Demograafia

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
teeline35
Liige
Postitusi: 1557
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas teeline35 »

Viimases ajakirjas "Horisont" (nr.6. 2018) on artikkel akf Kapten Trummi erutanud naiste harituse ja laste arvu seotusest. Midagi põrutavat seal küll polnud. Teaduslikult on seosed ära tõestatud, aga artikkel lõpeb üldsõnalise üleskutsega leida probleemile lahendus. Mingeid lahendusi, kuidas haritud naistel rohkem lapsi oleks, välja ei pakuta. Ma ei usu, et naistele hariduse keelamine ka vajalikku tulemuse tooks. Laste arvu suurendamiseks töötav lahendus oleks, mis muudab need lapsed inimese hakkamasaamisel möödapääsmatuks. Umbes nagu auto (või isegi mitu) perekonnas. Muidugi autot analoogiks tuues on võimalik sõita ka ühistranspordiga. Seda suurem osa eesti ühiskonnast laste osas ka paraku teebki! :cry:
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas nimetu »

(Kõrgemalt) haritud naiste lastetuse probleem on kompleksne ja selle juured lebavad nii sotsioloogia kui ka evolutsioonibioloogia uurimisalades. Lihtsaid vastuseid pole, sest olukorra lahenemine nõuab ohtralt aega ja ei olene tingimata riiklikust poliitikast. See nõuaks teatud mõttelaadi muutust nii naistes kui ka ühiskonnas tervikuna. Haridusele ligipääsu raskendamine või poistele mõeldud affirmative action ei tundu eriti pikaajalise lahendusena, sest võivad poliitika tuultes kiirelt laguneda ja kokkuvõttes ei teeniks ilmselt ka ühiskonna huve. See pole ju ainult meie, vaid ka kõigi teiste läänelike riikide probleem.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Dr.Sci »

Riskides algatada uut sõnavahetust - aga kuna jõulud on möödas siis miks mitte: Millest see tuleneb et meie foorumi aktiivsed naisliikmed võtavad küll sõna sellel teemal kuidas kaitseväes peaks toimetama ja milline on kõige õigem suhtumine .... ja milline erakond on ... - ei osale demograafiat puudutavas teemas ja ei ei selgita lihtsate sõnadega, miks siis ikkagi tänapäeva naised (ja eriti hariduse kasvu kohaselt kahanevas tendentsis) järjest vähem sünnitavad.
Kasutaja avatar
huvitun
Liige
Postitusi: 1285
Liitunud: 28 Mär, 2014 9:20
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas huvitun »

Parim rasestusvastane abinõu on haridus.
teeline35
Liige
Postitusi: 1557
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas teeline35 »

Väike nupuke hetke rahvastiku olukorrast ja tõenäolistest suundumustest;
https://www.err.ee/889101/rahvastikutea ... sjate-hulk
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36581
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Minu jaoks olulisim punkt:
Veel ühe olulise sündimuse taset mõjutava tegurina tõi rahvastikuteadlane välja jätkuva suundumuse, et iga järgmise põlvkonna lapsed sünnivad natuke hilisemas vanuses olevatele vanematele. See muutus algas Eestis 1990. aastatel ning kestab 30–35 aastat või veidi enamgi, hoides iga-aastast sündide arvu suhteliselt madalal.

"Võib prognoosida, et selle mõju peaks järgmise kümnendi lõpuks muutuma oluliselt väiksemaks, kui mitte päris otsa saama. Selle mõju otsasaamisel omakorda on positiivne toime - kui sündide edasilükkamine jõuab lõpule ning kujuneb väljas uus stabiilne käitumismudel, siis on sellel aastapõhisele sündide arvule positiivne mõju," selgitas Puur.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Demograafia

Postitus Postitas Z03 »

Dr.Sci kirjutas:Riskides algatada uut sõnavahetust - aga kuna jõulud on möödas siis miks mitte: Millest see tuleneb et meie foorumi aktiivsed naisliikmed võtavad küll sõna sellel teemal kuidas kaitseväes peaks toimetama ja milline on kõige õigem suhtumine .... ja milline erakond on ... - ei osale demograafiat puudutavas teemas ja ei ei selgita lihtsate sõnadega, miks siis ikkagi tänapäeva naised (ja eriti hariduse kasvu kohaselt kahanevas tendentsis) järjest vähem sünnitavad.
Haha, milline provokatsioon ja ma ei pannudki varem tähele. :D Samas, ega Dr. Sci ka nüüd otseselt sõjaväespetsialist ei ole minu teada, aga keegi ei keela tal siin sõnavõttudega osaleda.

