Kus leiaks Rootsiaegsete Läänemaa maaomanike nimekirja?

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
Arensburger
Moderaator
Postitusi: 617
Liitunud: 25 Veebr, 2004 19:41
Kontakt:

Kus leiaks Rootsiaegsete Läänemaa maaomanike nimekirja?

Postitus Postitas Arensburger »

Minu vanaonu Oskar-Vilhelm Paas (8. november 1900 Kogula vald, Saaremaa – 4. september 1990 Toronto) jättis endast maha ühe genealoogilise töö, kus vanem aeg on uurimata ja vaid üldsõnaliselt ja pärimuse kaudu esitletud.
Seal on toodud lugu, kus esimeseks pärinemise juureks toob ta kellegi Hammerlau, kes koos oma perega surid katku ja kes ise olla saanud maetud Hanila kiriku põranda alla. See Hammerlau olla olnud Rootsi alam ja sõjaväelane. Kusagil konfliktis on ta saanud haavata ja seetõttu jäänud koju. Maavaldustega on olnud mingid probleemid - tõenäoliselt on tegu Karl XI poolt teostatud maade tagasi võtmisega Rootsi Krooni omandusse.
Surnud on ta kas 1690-nendatel peale suurt näljahäda puhkenud katkus või siis 1710 olnud teises katku puhangus, mis Läänemaal tegid päris puhta töö. Katkus on surnud kogu pere ja järgi on jäänud vaid üks laps, kes kasvanud üles eestlaste peres ja nimeks oli tal Andrus.
Edasi on Andrus läinud elama Saaremaale Piila mõisa kus ta pidanud nii sepa kui ka koka ametit. Tema poja Karl Friedrich Paasi kasvatas üles Piila mõisnik, andes talle hea hariduse ja kinkinud Peetri talu Randvere mõisast, mis kuulunud samale mõisnikule.
Katarina II ajal on käidud kohtus, et ennistada omandiõigus Andrusele kui pärijale kuuluma pidanud maadele. Kohtus oli jäädud kaotajaks kuna keegi oli Hanila kirikuraamatust välja tõmmanud lehe, mis tõestaks et Andrus on Hammerlau poeg. Olla kirjutatud kaebus ka tsarinnale isiklikult kuid tulemuseta.
Nüüd ma ise olen proovinud leida midagi mis heidaks valgust selle müstilise Hammerlau kohta. Kahjuks olen toppama jäänud tõsiste raskuste otsas.
Ehk keegi foorumi seltskonnast oskab anda nõu, kust oleks kõige parem leida andmeid rootsiaegsete maaomanike või siis sõjameeste kohta?
Hääldus Hammerlau võis olla ka nimedele kirjapildiga Hammerleu, Hammerlov jne. Tähenduselt peaks ta ikka selleks "Haamerlõviks" jääma. Samas oleks lihtsam variant, et nimi oli lihtsalt Hammer ja sinna siis lisandus miskit, mis tõi hääldusena selle Hammerlau välja tuua.
Kasutaja avatar
medal
Liige
Postitusi: 756
Liitunud: 16 Jaan, 2008 23:20
Kontakt:

Postitus Postitas medal »

Hanila koguduse meetrikaraamat on olemas alates 1690. aastast ja Saagas ka täitsa olemas. Ehk võib sealt midagi leida.
Kasutaja avatar
medal
Liige
Postitusi: 756
Liitunud: 16 Jaan, 2008 23:20
Kontakt:

Postitus Postitas medal »

Või näiteks Läänemaa 1686. aasta adramaarevisjonist, mis ka digitaalsel kujul olemas.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist