Kodune töötuba

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Kasutaja avatar
huvitun
Liige
Postitusi: 1285
Liitunud: 28 Mär, 2014 9:20
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas huvitun »

Vist tahab tegija natuke vähem geomeetrilist tulemust.

Aga kas keegi oskab öelda kust ja kui kallilt saab - ma nüüd ei teagi kuidas nimetatakse - vanasti tehti rõuguredelite lattide otsasid. Krt no ei mõtle välja asjale nime. Tahaks roigasmööblit teha. Augu puurin ära aga tahaks ka oksa otsa ümaraks saada.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36638
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Kriku »

Ma ei ole kindel, et ma nüüd päris aru sain, aga kui võtaks hästi suure siili... vabandust, viili... kui kaua siis aega läheks?
Kasutaja avatar
huvitun
Liige
Postitusi: 1285
Liitunud: 28 Mär, 2014 9:20
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas huvitun »

eem üks Tartus spetsi väitis et peab selle otsa tellima ja kuluma läheb 140 euri, millega siis saab roika isast poolt valmis teha.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Svejk »

Viili (rasplit) pole tarvis ja ma JUST promosin siin relakat.... 8)
Lemet. Oma treipingiga võite te seeni treida (KUI teil see olemas on), aga relakaga võib teha midaiganes. усёк? :)
Akf Huvitun märkis pealegi väga tabavalt, et tulemus võibolla mõnele väga geomeetriline ei sobigi ja relakas erinevate abrasivsete võimalustega on uskumatult tõhus vahend, kinnitan teile.

Huvitun: kunagi kooliajal oli õppeotstarbelise metallitreipigi padrunisse käiv õõneslõikur, millega sai pulki freesida - hoidsid näpitsatega teisest otsast kinni.
Pmst nagu pliiatsiteritaja, aga suurem. Tänapäev ma ostaks õõnespuuri, millega paigakorke puuritakse (hiina omi saab odavalt) ja ülemineku sujundaks sellesama rälakaga. Kõikides ehituspoodides on müüa säärane jäigast kummist tald, millele spetsmutriga vastav abrasiivpaber peale käib. Kõige odavamad paberkettad, mida ma näinud olen, on Viljandi maanteed pidi Purevas, linnapoolt tulles pärast Kohilat vasakul pool tee ääres enne Seli risti.

Pilt


Lihvketta kinnituspadi 123 mm M 14
Pilt

See nüüd ei ole päris see, aga on sarnane.
Paberid, mida mina mõtlen, käivad ilma krõpsuta - selle laia koonuspeaga mutriga kinni ja tald ise on paar eurot ja kopikad
Viimati muutis Svejk, 23 Jaan, 2017 11:06, muudetud 2 korda kokku.
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Lemet
Liige
Postitusi: 19945
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Lemet »

Lemet. Oma treipingiga võite te seeni treida (KUI teil see olemas on), aga relakaga võib teha midaiganes.
Võin. Aga võin ka kausse treida. Märksa kiiremini, vaiksemalt, pahnavabamalt ja tulemuslikumalt. Relakas sobib peenematest toimetamistest ainult porolooni käiamiseks/kujundamiseks...sedagi vaid väikestel pööretel ja kärgkettaga :mrgreen:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Svejk »

Lemet kirjutas:
Aga võin ka kausse treida. Märksa kiiremini, vaiksemalt, pahnavabamalt ja tulemuslikumalt. Relakas sobib peenematest toimetamistest ainult porolooni käiamiseks/kujundamiseks...sedagi vaid väikestel pööretel ja kärgkettaga :mrgreen:
Te eirate suisa füüsikaseadusi, lugupeetav.. 8)
Sean kahtluse alla KÕIK Teie ülalpooltoodud väited. Alates sellest, kuipalju läheb aega trepingiga töö ettevalmistamiseks ja rakisteks.
Mul endal isiklikult on töödeldav subjekt korduvalt pingist minema lennanud, niiet robustselt ja paljulõikavalt ma enam treitavatele kallale ei lendaks...


