Demograafia

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Dr.Sci »

Minu jaoks jääb suht arusaamatuks korteri omamise mõte. Korter pole tervik ta on üks mõtteline osa majast - ja kui korteril on omanik siis on tal selle maja suhtes konkreetsed huvid, keegi räägib katusest, keegi välisuksest, keegi küttesüsteemist jne. Aga ometi pigem kortereid ostetakse ja müüakse, kui üüritakse (üüriturgu ei ole). Eramaja on teine asi, see pole koht magamiseks, see on kodu - kuid korter, eriti kui see on miski 1-2 toaline, on koht välja magamiseks koos nurgaga kus lapsed üritavad koolitöid teha. Ja alati kui pere nõudmised muutuvad (lapsed tulevad/lapsed surevad) tuleb hakata turul otsima/ostma uut korterit ja müüma vana, viimane ei pruugi olla üldse lihtne protsess. Üürisüsteem oleks lihtsam.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Siit tuleb 96. Tõepoolest ühe aastaga panin mööda. Selle katab vabalt neljanda lapse toetus+alguses ja lõpus 1-2 lapse toetus. Kokku ikkagi üle 100KEUR. Piinlik on selle kõrval lugeda kiunu perepiletite või huviringide kohta.
Eestis on praeguseks lastele/lapsevanematele suunatud toetused nii riigi kui KOV tasandil maailma mõistes utoopilised (suhtena elatustasemesse). Kui keegi Eestis väidab, et tal on suur isu lapsi saada aga rahapuudus on ainus takistus, siis see inimene lihtsalt valetab.
Paluks mitte pidada demagoogiliseks teemaks, et mitu last sul endal on?
Küsin seda sellepärast, et taoline noor-reformierakondlaslik loogika hüppab juba mitte esimest korda silma - vähemalt tekkis (võibolla ekslik) mulje, et sa räägid, et rahapuudus pole probleemiks, omamata vahest first hand kogemust, mis mõju on lastel sinu kuludele ja sissetulekutele...? Palun aita seda väärkujutlust põrmustada. :)

Mina ütlen omast kogemusest (mul on 4 last), et mõju sinu toimetulekule (tulud, kulud) on kaugelt suurem kui need väidetavad müütilised toetused kokku annavad. Alates juba sellest, et sa pole oma ameti valikul nii vaba kui lasteta kuni päris arvestatava kulureani, mis sellega kaasneb. Kuna aga meil pole vaene olla inn ja kõik tahaks "normaalselt" (st kipsist maja põllul, 2 liisinguautot ja 1 soojamaareis aastas) elada, siis selle rahalise külje mõju kiputakse alahindama (eriti nende poolt, kel vähe ettekujutust asjade sisust). Ja palun ärme rääkige, et peremudel naine lastega kodus ja mees 12h/6p ränka raha teenimas on jätkusuutlik, ei ole. Lapsed vajavad isa natuke rohkem (eriti poisslapsed) kui õhtul 2 tundi ja nädalavahetusel ja see paneb ka taolise "mudeli" jätkusuutlikkuse küsimärgi alla.
Viimati muutis Kapten Trumm, 08 Nov, 2018 17:38, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Mina ütlen omast kogemusest (mul on 4 last), et mõju sinu toimetulekule (tulud, kulud) on kaugelt suurem kui need väidetavad müütilised toetused kokku annavad.
Muidugi on - aga kuskil pole ju kirjas, et toetused peaksid lapse kulud ära katma. Ei pea, ei kata ega hakkagi kunagi katma.

---

Mõned teemavälised postitused korteriüürist eemaldatud.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas mart2 »

Kriku kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Mina ütlen omast kogemusest (mul on 4 last), et mõju sinu toimetulekule (tulud, kulud) on kaugelt suurem kui need väidetavad müütilised toetused kokku annavad.
Muidugi on - aga kuskil pole ju kirjas, et toetused peaksid lapse kulud ära katma. Ei pea, ei kata ega hakkagi kunagi katma...
kõik see vaidlus tuletab meelde just hiljutist Venemaa skandaali, kus noor naisterahvast ametnik ütleb kohtumisel noortega, et riik pole teile midagi võlgu, sest riik pole käskinud teid sünnitada. :wall:
Siit edasi on ainult küsimus, et miks siis riigil (ja poliitikutel) peaks olema õigus viriseda, et sündivus madal ja tulevasi maksumaksjaid vähe? :scratch:
Kaotaks ära ühtlase vanaduspensioni ja jätaks, nagu sajandeid tagasi, vanurid oma laste ülalpidamisele? Kel on lapsi,seda peetakse inimväärselt kodus, kel lapsi pole, surevadki üksikuna kuskil on kogutud vara otsas...

Lihtsalt mõte.
(endal 3 last ja hetkel veel 5 lapselast)
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1600
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Smith »

Kriku kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Mina ütlen omast kogemusest (mul on 4 last), et mõju sinu toimetulekule (tulud, kulud) on kaugelt suurem kui need väidetavad müütilised toetused kokku annavad.
Muidugi on - aga kuskil pole ju kirjas, et toetused peaksid lapse kulud ära katma. Ei pea, ei kata ega hakkagi kunagi katma.
Ei peagi katma. Vastu käib paljudele ainult see, et tänaste vanemate laste maksud peavad hakkama katma tänaste elunautlejate kohad vanadekodus, pensioni jms riikliku infra.
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1475
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Madis22 »

Kui lapsed oleks täielikult oma vanemate endi mure, ei oleks kellelgi õigust ka nende laste poolt loodavatele hüvedele peale laste vanemate. Mida solidaarsem on ühiskond ja mida rohkem tahab ühiskond nende laste loodavatest hüvedest osa saada, seda suurema osakaalu peab ka ühiskond lastele kuluvast panustama. Tänane olukord, kus maksuraha külvatakse ühtlaselt kõigile laiali ning makse maksvate kodanike vanemate tulu neist piirdub lootusega, et ehk kunagi lapsed maksavad ka osa vanadekodu arvest ning 6€ kopikatega ühele vanemale pensionilisast, ei ole jätkusuutlik, kuni ühiskond ei kata lõviosa lastele tehtavatest kuludest. Täna on lapsevanema kulud lapsele iga kuu sadades eurodes lisaks sellele, mis maksudena kulutatud saab.

Kui vaadata riigieelarves haridus-, tervishoiu- ja lastele tehtavate toetuste kulude osakaalu, siis vanemad teevad lapsele ise teist samapalju kulusid, kui riik ja omavalitsus ehk maksumaksja üleüldiselt panustab. Ka lapsevanem ise on see maksumaksja. Keskmist palka teeniv kahe lapse vanem saab sealt maksukatlast oma laste jaoks enam-vähem sama osa tagasi, mis tema maksudest laste jaoks on eraldatud. Sisuliselt ei ole keegi teine tema laste kasvatamisse midagi panustanud. Oma vanemate panusest pisut rohkem saavad need lapsed, kellel õdesid-vendi rohkem, või vanemate sissetulek keskmisest väiksem. Mida maksusüsteem teeb, on läbi maksude lastele tehtavate kulude hajutamine ajas. Makse maksad 45-50 aastat, lapse kasvatamiseks kulub 18-19 aastat, kahele lapsele 22-23 aastat normaalse vanusevahe puhul. See teeb laste kasvatamise hetkekulu veerandi võrra odavamaks, kuid kulu on ikkagi. Ühiskonna "kingitus" lastekasvatamise on väike, solidaarsuse nõue on suur. Lasteta olles või ühte last kasvatades oled ühiskonna ees plussis. Saad poole või kolmveerand kuluga täieväärilise ülalpidamise vanaduses. Enam kui kahe lapsega oled miinuses. Omapoolse panuse veerandi võrra suurendamisest saad kunagi 1% pensionikasvu ning ühiskondliku halvakspanu tänamatuse pärast, kui lastetoetusi piisavalt ei kiida.

