1. leht 4-st

Huawei jt. Hiina firmade bännid

Postitatud: 20 Mai, 2019 12:04
Postitas ruger
Moded-ehk teevad uue teema-Kaubandussõjad? või eraldi teema kuskil olemas???

HUAWEI tundub nüüd ikka suure probleemi otsas olema. USA poolt peale pandud sanktsioonid võivad firma sisuliselt kinni panna. Kellel Huawei telefon siis seda enam ei uuendata jne... Üksteise järgi hakkavad firmad oma toest selle firmaga loobuma. Ja need ei ole väiksed tegijad. Google(Android OS) loobub toetamast, nüüd järgnevad kiibi- ja mälutootjad...
Reuters reports that Google is pulling Huawei’s Android license. That’s a huge development. Will mean Huawei loses Android updates immediately, and no more Google Play Store access.
https://twitter.com/tomwarren/status/11 ... 8618159107
https://www.reuters.com/article/us-huaw ... SKCN1SP0NB
Intel, Qualcomm, and other chipmakers reportedly join Google in Huawei ban - The Verge
https://twitter.com/tothur/status/1130392381214384128
Huawei’s bad weekend is turning worse as the company’s American suppliers are all falling in line with a US government edict banning them from doing business with the company. Bloomberg now reports that Intel, Qualcomm, and Broadcom, three of the world’s leading chip designers and suppliers, are cutting off their dealings with Huawei, effective immediately. Nikkei reports that German chipmaker Infineon Technologies has also suspended shipments to Huawei, as have US memory chip makers Micron Technology and Western Digital.

The chip suspensions follow the earlier news of Google abruptly rescinding Huawei’s Android license and halting its access to Google Play Services and the Play Store, effectively dumping it out of the Android smartphone market and forcing the Chinese company to develop its own version atop the barebone open-source edition of Android.
https://www.theverge.com/2019/5/19/1863 ... ers-report

Re: Maailma majandus

Postitatud: 20 Mai, 2019 13:59
Postitas Gideonic
ruger kirjutas:Moded-ehk teevad uue teema-Kaubandussõjad? või eraldi teema kuskil olemas???

HUAWEI tundub nüüd ikka suure probleemi otsas olema. USA poolt peale pandud sanktsioonid võivad firma sisuliselt kinni panna. Kellel Huawei telefon siis seda enam ei uuendata jne... Üksteise järgi hakkavad firmad oma toest selle firmaga loobuma. Ja need ei ole väiksed tegijad. Google(Android OS) loobub toetamast, nüüd järgnevad kiibi- ja mälutootjad...
See allajoonitud osa ei ole väidetavalt siiski õige. Olemasolevad telefonid peaksid jääma tööle ja saama (vähemalt) turva-uuendusi.

Nii või naa on see kolosaalsete mõjudega jama jah. Eks siis jääb nüüd Hiina vastulööke ootama.

Re: Maailma majandus

Postitatud: 20 Mai, 2019 15:08
Postitas Gideonic
Kusjuures pikemas perspektiivis (nii 10+ aastat) ei ole üldse selge, et selline käik ei kahjustada USAt hoopis hullemini kui Hiinat. Praegusel kujul tõmatakse ju $100 miljardi dollarise aastakäibega firmale lihtsalt vesi peale (kusjuures ilma tõenditeta ja võimaluseta asja osaliseltki parandada). Mis takistab sobival hetkel sama teha näiteks Sony või Samsungiga?

Ei oma mingeid illusioone Huawei suhtes konkreetselt. Varastanud ja valetanud ja ka sellega vahele jäänud on nad kõvasti, eriti oma algusaastatel. Kindlasti teevad nad kodumaal ülitihedalt koostööd Hiina valitsuse ja luurega, üsna kidnlalt ka igasugu sahker-mahkerit väljaspool. Samas teevad ju täpselt seda sama kõik USA suuremad IT-hiiud CIAga. Ikka ja jälle lekib kuskilt mingi Cisco või Inteli tagauks, mis on üsna selgelt USA kolmetähelisetele luueragentuuridele disainitud (mida loomulikult eitatakse), ja mille on siis avastanud pahalased ja rõõmsalt kasutusele võtnud.

Iseenesest ei ole ju teema üldse uus. Ammu on teada et Hiina on (potentsiaalselt) suur oht riistvara/tarkvara turul. Kahtluseid on olnud üle kümne aasta, aga tõestusmaterjali senimaani mitte. Minu jaoks on kaunis märgiline, et just viimastel kuudel on USA asunud väga agressiivelt lobitööd tegema ja riikidele survet avaladama, et erinevaid Hiina firmasid eri sektorites totaalselt keelustada. Endiselt esitamata isegi tõsiseltvõetavaid süüdistusi, rääkimata tõendusmaterjalist.