Jäi ette selline iseehitatud pulgafrees, millise vastu oleks akf Huvitunul ehk huvi:

Båtbygging: trenagler
https://www.youtube.com/watch?v=OWZVnCCgCl8
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Lemet
Liige
Postitusi: 19945
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Lemet »

Sean kahtluse alla KÕIK Teie ülalpooltoodud väited. Alates sellest, kuipalju läheb aega trepingiga töö ettevalmistamiseks ja rakisteks.
Vaba maa. Kes usub neitsist sündimisse, kes päevapikkusesse treipingi ettevalmistusse. Sihukest kaussi sai pädanikupõlves koolitunnis treitud. Kogu treipingi ettevalmistus seisnes harjaga eelmise toimetaja jäätmehunniku laialiäsamises ja nuputallamises. Treipeitlid tuli kah kapist välja võtta ja klots spindlisse kinni keerata. Pink oli toona relakast vaieldamatult vaiksem, tolmu ja peene puru asemel olid treijäätmed tunduvalt suuremad (elik siis sitta tekkis pindadele vähem) ja resultaat oli kiirem tulema. Ainus, mis vaeva tekitas, oli seestpidine lihvimine, väljast sai pingis pöörleva kausi erineva paberiga kiirelt konditsiooni viia. Seest kah, aga vaevasem oli, kui muuvis näidatud kõri otsas huiovinaga. Teie käik...?
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
häh
Liige
Postitusi: 213
Liitunud: 23 Nov, 2014 20:42
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas häh »

Ise seda kausitoorikut treipinki panna ei julgeks. Endal jääb kah kooli aega, kui viimati treitud sai, aga kaussi riskiks jätkuvalt vaid liimpuidust teha. Selliste lõhedega asi lendab treimisel julmalt laiali. Ei tohtinud oksakohti olla ja mida iganes.

Kausi toorik muidu käis kruvidega plaadi külge kinni..
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas mutionu »

No ma ei tea.
Puidust kausse ja muid topse olen ma oma elu jooksul treinud vist 100+, nii liim- kui ka täispuidust. Laiali on lennanud täpselt 1, seda kah oma lollusest, et liiga agaralt peitliga torkasin.
häh
Liige
Postitusi: 213
Liitunud: 23 Nov, 2014 20:42
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas häh »

Pidasin seda konkreetset Švejki postitatud kausitegemise vidjut silmas, õigemini pildis olnud toorikut. Ise seda torkima ei läheks, olen näinud, kuidas klassivennal liua treimisel servast killu välja lõi, oli üsna meelelahutuslik moment. Pärast seda suhtun riistapuusse nimega treipink aukartusega ;)
diesel
Liige
Postitusi: 642
Liitunud: 20 Jaan, 2011 20:47
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas diesel »

rellakad on väga vajalikud riistad.
nendega saab mistahes abrasiivide-teradega toota mistahes materjalist kirjeldamatult palju tolmu.
üht-teist muud saab ka teha.
mul on vast nii umbes pool tosinat. võiks rohkemgi olla.
kui mainitet riista vaja ühe käega kasutada, siis vanasti oli mingi makita nii peen, et lihtsurelik sai ka varre kenasti ja tugevalt pihku. tänapäe olen ühe hitachi leid, aga see juba piiri pealne. keik muud on liiga rammusad.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Svejk »

diesel kirjutas: kui mainitet riista vaja ühe käega kasutada, siis vanasti oli mingi makita nii peen, et lihtsurelik sai ka varre kenasti ja tugevalt pihku. tänapäe olen ühe hitachi leid, aga see juba piiri pealne. keik muud on liiga rammusad.
Toetan akf selles osas, et relakaid peab olema palju sest ümber lapata võtab aega ja pigem haara järgmine.
Makital on üks peene varrega (ca 5 kümpsi hind) ja mida peenem seda parem, sest sõrmed lähevad ümbert kokku ja riist püsib käes.
Väriseb aga püsib. Mida parem riist muide, seda vähem väristab.... 8)
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Alts
Liige
Postitusi: 64
Liitunud: 16 Apr, 2005 12:44
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Alts »

huvitun kirjutas:Aga kas keegi oskab öelda kust ja kui kallilt saab - ma nüüd ei teagi kuidas nimetatakse - vanasti tehti rõuguredelite lattide otsasid. Krt no ei mõtle välja asjale nime. Tahaks roigasmööblit teha. Augu puurin ära aga tahaks ka oksa otsa ümaraks saada.
Osta.ee-s mõni aasta tagasi üks Viljandimaa tüüp müüs isetehtuid, hinnaga ca. 40€ Sai hurraaga ostetud, et roigastest aedu jms. teha aga siis selgus, et vaja suuremat, kui 10 mm padrunit ringiajamiseks. Häbiga tunnistan, et hiljem sai ostetud juurde suur trell, koos 15mm?? padruniga aga pole maale minnes meelde tulnud, et katsetada.