Ma ei saa paraku Dr. Sci-ga mingit sõnavahetust algatada, sest minu imekaunis, väga tark, tarkade laste kooli kuldmedaliga lõpetanud vennatütar peaks olema Dr. Sci õpilane praegu... Ma tegelikult päris täpselt ei tea, pole tema käest küsinud. Teine vennatütar räägib samuti inseneriks õppima minekust. Ma olen kindel, et Dr. Sci poolt saavad nad parima hariduse. Ainult, ma tõesti väga palun, kas oleks võimalik vältida noorte naiste kuuldes selliseid "ma olen šovinist" "hundid söönud, lammaste iive positiivne" jne stiilis sõnavõtte? Meil perekonnas on tüdrukutele alati õpetatud, et esmatähtis on ikka hea haridus, et naine suudaks ennast ise oma tööga elatada ja loomulikult on ka isiklik õnn ehk pere ja lapsed väga olulised, aga see pole alati enda teha. Samal ajal haridus ja hea töökoht on ikkagi töökuse ja eesmärgi nimel vaevanägemise ja muude vooruste tulemus.

Sõnavahetust ei plaani. Ülikooliprofessoritest pean lugu ja minu suhtumist EKRE-sse teavad siin kõik niigi.

P.S. Dr. Sci küsimusele ma ei vastanudki. Ma ei oska teiste naiste eest rääkida, seega ei tea. Eks igaühel ole omad põhjused. Lugesin mingit uurimust (jah, ma tean, see vajaks konkreetset viidet, aga mul pole), mille kohaselt on lastetute hulgas vabatahtlikult lastetuid ca 10-20%. Just need, kes lapsi ei taha. Ülejäänud on mittevabatahtlikult lastetud, kas siis pole leidnud kaaslast, tervis, ei saa bioloogiliselt lapsi, vaesus, mingid traumad lapsepõlvest, karjäär, töö, mis iganes. Lastetud ei ole lastetud vabal tahtel, vaid olude sunnil. Ja igaühel on oma lugu.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Demograafia

Postitus Postitas Martin Peeter »

Millistesse peredesse sünnivad lapsed?

Statistika.

https://www.stat.ee/valjaanne-2018_eest ... ikiri-4-18

Üldiselt ei ole ema kõrgharidus laste saamisele statistiliselt kasulik. Nii, et dr Sci - kukuta naised läbi! :mrgreen:

Oi, nüüd olin küll šovinist. :oops:
Dona nobis pacem!
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Demograafia

Postitus Postitas Z03 »

Martin Peeter kirjutas:Nii, et dr Sci - kukuta naised läbi! :mrgreen:
Ega jah, kodumaa hea käekäigu nimel tuleb kõigil võidelda nagu võimalusi on.
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Demograafia

Postitus Postitas Avatar »