Näiteid juba õige mitu (ka siit foorumist läbi käinud):

1. Kõrgelt valitsusest "lekkinud" teave Supermicro kiipide kohta Bloombergile möödunud aasta septembri lõpus. Asja uurides on eksperdid esitatud väiteid äärmiselt ebatõenäoliseks pidanud. Pigem liigub arvamus sinna, et Trumpi administratsioon kasutas klikinäljas ajakirjanike ära oma kaubandusõja eesmärkide rindel.

2. Totaalne Huawei keelustamise nõudmine 5G võrkude arendamisel (k.a. raadiovõrk, kus erinevalt baasvõrgust on selleks hulka vähem põhjuseid ja argumente). Selle kohta oli hea vestlus mingi Elisa Eesti kõrgema (soomlasest) juhiga KUKU Digitunnis, millalgi aasta alguses. Ta mainis, et kõige valjuhäälsemad keeluga kaasajookslad on osad poliitikud (Huawei on ära võtnud Ericsson'i ja Nokia turu) samas kui ala tippspetsialistid on pigem väga kahtlevad süüdistuste osas. Kuidas Deutsche Telekom on Saksamaa 5G projektis asja põhjalikult uurinud ja leidnud, nemad Huaweid ei keelusta - senikaua kuni viimane täidab seatud turvanõudeid, ei ole leitud kinnitust ühelegi ohule (põhjalikke uuringuid ikka tehakse) ja kuni USA neile ühtegi käega-katsutavat tõendit ei esita.

3. Lisada veel siis see praegune intsident, jälle Huaweiga, kus minumeelest ei varjatagi et tegelikult tegu kaubandussõjaga.

Kokkuvõte: Jutt ei ole ju sellest, et Hiina firmad oleks kõik hirmus süütud. Lihtsalt selgelt on näha, et USA valitsus kasutab järjest enam ära üldist umbusku hiina firmade vastu, et oma poliitikat ja mõjuvõimu agressiivselt peale suruda. Tooks paralleelid Saddam Hussein'i 2003. a. massihävitusrelvadega. Keegi ei arva, et tegu oli hea mehega, aga praegune USA kampaania v.s. tõestusmaterjalid on kaunis võrreldav tolleaegsega USA toidetud hüsteeriaga.

Ääremärkus: Pole siis midagi imestada, et suurim asjaga kaasajooksja on see Austraalia valitsus, mis sisuliselt keelustas krüptograafia , juhul kui ei anta täit ligipääsu valitsusele. Väga paljud IT teenused lihtsalt ei toimiks, kui nad ei suudaks väga mitmetasemeliselt tõestada, et ka teenusepakkujal endal puudub võimalus kasutajate andmeid näha - Reaalsus on siis see, et rahvusvahelised korporatsioonid juba vahest keelduvad võtmast tööd allhankijatelt, kel on kasvõi harukontorid Austraalias.

Re: Maailma majandus

Postitatud: 22 Mai, 2019 9:33
Postitas AMvA
ruger kirjutas: Kellel Huawei telefon siis seda enam ei uuendata jne...
See on nüüd küll täiesti vale info, Android on avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem. Mis toimimise võivad lõpetada on Google enda rakendused - Youtube, Google Maps jne.

Re: Maailma majandus

Postitatud: 23 Mai, 2019 19:25
Postitas avrnbr
Ja mis hakkad peale selle puhta Androidiga telefonis, isegi kui selle sinna installitud saad?
Kui isegi helistamise äppi ei ole?

Re: Maailma majandus

Postitatud: 24 Mai, 2019 8:02
Postitas AMvA
avrnbr kirjutas:Ja mis hakkad peale selle puhta Androidiga telefonis, isegi kui selle sinna installitud saad?
Kui isegi helistamise äppi ei ole?
Enda rumalust ei maksaks kah nii laialt reklaamida.
Esiteks tähendab avatud lähtekood seda, et Google ei saa operatsioonisüsteemi kasutamist kinni panna ning kasutajad saavad ka uuendused alla laadida. Teiseks on helistamise äpp Androidi opsüsteemi osa (proovi see ära kustutada, kui õnnestub anna teada)

Re: Maailma majandus

Postitatud: 24 Mai, 2019 8:59
Postitas Gideonic
AMvA kirjutas:Enda rumalust ei maksaks kah nii laialt reklaamida.
Esiteks tähendab avatud lähtekood seda, et Google ei saa operatsioonisüsteemi kasutamist kinni panna ning kasutajad saavad ka uuendused alla laadida. Teiseks on helistamise äpp Androidi opsüsteemi osa (proovi see ära kustutada, kui õnnestub anna teada)
Jah baas-android jääb tööle, kuid nad kaotavad ligipääsu kõigile google'i teenustele. Suurim neist ilmselt Play Store, aga ka kõik selle äpid. Kõike kahes paremas tulbas ma ei nimetaks just ülearuseks:
Pilt
pilt ArsTechica artiklist.

