www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Ruanda genotsiid (ja Burundi ka)
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=28&t=43531
1. leht 1-st

Autor:  Kriku [ 06 Apr, 2019 11:08 ]
Teema pealkiri:  Ruanda genotsiid (ja Burundi ka)

"Postimees" on avaldanud järjekordse kirjelduse 20. sajandi ühest võikamast tapatalgust 25 aastat tagasi: https://www.postimees.ee/6562920/aja-pe ... d-uksteist

Muuhulgas kirjutatakse:
Tsiteeri:
Mis eristab hutusid ja tutsisid?

Pikk vastasseis hutude ja tutside vahel Rwandas ning ka naaberriigis Burundis pole tegelikult etniline, sest sisuliselt on tegu sama rahvaga, kes kõnelevad ühte keelt ning jagavad usu- ja kultuuritavasid.

Enne eurooplaste saabumist olid piirkonnas vähemuses olnud tutsid peamiselt jõukamad aristokraatlikud karjapidajad ning hutud vaesemad talupoegadest maaharijad. Klassierinevused hakkasid kasvama 19. sajandil ning neid süvendas koloniaalperiood, sest Belgia võimud jätsid valitsema tutsid.

Lisaks viisid võõrvõimud sisse süsteemi, mis jagas kohalikud elanikud hutudeks ja tutsideks, et korraldada paremini rahvaloendusi – kui seni liikusid inimesed hutude seast tutside sekka ning vastupidi, siis nüüd muutus klassifikatsioon pärilikuks.

Kuigi on väidetud, et hutud ja tutsid erinevad väliselt selle poolest, et tutsid on pikemad ning teravama ninaga, siis keskmine pikkuse erinevus rühmade vahel on umbes sama suur, kui oli näiteks vaeste ja jõukate eurooplaste vahel 19. sajandil. Lisaks oli koloniaalperioodile eelned ajastul tavaline, et eri gruppide liikmed abiellusid omavahel, mistõttu on aastasadadega ka kehalised erinevused kadunud – on nii jässakaid tutsisid ja sihvakai hutusid, enamik rwandalasi on kusagil vahepeal.

Ka geneetikutel pole õnnestunud leida hutude ja tustide vahel suuremaid erinevusi.

Tänapäeva Rwandas on keelatud jagada inimesi avalikult hutudeks ja tutsideks, kuid omavahelises suhtluses teavad üldjuhul kõik – vähemalt väiksemates linnades ning külades –, kes on pärit genotsiidiaegsete n-ö ohvrite ja kes ründajate perest.
Seda, et valdavalt oli toimuv mitte rahvusrühmade võitlus, vaid klassovaja borba, ei ole nii väga palju rõhutatud.

Autor:  Lemet [ 06 Apr, 2019 13:02 ]
Teema pealkiri:  Re: Ruanda genotsiid (ja Burundi ka)

Siinkohal tasuks huvi tunda Tuhande künka meediasüsteemi vastu. Ja selle vastu, millised olid seosed leviala ja genotsiidi toimumise vahel.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/