Kriku kirjutas:Minu jaoks olulisim punkt:
Veel ühe olulise sündimuse taset mõjutava tegurina tõi rahvastikuteadlane välja jätkuva suundumuse, et iga järgmise põlvkonna lapsed sünnivad natuke hilisemas vanuses olevatele vanematele. See muutus algas Eestis 1990. aastatel ning kestab 30–35 aastat või veidi enamgi, hoides iga-aastast sündide arvu suhteliselt madalal.
"Võib prognoosida, et selle mõju peaks järgmise kümnendi lõpuks muutuma oluliselt väiksemaks, kui mitte päris otsa saama. Selle mõju otsasaamisel omakorda on positiivne toime - kui sündide edasilükkamine jõuab lõpule ning kujuneb väljas uus stabiilne käitumismudel, siis on sellel aastapõhisele sündide arvule positiivne mõju," selgitas Puur.
Siin on minu meelest loogikaauk, justkui poleks sünnitamise lükkumise ja laste arvu vahel seost. On küll. Kui Almadel on lasteplaan x ja nad sünnitaks oma plaanide järgi vanuses 20 - 35 - x last, siis kui Almad lükkavad või on sunnitud lükkama oma sünnitamisperioodi vanusesse 25 - 40 - on ka neid lapsi x - (miinus) delta. Ei ole nii, et vanust tiksub ja plaanitud lapsed tulemata ei jää. Kõige tõenäolisem praeguse sünnituslükkamise tulem on see, et naistel jäävad need viimased (või mõnel ka esimesed) lapsed lihtsalt sündimata ja uus "stabiilne" käitumismudel on stabiilselt madalam sündimuskordaja.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas nimetu »

Vahepeal tuli rõõmustav uudis, et Hiina rahvaarv vähenes esimest korda 70 aasta järel. Jääme helgemat tulevikku ootama. :lol:
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Dr.Sci »

Z03 kirjutas:
Martin Peeter kirjutas:Nii, et dr Sci - kukuta naised läbi! :mrgreen:
Ega jah, kodumaa hea käekäigu nimel tuleb kõigil võidelda nagu võimalusi on.
Ei kukuta midagi - mulle naisinsenerid täitsa meeldivad, pealegi tundub et neil pole lastesaamisega mingit probleemi, mõned ei jõua isegi õpinguid seetõttu õigeks ajaks lõpetatud. Ühel mu kunagisel õpilasel on 4 last, teisel 1 ja ootab teist, töötaja, kelle õpetajaks mul naine oli (Tartus, restaureerimine), sünnitas kuu aega tagasi ja planeerib ka oma lapsed järjepanu valmis teha. Tundub et insenerihariduse valinud naistel selle asjaga tõrget pole, lisaks on nad ka tihti tublimad töötegijad kui mehed.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Meil perekonnas on tüdrukutele alati õpetatud, et esmatähtis on ikka hea haridus, et naine suudaks ennast ise oma tööga elatada ja loomulikult on ka isiklik õnn ehk pere ja lapsed väga olulised, aga see pole alati enda teha. Samal ajal haridus ja hea töökoht on ikkagi töökuse ja eesmärgi nimel vaevanägemise ja muude vooruste tulemus.
Taoline tarkus (õigemini selles sisalduvad väärtushinnangud muidu ongi üks Eesti demograafilise krabikäigu alustalasid. Justkui laps vajaks väga teie ebatervisliku sisekliimaga Swedbanki kipsmaja põllul, kahte liisinguautot ja järelmaksuga ostetud 2000 eurost õhkamortidega titekäru. Võin kinnitada ei vaja. Meie lastel meeldib väga magada suvel saunas pead-jalad koos ja kõige lahedam on sõita logiseva pikapi klapitaval tagaistmel, minu katseid selgitada BMW nahkistme paremust pole kuigivõrd kuulda võetud.

Laps, kuni sinnamaani, kui hakatakse elama teiste arvamuse nimel (kuskil 10 a saamiseni) on väga eelarvamustevaba ja vajab vaid tähelepanu ja aega, mitte karjäärivanemaid ja soojamaareise. Kes küll võtaks ühiskonnas seda selgitada? Meie president kahjuks keskendub pagulaste ja homode progressiivsele mõjule.

Olen ka nii macho-shovinist, et öelda välja kibe ja ebameeldiv tõde- lõpetada tuleb senine, valdavalt humanitaaralade (st reaalmajandusega seostamata) tibimagistrite ohjeldamatu tootmine, rahvana saaks me sellest sammust palju õnnelikumaks kui tänase "progressi" jätkudes. Kui naiste haridustase hakkab sobituma meeste omaga ning tekib rohkem suure karjääri ja muu vägeva kõrvalt aega, küllap see demograafia ka paraneb. Et sa mind profaaniks ei peaks, siis minu abikaasa on ka (reaalmajanduse) magistrikraadiga ning meil on 4 last :lol:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Demograafia

Postitus Postitas Z03 »

Kapten Trumm kirjutas:Taoline tarkus (õigemini selles sisalduvad väärtushinnangud muidu ongi üks Eesti demograafilise krabikäigu alustalasid. Justkui laps vajaks väga teie ebatervisliku sisekliimaga Swedbanki kipsmaja põllul, kahte liisinguautot ja järelmaksuga ostetud 2000 eurost õhkamortidega titekäru. Võin kinnitada ei vaja. Meie lastel meeldib väga magada suvel saunas pead-jalad koos ja kõige lahedam on sõita logiseva pikapi klapitaval tagaistmel, minu katseid selgitada BMW nahkistme paremust pole kuigivõrd kuulda võetud.
Vastandina mõtteviisile, et "leidke endale mingi mees, kes kõik kinni maksab ja vegeteerige tema turjal kuni aegade lõpuni" vms. Kuigi, käsi südamel, ma väga loodan, et nad saavad jõukaks või vähemalt teenivad piisavalt, et elada elu, mida nad soovivad elada. Vaesus on jube. Vaene ei saa endale lubada midagi, vaesusest sirgub kuritegevus, hälbivus, asotsiaalsus, sõltuvused, lootusetus, kõik selle maailma hädad tegelikult. Nii et kui nad ostavad ühel hetkel titekäru, siis loodan väga, et 2000-eurose ja õhkamortidega.
Et sa mind profaaniks ei peaks, siis minu abikaasa on ka (reaalmajanduse) magistrikraadiga ning meil on 4 last :lol:
Ei, ma ei pea sind profaaniks, ma pean sind lausa professionaaliks.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Dr.Sci »

Z03 kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Taoline tarkus (õigemini selles sisalduvad väärtushinnangud muidu ongi üks Eesti demograafilise krabikäigu alustalasid. Justkui laps vajaks väga teie ebatervisliku sisekliimaga Swedbanki kipsmaja põllul, kahte liisinguautot ja järelmaksuga ostetud 2000 eurost õhkamortidega titekäru. Võin kinnitada ei vaja. Meie lastel meeldib väga magada suvel saunas pead-jalad koos ja kõige lahedam on sõita logiseva pikapi klapitaval tagaistmel, minu katseid selgitada BMW nahkistme paremust pole kuigivõrd kuulda võetud.
Vastandina mõtteviisile, et "leidke endale mingi mees, kes kõik kinni maksab ja vegeteerige tema turjal kuni aegade lõpuni" vms. Kuigi, käsi südamel, ma väga loodan, et nad saavad jõukaks või vähemalt teenivad piisavalt, et elada elu, mida nad soovivad elada. Vaesus on jube. Vaene ei saa endale lubada midagi, vaesusest sirgub kuritegevus, hälbivus, asotsiaalsus, sõltuvused, lootusetus, kõik selle maailma hädad tegelikult. Nii et kui nad ostavad ühel hetkel titekäru, siis loodan väga, et 2000-eurose ja õhkamortidega.
Kui vaesed ostavad omale mittevajalikke või kalleid asju, jäävadki nad vaeseks. Ainuke millele ma vastu (natuke) vaidleks oleks maja põllul (minu praegune on ka - swedi laen, kipsist laed ja mõned siseseinad, kunagine aiandi kartulipõld - aga 10 aastaga saavutas koht välimuse mis sarnaneb kõrvalasuvale aianduskooperatiivile). Ja ka ise, kui laps olin, kolisid vanemad suht sarnasesse kohta Tallinna äärelinnas, kipsi asemel lihtsalt TEP-plaat, 1 km raadiuses ühistransport, kaubandus, mets, jõgi, jänesed aias jne, hiljem tuli Lasnamägi külje alla ja praegu üritatakse ülejäänud põldu täis ehitada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 31 külalist