Kui tahta süsteemi õiglasemaks teha, siis selleks on hetkel kaks võimalust: 1) Suurendada maksuraha osakaalu sinnamaani, et lapsevanem omalt poolt rahaliselt lastesse ei panusta. Siis pole tal midagi ka neist oodata. Seda suunda miskipärast kiputakse õhutama. 2) Jagada tänane I pensionisammas kaheks - solidaarseks pensioniks, mida saavad kõik pensionärid ühetaoliselt ja laste pensioniks, mida saaks vanemad vastavalt nende kasvatatud laste makstavale sotsiaalmaksule. Viimane variant oleks ehk hea selles mõttes, et tõstataks vajaduse lisaks laste hulgale pöörata tähelepanu ka nende kasvatuse kvaliteedile. Paar hästikasvatatud edukat maksumaksjat tagaks vanemale parema pensioni, kui kari päevavargaid. Kari hästikasvatatud maksumaksjaid aga võiks ta lausa jõukaks teha. Kas aga ühiskond suudaks tolereerida mõtet eluaeg vaid koristajana töötanud jõukast pensionärist ....

Kuidas see kõik sakslastesse puutub? Millalgi kolmekümnendate eluaastate keskel hakkavad inimesed tasapisi vanaduse peale mõtlema. See on vanus, kus ka need, kel lapsi pole, veel jõuaks neid paar tükki teha. Kui ainult stiimulit oleks.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas 2korda2 »

Kapten Trumm kirjutas:Paluks mitte pidada demagoogiliseks teemaks, et mitu last sul endal on?
Küsin seda sellepärast, et taoline noor-reformierakondlaslik loogika hüppab juba mitte esimest korda silma - vähemalt tekkis (võibolla ekslik) mulje, et sa räägid, et rahapuudus pole probleemiks, omamata vahest first hand kogemust, mis mõju on lastel sinu kuludele ja sissetulekutele...? Palun aita seda väärkujutlust põrmustada. :)
Tänan muret tundmast, mul on mitu last. Esimene neist sündis juba ajal, kui polnud ei vanemapalka ega ka miinimumpalgaga võrreldavaid toetusi. Mitte ükski riigi/KOV toetustest ei ole mitte mingil moel mõjutanud minu soovi saada just niipalju lapsi, kui mul on (ja tuleb). Kui ise hakkama saamine on noor-reformierakondlik tunnus, siis aitäh! Oleks vaid rohkem inimesi, kes mõtleks Kennedy moodi:
"Ask not what your country can do for you--ask what you can do for your country."
Loomulikult mõjutavad lapsed elustandardit. Ma olin teel "neljakümneselt rantjeeks" kui lapsed sellele plaanile kriipsu peale tõmbasid. Hea kriips on, ei kahetse. Nüüd lükkub rantjee-elu 20 aastat edasi aga riiklikust pensionist ma loodetavasti sõltuma ei hakka.
Muide, ma olen ka siin foorumis juba varem pooldanud mart2 poolt välja öeldut: kaotame pensionisüsteemi 1. samba üldse ära! Siis oleks inimestel valida, kuidas oma pensionipõlve kindlustada - kas koguvad ise raha (II+III sammas + muud) või panustavad lastele. Aitaks kaasa ka põlvkondade vahelisele paremale läbisaamisele. Lihtsalt rahaga sündivust/lapsi toetades võib vähemvõimekatel tekkida kiusatus sellest "majandusharu" tekitada. Meil on aga vaja eelkõige kvaliteetset järelkasvu, mitte lihtsalt arvukat.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Runkel »

Veel üks paradoks. Enda näitel. Siin kipuvad mehed lapsi pidama oma (ja progressiivsemalt mõtlevad akf-id riigi) pensionisammasteks. Muidugi, ma saan aru, mida silmas peetakse. Aga kuidas "tegelikult" kipub olema. Mind poiskesena ja hiljem ülikoolis aitasid lisaks vanematele ka vanavanemad. Vanavanemad olid soveti- ja üleminekuajal suutelised oma pisikesest pensionist säästma, et toetada mind õpingutes ja muus. (Kuigi sovetiaja pension oli vist võrdluses palkadega üsna okei vaatamata üldisele mannetusele ja bardakile). Sain stippi, tegin juhutöid, varem ka töömalev - sellega sai pulli teha küll, aga natuke jäi ikkagi puudu. Abi sain alati. Nii mõtlen mina kah, kuidas oma last ja lapselapsi toetada, mitte vastupidi. Mis ei tähenda, et ma oma vanemaid ei toeta ja vanavanemaid ei ole toetanud, loomulikult toetan. Aga et need toimingud excelisse panna, tulud-kulud-kasum, kes kellele, 10 a, 20 a lõikes... ei, ei pea vajalikuks. Arutluseks on need rehkendused huvitavad küll, kuid kui tugev rahalise toetuse argument suures pildis ikkagi on?
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Fucs »

