1219,Lindanise

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Karuke kirjutas:Kuid öelda, et üksainus eesti rahvas kogu selle nimekirja vastu - oleks ikkagi pehmelt öeldes demagoogia.
Ma ei eita, et balti hõimud sakslaste vastu sõdisid ja et saksilased ka venelasega kiskusid. Kusjuures selle vastasseisu algatamine, ma arvan, tuleb meie esivanemate arvele kirjutada, kes oskasid vaenlased üksteise vastu mängida (hiljem, kui maa oli verest tühjaks jooksnud ja vastaste ülekaal masendav, siis sunniti esivanemaid üksteise vastu sõdima)

Demagoogitsed sina, sest kristlike vallutajate omavahelised kisklemised jäid alla nendevahelisele koostööle. Ja vaata mispärast:

1) Taani Kuningriik oli tol ajal ühtne, omavahel ja saksilastega sel ajal ei sõditud.

2) Saksilased omavahel ei sõdinud.

3) Pihkva vürst Mstislav andis oma tütre piiskop Alberti vennale naiseks, ja liidusuhete kinnitamiseks ning koos tehti hulganisti retki eestlaste maale. Saksilaste vastu opereerisid enamasti Suzdali vürstiriigi väed. Mitte Novgorodi ja Pihkva omad nagu mina ütlesin.

4)Latgalid olid kogu aeg kristlaste liitlased.

5) Rootslased saksilaste ja taanlastega sel ajal ei sõdinud, (venelaste kohta ei oska öelda.)


Liivlasi ma ei maininud, sest see rahvas lõhenes - Kaupo omadeks ja rannarahva omadeks.

Leedulastega puututi harva kokku jah, ja saksilased sõdisid kogu aeg nendega kuid iga malev, mis sealt meie maale tuli, tappis eesti rahvast.

Kõik teiste rahvaste sõjaväed, kõik kristlasenärakad, kes Eestit väisasid, röövisid ja tapsid ümberkaudset rahvast. Vahet pole, kui kordineeritud see tegevus ajaliselt või liiduliselt oli/ei olnud, kas oli siis ühtne ristisõda või ei. Surma saadi ikkagi ja ära püüa eristada eestlast eestlasest selle läbi, millise ristitud koera või lihtsalt vaenlase käe läbi nad langesid. See ajab mind lihtsalt vihaseks.


Ja ma pole kordagi eitanud, et maakonnad olid killustatud, et polnud ühtset riiki. Kuid erinevalt sinust ma ütlen seda: eestlased pidasid ennast üheks rahvaks ning nende maakonnad tegid koostööd vastaste tõrjumiseks. Kahjuks polnud see koostöö nii tugev kui võinuks olla ühe valitseja all.

Ja need kolm asja: mõningane sõjaline mahajäämus, ühtse riigi puudumine meie rahval (mida ei saanud korvata maakondadevaheline koostöö) ning eelkõige tohutu vastaste hulk, kes jeesuslapsukese eest ja nimel, siit läbi vooris/kanda kinnitas, kõik see oli kaotuse põhjuseks.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Meil siin armastatakse kangelasteks teha neid, kes võõrast saabast lakuvad. Vahepeal olid nendeks vaprad Laskurkorpuse vennad. Nüüd on vaprad SS vennad. Tegelikult on nad ja vaprad vennad, aga üks rämps kõik ning eesti rahva ja riigi kestmise seisukohalt ümmargune null.

Ma olen tahtnud siin rääkida juba ammu ühe iiri legendi ja muinasteemas tekkinud tüliga seoses arvan, et nüüd on õige aeg:

Iirimaa vabaduse võitis üks kangelane nimega Rory. See juhtus sel ammusel ajal kui Iirimaa oli vaenlasi täis ja rahva jõud oli nõrkemas ja pikem vastupanemine paistis mõttetu olevat. Ühe künka otsas lehvis prantslaste ja teise otsas Oranje Wilhelmi lipp, et iiri sõdurid saaksid valida, kummale poole üle minna ja kui terve iirlaste armee eesotsas vapra Patrick Sarsfieldiga prantslastele alla andis, siis üks tubli noormees, nimega Rory, kes lahingutes oli hulljulgusega kõiki imetlema pannud - see Rory ei läinud teistega kaasa.

Üks Sarsfieldi kaptenitest, kes nägi, et Rory jäi üksi omaette, hüüdis talle:

"Rory, kas sa ei tulegi meiega koos prantslaste juurde?"
"Ei!" vastas Rory lühidalt.
"Ega sa ometi Williami poolele lähe?"
"Ei!" vastas Rory.
"Jumala nimel, kas sa ei olegi veel valikut teinud?"
"Ma olen valinud Iirimaa!"
"Sa oled arust ära! Iirimaa on kadunud. Pole enam ühtki hinge, kes
tema eest võitleks!"
"Teie seisate Iirimaa pinnal," vastas Rory. "Ja mina hakkan tema eest võitlema!"
"Sul pole ju käputäitki mehi, kes sind toetaks, aga Inglismaal on sadu tuhandeid."
"Minul on veel suurem armee," vastas Rory,"veel rohkem mehi, kui sinul on juukseid peas."
"Mida sa tahad sellega öelda?"
"Jumal saadab mulle appi oma väed, ta annab neile mõõgad pihku ja sajad tuhandid inglased hajuvad meie ees laiali nagu udu."
"Millal see tuleb?" küsis kapten pilkavalt naerdes.
"Siis kui jumal heaks arvab. Võib-olla aasta pärast, võibolla viiesaja pärast; aga varem või hiljem võidab Rory ikkagi!"
Nende sõnadega viskas Rory püssi õlale, pöördus ümber ja sammus ära mägede poole.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Lembetu kirjutas:
1) Taani Kuningriik oli tol ajal ühtne, omavahel ja saksilastega sel ajal ei sõditud.

2) Saksilased omavahel ei sõdinud.


Kuda nüüd võtta. Ega nad parimad sõbrad kah ei olnud - siis ordumehed taanlastega. Lõppeks läks ikkagi lausa - isegi mitte tapmise vaid mõrvani - ma mõtlen seda Toomkiriku lugu Tallinnas...
1221 nõudis Valdemar II kõiki Eesti ja Liivimaa alasid enda ainuvalduseks
Ja läks lõpuks otseselt Holsteini vastu sõtta.

Saksilased omavahel?
No alguses oli kõik ilus - Kui Albert von Buxhövede oma 23. laevaga maarjamaale saabus. Ainult hiljem ei viitsinud ordumehed Albertit enam millekski panna...
Ka ordu sees ei olnud kõik roosiline - ma mõtlen ordumeistri tapmist vend Wickberti poolt.
Aga oli nende sakslaste (saksilastega) kuidas oli - aga lõppkokkuvõttes meie esivanematel "vedas" kuna tegu oli ikkagi poolametliku ettevõtmisega ajal kui saksa keiser oma hingeõnnistuse eest paavstiga madistas.
Venelaste suhted saksilastega olid väga mitmepalgelised jah - aga lõppes asi ikka konkreetse vastasseisuga.
Venelased ja taanlased?
No kokkupõrked Narva jõel. Aastaarvudega on kahjuks rohkem kui segadus - 1217; 1222; 1224; 1259 jne.

Lembetu kirjutas:
need kolm asja: mõningane sõjaline mahajäämus, ühtse riigi puudumine meie rahval (mida ei saanud korvata maakondadevaheline koostöö) ning eelkõige tohutu vastaste hulk, kes jeesuslapsukese eest ja nimel, siit läbi vooris/kanda kinnitas, kõik see oli kaotuse põhjuseks.
Põhimõtteliselt nõus. Eriti kui arvestada, et loos on miljon nüanssi mida me ei tea ja vaevalt kunagi teada saamegi.

Kuid mida arvaks liidust Valdemariga?
Kogu selles kambas oli ta ilmselt kõige imosantsem aga ka kõige mõistlikum figuur.
Kui olid teada Valdemari "isu" Eestimaa suhtes ja Kaotus juba silme ees?

(P.S Taani hindamisraamatu järgi olla kolmandik Eestimaa vasallidest Eesti nimedega)

Äkki nii see lõpuks läkski?
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Karuke kirjutas:Kuid mida arvaks liidust Valdemariga?
Mida arvaks sellest liidust Rory? Harjulased, virulased ja järvalased ütlesid oma arvamuse tema taanlaste ja lõunast tulevate saksilaste kohta kunagi juba välja.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Lembetu kirjutas:

Mida arvaks sellest liidust Rory?