Re: Maailma majandus

Postitatud: 24 Mai, 2019 9:02
Postitas Gideonic
Nii või naa on see tarkvara üle jahumine on sekundaarse tähtsusega. Hoopis põhimõttelisem probleem on riistvara. Mitte isegi see eelnevalt mainitud USA riistvara tarnimise keeld, kuivõrd just see, et ARM ütles nendega koostöö ülesse (ARM on muide UK, mitte USA firma).
Huawei has built up a significant amount of their product portfolio around Arm technologies, including their Kirin consumer SoCs and Kunpeng server SoCs. So being cut off from Arm would touch virtually every aspect of Huawei’s hardware business, from smartphones to networking gear.
Huaweil on küll oma tütarfirma, HiSilicon, mis neile osasid mikrokiipe toodab (mõned serveri ja võrguseadmete lahendused ja põhiliselt telefonide (System on a chip kivid: kus sees nii CPU, GPU, modem kui GPS jms väiksem perifeeria). Paraku praktiliselt kõik kasutavad ARM käsustikku (instruction set).

Vähe sellest, erinevalt näiteks Apple'ist kes toodab ARM käsustiku põhjal oma enda protsessori (CPU) ja videokaardi (GPU) lahendusi, kasutab Huawei väga palju ka ARMi poolt ette disainitud valmis lahendusi - näiteks nii protsessori (Cortex seeria) kui ka videokaardi (Mali seeria) lahenduseks.

Mõistlikku alternatiivi ARMile veel ei ole (RISC-V on lootustandev aga lapsekingades, kõik ülejäänud on USAga seotud) ja nii või naa tähendaks selle vahetus kogu tarkvaraökosüsteemi väljavahetust (vajaks esmalt tuge uutelt operatisoonisüsteemidelt ainuüksi).

Sisuliselt tõmmati ikka kogu firmale (sellisel kujul) vesi peale. Mitte ainult mobiilid ja läpakad, vaid ka võrgutooted (kus juba 4G ajast Huawei üks põhitegijaid, ammu ennem mobiile) ja serverid (mis küll on senimaani olnud rohkem plaanid)

Re: Huawei

Postitatud: 24 Mai, 2019 9:45
Postitas Kriku
Tõin teema lõpuks siia ja kitsendasin pealkirja. Jutt on ju siiski väga konkreetsest ettevõttest ning etteheidetest sellele.

Re: Huawei

Postitatud: 24 Mai, 2019 11:02
Postitas nimetu
Esiteks tähendab avatud lähtekood seda, et Google ei saa operatsioonisüsteemi kasutamist kinni panna ning kasutajad saavad ka uuendused alla laadida.
Google on kahjuks Androidi väga tugevalt oma teenustega integreerinud. Turvauuendused käivad läbi Google'i kanalite ja kogu värk tuleks enne Google'i asjadest puhtaks pühkida, mis on päris suur töö. Teoreetiliselt on Huaweil tõesti võimalik ka edaspidi Androidiga toimetada, kuid see saab väga väga keeruline olema. Puudub ligipääs Google'i poele, otsingumootorile, YouTube'ile jne. Hiina turul poleks see ehk nii suur probleem, kuid igalpool mujal on see sisuliselt surmahoop. Tegelikult juba mõnda aega on kostnud kõlakaid, et Huawei arendab enda süsteemi.

Re: Huawei

Postitatud: 24 Mai, 2019 11:57
Postitas Gideonic
nimetu kirjutas:Tegelikult juba mõnda aega on kostnud kõlakaid, et Huawei arendab enda süsteemi.
Ilma ARM litsensita on igasugused arendused muidugi kohe vähemalt 3-5 aastat edasi lükatud (mis nõuab aega uue CPU disainimine ja valideerimine), sest neil lihtsalt pole ühtegi kivi millel oma tarkvara jooksutada. SIis on probleem et kogu olemasolev tarkvara ei toeta uut käsustikku. Siis tuleb see (k.a. operatsiooonisüsteem) ümber arendada selle uue käsustiku peale.

