Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Lemet
Liige
Postitusi: 19942
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Sama väitis muideks ka surematu klassik kodanik Männike :wink:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
JS
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 03 Jaan, 2005 14:45
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas JS »

Filmiarhiiv pakub siis sihukest pildimateriali.
Kuna teatud kontingent hakkas nende kohtade ja minu isiku vastu haiglast huvi üles näiama, on fotode link kõrvaldatud. Filmiarhiivis on nad endiselt vabalt saadaval.
Parimat Jaanus
Viimati muutis JS, 24 Jaan, 2011 10:59, muudetud 1 kord kokku.
andrus
Liige
Postitusi: 4358
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Postitus Postitas andrus »

filmiarhiivis on olemas ka teine komplekt, aga sealt oli eelmise aasta lõpus näha ainult miinipilduja: http://www.ra.ee/fotis/index.php?type=2&id=130725
samas paistab kvaliteet parem olema ja Karotamme sealviibimise aeg on konkreetsem.

Fotode enda kohta: mingit üllatust seni ei paista, tundub kõik olema tavaline 1944.a. saksa tankibrigaadi tehnika. Suutsin piltide pealt leida 3 tanki, panther mudelid A ja G. G mudel (EFA.0-184847?, EFA.0-184848 ja EFA.0-184849) võiks olla 2.tankikompanii ülema masin, kui torni peal on number 201 ja kolmnurkne lipuke. Lisaks võib veel märkida, et 2.kompanii ülem hauptmann Koppelkamm raporteeriti langenuks brigaadi tegevuse esimese nädala jooksul: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 4998#54998 Arusaamatuks jääb selle masina ja EFA.0-184845 oleva 2 soomusmasina asukoht võrreldes muude masinatega.

kui keegi tahab jalaväesoomukeid identifitseerida, siis välja on pakkuda info, et brigaadis pidi olema Sd.Kfz.251 kokku 119 masinat: 38 251/1, 4 251/2, 16 251/3, 4 251/5, 17 251/7, 4 251/8, 10 251/9, 6 251/11, 6 251/16 ja 14 251/17.
JS
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 03 Jaan, 2005 14:45
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas JS »

Soomusmasinate asukoha kohta pole midagi arusaamatut. Tundes kohalikke olusi võin suure tõenäosusega ära tõestada nende masinate pildistamise asukoha. Seal neid väikesi teesi ja teekesi küllaga, mis visuaalselt kattuvad fotol kujutatud maastikuga.
Jaanus.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Talvel hankida pildikoopiad, kevadel, enne taimestiku vohamahakkamist võimalik kohti tuvastada. Iseenesest väga põnev tegevus - olen ise Tartus kahes kohas sõjaaegsetel fotodel olnud puid lausa okste kuju järgi üles leidnud.
Kasutaja avatar
Rügaja
Liige
Postitusi: 712
Liitunud: 01 Dets, 2008 3:07
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Rügaja »

Ma kah Peedu-kandi poiss, aga pole Peedu-Vapramäe teel küll mingitest vrakkidest kuulnud. Küllap need jäid ikka rohkem Illi-Tamsa kanti.
Kas Peedu jõesild lasti puruks pärast sakslaste taganemist või sai juba enne pommiga õhust pihta, oleks hea täpsustada. Aga mulle on kogu aeg räägitud, et lahing peeti ikka Tamsa kandis ära ja Peedult läksid väed lihtsalt niisama läbi. Noh, mitte päris niisama, pealetungivad punakangelased ikka röövisid kah üht-teist ja ähvardasid kohalikke maha lasta.