Edit!
Kunagine oksjon:
https://osta-ee.postimees.ee/umartapi-l ... 20791.html
Kuni targem järele annab, annab kavalam talle kerepeale.
häh
Liige
Postitusi: 213
Liitunud: 23 Nov, 2014 20:42
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas häh »

Natuke juttu teritamise teemadel. Kohe hoiatus- professionaal, ära loe! :)

Suhe nugade ja peitlite teritamisse on mul elu aeg olnud kehvapoolne. No ei kuku välja, on põhjus siis milles iganes. Igatahes päris saamatu ei ole, puuride jms asjadega probleeme pole, aga jah kui asi jõuab lõpuks lihvkivini on edasine tulemus otse öeldes jama.
Olen katsetada saanud Tormeki ja teemantluisu + rakisega, see oli nagu OK, aga koju jabura hinnaga. Aga interneedusest leiab asju :)

Vaja läheb odavat käia (ma sain allahindlusega vist 25 euroga), millel saab mootori 180 kraadi ringi keerata ja tükk MDF plaati (ma võtsin ühe vana lauaplaadi). Kindlasti peab olema MDF!

Käia mootor tuleb ringi keerata (ketas peab jooksma "terast välja"). Olemasolevate ketaste järgi tuleb MDF'ist teha asendused. Kinnitusava peab olema võimalikult risti, ma tegin ava 1/2" freesiga (võll oli 1/2"), käras küll. Edasi treisin otse käia küljes mõõtu, midagi keerulist polnud, käi laua külge poltidega kinni ja sobiva kõrgusega klots suppordiks.

Ja ongi valmis, sobiva poleerpastaga (noh need "seebitükid") enne kasutamist kokku ja töötab! Ehk siis tegu on nahkketta analoogiga. Algselt oligi plaanis kettad nahast teha, aga sobivat materjali ei leidnud ja taoline moodus töötab 100% samamoodi. Tulemus on super, eriti arvestades kulutatud raha ja teritamiseks kuluvat aega.

Küll aga oli mingis mõttes laristamine (aga võib olla ka mitte ;) ) saeketaste teritamise pink. Kettad kipuvad nimelt ka nüriks minema ja teritada viimine on lihtsalt TÜÜTU. Sai veidi infot hangitud ja mõistliku hinnaklassis on saadaval kaks Hiina päritolu varianti, mida miljoni ja ühe nime all müüakse (Stokkeris nt Bernando kaubamärgiga). Selle odavama ma jätsin kõrvale, kui olin teda elusast peast näinud, eeeee ausalt öeldes võiks siis juba ise vineerist mingi rakise kokku käkkida.
Küll aga on Tööriistamarketi müüdav variant igati OK. Hoiatus- kui tahta seda osta mujalt, siis on mõned nüansid, mis hinnavahe küsitavaks teevad. Kõigepealt- Soome jaoks tehtud masin on korralikult pakitud, s.h. teemantketas eraldi. Kaasas on ka 1" südamik. Kinnitus on modifitseeritud ega kiilu kinni. Ja saeketas ei käi vastu korpust (ka mitte negatiivse nurgaga teritades, mida nende nonamede kasutajad kurdavad). Isegi sobiv kuuskant on kaasas :D (piiraja fiksaator on väga nõmedas kohas standardvõtme jaoks)

Ainuke asi mida muutsin oligi see piiraja fiksaator, kuhu panin liblikaga kruvi, et ilma võtmeta reguleerida saaks. Töötab. Rahalises mõttes hindlasti overkill, aga oma aeg maksab ka midagi.

See ka, et enne teritamist puhastan Chillit Bangi degreaseriga, tundus kõige paremini töötavat. Ja pärast törts universaalõli kettale selga.

Üks väike nõks veel, kui tapipuuridega tegemist, siis teritada saab Fere minikäiakividega (nt supermarketites müüakse). Natuke näpu vahel keerutada ja kärab küll, kida pärast maha poleerida.

Vat selline jutt siis.
Viimati muutis häh, 19 Juun, 2018 17:43, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Kodune töötuba

Postitus Postitas Svejk »

Ma nõuan ilustreerivaid piltisid kõigi eelpool väljatoodud abivahendite, asjaolude ja nüansside kohta....
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 36 külalist