Kõik on tehtav, aga aega läheb kole palju ja selle aja jooksul ei püsi ülejäänud maailm paigal. Minumeelest üksi või ainult Hiinaga nad seda teha ei suuda (või siis jääbki 90% kasutajaid Hiina). Nende põhiturg väljaspool Hiinat, (eriti Euroopa) ei oleks lihtsalt huvitatud ainult hiina-kesksest tarkvara-ökosüsteemist. Peaks tulema ikkagi midagi rahvusvahelist ja tõenäoliselt vabavaralist.

Igatahes ei ole kahtluski, et kuidas iganes see saaga lõppeb, Hiina kavatseb nüüd kindlasti kiirendada oma ponnistusi distantseeruda USA korporatsioonide kommertsiaal- riistvarast/tarkvarast.

Eks näis, mis saab.

Praeguse seisuga igatahes tundub, et mingit kompromissi Huaweiga Iraani sanktsioonide väidetava rikkumise osas plaanita. Tundub, et USA kavatasebki selle käibelt maailma 7. tehnoloogia-firma (võrreldava käibega Google'i ka Microsoft'iga muide) lihtsalt kinni panna.

Oeh oleks, et vaid Venemaa Sanktsioonidesse suhtutaks samasuguse pühendumusega:
1. "Mille eest me täpselt need saime?"
- f*ck off!
2. "Kas me saaks omalt poolt midagi teha, et neid leevendada?"
- f*ck off, surge lihtsalt ära!

:D

Re: Huawei

Postitatud: 24 Mai, 2019 12:58
Postitas nimetu
Siis tuleb see (k.a. operatsiooonisüsteem) ümber arendada selle uue käsustiku peale.
Neil on tegelikult juba oma OS põhimõtteliselt olemas. Probleem on peamiselt protsessorites.
Trump on loomulikult märku andnud, et Huawei olukorra üle on võimalik kaubanduskõnelusi pidada. Võib-olla ongi tegu lihtsalt USA poolse survestamisega kõneluste edendamiseks.

Re: Huawei

Postitatud: 24 Mai, 2019 15:00
Postitas Väino
Akf Gideonic kirjutas:...oleks, et vaid Venemaa Sanktsioonidesse suhtutaks samasuguse pühendumusega...
Sibulad, tropid, müüvad ju ainult toorainet ja sellepärast leidub ikka sanktsioonivastaseid, kes neile raha viivad. Lõppeks need maavarad juba kiiremini.

Re: Huawei

Postitatud: 24 Mai, 2019 17:28
Postitas avrnbr
Mina võin ju rumal olla, aga ega selle kuulutamine kedagi teist targemaks ei tee.
Selgita ja hari siis, mitte ära tembelda.

Need Androidid, mida telefonides, tahvlites jne. reaalselt kasutatakse, on tootjate poolt tuunitud ja ei ole nad isegi enam mitte nii väga open source.
Kui lugeda telefonide kasutusjuhendeid, on tarkvara kohandamine rangelt keelatud, ähvardatakse garantii katkemise ja teab millega veel.
Klassikalises arvutimaailmas on pm. vastupidi: Tarkvaraga seotud probleemid reeglina garantii alla ei käi, vaata ja häki ise, kuidas saad.

Sellel avatud lähtekoodiga tarkvaral on vaja rauaga ka suhelda ja kuskohast sa saad need tootjaspetsiifilised draiverid? Kirjutad ise? Missuguse info baasil?
See, et juba töös olevad asjad turvauuendusi jms. edasi saavad on natuke teine jutt.

Re: Huawei

Postitatud: 24 Mai, 2019 23:02
Postitas ruger
Peale Huaweid tundub löögi alla sattuvat videovalvesüsteeme tootev Hikvision, mis on Eestiski väga levinud. Hiina juht Xi igatahes hoiatas olla valmis pikemaajalisemateks sanktsioonideks.
“Today, on the new Long March, we must overcome various major risks and challenges from home and abroad,” state news agency Xinhua paraphrased Xi as saying, referring to the 1934-36 trek of Communist Party members fleeing a civil war to a remote rural base, from where they re-grouped and eventually took power in 1949.

“Our country is still in a period of important strategic opportunities for development, but the international situation is increasingly complicated,” he said.

“We must be conscious of the long-term and complex nature of various unfavorable factors at home and abroad, and appropriately prepare for various difficult situations.”

Another big Chinese tech firm, video surveillance equipment maker Hikvision Digital Technology Co Ltd, could also face limits on its ability to buy U.S. technology, the New York Times reported, citing people familiar with the matter, sending the firm’s Shenzhen-listed shares down 5.54 percent.
https://www.reuters.com/article/us-chin ... SKCN1SS13H