1219,Lindanise

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

corvus kirjutas:Hr.Sollemann loomulikult ei ole 60-80 km harjunud mehele mingil hetkel probleem, küsimus on palju oli selliseid inimesi siin? Niipalju kui mina tean oli tavaline põllumees paikne nii "läänes" kui ka "paganate maadel".. ja kui ta just "igaks juhuks" vormi ei hoidnud, siis oli selline ekstreemsus vist liiast?
Kas vormis olema tähendab tohutut hulka läbituid km-e :?:
Kas igapäevasest füüsilisest tööst põllul ja metsas ei piisa :?:
No näituseks minu õndsad vanavanemadki :
päev läbi müdistasid põllu pääl v kuivendasid oma soiseid maa-lappe.
Vastu ööd jalad selga ja 10 km raudteejaama vaguneid tühjaks-täis laadima.
Paar h-d ööpuhkust ja jälle samaviisi edasi.
Kõik selle nimel et võlad õigeaegselt makstud saaksid.
Selline vastuolu:
olin aastaid tagasi oma arvates igati treenitud - kang, metsajooks jne.
Kui aga põllulapil tuli üksipäini vagusid sisse ajada, jäin konkreetselt jänni, vanaisale oli aga selline 'sport' auväärseski eas käkitegu.... :roll:

Jään siiski oma arvamuse man - kui muistsel aal vaenlane kodukollet ohustas, oli 60-80 km läbimine kahe päevaga, eriti suvel, nagu Lindanise sündmuste puhul, suuremale osale elanikkonnast täiesti läbitav :roll:
TÕDEONAJATÜTAR
tsikkelröövel
Liige
Postitusi: 214
Liitunud: 23 Nov, 2005 16:13
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas tsikkelröövel »

Hr Sollmann, selle vanaisaga võidu kündmisega on sihuke lugu... Ma ei pea end ka just ebasportlikuks tüübiks, aga veel 5 aasta eest tegi vanaema mulle puude lõhkumises ära. Vaevu kergitas kirvest, aga kui kukkuda lasi, oli plaks halgudeks. Kogemus on määrav, kogemus kompenseerib kuhjaga noore mehe jõu. Talumehe igapäevatöö oli justnimelt "vaoajamine". Selles ei saanud tema vastu keegi. Sõdimine aga oli siiski "hobi" ja ei maksa loota, et sellised hobisõdurid olnuks paremad kui professionaalsed sõdurid. 80 km hädaolukorras kiirmarsil ühekordselt läbida on võimalik, iseasi, kas sa pärast ka lahinguväljal mees oled. Hobusemeestest aga, nt ratsarüütel istus lahinguhobuse selga vaid lahingus. Rännakul liikus see loom saduldamata oheliku otsas - et ta oleks maksimaalselt värske. Otse kiirmarsilt lahingusse minek on alati olnud rohkem tulekahjuline üritus. Ka lähevad marsil alati paratamatult väeosad segamini jne, lahingusse minek sellisel kujul on enesetapp. Ma jään ikkagi arvamisele, et Lindanise lahingust võtsid osa siiski kohaliku maakonna (Rävala oli rahvarohke ja sinnamaani sõjast puutumata!) mehed. Ja meeste arvud olid ilmselt ka suhteliselt tagasihoidlikud. Ma kohe ei suuda uskuda, et 13. sajandil toodi ühte kohta kokku sellised väehulgad, mida ei nähtud Eesti aladel hiljem sajandeid, kuigi siin kogu aeg keegi pidevalt kakles. Ei saa alahinnata logistilisi raskusi, mida ei suudeta täielikult lahendada isegi raadioside ajastul.
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

corvus kirjutas:kiirmarsil katma 24 rooma miili.

irw, irw, irw. Spartacus tõestas roomlastele, et on võimalik liikuda kõvasti kiiremini kui 24 rooma miili päevas ning lüüa pärast mitmepäevast rännakut vastast.
corvus kirjutas:(kattes 300km 4 päevaga!!).

Nonäed sa siis, see arvestus kinnitab minu sõnu. Kuna enamus eestlaste väest oli ratsa, siis jõudsid Lindanisa alla lisaks rävalastele ja harjulastele ka järvalased ja küllap ka virulased. Egas tolleaegne talupoeg plnd mingi pärisori, kellel plnd võtta hobust istmiku alla kui vaja sõtta minna.

Hobuse selga võib istuda ka kordamööda, üks jookseb kõrval, toetudes jalusele ja teine puhkab ning sõidab.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

tsikkelröövel kirjutas:Talumehe igapäevatöö oli justnimelt "vaoajamine". Selles ei saanud tema vastu keegi. Sõdimine aga oli siiski "hobi" ja ei maksa loota, et sellised hobisõdurid olnuks paremad kui professionaalsed sõdurid. .
Tegelased sõdisid kündmise kõrvalt pidevalt ja ma arvan, et nad olid niivõrd piisavalt profid, et üks-ühele võitluses (kui varustus sama hea) ristisõdijale võrdne vastane olla.
tsikkelröövel kirjutas:Hobusemeestest aga, nt ratsarüütel istus lahinguhobuse selga vaid lahingus. Rännakul liikus see loom saduldamata oheliku otsas - et ta oleks maksimaalselt värske.
Varuhobuseid kasutasid kõik rahvad.
tsikkelröövel kirjutas:Ma jään ikkagi arvamisele, et Lindanise lahingust võtsid osa siiski kohaliku maakonna
Sinu arvamus läheb ta vastuollu kroonikute kirjutatuga.
tsikkelröövel kirjutas:sinnamaani sõjast puutumata!)
sa oleks nagu leiutanud ajamasina, sest kuidas muidu sa saad nii väita kui Läti Hendrik kirjutab sõjakäikudest Rävalasse. Lahmid. Häbi sul olgu.
tsikkelröövel kirjutas:Ma kohe ei suuda uskuda, et 13. sajandil toodi ühte kohta kokku sellised väehulgad, mida ei nähtud Eesti aladel hiljem sajandeid, kuigi siin kogu aeg keegi pidevalt kakles.
Nähti küll.
tsikkelröövel kirjutas:Ei saa alahinnata logistilisi raskusi, mida ei suudeta täielikult lahendada isegi raadioside ajastul.
Mina sinu asemel häbeneks sõna "logistika" kasutada. Ja raadioside, milliseid tolleaegseid logistilisi raskusi ei suudeta täielikult lahendada raadioside ajastul? :D
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Seesama amatöör nahutas roomlasi paar aastat, lõi puruks kaks proffide armeed, vallutas kindlustatud linnu ja tal ei olnud pikka aega vastast. Mitmed võidud saavutas Spartacus tänu kiirusele. Alles Crassus, kel oli õnnestunud Itaaliasse koondada kuus leegioni pluss militia, suutis koos Pompeiusega - too oli just Hispaaniast tulnud - tegelasi võita.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Kui Paala jõe lahingust oleksid osa võtnud kõik põhjapoolsete maakondade malevad täies jõus, siis oleks sakslastele igast asendist ära tehtud. Aru maeisaa, miks inimesed räägivad ühes otsas jõudude killustatusest ja siis järsku teises otsas on nad koondanud kokku kõik Eesti malewa. Miks ühel hetkel ütleb inimene, et rooma hirmul suured silmad, teisel: aga roomlastel olid ju profid vastas.
corvus kirjutas:Ja suurt hobuste konsntratsiooni Lindanise kampaanias nagu ka suurt taanlaste väge ei oleks vast Vanem Riimkroonika eiranud (nagu ta seda teeb)!
Esiteks püüad mahutada oma ajude tegevust tolle krooniku ajude vahele, mis on ütlemata rumal tegevus nii ajaloo- (kui arstiteaduse) mõttes. Teiseks, siin arutati kuidas harjulased ja järvalased jõudsid lahingusse, nagu kroonik pidas selle vajalikuks ära märkida.

Sulle on toodud piisavalt seletusi ja põhjendusi kuidas see on võimalik - mida kroonik kirjutab- sina aga jätkad jäärapäiselt oma ristiretke - ja sellepärast mõtlesin ning mulle tundub, et kui jätta see hullem põhjusevariant välja, siis tegemist on ehk usuküsimusega. Ja usklikuga vaielda on nagu vastu tuult ksta, ise saab märjaks ning tulu kesine.

corvus kirjutas:selletõttu on paljud allikad väga ülepaisutatud emotsioonidega.
Seda saad sa kindlalt väita vaid juhul kui sul on -milles ma väga kahtlen-

a) kindel kaasaegsete tekst, mis kritiseerib allikate ülepaisutatud
emotsioone
b) wellsi ajamasin, millega kogu sündmusi oma silmaga näha.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Mees, su jutt on jama.



Valdemar II tuli Lindanisa alla suure malevaga ja tal võis kaasas olla 10 000- 15000 meest. Ja umbes teist samapalju võis talle vastu astuda.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Ribe...hahahaaa, no on alles tegelane. Kui argumendid otsa saavad, siis hakatakse oponendile sõnu suhu toppima, ja siis lükatakse need ümber kui vastalise omad. Enamgi veel, seltsimees laseb käiku demagoogia klassikalise triki: ütle mulle elevandi nimi - kui sa ei ütle siis oled loll. Tead, mis ma sulle õige ütlen, mine maga end kaineks.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

corvus kirjutas:millegile sa ju tugined... või tugined intuitsioonile? Valgusta meid surelikke, oo Suur Isand, oma allikatest!...
Suur isand valgustab sind ning teatab, et on nagu takjas sul kannikas kinni, et sa ei saaks oma pseudoteadust liialt kaifida. :D
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

corvus kirjutas:selge...see siin on siis teaduse tempel! Nii, et ärge tulge siia lahmima midagi!
Ära töina :D
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus2 »

Siin käib pikk arutelu teemal, et mitu meest võis olla jne.. Pakun hoopis huvitavamat mõtteainet. Kroonikas on kirjas, et eestlased tungisid taanlastele viiest (oli vist) kohast korraga kallale. Võiks mõelda, mida see tähendab - midagi pidi neid varjama ja lahutama, see ei saanud toimuda lagedal väljal.
Mets? Toompea ja selle esine oli siis otse mere ääres, seal ei kasva mets. Heal juhul on kadakad ja rannaniit. Asula, majad ja 5 tänavat, taanlased kesksel platsil laagris? Sobib rohkem mu arust. Jõuamegi Lennart Meri aolinna teooria juurde. Linn või mitte, aga tundub, et mingi asula seal ikka oli. Witslav oli laagris vist eraldi kuskil teisel pool Toompead ja jäi seepärast alguses varju.
Nüüd võiks keegi arvutiga rohkem sõber ajaloohuviline teha arvutisimulatsiooni. Teada on ligikaudne päev, aeg (päikese asend), välja saab rehkendada maapinna kõrguse ja mere asendi siis. Ja siis uurida, kus ja kuidas nad kõik paikneda võisid, Witslav kaasaarvatud. Kes teeb ära? Mina kahjuks loll selle koha pealt.

Jaanus
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Edgar V. Saks

Postitus Postitas Reserv »

Hämmastav, et ükski eelmine kommenteerija pole lugenud Edgar V. Saksa väikest raamatut Taaniaegsetest vasallidest ja jüriööst.
Põhiteesid: Revala oli Taani kuningaga lepingulises vahekorras (hertsogiriik?) ja taanlased tulid linna kaitseks ristisõdijate vastu. Need ei olnud revalased, vaid teistest maakondadest pärit hullud, kes Revalasse tungisid ja taanlastega sõda alustasid.
Midagi taolist on kirjutanud ka Lennart Meri.
alari
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Edgar V. Saks

Postitus Postitas alari »

Reserv kirjutas:Hämmastav, et ükski eelmine kommenteerija pole lugenud Edgar V. Saksa väikest raamatut Taaniaegsetest vasallidest ja jüriööst.
Põhiteesid: Revala oli Taani kuningaga lepingulises vahekorras (hertsogiriik?) ja taanlased tulid linna kaitseks ristisõdijate vastu. Need ei olnud revalased, vaid teistest maakondadest pärit hullud, kes Revalasse tungisid ja taanlastega sõda alustasid.
Midagi taolist on kirjutanud ka Lennart Meri.
Ajalugu hästi tundvad inimesed peavad E. V. Saksa heaks fantaasiakirjanikuks.
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Reserv »

Väga üleolev ja enesekindel... Kas Eesti NSV marksistlikud ajaloolased ja teised ajalugu hästi tundvad isikud on nii palju raamatuid elu sees läbi lugenud, kui on Saksa teoste kasutatud kirjanduse loetelus? Ta on andnud tohutult viiteid. Kuidas on võimalik need olematuks kuulutada? Kuidas saavad Bunge Urkundenbuchis avaldatud keskaegsed originaaldokumendid olla fantaasia?
Kasutaja avatar
ottojama
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 27 Dets, 2005 9:42
Asukoht: Tallinn/Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ottojama »

Eks keskajal ka fantaseeritud. Kogu ajalugu on oletuste rida ja lõpuks on ikkagi ainult legendid need, mis midagi maksavad. Sest rahvuse teadvus ehitatakse just nendele üles. Mitte kedagi ei huvita tegelikult, mis oli TEGELIKULT.
------------8<--------------
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Majestic-12 [Bot] ja 2 külalist