Karl XII

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
Kasutaja avatar
Heiks
Liige
Postitusi: 334
Liitunud: 23 Dets, 2003 20:47
Asukoht: Reval
Kontakt:

Karl XII

Postitus Postitas Heiks »

http://www.postimees.ee/?id=178124

http://kultuur.elu.ee/ke490_karl12.htm

Ei leidnud kuskilt infot rohkem. Kas on kuskil rohkem uut infot Karl XII surma asjaolude kohta välja tulnud? Kas viimane tema haua avamine on andnud midagi juurde?
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

Vist Peter From avaldas paari-kolme aasta eest põhjaliku kriminalistilis-ajaloolise uurimuse sel teemal. Rootsi k-s muidugi ja mul pole seda hetkel käepärast, et ilmumisandmeid jmt täpsustada. Sealt jäi igatahes üles senisest tõsisemgi tõenäosus, et tegu oli salamõrvaga. Ikkagi ainus surma- v haavatasaanu tol päeval. Aga Fromi väga spetsiifilist teksti kõrvale jättes -- minu jaoks on kindlaim tõend see, et Karli õemees (tulevane kuningas) ja paar teist asjapulka kuninga surma saades juba sama hästi kui sadulas, st toimunuks valmis olid, ja Stockholmi poole tõttasid, kus kohe paleepööre läbi viidi. St et ka Stockholmis oldi valmis. Aga medalil on ka teine külg -- 1718 oli Karl XII areenilt kadumine Rootsile kahtlemata kasuks.
Kasutaja avatar
Heiks
Liige
Postitusi: 334
Liitunud: 23 Dets, 2003 20:47
Asukoht: Reval
Kontakt:

Postitus Postitas Heiks »

Aitäh info eest. Rootsi keelega on omal raskusi, ootame, ehk ilmub miskit taas eesti keeles.
Kilgore
Liige
Postitusi: 272
Liitunud: 11 Sept, 2007 12:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kilgore »

Sellise, kohati üsna fantastiliseks kippuva, aga see-eest detailse kirjatüki leidsin: The death of King Charles XII
Huvitav, et niipaljukest kui ma siin eri kohtadest lugenud olen, siis ikka räägitakse ainult musketitest ja kahuritest kui võimalikest tapariistadest. Jättes tähelepanuta, et Norra sønnenfjellske väeosa oli juba toona relvastatud Zella Mehlis mark 1711 vintraudsega. Ja on teada et taolisi relvi mõisteti juba toona igati otstarbe kohaselt, ehk siis täpsuslaskmiseks, kasutada. Näiteks kasvõi seesamune Karl XII sai 1709 Poltaava all Vene täpsuslaskuri kuulist jalast haavata.
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

Noh, Karl XII võis Poltaava all (mitte P lahingus, vaid P linna piiramisel) kelle tahes lasust haavata saada. Teda loobiti ja tulistati seal kõigega, mis kätte juhtus. Kord tabati teda nt surnud kassiga vastu õlga.
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

Minu poolt eespool jutuks võetud raamat jäi riiulis silma, siin selle andmed:
Peter From. Karl XII:s död: Gåtans lösning. Lund: Historiska Media, 2005. ISBN 91-85057-56-8, maht 400 lk + värviplokid 32 lk.
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

Heiksile veel: eesti k-s ei ilmu ilmselt nii peagi mitte midagi, sest mõne aasta eest korraga kaks Karli biograafiat juba tulid. Fromi raamat on meie väikese turu jaoks liiga tehniline, koguks ehk sadakond lugejat, vaja aga vähemalt tuhatkond. Tuleb paraku harjuda sellega, et kui on soov lugeda midagi põhjalikumat, mitte massi jaoks kirjutatut ja vastavalt ära labastatut, siis tuleb lugeda võõrkeeltes.
Kasutaja avatar
Heiks
Liige
Postitusi: 334
Liitunud: 23 Dets, 2003 20:47
Asukoht: Reval
Kontakt:

Postitus Postitas Heiks »

Jah, olen nõus sinuga, nii see on. Inglise keelega poleks probleemi, aga rootsi keelt ei ole õppinud. Vast ei hakka ka esialgu. :-)
Tarmo Männard
Liige
Postitusi: 1230
Liitunud: 08 Sept, 2005 0:35
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo Männard »

Kui Rootsis olin ja ajaloost jutt tegime, olid kohalikud ta peale õige tigedad. Et see oli mees, kes Suur-Rootsimaa maha laristas.....
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kui Rootsis olin ja ajaloost jutt tegime, olid kohalikud ta peale õige tigedad. Et see oli mees, kes Suur-Rootsimaa maha laristas.....
Huvitav jah! See siis selline kolmas seisukoht. Laiuse mehed said omal ajal tunda pehmelt öeldes jahedust, kui arvasid, et saavad oma varemeid rootslastele turismiobjektina promoda - see oli olnud peaaegu natslik :lol: idee, sest Karl olla svenssonite radikaalsema vähemuse iidol :dont_know:
Aga eks sõltub ka sellest, kellega ajaloost juttu teed - mulle püüdis üks isehakanud "aristokraat" selgeks teha, et eesti matsid küüditasid sakslased peale oma va punast "vabadussõda" Saksamaale ja võtsid neilt kogu varanduse. Ülikooli õppejõud, juurtelt soomerootslane, elab Gotlandil - näe mis mõned meremiilid teadmistega teevad! :shock:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist