Mis asi oli see Jüriöö ülestõus?

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
lembetu
Liige
Postitusi: 234
Liitunud: 18 Apr, 2005 16:58
Kontakt:

Postitus Postitas lembetu »

Charlemagne kirjutas:Kui mälu ei peta, siis oli ülestõusnuil mingi diil, et Tallinn rootslastele valitseda anda. Kas ennast kavatseti Rootsi alamaiks tunnistada? Mõeldav ehk. Rootsi talupoeg pole kunagi pärisori olnud. Suuremat sõltumatust igatseti kindlasti. Mind aga häirib see vastuolu, et ühel ajal läbi rääkides Turu foogtiga võetakse ette ja tapetakse Padise mungad maha. Ei jäta mind see kahtlus, et Padise oli ordumeeste kätetöö. Nende salk võis ju (kindlustatud!)kloostrisse pääseda ilma seda ründamata. Või ei allunud ülestõus mingile kesksele juhtimisele? Ei tahaks nagu uskuda.
Muig. Hea hulk kirikud pandi ju põlema ja rüüstati paljaks, mis on üks klooster selle kõrval? Ärgu häirigu sind see, et Turu foogtiga läbirääkimisi peeti ja Padise mungad maha tapeti. Nad ei olnud selle rootslase vennad ja mis tegi veel üht kristlast tollal rõõmsamaks kui teise kristlase mahatapmine. Küllap olid nad hereetikud ja tegelesid saatanakummardamisega. Vabade talumeeste rõhumisest rääkimata. :lol:

Mind aga paneb muigama see kirikumeeste ilge ponnistus Jüriöö ülestõus ja muinasaegsed eestlaste ettevõtmised ja eestlased ise kristlikuks võõbata ja kui ei anna võõbata, siis maha teha. Eks ole naljakas. Nagu nõukogude ajal seletati Otepää linnusevalli jäänustest vene nooleotste
leidmist sellega, et kohalik rahvas pidas sõbralikku kaubavahetust slaavlastega, et nii need nooleotsad puidu sisse saidki... Vaadaku et vaimset songa ei saa ajalugu liiga väänates :lol:
Charlemagne kirjutas:Boldid? Kas vanas Skandinaavias talumehi mitte bondideks ei hüütud? Või olen mina midagi valesti meelde jätnud?Olen kuulnud ka nimetust "karl", "kerl", mis hiljem saksa keeles halvustava tähenduse sai, kerl=mats, maakas.
Milliseid kirjalikke allikaid ja arheoloogilisi leide tuleks silmas pidada? Ka Tartu aolinnas enne võõrvallutust leitud kirikute asupaigad on arheoloogilised leiud? Kes said olla "lihtsate talupoegade" esindajad ja keda ning kuidas nad valisid? Ei saadud ju valida lihtsalt ühte-kahte endi hulgast? Piiskopimaadel oli rõhumine väiksem, aga samas olid kloostrivennad eriti ahned? Kas siis nemad ei allunud piiskopivõimule?
Minu vagadus või mittevagadus, Lembetu, on minu isiklik probleem, ma ei soovi siinses portaalis selle arutamist. Samuti nende võrdlemist, kes mõtlevad teistmoodi, Arnold Meri või Hjalmar Mäega.
1. Bondid. Hüüti. Minu trükivääratus.
2. Tolleaegseid allikaid. Arheoloogilisi leide Harjumaalt. Mida sina omade sõnade kinnituseks suudad tuua?
3. Millist võõrvallutust sa mõtled? Kas Tarbatu vallutamist 1031 aastal venelaste poolt?
4. Ma ei tea täpselt kes ja kuidas, mul pole ajamasinat nagu sinul, kes sa kindlalt väidad.
5. Miks mitte? Kas sellepärast, ei saadud, et sina arvad nii?
6. Loe adramaa raamatuid. Või on sul liig väike huvi et neid üles otsida? Iga abt allus piiskopile kuid tegutses üsna vabalt.
7. Kui su vagadus on sinu probleem ja ei taha siin seda, miks sellega siis leffitad ja minu esivanemaid paganateks sõimad, luterlane?.