Omamata isiklikku mõtestatud seisukohta selles küsimuses - pean ikkagi nentima, et - tänu mõõdukatele kompromissidele Eesti rahvas veel alles ongi.
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Karuke kirjutas:Omamata isiklikku mõtestatud seisukohta selles küsimuses - pean ikkagi nentima, et - tänu mõõdukatele kompromissidele Eesti rahvas veel alles ongi.
Ära aja naerma. Tänu "mõõdukatele kompromissidele" on kadunud ära hea hulk rahvaid. Ja tänu "mõõdukatele kompromissidele" on Eestis hulk shovinistlikke vene tiblasid, kes on otseseks ohuks eesti rahva kestmisele.
Tänu paljude inimeste "mõõdutundetule kompromissitusele" võõrvallutajatega muinasajal, Jüriöö ülestõusu ajal, kus kõik kristlased maha löödi, Vabadussõja ajal, kus sakslased välja roogiti, 1988-l aastal kui Gorbatsovi perestroika ja Savisaare/Rüütli IME vene riigi koosseisus pikalt saadeti, on meil praegu oma riik ja rahvas.
Viimati muutis lembetu, 26 Mär, 2006 11:33, muudetud 1 kord kokku.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Kuda võtta...

Kui võitlus muinasajal, Jüriööl või ka 20.saj oleks käinud viimse meheni - siis...poleks siin vast enam eestlasi?
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Karuke kirjutas:Kuda võtta...

Kui võitlus muinasajal, Jüriööl või ka 20.saj oleks käinud viimse meheni - siis...poleks siin vast enam eestlasi?
Saa aru kui suudad kui sa ei suuda vastu enam võidelda, ei pea kohe sellepärast hakkama kaasa jooksma. Hoiad viha vastase eest salajas, armastust iseolemise eest südames ja rusikad taskus. Õige ajani. Sest muidu kaob rahvas olematusesse.

Aga eks võõra saapa lakkujaid on ennegi olnud ja on ka pärast meid, kes vahetavad oma südametunnistuse, rahvuse ja võibolla isegi keele isanda prääniku või näruse elunatukese vastu.
"Ma lähen neile kallale: kuni ei jää ühtegi, kes ei tunnusta maajumalaid."
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Lembetu kirjutas:
kui sa ei suuda vastu enam võidelda, ei pea kohe sellepärast hakkama kaasa jooksma.
Arvesta, et inimene on nõrk ja iga rahva hulgas leidub karjeriste "Kaval Antse" kes tahavad haljale oksale kohe ja praegu.
Nii see käib.
Üks asi on heroiline romantika ja hoopis teine reaalne elu oma madalate instinktidega.


Ise olen sinuga nõus.

P.S

"Vabadusvõitlejad" teevad su nüüd maatasa...
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

lembetu

Ei saa mina aru, mis Sulle ei meeldi :?:
Alguses tambid minu ja karukese maa põhja ja siis paar posti hiljem
Ja ma pole kordagi eitanud, et maakonnad olid killustatud, et polnud ühtset riiki. Kuid erinevalt sinust ma ütlen seda: eestlased pidasid ennast üheks rahvaks ning nende maakonnad tegid koostööd vastaste tõrjumiseks. Kahjuks polnud see koostöö nii tugev kui võinuks olla ühe valitseja all.
Põhimõtleiselt seda me ju karukesega Sulle rääkisime.

Selline jutt


Meil siin armastatakse kangelasteks teha neid, kes võõrast saabast lakuvad. Vahepeal olid nendeks vaprad Laskurkorpuse vennad. Nüüd on vaprad SS vennad. Tegelikult on nad ja vaprad vennad, aga üks rämps kõik ning eesti rahva ja riigi kestmise seisukohalt ümmargune null.
Need vaprad SS vennad, keda Sa rämpsuks kutsud, võitlesid samamoodi Eesti eest, nagu ka Sinule äärmiselt sümpaatsed muistsed eestlased.
Tee endale selgeks, et punaarmeesse viidi eestlasi 1941a püssi ähvardusel. 1944a mobilisatsiooniga tuli eestlasi kokku rohkem, kui sakslased seda oodata oskasid. Kas kõik need kümned tuhanded eestlased Narva all ja Sinimägedes, võitlesid Sinu arvates III Reichi ja Hitleri eest :?:
Kuule mees Sa mõtle oma sõnade üle ikka järele. Sa ise oled rämps, kui sellist juttu räägid.
1944a pesid eestlased endalt selle häbi, mis 1939a neile langes. Paremat vormi, kui SS-i oma ei olnud kahjuks kusagilt võtta.
Kas see muinaseestlane, kes sissetungija vastu võõrast mõõka kasutas oli ka rämps :?:
Kurat tükk aega pole nii vihastanud, kui praegu Sinu postituse peale.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
uusmario
Liige
Postitusi: 1355
Liitunud: 28 Aug, 2005 20:30
Asukoht: järvamaa

Postitus Postitas uusmario »

Hugo1 kirjutas:
Need vaprad SS vennad, keda Sa rämpsuks kutsud, võitlesid samamoodi Eesti eest, nagu ka Sinule äärmiselt sümpaatsed muistsed eestlased.
Tee endale selgeks, et punaarmeesse viidi eestlasi 1941a püssi ähvardusel. 1944a mobilisatsiooniga tuli eestlasi kokku rohkem, kui sakslased seda oodata oskasid. Kas kõik need kümned tuhanded eestlased Narva all ja Sinimägedes, võitlesid Sinu arvates III Reichi ja Hitleri eest Question
Kuule mees Sa mõtle oma sõnade üle ikka järele. Sa ise oled rämps, kui sellist juttu räägid.
1944a pesid eestlased endalt selle häbi, mis 1939a neile langes. Paremat vormi, kui SS-i oma ei olnud kahjuks kusagilt võtta.
See on üsna mõtetu vaidlus.
Arvad, et need eestlased kes võitlesid Punaarmees võitlesid Eesti okupeerimise eest või?Arvad, et Saksa armees võidelnud ei saanud ise aru, et nad ei võitle mitte EV vaid ikkagi Suure-Saksamaa eest, võib olla nad ei tahtnud seda tunnistada, aga arvata on, et nad said sellest aru (oli ju lootus, et mõlemad süsteemid kukuvad üheaegselt kokku).See, et sellest tänapäeval aru ei saada, on hoopis imelik. Mina isiklikult (ehkki esivanemad võitlesid saksapoolel) ei näe põhjust miks peaks Saksa Armees võidelnuid glorivitseerima.Fakt on, kui ka Saksamaa oleks sõja võitnud, ei oleks Eesti Vabariiki taasloodud.Ma ei ütleks, et saksapoolel võidelnud eestlased olid paremad kui NSVL-i poolel võidelnud eestlased.Kuid samas, ma ei arva, et nad olid rämps ja, et metsavennad neist paremad olid!
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Postitus Postitas Troll »

Hulk teemast väga möödaminevaid postitusi Prügikasti tõstetud.

P.s Kuna paljud kasutajad tahtsid diskussiooni jätkamist, tõstsin need postitused "Et juttu jätkuks" foorumisse: http://www.militaar.net/viewtopic.php?p=46988#46988
See teema siin on siiski Lindanise lahingu kohta, pole mõtet siia nii palju kõrvalist juttu postitada, mis teemaga kuidagi ei haaku.
Viimati muutis Troll, 27 Mär, 2006 12:25, muudetud 1 kord kokku.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Troll Kirjutas:
P.s Kuna paljud kasutajad tahtsid diskussiooni jätkamist, tõstsin need postitused "Et juttu jätkuks" foorumisse:
OK ! :D
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

Tundub, et on siin vähem v rohkem edukalt jalgratast leiutatud.
Kui pöörduda ajalooürikute manu, leiame, et Makedoonia Aleksandri jalaväeüksused liikusid normaalsetes tingimustes ca 20 km päevas.
St - pikad vahemaad, piisavalt aega.
Ekstreemsetes oludes aga (vähe aega, natuke lühemad vahemaad), liiguti 30 - 50 km päevas & ratsanikud 5 päevaga ca 350 km-t.
Relvad, varustus ja pagas veeti kaasa vankritel.
Kahtlemata olid makedoonlased profid ja harjunud edukalt kõiksugu raskusi sõjaretkedel taluma - palavust, veepuudust, maastiku salakavalusi.
Kas muistsed eestlased olid vähem harjunud käima?
Ilmselt, aga tõsiasi on ka see, et vahemaad mida neil läbida tuli, ei olnud kaugeltki nii pikad.
Nii et paari päevaga ekstreemoludes maha kõndida 60-80 km, ei tohtinuks me esiisadele olla lahendamatuks ülesandeks :roll:
TÕDEONAJATÜTAR
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Ka mina pakkusin 20 - 30 km. Minu hobi on matkamine, nii et annan endale reaalse jalgadega omandatud kogemuse läbi aru kui sellist numbrit pakun. Ekstreemoludes ehk pisut rohkem. Füüsiliselt vormilt hindan end oma vanuse kohta "Harju keskmiseks".
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist