Kellakeeramise lõpetamine

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta

Kas kellakeeramine lõpetada?

Kellakeeramine lõpetada, jääda vööndiaega GMT+2
61
45%
Kellakeeramine lõpetada, jääda suveaega GMT+3
53
39%
Kella, vaesekest, kevadel ja sügisel edasi-tagasi keerata nagu enne GMT+2 / GMT+3
21
16%
 
Hääli kokku: 135

Kasutaja avatar
Che Latino
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 23 Veebr, 2015 0:14
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Che Latino »

Jätsin seekord kellad keeramata kodanikuallumatuse korras, ühepoolselt, protestimärgiks. Mis nad mulle ikka teha saavad!?
smr
Liige
Postitusi: 868
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas smr »

Runkel kirjutas:Suveajaga (mida Eesti elanikud toetavad enamuses)
Kas mõnda viidet on sellele?

Ise olen kellakeeramise pooldaja ja vaatan järjekordset EL käsku õudusega :(
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Runkel »

smr kirjutas:
Runkel kirjutas:Suveajaga (mida Eesti elanikud toetavad enamuses)
Kas mõnda viidet on sellele?
Ise olen kellakeeramise pooldaja ja vaatan järjekordset EL käsku õudusega :(
Ikka liikmesriigid soovivad. Pole käsku.
Üks uuring, mille tellis MKM, ja mille viis läbi Turu-uuringute AS, näitab järgmist:
Veidi üle poole uuringus osalenutest ehk 56 protsenti peab kellakeeramise teemat enda jaoks väga või pigem oluliseks, üle 40 protsendi elanikkonna jaoks on aga tegemist pigem ebaolulise teemaga. Kui tuleb teha valik suve- või talveaja kasuks, siis eelistab üle poole küsitletutest suveaega, talveaja soovijaid on 28 protsenti. Ainult 2 protsenti vastanutest sooviks kellakeeramise jätkamist, ülejäänutel eelistus puudub või ei oska nad seda öelda. Enamik suveaega eelistanutest nimetas põhjusena asjaolu, et siis on õhtuti väljas kauem valge ja see soodustab erinevaid vaba aja tegevusi. Talveaega eelistanud inimesed nimetasid kõige populaarsemate põhjustena nö õigesse vööndiaega kuulumist ja valgemaid hommikuid.
https://www.mkm.ee/et/uudised/isikukusi ... em-pusivat
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Kriku »

Selliste uuringutega on probleem, et siin ei ole õige ainult täiskasvanutelt küsida. Teema puudutab eluliselt hulka alaealisi (koolilapsi) ja ei puuduta mittetöötavaid täiskasvanuid (valdavalt pensionäre).
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kriku kirjutas:Selliste uuringutega on probleem, et siin ei ole õige ainult täiskasvanutelt küsida. Teema puudutab eluliselt hulka alaealisi (koolilapsi) ja ei puuduta mittetöötavaid täiskasvanuid (valdavalt pensionäre).
Noh, kui küsida kooli- ja lasteaialapsi kes esmaspäevast tund aega varem pidid ärkama siis vaevalt see kellakeeramise vastaseid abistaks. Kuna noorem põlvkond asja olemusest ei pruugi aru saada siis küsimus võiks olla lihtsam - näiteks et kas tahate et koolipäev algaks kell 7?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Kriku »

Eks küsida tule tõesti neilt, kes aru saavad, mida selline küsimine tähendab. Alates 12. eluaastast vms. Aga pole mitte ühtegi mõistlikku põhjust, miks sel teemal peaks olema sõnaõigus inimestel, kelle päevaplaan on nende endi teha.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Runkel »

Krikuga nõus.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Andrus1973 »

Kogu probleem on selles, et osad inimesed tahavad "kaua" magada ja magavad sellega maha ka palju hommikust valget aega. Vabakutselistel või kuntstvalgusega ruumis tegutseval inimesel ei ole sellest ka suuremat lugu. Küll aga pannakse "kaua" magajate järgi elu sättides kehva olukorda inimesed, kellle tegevus sõltub päevavalgusest. Seega, kui meil algab reeglina tööpäev kell 8 siis see kell 8 võikski olla mingi tunnike varem, kui nö päris valgeks läheb kõige pimedamal ajal. Siis on lootust, et aktiivne tegevus saab loomulikus valguses tehtud.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Kriku »

Andrus1973 kirjutas:Seega, kui meil algab reeglina tööpäev kell 8 siis see kell 8 võikski olla mingi tunnike varem, kui nö päris valgeks läheb kõige pimedamal ajal. Siis on lootust, et aktiivne tegevus saab loomulikus valguses tehtud.
Mis jamps see on? Kõige pimedamal ajal tõuseb päike vööndiaja järgi kell 9:18.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Andrus1973 »

Vaja pole vaadata mite absoluutselt kõige pimedamat aega vaid pimedatel kuudel valgeks mineku aega keskmiselt. September, Oktoober, November ma pakun. Ja sel ajal on päikese tõusu aeg valdavalt 8..9 vahel. Ja mis mõttes jampsp? Ma ausalt öeldes ei saa mõttekäigust aru.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Manurhin »

Walter2 kirjutas:Mulle isiklikult meeldib küll sügisene aeg mil saab taha keerata.
Mulle kui väikest viisi aednikule meeldib pigem kevadine aeg kui till juba tõuseb ja hernes keppi vajama hakkab.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas herman30 »

Tallinn, Estonia — Sunrise, Sunset, and Daylength

https://www.timeanddate.com/sun/estonia/tallinn
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Kriku »

Andrus1973 kirjutas:Vaja pole vaadata mite absoluutselt kõige pimedamat aega vaid pimedatel kuudel valgeks mineku aega keskmiselt. September, Oktoober, November ma pakun. Ja sel ajal on päikese tõusu aeg valdavalt 8..9 vahel. Ja mis mõttes jampsp?
Vabandust, kui liiga järsult väljendusin, aga mina ei oska kellegi postitustest välja lugeda muuud, kui sinna kirja pandud on. Kui öeldakse "kõige pimedam aeg", siis mina kõige pimedamat aega ka vaatan :dont_know:

Pakkumise asemel võiks aga kõigepealt järele vaadata: http://www.astronoomia.ee/tahistaevas/e ... 1&ridu=365

Kõigest sellest on ülal juba lehekülgede kaupa juttu.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Kriku »

Võib-olla ikkagi on lootust terve mõistuse võidule?
2018. aasta suvel korraldas Euroopa Komisjon küsitluse, kus uuriti inimeste arvamust suveaja kasutamise kohta. Vastuseid laekus kõigist 28-st liikmesriigist ning vastanute seisukoht oli ühene: kokku 4.6 miljonist vastanust 84% pooldas suveajast loobumist.

Soomlaste ja poolakate seast oli lausa 95% seda meelt, et suveajale pöördumine tuleks ära lõpetada. Vaid Kreeka ja Küprose vastajad olid seda meelt, et suveajale üle minemist on ikka vaja.
Varem koitev hommik kaitseb tervist

Mitmed uuringud üle kogu Maa on uurinud ajavööndite mõjusid tervisele, kirjutas THL.fi. On tuvastatud, et sama ajavööndi lääneservas elavatel on rohkem muret kaamosega, uneprobleeme ning isegi teatud vähktõve vorme kui ajavööndi idaservas elavatel, kes on ühtlasi ka hommikuti virgemad. Lääneserva inimesed on õhtuti virgemad.

Soomlaste seas on üha tavalisemaks muutumas unerütmi ja ööune häired ning kui jäädaks püsivalt suveajale, siis oodatakse nende probleemide hulga kasvu. Need tervisehädad koormavad südant ja veresooni ja soodustavad ülekaalulisuse tekkimist. Selge on see, et ajavööndil ja sellega seotud otsustel on oma mõju rahvatervisele.

Selle kõige taga on inimese sisemine kell, mis mõõdab ööpäeva pikkust. See sisemine kell on valguse suhtes tundlikum hommikutundidel, kui silmale langev valgus seab kella rütmi, õhtune valgus seevastu ajab sisemise ja välise "graafiku" rütmist välja.
https://forte.delfi.ee/news/teadus/kell ... d=87873585

Europarlament toetas kellakeeramise lõpetamist alates 2021. aastast: https://www.theguardian.com/world/2019/ ... -from-2021
nooruk
Liige
Postitusi: 318
Liitunud: 16 Jaan, 2018 10:14
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas nooruk »

Ärge seda ülalingi statistilist plära Jumalaeest uskuge, see on täielik demagoogilne valelik & käsule kallutatud pläma :?

Kellakeeramisest on on palju ning erinevates ringkondades juttu olnud muidugi, oma tudengite seltsist kuni vanaldaste penskariteni välja,ent siiski 2/3 on kõik suve ehk -VALGEAJA meelt :D
Siis täna igaksjuhuks küsisin seda taaskordselt oma kaastudengitelt soomlastelt siin Eestis, ja uskuge imet : 10-st 8 ei taha midagi pimedusekoti pähetõmbamisest kuuldagi, teadsid nemad sedagi et kevadel oli see nn Soome uurimuste % 51 : 49 pimeda ehk jabura vööndiaja poolt, aga EL -i see osundatud tabel oli lihtsalt täielik soperdis, umbes nagu need teadada-tuntud protsentuaalsed valimisedki, :lol:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: aarnet ja 10 külalist