Ja maakas, maalane, see oli maarahva omanimetus enda hulgast pärit üksikisikule, tänu kõike rahvalikku jälestavale köster Jannsenile muutus see unarsõnaks kuni Noor-Eesti eurofännid võtsid ja hakkasid seda halvustavana kasutama.
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Kes võisid olla need neli kuningat, kes maha löödi ordu poolt Paides?
Lihtsd talupojad? Või eestlaste vanemate järeltulijad, kes olid poliitilistes mängudes oma võimust ilma jäänud või kes ei leppinud maa alistamisega?
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Reserv »

Hoeneke kroonika järgi olid nad naljamehed. "Ma=Mehhed" tahavad Taani kuninga alt Rootsi kuninga alla saada ja, nagu sellest vähe oleks, valivad endile koguni neli kuningat lisaks. Need riputavad end igasuguseid läikivaid ja kirjusid kulinaid täis ja lähevad nii orduga läbirääkimistele. Seal, kus on vaja eelkõige aega võita, hakkavad praalima, et tapsid kõik sakslased (muide, kas keegi on Eestimaa rüütelkonna genealoogilisest käsiraamatust vaadanud, palju neid tapetud vasalle oli - kuus või kaheksa?) maha ja tapame teidki. Absurdihuumor. No nii lollid need "vanad eestlased" ka ei olnud. Kogu see Hoeneke kroonika on huumorikogumik, mitte ajalooallikas.
Ich bin kein Soldat. Ich bin ein Reservist.
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

No vaevalt oleks Tallinna piiskop sellise klounaadiga ühinenud ...
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Reserv »

Muidugi mitte. Kurb, et inimesed sellist "ülestõusu" jama ikka veel usuvad ja selle üle uhkust tunnevad.
Ich bin kein Soldat. Ich bin ein Reservist.
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Reserv kirjutas:Muidugi mitte. Kurb, et inimesed sellist "ülestõusu" jama ikka veel usuvad ja selle üle uhkust tunnevad.
Eks see ole tükike meie niigi lahjast ajaloopärandist...
Aga mis kuningatesse puutub...
Siis minu arvates tuleb meeles pidada asjaolu, et kõikvõimalikke kroonikaid kirjutati kellegi tellimusel - millegi-kellegi õilsate tegude tulevatele põlvedele jäädvustamiseks.

Nii võib vaenlase "kuningate" tapmise loost, näiteks läbi kumada hoopis saadikute tapmine mida poleks ju ometi olnud sünnis paberile panna.
Et esimene nagu sõjaline võit aga teine alatu temp ka selle aja tavade järgi...

Teiseks kirjutas kroonik asjadest nii nagu tema nendest läbi oma kultuuritausta aru sai.
Ja meiegi oleme pool-baltisaksa kultuuri esindajad ja meil pole õhkagi aimu
millistest traditsioonidest ja tõekspidamistest lähtudes vanad eestlased oma asju ajasid...
Kõlab ehk rängalt aga "Eestlane" suri Liivi sõja lõpuks tegelikult välja.
Need kes siin täna toimetavad on kadakasakslased puha ju.
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Reserv »

Lembetu kirjutas:
Veel Liivi sõja ajal ütles Russow, et hea kui 1000 eestlase hulgas leiab ühe, kes meieisapalvet oskab.
Palju neid sel ajal sakslaste hulgas oli?
Ich bin kein Soldat. Ich bin ein Reservist.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Saaremaa juhid-ehk Läänemere isandad.

Postitus Postitas Fucs »

Võib-olla pole päris õige teema ja kui siia ei sobi siis austet mode tõstab ümber.
Länga küla leiud: kas preislase nooleots saarlase kolbas?
https://www.saartehaal.ee/2018/04/05/la ... se-kolbas/
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Mis asi oli see Jüriöö ülestõus?

Postitus Postitas Kriku »

Paar lehekülge ülemäära teemavälist ja kirglikku vaielungi eemaldatud. Osa küll aastast 2005...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist