Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15570
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Fucs »

Paar sõna sekka....

Allergiad.

Minul näiteks on omandatud allergia.
Olen ülitundlik koerte ja kasside sülje suhtes.
Kui nt koer tõmbab keelega üle otsaesise siis on kolm päeva see koht tumepunane.
Lisaks võib sekunditega tekkida tohutu sügelus kopsudes ja hingamisraskused.

Ometi kuni 21 eluaastani oli mul nii koer kui kass kes magasid minuga koos teki all ja ei olnud mingeid probleeme.

Kust siis see allergia küll tuli? Vale toitumine? Liiga steriilne keskkond?
Ei.

Piisas sellest, et sain parema jala III astme põletuse, mis kattis 80% paremat jalga kubemest labajalani ja immuunsussüsteem sai seetõttu pöördumatult kahjustada.

Laktoosi ja gluteenitalumatus.

Mul emal (vanus 72) on mõlemad ja "tulid" mõlemad korraga ca 3 aastat tagasi.
Sekundaarne laktoositalumatus ja tsöliaakia.
Ja kõige ägedam juhtum ehk, et ta ei saa neid tarbida mitte grammigi.
Ravi puudub.
Põhjus on peen- ja jämesoole mikroflooras, ning organismi võimetus toota laktaasi, mis lõhustaks peensooles laktoosi.
Keelatud on hapendamata piimatooted, nisu, odras, (kõik linnased), rukkis, kaer.

Põhjustada võib seda ka nt lihtsalt antibiootikumikuuri läbimine vms ravimite tarvitamine, mis hävitavad peensoole mikrofloora.
Mikrofloorat ravimitega taastada ei saa. Küll aga taastub see üldjuhul ise, kui mikrofloorat hävitavad põhjused on võimalik kõrvaldada, kuid selleks on vaja väga pikka aega.
Pärast mikrofloora taastumist on inimesel jälle võimalik ka laktoosi ja/või gluteeni sisaldavaid toiduaineid lühiajaliselt tarvitada, kuniks jälle soolestiku mikrofloora on paigast välja viidud ja kõik hakkab otsast peale. Teatud juhtudel (vältimatud ravimid näiteks) ei olegi võimalik, et soolestiku mikrofloora enam taastuks + kui organism lisaks ei ole võimeline enam tootma laktaasi (ensüümipuudulikkus), mis laktoosi lõhustab, siis ei aita laktoosi puhul ka soolestiku mikrofloora taastumine.

Ensüümipuudulikkus võib olla nii pärilik kui omandatud.

https://tinyurl.com/y93wu2yk
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas kalleb »

....................
Manused
capture_03022018_172848.jpg
capture_03022018_172848.jpg (45.43 KiB) Vaadatud 1633 korda
vanahalb
Liige
Postitusi: 2644
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas vanahalb »

AMvA kirjutas: Ravimite väljakirjutamine näitab pigem täpsemat diagnoosimist ja suhtumise muutust ravimite tarbimisse.
Ei näita. Igasuguseid antidepressante kirjutatakse välja esimese telefonikõne peale ja kes kord selle süstla otsa on kukkunud see sealt august tõenäoliselt enam välja ei tule. Ärge rikkuge nende tablettidega tervist, jooge viina kui meel must on.

Antibiootikumid on teine sarnane riskigrupp ja nagu akf Fuch postitusest lugeda - need muudavad päris põhjalikult organismi loomulikke protsesse. Antidepressantide kohta ei oska kommenteerida (millega ei tegele, seda ei tea) kuid antibiootikumide kirjutatakse Soomes väga kerge käega välja. Mingit statistikat lugesin mida hetkel üles ei leia ja kas polnud mitte inimese kohta 4 korda rohkem kui Eestis. Ma ise olen viimase 10 aasta jooksul kaks korda antibiootikume kasutanud. Üks kord Eestis hambaraviga seoses kui see anti lihtsalt profülaktika mõttes ja hoiatati, et võib kõhu lahti võtta. Aitäh hoiatamast ja sõin tablettidele spetsiaalselt sellist kraami peale mis kõhu kinni paneb. Kõhuga ei juhtunud midagi kuid keha hakkas üleni sügelema ja just reede õhtul. Apteegis on selliste nähtusete jaoks samuti vastumürki ja tuligi minna. Teine kord oli Soomes kui tundus, et midagi kopsupõletiku taolist vist on: Arst vaatas korra kurku, kuulas toruga ja ütles et pole suurt häda midagi kuid tee üks antibiootikumikuur. Kohe kirjutan välja. Küsisin igaks juhuks, et misnimelise ja kõla oli kangesti sarnane sellega , mis aastaid tagasi Eesti hambaarst andis. Väitsin, et see ei lähe kohe mitte ja lahkelt pakuti teist marki valida. Need jah keha sügelema ei ajanud kuid kõhuga oli nii, et söö mida tahad 3-4 korda päevas tuli ikka WC -s käia. Rohkem pole julgenud arsti juurde minna.

Selles plaanis ma ei imesta üldse, et soomlastel kõht pidevalt lahti on - arstile vastu vaielda ei julge, kuulavad kõrvad kontis, mis öeldakse ja söövad seda mis välja kirjutatakse. Niimoodi võib mao üldse tuksi keerata ja igasugused talumatused on kohe olemas.
No see gluteen on ju valk ja mis krdi moodi ta talumatu on kui inimkond on nisu aastatuhandeid söönud? Gluteenivaba sai/leib ongi klassikaline ballastaine mille võib rahulikult söömata jätta. See muidugi teeb rõõmu , et soomlased pahatihti lõssi joovad. Aina rohkem piimarasva jääb üle ja või on odav nagu vesi. Ma julgeks isegi soovitada võid otse vorstile määrida ja süüa ilma leivata. Vorst tasuks siis võtta 40-60 % lihasisaldusega . See number näitab, et pea pool on seesama jahu, millest muidu leiba oleks tehtud. Gluteenivaba leib aga on taolisest vorstist kilohinna poolest vast kallimgi ja ühe komponendi pealt saab kokku hoida.


Ma pole neis kommentaarides propageerinud ei kartulipudru äraunustamist ega päev läbi peotäie pähklite mälumist. Lihtsalt organism ise tunnetab et mida tal vaja on ja seda tulebki süüa. Ma ei osta toitu varuks (peale konservide :) ) , käin igal õhtul poes ja jalutan lettide vahel. Õige asi jääb ise silma ja mõnikord on need imelikud asjad. Vahepeal oli vajadus võtta õhtusöögiks 0,5 l purk rohelisi herneid ja toos sprotte. Niimoodi vist pea nädal järgemööda. Peale seda pole sprotte nüüd juba mitu aastat tarvis läinud - ju siis pole organismil vastavat vajadust.
Akf Svejki ajalimiitidega seoses tuli meelde et kuidas kord ammu koos ühe lätlasega objektil tööl olime. Minule piisas siis õhtusöögiks 1/3 pudel veini ja ca 125 g juustu. Lätlasel seevastu olisd kõik produktid oma abimajapidamisest. Mitte sellepärast, et raha vähe või poe omad poleks kõlvanud vaid ainult oma suvilas pidi olema paraja lubjasisaldusega muld kus just see vajalik kartulisort õige maitse saab jne. Siis töötasime kompromissi korras õhtul 8 -ni ja ca 9 hakkas lätlane kartuleid koorima. Kuskil üks-pool kaks öösel ajas üles, et ma sain söögi valmis , kas tahad ka proovida. No EI TAHA, lastagu inimesel ometi magada! On ju mingi vahe sees isetegemisel ja poolfabrikaadi tarbimisel?

P.S Soomlaste viili peaks vist olema üks analooge mittomav toode. Natuke meenutavat hapukoort. Ma ise pole proovinud, sest hoiatati, et hapukoor see ei ole kuigi ebateadlikumad teda selle pähe söövad.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas kalleb »

P.S Soomlaste viili peaks vist olema üks analooge mittomav toode. Natuke meenutavat hapukoort. Ma ise pole proovinud, sest hoiatati, et hapukoor see ei ole kuigi ebateadlikumad teda selle pähe söövad.[/quote]

Viili on selline hapukas löga , meenutas natuke keefiritarretist aga hapukas ja vedelam

Kannatas süüa küll aga pidi midagi juude võtma , kamaga näiteks

Ühesõnaga - eks ta üks paras lurr ole :D
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Svejk »

Muideks viilil ja kermaviilil on otsustav vahe. See "jälkimmäinen" (mitte jälgim! :)) on täiesti rakendatav hapukoore vaese sugulasena....

Nii, ja nüüd otsustav vastulöök vanahalbale:
Akf Svejki ajalimiitidega seoses tuli meelde et kuidas kord ammu koos ühe lätlasega objektil tööl olime.
Juust kontra kartulid on nagu siga ja kägu, ära kuku neid ühte patta panema! :D
Valgudrasvad versus tärklis!
Oled sa mees kunagi Atkinsi dieedist kuulnud ja kuidas see töötab?

P.S.
Tahtsin veel küsida vanahalb, et kust sa vesilahustuvad vitamiinid saad?
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36641
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kriku »

mäger kirjutas:On kahjuks tõsi, et osad inimesed võivad toitumisega kasvõi läbi ussiemmi minna, kuid tervislikku kaalu ikkagi ei saa; siin on põhjuseks mingil põhjusel (ja seda veel ei teata) tekkinud halb soolestiku mikrobioloogiline koostis. See tähendab, et millegi pärast soolestiku füsioloogia ja bakterkoosseis on kõige stabiilsemas olekus selliselt, et pigem soodustab energia talletamist ning pidurdab ära kulutamist (need paksud ja väsinud, kes õieti ei jaksa midagi teha).
Sellest ei ole ma kunagi aru saanud, aga kuna see on sinu eriala, siis ma muidugi usun sind.

Mis ikkagi saab, kui selline inimene nälga jääb? Sureb enne ära kui kaalust alla võtab? Rasvarakkudesse talletatud energia ära kasutamine ei sõltu ju soolestikus toimuvast...?
Benjy
Liige
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Benjy »

Piirasin süsivesikute tarbimise minimaalseks ja rasvu tarbin sellevõrra palju rohkem. Kaal on nüüdseks kukkunud 12kg 3-4 kuuga. Enne seda ei õnnestunud kaalulangetus mitte kuidagi. Tee sporti või käi kõrvadel. Tekkinud olid selged insuliiniresistentsuse tunnused.

Süsivesikud ei ole tegelikult eluks vajalikud. Kui neid söögis ei ole, siis aju jaoks vajaliku hulga tegemisega saab organism ise hakkama. Kogu muu organism ja ka suures aju kasutab rasvast tehtud ketoone. Ketoos on päris mitmes mõttes huvitav, näiteks https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 161744.htm või https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5084248/

Neid uuringuid tuleb järjest juurde ja ka näiteks us army uurib ketoonide kasutamisega sõdurite vastupidavuse tõstmist.
AMvA
Liige
Postitusi: 3551
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Benjy kirjutas:Piirasin süsivesikute tarbimise minimaalseks ja rasvu tarbin sellevõrra palju rohkem. Kaal on nüüdseks kukkunud 12kg 3-4 kuuga. Enne seda ei õnnestunud kaalulangetus mitte kuidagi. Tee sporti või käi kõrvadel. Tekkinud olid selged insuliiniresistentsuse tunnused.

Süsivesikud ei ole tegelikult eluks vajalikud. Kui neid söögis ei ole, siis aju jaoks vajaliku hulga tegemisega saab organism ise hakkama. Kogu muu organism ja ka suures aju kasutab rasvast tehtud ketoone. Ketoos on päris mitmes mõttes huvitav, näiteks https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 161744.htm või https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5084248/

Neid uuringuid tuleb järjest juurde ja ka näiteks us army uurib ketoonide kasutamisega sõdurite vastupidavuse tõstmist.
Mis sa süsivesikutest välja viskasid ja is alles jätsid?
Benjy
Liige
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Benjy »

AMvA kirjutas:
Benjy kirjutas:Piirasin süsivesikute tarbimise minimaalseks ja rasvu tarbin sellevõrra palju rohkem. Kaal on nüüdseks kukkunud 12kg 3-4 kuuga. Enne seda ei õnnestunud kaalulangetus mitte kuidagi. Tee sporti või käi kõrvadel. Tekkinud olid selged insuliiniresistentsuse tunnused.

Süsivesikud ei ole tegelikult eluks vajalikud. Kui neid söögis ei ole, siis aju jaoks vajaliku hulga tegemisega saab organism ise hakkama. Kogu muu organism ja ka suures aju kasutab rasvast tehtud ketoone. Ketoos on päris mitmes mõttes huvitav, näiteks https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 161744.htm või https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5084248/

Neid uuringuid tuleb järjest juurde ja ka näiteks us army uurib ketoonide kasutamisega sõdurite vastupidavuse tõstmist.
Mis sa süsivesikutest välja viskasid ja is alles jätsid?
Kiudained on ok, kuna need lagundatakse mingil määral bakterite poolt lühikesteks rasvhapeteks. Alkoholi osas sobib põletatud kange või näiteks kuiv vein. Õlles on süsivesikuid tihtipeale kole palju. Ega ma suvel marju söömata ei jäta, kaal on niipalju alla tulnud, et see pole probleem. Aga kartul, makaronid ja riis jäävad minu poolt puutumata. Neid hakkan sööma tõesti alles siis kui näljahäda käes :D Ma olen nüüd harjunud poes karpide pealt koostisainete nimekirja lugema ja halbu üllatusi oli alguses ikka palju. Ikka päris paljudes toitudes on süsisvesikuid juurde pandud, kuigi neid seal vaja poleks.

Üks põhilisi toimemehhanisme on see, et rasva süsivesikuteta söömisel tuleb täiskõhutunne enne ülesöömist ette. Süsivesikuid kasutab organism eelisjärjekorras ja rasvad pannakse varudesse. Kui süsivesikuid pole võtta, siis hakatakse rasva ketoonideks sünteesima ja energiavajadust nendega katma.

Üleminekuperiood võib päris karm olla, suhkrusõltuvus on täiesti reaalne sõltuvus. Esimese asjana hakkas kudedest vett välja tulema. Esimese mõne päevaga kukkus kaal 4kg. Rasv see olla ei saanud. Peale seda hakkas püksrihm tasapisi koomale tõmbuma ja on nüüd viimases augus.
AMvA
Liige
Postitusi: 3551
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

OK, tänud.
Suhkrut ei kasuta ise juba viimased 30+ aastat, aga pastaroad meeldivad, kuna need saab kiiresti valmis teha. Samas see on müstika - ma suhteln palju itaallastega ja nende seas ei leidu ühtegi ülekaalulilst, kuigi söövad ikka väga palju pastat.

Endal otsest ülekaalu ei ole, aga sooviks liigsest 3-4 kilost lahti saada, no kuidagi ei õnnestu vaatamata usinale sportimisele ja suht korralikule söömisele.
Benjy
Liige
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Benjy »

AMvA kirjutas:OK, tänud.
Suhkrut ei kasuta ise juba viimased 30+ aastat, aga pastaroad meeldivad, kuna need saab kiiresti valmis teha. Samas see on müstika - ma suhteln palju itaallastega ja nende seas ei leidu ühtegi ülekaalulilst, kuigi söövad ikka väga palju pastat.

Endal otsest ülekaalu ei ole, aga sooviks liigsest 3-4 kilost lahti saada, no kuidagi ei õnnestu vaatamata usinale sportimisele ja suht korralikule söömisele.
See on jah müstika, mina hakkaks pideva kartulite ja pastade söömise peale kohe paisuma. Ilmselt on see segu mitmest tegurist. Prantslaste toidus on rasvad ülekaalus, söömine on lisaks sellele suhtlemine pere ja sõpradega ning portsud on suhteliselt väikesed.

Suhkruhaiguste kohta ka veidi vaatamist, https://youtu.be/da1vvigy5tQ Äkki on kellelgi sellest abi.
Benjy
Liige
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Benjy »

Fucs kirjutas:LKF Benjy poolt kirjeldatu ongi põhimõtteliselt see sama Atkinsi dieet, mida ATB Svejk enne seda siin just promos
https://et.wikipedia.org/wiki/Atkinsi_dieet
https://elu24.postimees.ee/21373/uuring ... ulangetaja
Heal lapsel mitu nime. LCHF, Keto jne. Eks nendel kõigil on ühine see, et üritatakse energiatootmist ketoonide peale üle viia.
Ma ise söön maltsa harva, ei mõju seedimisele eriti hästi. Soolestiku teise otsa tervis on oluliselt parem peale söömise muutmist ja istuda saab palju paremini...
AMvA
Liige
Postitusi: 3551
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Ja seda kirjutavad inimesed, kes usuvad muinasjutte!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bretschneider ja 41 külalist