Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas kalleb »

Voimix oli ikkagi luksustoode vene kroonu kombiziri kõval - selle valmistamise toorained olid teadmata

Aga mingi keemiline mögin ta oli- see on kindel
vanahalb
Liige
Postitusi: 2618
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas vanahalb »

Kroonu Kombizir oli vist Coca-cola nõukogude analoog - retsept salastatud ja maitse ainulaadne.

Natuke kõrgemale ühiskonnaklassile ehk vaestele tudengidele peaks tollest ajast kõrghoone pildiga margariin tuttav olema. Margariini tehti minumeelest kivisöest. Vähemalt praadimisomadused ja käitumine pannil olid vägagi sarnased ja tegelikult üks orgaanika kõik.
Veel jõukamad said endale taimerasva lubada ja see oli elementaarloogika kohaselt päevalilleõlist valmistatud. Kannatas juba kookigi praadida.
Sealt edasi tulid juba või ning searasv.
Benjy
Liige
Postitusi: 422
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Benjy »

Z03 kirjutas:Samas, loogiliselt võttes koosneb ju inimene kui loom ju samuti suuresti loomsest ja küllastunud rasvast, kes rohkem, kes vähem. Kuidas saab meile kahjulik olla miski, millest me ise koosneme? Mina näiteks ei koosne oliiviõlist.

Kuigi see mitokondrite jutt kõlas tõesti veidike hirmuäratavalt (ja tegelikult ma ei saanud millestki aru), seega reaalselt rapsiõlipudel lahkub mu köögikapist ja asendub oliiviõliga. Otsin mingi Extra Light toote, millel ei ole seda mõrkjat oliivide kõrvalmaitset.
Ära seda juttu liiga tõsiselt võta. Seda klotside kokkupanekut olen ma pigem enda silmaringi avardamiseks teinud. Ainus mis enamvähem kindlalt teada on see, et liiga palju omega-6 rasvhappeid on põletikke soodustav. Soovitusi ma mõistagi ei jaga. Kogu see toitumise teema on nii ebakindlatel alustel, et mina julgen tarbida seda mis on ennast vahemeremaades või prantsusmaal tõestanud. Ehk siis oliiviõli ja loomsed rasvad.

Ja talvel söötke lindudele pigem pekki ja linaseemneid. Viiteks see, https://novaator.err.ee/918964/lindudel ... -viljakust
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas kalleb »

Äkki keegi tunneb huvi selliste eksootiliste ülide vastu , osasid kasutab meditsiin isegi ravimitena

Ukrainlased pakuvad , on värsked

kastis 12 pudelit aga saab igasuguses koguses

Sinepiõli 230 gr - 1.85
Linaseemneõli 230 gr - 1.85
Arahiisiõli 230 gr - 2.75
Kreekapähkliõli 230 gr -2.95
Kõrvitsaseemneõli 230 gr - 3.50
Seesamiõli 230 gr - 3.45
Ohakaõli - 230 gr - 3.25
Astelpajuõli 230 gr - 2.95
Küüslauguõli 230gr - 2.95

Niiet härrased ja prouased viimsepäevatoitujatest gurmaanid tegutsege

Õli tumedas klaaspudelis ,külmpressitud õli , viisakas värk
Viimati muutis kalleb, 30 Apr, 2019 13:54, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Fucs »

vanahalb kirjutas: Nimetuste määratlemine hakkas minumeelest peale shokolaadist ja seepärast, et inglased tegid mingist kalajahust käkke ning nimetasid seda "shokolaadiks". Traditsioonilised shokolaadimaad Belgia ja Prantsusmaa sellest väga vaimustuses polnud ja üleliiduliselt määrati minimaalne kakaoprotsent shokolaadis.
Eestisse puutub see niipalju, et seesama asi, mis nõukaajal oli "kamashokolaad" on tänapäeval "kamatahvel"
Kakao ja šokolaadiga on selline "vorstitööstuse ja piimatööstusega sarnane" areng ja keemiatööstuse võidukäik olnud, et kui traditsiooniliselt ehk "vägavanasti" valmistati näiteks kakaopulbrit nii, et kakaooad lihtsalt peenjahvatati kakaopulbriks ja sellest sai siis teha naturaalset kõrge rasvasisaldusega (kakaovõi sisaldusega) jooki või šokolaadi, siis nüüd eraldatakse pärast ubade jämejahvatamist pressimise teel kakaomassist kakaovõi, ning alles jäänud massist ainult jahvatamise (nn "toores kakaopulber" kus toitainete väärtused säilivad) või kuumtöötlemise ja jahvatamise (kuumtöödeldud kakaopulbris pea kõik algsed kasulikud toitained hävivad) teel valmib kakaopulber. Šokolaadi valmistamisel siis lisatakse kakaopulbrile uuesti kakaovõid nii palju kui vajalikuks peetakse (loe: nii palju, et asi näeks ikka šokolaadi moodi välja ja ka maitseks nagu šokolaad), ning alles jäänud kakaopulbrist jookide puhul oleneb kakaovõi osakaal ehk rasvasuse % sellest, kui palju pressimisel kakaovõid eraldati ja palju seda alles jäi. + võidakse lisada ka lisa- ja täiteaineid.