Peedu-Vapramäe tee äärt aeti millalgi 70ndatel õpilased kevaditi koristama. Rehadega riisuti praht kokku ja aeti hunnikutesse. Mingeid sõjaaegseid juppe küll polnud.
JS
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 03 Jaan, 2005 14:45
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas JS »

Ärataks siis ellu ühe vanema poolsurnud teema. Väikese ringkäigu tulemus ja minu isiklik nägemus asjast sihukene. Võiks vist kvalifitseeruda teemaks ,,Enne ja nüüd,, Jõudumööda proovin teemat täiendada.
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
JS
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 03 Jaan, 2005 14:45
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas JS »

Püüaks siis ka must-valgel oma arvamust tõestada, miks nii arvan.
Esimesed pildid: sobib nagu piirkonna mõttes, tegemist siis Tamsa kandiga. See tee on olemas ka 1939 aasta topogr. kaardil. Kui ma nüüd pildistamise kohalt u.80 laiska sammu oleks selg ees tagasi astunud ja tsipake vasakule hoidnud, jõuaks ilmselt tulistamise kohani. Veel on maas näha u.3m läbimõõduga ümmargust süvendit.
Teised pildid: No nende ümber on foorumis tõsine arutelu olnud. Samas on jälle tegemist ilmselt ikkagi Tamsa kandiga. See tee oli ka sõja ajal täiesti olemas, toetudes 1939 aasta kaardile. Vähemalt mulle tundub, et kogu see sõjatehnika ei ole mitte selle koha peal otsa saanud, vaid peale lahingut sinna kokku veetud. Kui ma nüüd oleks pildistamise kohalt vasakule keeranud, vaataks vastu täiesti segipööratud metsaalune. Mürsulehter lehtris kinni. Minu arvamus selline et seal lasti vastu taevast kõik see, mida ei osatud-ei saadud- ei viitsitud kasutada. Metsa puudumine ei tähenda midagi. Alles sellel suvel muudeti kasvav mets rahaks. Vana kaardi peal mets täiesti olemas.
See pole muidugi absoluutne tõde, vaid minu isiklik arvamus.
Parimat Jaanus.
andrus
Liige
Postitusi: 4358
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas andrus »

JS kirjutas:Teised pildid: No nende ümber on foorumis tõsine arutelu olnud. Samas on jälle tegemist ilmselt ikkagi Tamsa kandiga. See tee oli ka sõja ajal täiesti olemas, toetudes 1939 aasta kaardile. Vähemalt mulle tundub, et kogu see sõjatehnika ei ole mitte selle koha peal otsa saanud, vaid peale lahingut sinna kokku veetud. Kui ma nüüd oleks pildistamise kohalt vasakule keeranud, vaataks vastu täiesti segipööratud metsaalune. Mürsulehter lehtris kinni. Minu arvamus selline et seal lasti vastu taevast kõik see, mida ei osatud-ei saadud- ei viitsitud kasutada.
Esiteks, probleem on selles, et kust üksusest need StuG-d võeti? Pildil on praktiliselt pool jalaväediviisi rünnaksuurtükkide kompaniist, selliste kaotuste korral oleks saksa dokumentides arvatavasti mingi jälg olemas. Lisaks, siinsamas teemas on 3-l lehel pilt, kus on StuG IV väidetavalt Peedul, mis tähendab, et osadel Tamsa ümbruses tegutsenud üksustel (neid kasutanud jalaväediviise loetleti teises Tamsa teemas) olid hoopis teist tüüpi StuG-d, imelik, et pildil neid ei paista? Mina igatahes ei suuda küll ühtegi üksust välja pakkuda.
Teiseks, milleks kuhugi metsa vahele neid masinaid kokku vedada, raudteejaam tunduks mulle mõistlikum koht olema.

Tartumaa muuseumis Kalvo paberites oled tuhnimas käinud?

ps.
esimesel pildil on ka mõistatus: seal on vist Sd.Kfz.250, kui mu silmad mind ei peta. Seda masinat ei oska samuti kuhugi üksusesse panna.
andrus
Liige
Postitusi: 4358
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas andrus »

kaks toredat pilti veel 2101.tankipataljoni 2.kompanii (juht?)masinast:
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 5#p1619045

torni küljel paistab mingi embleem, tasub meelde jätta.
Roco
Liige
Postitusi: 195
Liitunud: 06 Mär, 2005 15:26
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas Roco »

http://www.panther1944.de/de/sdkfz-171- ... -2101.html
huvitavat lugemist...
selle järgi pidi algselt olema 1 Berge-Pz. III kuid selle asemel sai 2 Berge-Pz. V , ei tea kas need ka eestisse sattusid?
Nordlandi tanki yksuses oli vist ka 1 Berge-Pz. V
andrus
Liige
Postitusi: 4358
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas andrus »

Roco kirjutas:selle järgi pidi algselt olema 1 Berge-Pz. III kuid selle asemel sai 2 Berge-Pz. V , ei tea kas need ka eestisse sattusid?Nordlandi tanki yksuses oli vist ka 1 Berge-Pz. V
Ma olen sulle juba ühe korra viite vastavate teemadele siin foorumis andnud, teist korda ei näe põhjust seda teha.
Ja kui Nordlandi üksuse Berge-Pz. allikaks on pildike Laari raamatust, siis on see vale allikas.

Üleüldse, arvestades, et Bergepanzerite jaoks on oma teema olemas, siis miks sa seda teemat siin rikud oma kõrvalise lobaga?
Laagrik
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 06 Mär, 2014 23:18
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas Laagrik »

Kas Elva lähistel olevatest metsadest võib veel leida mingeid sõjaaegseid esemeid või on kõik ära koristatud?
Kasutaja avatar
Rügaja
Liige
Postitusi: 712
Liitunud: 01 Dets, 2008 3:07
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas Rügaja »

Kas Elva lähistel olevatest metsadest võib veel leida mingeid sõjaaegseid esemeid või on kõik ära koristatud?
Midagi erilist seal vaevalt leidub, kuna kant on suhteliselt käidav ja Tamsa kandis oli kolhoosiajal elanikke piisavalt. Omajagu puhastust tehti veel 90-ndatel vanarauda viies.
Tamsa tankilahingu ümbruses mõne roostes rauatüki ehk ikka mulla seest leiab, aga kas otsimise vaev ära tasub... :roll:

Tamsa kandiga on seotud ka see paljuräägitud rahvajutt tiiki uppunud tankist. Reljeef on seal vahelduv tõesti ja tankil mõnda võserikuga ümbritsetud lompi või tiiki sattumine vast ka mitte võimatu, aga seni pole küll ühestki tiigist tanki leitud... Kui midagi oligi, siis eks pärast sõda tiriti maaparandustraktoritega mudast välja ja viidi minema.

Mõne Elva-lähedase metsa alla viidi nõukaajal mitmesse kohta ka prügi ja kola, mis pärast mullaga ära kaeti. Metalliotsijaga tuhnimine säärases kohas annab saagiks vana ämbri või kilukarbihunniku...
MAZ
Liige
Postitusi: 96
Liitunud: 26 Okt, 2013 17:25
Asukoht: Kagu-Eesti
Kontakt:

Re: Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Postitus Postitas MAZ »

Kodanik JS suur kummardus,et on võtnud vaevaks ajalugu nii detailselt kirja panna.

Kodanik Laagrikule soovitan minna mujale kaevama. Olen ka kahjuks või õnneks selle kandi kohalik mees,kus lahing üle käis.Pean ütlema,et peale 10.a suurt militaar arheoloogide ja dektetoristide(või ka vanaraua kogujate) ülekäimist. Ei ole lootust,Tamsa kandist enam sõjaaegset rauda saada. Mingeid konservikarpe ja traglain koppa trosse olen maa seest saanud aga see on rohkem looduse koristamine rämpsust,kui reaalne militaar arheoloogia. Kilukarbid ja muu olmeprügi on tavaline teema. Militaar rauda olen leidnud teistes eestimaa otsadest aga oma kodukandist mitte midagi :(
[b]7.62x54r.net[/b]
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot] ja 10 külalist