mõttetu maitsega.

..aga meieni on jõudnud võrdlevad andmed ajakirjanduse vahendamisel:

Hinnavõrdlus: kas uues odavpoes Alko1000 saab kaupa võrreldes teiste poodidega tõesti soodsamalt?
http://tartu.postimees.ee/4231145/hinna ... gn=fb_post
Hindade võrdluses on proovitud valida kaubad, mida saab kõikidest toidupoodidest. Juhul kui sama marki toodet mõnes poes ei olnud, on kirja pandud kõige odavam, näiteks on see antud juhul tomatimahla ja kanamunade puhul. Oluline on veel ära märkida, et võrdluses ei ole arvestatud soodushinnaga, vaid tavahinnaga tooteid.
...näiteks tualettpaberi puhul on kõikide kaupluste puhul peale Alko1000 võetud nimekirja pakk, mis sisaldab kaheksat rulli. Põhjuseks on see, et uues kaupluses müüaksegi WC-paberit ainult 10-rullises pakis..
Kuna artiklis äratoodud võrdlev tabel on kopipasteerimatu, siis jääb üle ainult lingil klikkida, kes veel pole näinud
Viimati muutis Svejk, 04 Sept, 2017 4:42, muudetud 2 korda kokku.
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Svejk »

Samal ajal on meini jõudnud ka teateid tegelikkusest, ehk kust kohast on pärit Põhja-Eesti krokodill, Harilik Põhja-Eesti meriboa jne - neid nähtusi põhjustab nimelt harilik merikoger:

UIMASTAV MERIKOGER: Väike amps pilvekala peletab suuremadki mured
http://maitsed.delfi.ee/kalaturg/uimast ... d=79376540
Kui merikogrefilee lõpuks taldrikult otsa saab, lõõskab päike ikka veel. Te lähete hotelli, et dušši võtta. Aga vannitoa geomeetrias on midagi valesti. Ja rõdukardina muster pihustub fraktaliteks. Selle taha jääval tänavanurgal seisab kuuesilmne roosa elevant, gaasimask peas. Helendav loom lakub elektriposti, mis on tegelikult jäätis, mis on tegelikult naftapuurtorn. Keset sõiduteed vedeleb raamatupaksune vesivaip, täis vikerkaarevärvilisi kalu. Vaip viliseb kergelt. Aeg venib tagurpidi, nagu kraani tagasi voolav vesi. Teid kõnetaval mehel on antenn peas. Ta sõnade must plasma jõuab kõrvadeni alles siis, kui vallatu briis on mehe juba kaasa viinud. Teie katus sõidab täiskäigul psühhedeelse avakosmose suunas ning kõige õigem otsus tundub olevat minema hüpata. Ja nii te hüppategi. Mi-ne-ma.
Artikkel jätkub pikemalt, tõin välja värviküllasema filee
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36574
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kriku »

Svejk kirjutas:Rapsiõli on mõttetu maitsega.
Mind jällegi on hakanud oliiviõli maitse ära tüütama iga toidu juures. Viimane kord ostsin taaskord rapsiõli üle hulga aja.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40165
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Paljud oliiviõlid ongi sellise kibedalaadse maitsega - mõni meenutab lausa seda mekki, kui vene ajal õlivärvidega remonti tehti ja see sul päevad läbi suus püsis.
Reeglina on neitsioliiviõlide ja rafineeritud oliividõlide segud vähe tahedama mekiga - näiteks Rimis müüdav kollase sildiga Borges Extra Light kannatab pudelist lonksu võtta.
Lõunamaades rohkelt tarvitatav oliiviõli pidada olema sealse madala südamehaiguste taseme taga.
Seejuures ei pidavat erilist vahet olema (mitte hinnavahe suurust), kas tegu on külmpressitu või rafineerituga.

Päris külmpressitud neitsioliiviõli kõlbab ainult salatisse - praadimiseks sisaldab see liiga palju vett ja kipub seetõttu liigselt särisema. Särinat teeb vesi, mis läheb pannil keema ja hakkab pritsima.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40165
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

vanahalb kirjutas:Kui härrased valmistoidust suvatsevad vestelda, siis ma olen selle söömisega pikki perioode üle elanud. Minuarust on kõige söödavam ja mõistlikuma hinnaga see kraam, mida Keilas Usin-TR teeb ( usin.ee ) . Ennemuiste sai seda Eesti mastaabis kõige kindlamalt Prismast. Võib-olla olid veel mõned poed ja Keilast kohapealt muidugi ka. Salatitest julgeks soovitada Sünnipäevasalatit - seetõttu, et pahatihti oli ta õhtul poodi minnes juba otsas. Ükskord veeti kättpidi Stockmanni valmistoiduletti, sets ainult sealt pidi eesti parimat kartulisalatit saama. Ma pärast maitsesin, maigutasin ja arvasin, et minumeelest on see küll samast segumasinast tulnud kui Prismas müüdav. Ainult hinda on koefitsendiga 2 koma millegagi korrigeeritud.

Selveril ja Rimil on vist ainult enda köögid ja Selveri oma tundub ikka tükk maad asjalikum. Valik võiks na suurem olla ja hind odavam. Rimi köök mu lemmikute hulka ei kuulu, seal on ilmselgelt kombiziri tünn kuskil nurgas (see on seesama müstiline aines, millest Mälestuste rubriigis õudusega on pajatatud): Kui keegi tahab aimu saada, et milline oli vene kroonu kurikuulus "podliv" siis Rimi guljass on midagi sinnapoole kuid rohkem tärklisega. Rimil on muidugi üleeuroopaline haare ja täitsa võimalik, et Baltikumi regioonis on mõni vana Dobele utšebka kokk pukki pääsenud. Kes juba seal end kokaks oskas nihverdada jõuab elus kaugele.

Maximas on idee tasandil häid asju, aga no päevalilleõliga! Võib-olla see igas poes niimoodi ei ole. Ma sõin Maxima kulinaarialetti otsast tühjemaks Ida-Virumaal ja seal tundus see lausa koolkonna küsimus olema. Ja selle koolkonna juured on Narvas Kreenholmi tänava kutsekoolis. Ühel perioodil oli see töökohale nii lähedal, et võis lubada endale väljas söömas käimist. Kokaõpilased tegid süüa, kõigepealt maitsesid õpetajad ja kui keegi kohe jala pealt ei kukkunud võisid linnakodanikud ka jaole tulla.
Oma silmaga nägin, et kuidas tõsteti õlipajast tatart, nõrutati elegantse randmeliigutusega suurem vedelik tagasi ja virutati kaussi. Samuti - kapsasuppi ikka keedetakse minuteada veega? Samuti julgesin kahelda, et kas mannakreemile päevalilleõli lisamine on ikka hea mõte? Öeldi, et kõik on õige, ole rahul. Meid on niimoodi õpetatud ja poslamasla annab jõudu kah!
Niisugustel päevadel pidigi rahul olema, sest oli ka perioode kus polnudki süüa. Tulin suurte lootustega, lusikas püsti pihus, leti äärde ja naeratati vabandavalt, et kle, täna läks kohe kõik hukka! Kotletid kõrbesid ära, näe mustad jutid lähevad veel seniajani seina peal lae poole. Oma jõududega kustutasime ära!! Pärast libises puudane soolakott sõrmede vahelt lahti ja otse supipatta - nii et kätte enam ei saanudki. (Muidugi libiseb kui köögis kõik õlist nõretab). No ja magustoidust ei saanud ka asja - müüsid, koerad, ületee poes vist vanaks läinud piima ja kõik tõmbas klimpi. Aga kas sa salatit sööd, hea porgandisalat on - õliga tehtud?
Sellistel hetkedel langesid käed jõuetult rüppe. Pärast läksin juba kavalamaks, ei hakanud septembris-oktoobris sinna minemagi. Ostsin midagi poest kaasa või sõitsin kesklinna sööma. Kuskil märtsis kui päike juba kõrgemalt hakkas käima ja inimkatseid selleks aastaks hulgaliselt läbi viidud, võis tulla nagu õige mees ja proovida, mida jumal andnud. Neli aastat pidasin vastu.
Grossi valiku kohta ei oska head ega halba öelda, sest ma pole kunagi selle poe lähedal elanud. Küll aga meenub ähmaselt , et kuskil 2009 aastal jäi üks tellija, muidu korralik maksja, raha võlgu ja põhjendas, et raamatupidaja olla palgapäeval mingeid Grossi junne ostnud ja nüüd on vist minek kah. Paar nädalat hiljem - kui väga rasvast veel süüa ei saanud, aga arvutiekraani võis juba vaadata, maksti arve ära kuid ma ei julgeks küll selle võlgnevuse tekkes Grossi gurmeeletti süüdistada. Toona oli sügav kriisiaeg ja igasuguseid põhjendusi leiti, et miks tähtpäevasid edasi lükata.
Võib-olla on sul raudne seedung, aga......
Nende pole valmis ja poolvalmistoitudest peaks oma tervisest lugu pidav inimene suure kaarega ringi käima.
Ja miks ostagi vorsti, kui sama raha eest saab ka sealihatüki, kui parasjagu soodukas on - siin tuleb muidugi mängu inimlik laiskus ehk ei viitsita kokkamisega jamada.
Mis patud nende valmistoitudega tegelikult on?
1. liigselt "keemiat" - eelkõige säilitusaineid ja maitsetugevdajaid - kui peale sööki röhitsed nagu siga, siis järelikult miski sinu magu ärritab
2. sisaldavad toiduainetetööstuse jääke, mida sa kodus maksimum koera kaussi paneksid
3. on enamasti valmistatud toorainetest "keemiaga" (nt tähtaja ületanud vorstid ja singid)
4. sisaldavad pahatihti sojajahu, sojajahu on pahatihti tehtud geneetiliselt muundatud sojast. Sojajahu idee on siduda tootesse vett ja tekitada seeläbi odavat massi (kuna makstakse ju kilode eest)
5. sisaldavad liigset lisatud suhkrut

Eriti räigelt annab taoline menüü tunda siis, kui oled paar aastakest toitunud ainult väärtuslikust toidust (rafineerimata, ilma keemiata, puhtad ained). Meile ettevõttes on tavaks teha jõulude eel töötajatele üks laud, mille katab meie kõrval olev Selver (oma Selver Köök toodanguga). Peale seda viisakuskõhutäit olen õhtu veetnud potil istudes, sest seedung on sellest jamast sassis mis sassis :roll:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas nimetu »

Peale seda viisakuskõhutäit olen õhtu veetnud potil
Toit peabki läbi käima. Ei ole kuulnud, et kellelgi oleks sisse jäänud. :lol:
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3834
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Jaanus2 »

Rimi näit. ei suuda teha isegi sellist lihtsat Itaalia vaeste toitu nagu pitsa ilma igasuguste imelike lisanditeta. Olen vahel ostnud tükikese ja koostis on neil ilusti kirjas. Hoiab ilusti ära kiusatuse terve pitsa osta.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40165
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Tegelikult on toidutööstuse jaoks asi lihtne - raha ei haise ja selle nimel söödetaksegi rumalatele inimeste sisse asju, mida neil vaja pole.
Keemiat on vaja toidu sisse kahel põhjusel - esiteks et see säiliks ja teiseks seepärast, et õnnestuks müüa mingist sodist tehtud toitu korraliku pähe - sellest igasugu maitsetugevdajad, paksendajad, emulgaatorid ja asjad.

Väärtuslik ja kvaliteetne aine on lihtsalt kallis - seepärast paneb tänapäeval iga endast lugupidav lihatööstur sulle vorsti ja singi sisse asju, mis seal ei peaks käima. Iga sent maksab - milleks panna lihatootesse liha, mis maksab nt 3 eurot kilo, kui lisakaalu annab nt sojajahu (kilohind sentides), suhkur (kilohind mõnikümmend senti), vesi (kilohind pole isegi senti) ja kõige peale natuke naatriumglutamaati ja emulgaatoreid-paksendajaid (mida oskuslikult nimetatakse "pärmiekstrakt" või "pärnaõieekstrakt" - et lollid ei kahtlustaks), mis ergutab inimese meeli, et see vähese liha mekki kõvemini tajuks ja kogu üritus söödav tunduks :)

Ja mõistagi - vuffeldamist ei saaks ju olla, kui poleks lolli tarbijat, kes kogu selle keemiaklassi meistriteose ära ostab. See trend on õnneks positiivne (noh on taibatud näiteks, et madala rasvasisaldusega piim polegi tervislik), aga paranemine on visa.

Näiteks Eestis tegutsev Santa Maria maitseaineid tootev Paulig on leidnud suurepärase idee - kompleksmaitseained. Lollile ja laisale tarbijale. Kartulimaitseaine. Hakklihamaitseaine. Puljongimaitseaine. Grillmaitseaine. Kõigis maitsetugevdajad ja vürtsid pooleks.
Itaalia vaeste toitu nagu pitsa ilma igasuguste imelike lisanditeta
Seal on ilmselt tänu personali madalatele oskustele (palju nad palka saavad) kasutusel pitsa-supermaitseaine.
Tegelikult tuleks panna rohkem liha, juustu ja köögivilja, siis pole vajadust neid 0,5 mm paksuste salaamiviiludega pitsasid nii rämedalt maitsestada - kvaliteetne toiduaine on maitsev ilma lisadeta.
Aga vat siis maksab see pitsa mitte 7, vaid näiteks 18 eurot. Keskmine nuustik ei osta nii kallist - kuna taolise toidu tüüpostja nagunii asjast suurt ei jaga, siis vaatab ainult hinnasilti.

Näiteks üks Eesti talunik müüb aeg-ajalt kaubanduskeskustest väga häid grillvorste - lihast, mitte jääkrasvast ja ilmselt keemiata, sest lähevad rikki kiiresti. Kilohind on 9 eurot kilo. Mitte 3-4 eurot nagu lihatööstuse omadel.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 18 külalist