Kuna igasugused muud rasvained on kõvasti odavamad kui kakaovõi, siis tihti asendatakse osa lisatavast kakaovõist mõne muu rasvainega.
Piimašokolaadile lisatakse nt. piimapulbrit (või vahel ka koorepulbrit).

Nt. Kalevi piimašokolaad "Anneke" koostis: Suhkur, kakaovõi, täispiimapulber, koorepulber (piim), kakaomass, emulgaator (letsitiin), vanilliin. Kakao sisaldus vähemalt 30%. Piimakuivained – vähemalt 25% või Kalevi tume šokolaad "Bitter" koostis: Suhkur, kakaomass, kakaovõi, vähendatud rasvasisaldusega kakaopulber, emulgaator (letsitiin). Kakao sisaldus vähemalt 56%.

Tehakse muidugi ka n.ö. naturaalset šokolaadi.
Näiteks "100% Criollo tume šokolaad, BIO" kuhu pole isgi suhkurt lisatud. Ja on veel teisigi nn 100% šokolaade.

Kui rääkida kakaopulbrist millest saab teha jooki, siis nt. ENSV aegne "Kalevi" kakaopulber sisaldas vähemalt 17% kakaovõid

Pilt

Nüüdsed "Kalevi" kakaopulbrid on "vähendatud rasvasisaldusega" ehk nt "Meie mark" 11%
"Alvo" (Holland) "Tume kakaopulber 100%" sisaldab 100% kakaopulbrit ning 22% kakaovõid ja Nestle Nesquik lahustuv kakao sisaldab 20% kakaopulbrit ning 3,6% rasva (eeldame siis, et kakaovõid)...

Kahjuks ma ei leia EW aegsete kakaode rasvasisalduse või kakaovõi %.
Kakaod tootsid meil EW-s peamiselt "Kawe"...

Pilt

Pilt

Pilt

"Brandmann ja KO"...

Pilt

...ning "Ginovker"

Pilt

Teada on, et August Brandmann oli (1901?) esimene, kes hakkas meil eraldi tootma kakaopulbrit ja kakaovõid.


*

Et asi kippus koostisosadega käest ära minema, võeti 19.12.2000 vastu seadus "Kakao- ja šokolaaditoodete koostis- ja kvaliteedinõuded ning märgistamise erinõuded"
Selle järgi :
Kakaopulber koosneb pulbriks jahvatatud, eelnevalt puhastatud, kooritud ja röstitud kakaoubadest. Kakaopulber peab sisaldama vähemalt 20% kakaovõid väljendatud kuivainena. Kakaopulbri niiskusesisaldus võib olla kuni 9%.
Vähendatud rasvasisaldusega kakaopulber peab sisaldama alla 20% kakaovõid väljendatud kuivainena.
Šokolaadipulber koosneb kakaopulbri ja suhkru segust, milles kakaopulbrit on vähemalt 32%.
Šokolaadijoogi pulber koosneb kakaopulbri ja suhkru segust, milles kakaopulbrit on vähemalt 25%.
Šokolaad koosneb kakaoubade tuumadest saadud toodetest ja suhkrust. Šokolaadis peab kakaokuivaine üldkogus olema vähemalt 35%, sealhulgas kakaovõid vähemalt 18% ja kakao rasvata kuivainet vähemalt 14%.....
jne

Seda muudeti jooksvalt mitu korda kuniks 12.12.2014 lõpetas seadus kehtivuse, ning seda asendab nüüd toidu märgistamise Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1169/2011.

Selle järgi võib kakaos ja šokolaaditoodetes sisalduda kuni 5% muid rasvu.
Tumedaks" võib toodet nimetada siis, kui šokolaadis on kakaokuivainet vähemalt 43%, sealhulgas kakaovõid vähemalt 26%;
piimašokolaadis on kakaokuivainet vähemalt 30% ning piimakuivainet vähemalt 18%, sealhulgas piimarasva vähemalt 4,5%;
šokolaadiglasuuris on vähemalt 16% kakao rasvata kuivainet.
https://www.agri.ee/et/kakao-ja-sokolaaditooted
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Illike »

Siin kõiketeadjad ja mäletajad koos. Kas keegi mäletab neid kakaokuubikuid mis olid suhkruga kokku pressitud? Minul on mingi selline mälestus 70-ndatest, kuid kui olen küsinud, ei mäletata. Kas ma mäletan valesti? Oleks hea üks vana mälupilt joone peale saada.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Lemet »

Punane pakend ja seitse kopikat hind.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Illike »

Tänan. Siis mäluga korras. Pakendit ei mäleta kuid hind klapib. See oli minu lemmikmaius ja mida pidi ikka lunima poes, sest raha oli vähe. Nagu ka need ümmargused dropsid.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Lemet »

Mõõtudelt nsgu puidust tähestikuklotsid olid.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kuigi see mitokondrite jutt kõlas tõesti veidike hirmuäratavalt (ja tegelikult ma ei saanud millestki aru), seega reaalselt rapsiõlipudel lahkub mu köögikapist ja asendub oliiviõliga. Otsin mingi Extra Light toote, millel ei ole seda mõrkjat oliivide kõrvalmaitset.
Oliiviõlisid on eri liike ja ostetav toode sõltub, mida sa sellega teed. Kõige paremaks peetakse õlisid, mis saadakse külmpressimise tulemusena (virgin oil), aga need ei kõlba praadimiseks, särisevad koledasti, pritsivad ja kõrbevad ruttu. Need on sissevõtmiseks ja salati sisse. Virgin tähendab, et on ainult mehhaaniliselt pressitud oliividest tehtu. Muidugi on see kõige kallim kah.

Edasi tulevad erineva taseme kuumtöödeldud (ehk rafineeritud) õlid. Need eriti vett ei sisalda ega särise pannil. Küllap nagu iga teine rafineeritud toiduaine pole aga need kuigi väärtuslikud. Tooraineks on tavaliselt külmpressimisest ülejäänud "kook", kust siis kuumuse abiga ülejäänu võetakse.

Ka müüakse mingeid seguõlisid, mis tehakse ühest ja teisest, eks siis kokku segamise teel. Mina kasutan seguõli, kuna maitse väga ei meeldi ja praen sellega. Rapsiõli asemel.

Lihtsalt lusikaga sissevõtmiseks või majoneesi tegemiseks (oliiviõliga tehtud majonees on spetsiifilise mõru kõrvalmaitsega) on parem kreekapähliõli, aga see on poes müüdaval kujul hirmus rääsunud olekus, värskena seda ma kuskilt müügist leidnud pole.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Z03 »

AMvA kirjutas:Fazeri kakaos kah 21% kakaovõid
http://www.fazershop.com/en-US/products ... acao-200g/
Fazeri kakao on väga hea. Kalevi kakaod ma ei kasuta enam ammu, sest ei ole minu jaoks õige maitsega ja käitub kookides-toitudes imelikult. Fazer on parim hinna-kvaliteedi suhe (ei ole müügimees).

Oliiviõli ju tahkub külmkapis ära, kuidas oliiviõlist majonees, kas muutub ka külmas tahkeks ja teraliseks? Ma ise ei julge tooreid mune üldse toidus kasutada salmonelloosi ohu tõttu (on üks erakordselt vastik tõbi), kuigi isetehtud majonees on muidugi parim. LCHF ja paleo toitujad valmistavad majoneesi spetsiaalsest MCT õlist.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Some »

Olen hakanud vaatama toidukorra asendajate poole. Ei võta ruumi, säilib kaua ja toitained/mineraalid/vitamiinid täpselt soovitusliku normi alusel. Pikema uurimise põhjal võtsin hetkel proovimisele https://queal.com 700 kcal toidukord maksab ca €2 (MRE-st kaks korda soodsam). Minu kupong QRFC4A6D150 annab 10% hinnavõitu esmatellimusel. Miski hetk raporteerin oma arvamuse, võtsin alustuseks Taste Testery.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kalev on välja toonud väga rämeda kakao sisaldusega tumedad shokolaadid 56 ja 70% kakao sisaldusega. Maitsest on kohe tunda.
Pluss on see, et ei sisalda mingeid imerasvu.Negatiivne on (endiselt) see, et sisaldab 23% suhkrut. Mina oleks valmis sööma, kui suhkru sisaldus on 10%.
Muidugi edusamm võrreldes tavalise, nt Anneke shokolaadiga on suur, sest seal on suhkrut 51% :rip: :rip:

Konks on selles (magusatööstuse reegel nr 1), et toode on maitsev, kui suhkru ja rasva sisaldus on umbes sama. Kõnealune Anneke on minu maitse jaoks juba läägevõitu. Selles "reeglis" on jälle kahjuks paradoks, et kui tuuakse välja nt loomuliku rasvaga koorejäätis, siis pannakse suhkrut kah juurde.
Muidu ei ole inimesele maitsev.

Seepärast tasub hoolega vaadata alati suurema rasvasisaldusega toodete suhkrusisaldust. Taolises koguses suhkru õgimine nagu on tänapäeval kombeks, pole inimesele vajalik. Et vanasti olid inimesed peenemad, mängis kindlasti rolli ka suhkru väiksem kättesaadavus ja sisaldus toidus.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Z03 »

Nu vat, akf Kapten Trummi kommentaaris väljendub meeste arusaam šokolaadist: lihtsalt toit, suhkrud, rasvad ja kakao. Naised kunagi nii pragmaatiliselt šokolaadi ei suhtu, šokolaad on pigem kirgede paradiis patusel maal, mitte toit.

Kõige mõrum šokolaad praegu kaubanduses:

Pilt
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 16 külalist