Muide, ma olen ka siin foorumis juba varem pooldanud mart2 poolt välja öeldut: kaotame pensionisüsteemi 1. samba üldse ära! Siis oleks inimestel valida, kuidas oma pensionipõlve kindlustada - kas koguvad ise raha (II+III sammas + muud) või panustavad lastele.
:scratch: Aga mis teha siis nendega kes juba pensionil on või kohe jäävad? Hakaku sünnitama, vbl jõuavad lapsed veel enne surma midagi teenima hakata?
Või mida teha nendega, kes lapsi ei saa meditsiinilistel põhjustel? Või kui lapsed surevad enne vanemaid? jne
Seal on terve rida probleeme, mis vajaks siis eraldi lahendamist.
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1600
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Smith »

Nii nagu Ameerikas - teed oma pensioniplaani (Retirement plan) juba tööelu ajal. Kas kindlustuse või pangaga. Mingi riiklik plaan on ka võimalik kuid see on vabatahtlik.

Neid kes meditsiinilistel põhjustel ei saa lapsi peakski toetama ühisest potist. Sellised sotsiaalsed kokkulepped toimivad siis kui lõviosa panustab nendesse. Nii kui "saba-peal-sõitjate" kontingent hakkab kriitilist piiri ületama kukub asi kokku. Lääneriikide sots-hüvitised on ilmekas näide. Tänaste noorte pension hakkab olema tõenäoliselt allpool vaesuspiiri , kui pensionini üldse välja venitatakse.
Ehk siis tänase panustajad hakkavad virelema solidaarselt nendega, kes täna ringi reisivad, autosid liisivad ja suurimaks kohustuseks on mõni peene tõunimega koera.

Asja saaks muuta pikkamööda. Tuli see "suurepärane" teime sammas ka nii , et vanu olijaid ei sunnitud millekski.
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Loomulikult saaks seda teha vaid sarnaselt KV eripensionite kaotamisega - kodanikelt, kellel on tekkinud õigustatud ootus pensionile, ei saa seda ära võtta. Kust see piir konkreetselt läheb, on otsustamise küsimus, aga igatahes peaks põlvkonna jagu ootama. Senikaua tuleb piirduda sellega, et kõikvõimalikud pensionitõusud peale indekseerimise arvestavad järglaste arvuga.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas mart2 »

Kriku kirjutas:Loomulikult saaks seda teha vaid sarnaselt KV eripensionite kaotamisega - kodanikelt, kellel on tekkinud õigustatud ootus pensionile, ei saa seda ära võtta. Kust see piir konkreetselt läheb, on otsustamise küsimus, aga igatahes peaks põlvkonna jagu ootama. Senikaua tuleb piirduda sellega, et kõikvõimalikud pensionitõusud peale indekseerimise arvestavad järglaste arvuga.
Eespool oli juttu lastetutest. On kaks võimalust - kas investeerid neile mitte kulunud raha pensioniplaani või lapsendavad. On piisavalt lapsi, kes mingil põhjusel on lastekodudes. Ise sinna lapsed andnud peaks maksma kinni nende ülalpidamis või võetakse ära vanemlikud õigused, sest muidu ei ole võimalik soovijal lapsendada.

Kardinaalne, kuid annab võimaluse tasakaalustamiseks.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Lapsendamine peaks toimuma ikka lapse, mitte lapsendaja huvides.
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1600
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Smith »

Kas see poleks siis "win-win" olukord?
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Lastekodulastel on suur hulk probleeme (muidu nad poleks lastekodus) ja kaugeltki mitte iga inimene sobi lapsendajaks. Küsi akf mägralt, kui mind ei usu.

Teiseks ei ole neid õnneks nii palju.

Kolmandaks ei puutu see vähimalgi määral demograafia teemasse, sest laste koguarv jääks ju samaks.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 15 külalist