Siis kui kaob vool!

Tagantjärele tarkus on täppisteadus. Või kui tädil oleks rattad...
Vasta

Kas te majapidamises on generaator?

On olemas, koos küttevarudega
30
13%
On olemas, kuid kütet napib
28
13%
Plaanin hankida
29
13%
Ei ole, kuid võiks olla
107
48%
Ei ole, milleks - see on mõttetu
30
13%
 
Hääli kokku: 224

Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Puurkaevust saab ka käsitsi pumbata, aga kui seal on igapäevaselt süvaveepump, siis tuleb see välja vinnata ja käsipump paigaldada. Sellised pumbad olid vanasti nt surnuaedades.
Hulgal rahval kodus õue peal ka.
nimetu kirjutas:Ma kardan, et keskmisele eestlasele, kes elab tõenäoliselt mõnes linnakorteris, jääb selline soovitus ühel või teisel põhjusel tarbetuks.
Nagu ka generaator.
nordlys
Liige
Postitusi: 80
Liitunud: 20 Nov, 2012 21:51
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas nordlys »

Natuke tegusid ka.Võru vald hangib generaatoreid.https://lounapostimees.postimees.ee/703 ... neraatorit
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No näed, elu õpetab.
Samas muidugi geneka mõõte välja andvaid on üksainus, ülejäänud on kantavad pisigenekad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Hulgal rahval kodus õue peal ka.
Enamikul rahval on puurkaevus siiski elektriline süvaveepump, paigaldatud hüdrofor ja loodud moodne veevärk "kraani avades vesi jookseb".
Käsipumbaga puurkaeve tuleb ikka üliharva tänapäeval ette.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Fuchs
Liige
Postitusi: 290
Liitunud: 22 Nov, 2005 14:02
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Fuchs »

Kriku kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Puurkaevust saab ka käsitsi pumbata, aga kui seal on igapäevaselt süvaveepump, siis tuleb see välja vinnata ja käsipump paigaldada. Sellised pumbad olid vanasti nt surnuaedades.
Hulgal rahval kodus õue peal ka.
nimetu kirjutas:Ma kardan, et keskmisele eestlasele, kes elab tõenäoliselt mõnes linnakorteris, jääb selline soovitus ühel või teisel põhjusel tarbetuks.
Nagu ka generaator.
Jõuamegi kaarega UPSi juurde tagasi. Kes tahab tõsisemat asja omale koju, millega väiksemaid tarbijaid saab mitmeid päevasid jooksutada, läheb ostab mõne võimsama kasutatud UPSi ja ühendab sinna autoaku taha. Mul on nii tehtud, toimib. Majapidamises on mõned UPSitud pistikud ja ka laevalgus on läbi upsi. Täisautomaatne süsteem, midagi käivitama ei pea.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Käsipumbaga puurkaeve tuleb ikka üliharva tänapäeval ette.
Praegu jah, aga lause oli minevikus. Mõnikümmend aastat tagasi oli see üldlevinud lahendus.

Huvitav küsimus on see, et kui sügavad need vene aegsed puurkaevud olid? Praegu kiire otsinguga leiab, et müügil olevate käsipumpade piiriks on 8 m.

Teine huvitav küsimus on see, et kui puurkaevu meeter maksab umbes 75-85 eurot, siis generaator suurusjärgus 600-1300, nagu eespool väidetud (ei viitsi üle kontrollida).

Kriisiks valmistumiseks võiks IMHO alustada nii sellest, et nii vett kui kütet ilma elektrita saaks. Kõik ülejäänu on juba mugavuse asi. Sellepärast jätab avariitoite küsimus mind ka üsna külmaks.
Fuchs kirjutas:Jõuamegi kaarega UPSi juurde tagasi. Kes tahab tõsisemat asja omale koju, millega väiksemaid tarbijaid saab mitmeid päevasid jooksutada, läheb ostab mõne võimsama kasutatud UPSi ja ühendab sinna autoaku taha.
Nojah, aga nii saab valguse ja läpaka, mitte kütet või vett. Ulatusliku elektrikatkestuse puhul on Internet nagunii maas, nii et läpakat pole eriti millekski vaja. Valguse jaoks ma eelistaks päikesepaneeli.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

Vana ajaga võrreldes on kõige suurem vahe valgustuses. Pirru ja ka petrooleumlambi aega ikka ei taha tagasi, aga ämbriga vett tuua võiks küll, kui vaja oleks.

Kui majas on 6 tuba ning igaühes 2 lampi, kumbki 800 luumenit (kokku 100-vatise hõõglambi valgustugevus), siis LED pirnide energiakulu on umbes 100 vatti terve maja peale: https://www.ledoutlet.ee/ee/led-pirnid/ ... ta-4000k-2

Ma olen aeg-ajalt hellitanud mõtet tekitada avariivalguse jaoks paralleelne toitesüsteem ja katkestuse ajaks muud asjad lihtsalt seisma jätta. Aga seni pole viitsinud ja kui juhtub, siis põletan küünlaid :oops:
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas nimetu »

Valguse jaoks ma eelistaks päikesepaneeli.
Mina jällegi küünlaid.
siis LED pirnide energiakulu on umbes 100 vatti terve maja peale
Igaksjuhuks mainin ära, et osadel LED valgustitel on üsna kõva käivitusvool, mis võib mõnel juhul isegi automaatkaitse välja visata. EI kujuta ette mida see võiks UPS-i puhul teha. Seda tuleks kindlasti arvesse võtta.
Viimati muutis nimetu, 04 Aug, 2020 8:34, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1600
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Smith »

Kriku,n agu ma ennist kirjutasin, ei ole tark mõte kõva tormiga kütta.
Kui elektrikatkestuse põhjuseks on väga kõva (lume)torm,
on siiski genekas omal kohal.
Minul endal on joogiveevaruks poest ostetud
5L kanistreid garaažis hulgim.
pesuvesi on plaanis tuua lähedal asuvast jõest,
mis induktsioonpliidil (genekaga täitsa töötab - proovitud)
läbi keetes sünnib ka juua.
Ehk siis ei tasu kõiki mune ühte korvi panna ega midagi välistada.
Plaanis rajada ka oma puurkaev, mis geneka olemasolul peaks ju
töötama.
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

Smith kirjutas:Kusjuures suure tormiga päästeamet ei soovita isegi küttekollet kasutada kuna tormipoiss võib korstnast teistpidi sisse trügida.
Selle kohta ma ei oska midagi öelda :dont_know: Kui ilm on selline, et väga suitsu sisse ajab, siis ootame, kuni asi paraneb. Mul ei ole elus veel olnud sellist olukorda, et mitu päeva järjest ei saaks kütta, sest suitsu ajab sisse. LISATUD: Ka mitte seda, et päev otsa ei saaks kütta.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

nimetu kirjutas:
siis LED pirnide energiakulu on umbes 100 vatti terve maja peale
Igaksjuhuks mainin ära, et osadel LED valgustitel on üsna kõva käivitusvool, mis võib mõnel juhul isegi automaatkaitse välja visata.
Lahendus on mitte kõiki korraga sisse lülitada?
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas nimetu »

Isegi ühe lambi käivitusvool võib kaitsme suurust mitmekordselt ületada. Loomulikult toimub see kõik väga lühikese aja jooksul, kuid võib siiski omada negatiivseid mõjusid.
For a typical 150W, 0.7A LED driver, Philips Model 9137012116, used in various CREE luminaires, the inrush current is stated as 130Amp for 165 Micro Seconds. It is suggested that up to 7 -10 of these drivers be used / per 20A C curve MCB, however it will depend on the individual circuit impedance.

For a typical 220W, 1.05A LED driver, CREE Model LE098X01 used in CREE High Output Edge luminaires, the inrush current is stated as 80 Amp for 1000uS (1mS). It is suggested that up to 6 – 8 of these drivers be used /per 20A C curve MCB, however, it will depend on the individual circuit impedance.
https://adlt.com.au/led-driver-inrush-currents/

Üsna palju oleneb sellest, kuidas elektrisüsteem on projekteeritud/paigaldatud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

Täpsustan, et kas ikka tõesti 150-vatistest LED-idest on jutt? Mina kirjutasin 9-vatistest.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas nimetu »

Täpsustan, et kas ikka tõesti 150-vatistest LED-idest on jutt? Mina kirjutasin 9-vatistest.
See tähendab 150W ekvivalenti, mitte tegelikku võimsust. 9W LED vastaks võib-olla 90W tavapirnile.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

nimetu kirjutas:
Täpsustan, et kas ikka tõesti 150-vatistest LED-idest on jutt? Mina kirjutasin 9-vatistest.
See tähendab 150W ekvivalenti, mitte tegelikku võimsust. 9W LED vastaks võib-olla 90W tavapirnile.
Väidetavalt üle 50-vatisele: https://www.ledoutlet.ee/ee/led-pirnid/ ... ta-4000k-2
https://www.ledpood.ee/lambi-valgusvoog-luumenites

Käivitusvoolu selle jaoks ei leidnud.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist