www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 15 Juun, 2021 3:52

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: teenistuskaaslaste rahvused
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 0:25 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Okt, 2006 13:24
Postitusi: 210
Räägiks selle teema all erinevast rahvusest kodanikest, kellega koos tuli teenida (ärgem siis väga õelaks mingem; mõned mehed olid tõmmud ja rumalad küll, kuid ikkagi inimesed:))
Minul õnnestus teenida suhteliselt valgenahalises kambas. Kuid sellele vaatamata oli issanda loomaaed kirju ning meeste rahvustest rääkimine läheb mitme geograafia ja etnograafia tunni ette; ühe tüübi puhul vist isegi antropoloogia-alasse.
Venelasi oli meil palju. Siberi venelased olid väga normaalsed tegelased, aga Leningradi omad mitte nii väga. Moskvast polnud vist kedagi.
Siis teenis meil õige mitu karjalast. Kuttidel olid soome-pärased nimed, aga isegi omavahel suhtlesid nad vene keeles. Üks vend siiski mingeid karjala-soome keelseid sõnu teadis, kuid soravalt rääkida ta oma esiisade keeles ei osanud. Teenis meil muide ka Siberi-eestlane - mitte sõnagi eesti keelt ei osanud, kuigi puhas eesti nimi oli.
Omaette kamp olid sakslased(!) Ilmselt siis Volga-sakslaste, kes IIMS-i ajal Siberisse küüditati, järeltulijad. Poistel saksapärased nimed (Ling, Kremer, Bikkert, Gerdt jne), suhtluskeeleks vene, aga omavahel kohati ka mingi vene-saksa segakeel. Ühe tüübi nime-lugu oli halenaljakas ja näitas venelaste shovinismi. Nimelt, vennal nimi vene-päraselt (ja ametlikult ka sõjaväepiletis) Vojenmaster - oleks nagu Sõjameister tõlkena. hiljem selgus, et kutil esivanematel tegelikult ilus nimi Vainmaster (saksa keeli Weinmaster - Veinimeister siis vist?).
Kaks tatarlast oli, kes olid omavahel kõige suuremad vanlased. Kusjuures üks luges vene tähtedega, teine ladina tähtedega kirjutatud tatari-keelseid raamatuid. Minu loogika ütleb, et üks siis oli nn krimmitatarlane, teine Tatari NSV venestunud tatarlane. See teine häbenes oma rahvust, kiitis muudkui, et tema on venelane. Ja sel sellil oli ka antropoloogiline eripära - ma arvan, et "snimi protivogaz" anektoot on vist tema pealt tehtud:)
Oli paar kasahhi - ülikoolist tulnud tegelased ja väga intelligentsed. Väeosa ullike oli aga karakalpakk (vähemusrahvus Usbekistanist) - no see vend oli küll ikka tõsiselt totu. Leedukaid polnd üldse, 1 lätlane oli. Selle eest oli paar Leedust pärit poolakat - vot need sellid olid ikka tõsised pi...d. Vennad olid ikka erilised pugejad, pealekaebajad jne. Ja kui paelad peale said, siis keppisid noortel ikka ajusid, mis tolmas.
Ühe kuti rahvuseks oli altailane - mingi kohalik mägihõim Sajaanidest. Moldaavlane oli kah. Valgevenelane - jälle vaid üks - kirjutas luuletusi ja rääkis visalt oma valgevene keelt või murrakut. Ma kujutan ette, et mees on praegu äge Lukashenka oponent - ta oli kuidagi eriliselt rahvuslane.
Ukrainlased olid ukrainased - neil oli ikka kole tähtis, et paela peale saaks. Kasvõi jefreitorigi, kui muud ei antud.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 1:05 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Mai, 2005 23:55
Postitusi: 5308
Ka meil oli igasugu tegelasi.
Utšebkas oli toodud enamik kõrgkoolidest, st. suht viisakad olid, aga seda ainult alguses.
Utšebkas olid meie roodus:

1)moskva venelased (ise kustusd ennast ljubertsõ)-suht ülbed ja tähtsad
2)valgevenelased
3)juudid
4)siberi venelased
5)armeenane
6)osseet
7)inguss
8)ukrainlasi
9)turkmeenist venelane
10)bandeera
11)mina üksinda eestlane

Oli näiteks üks polkovniku poeg - selline pisikest kasvu poiss - rääkis, et isa saatis - ütles et sluzi, väga mõistlik tüüp oli

Väeosades nägi ka igasugu tegelasi:

1)väga palju oli usbekke
2)kirgiis
3)karakalpakk
4)mõned venelased
5)hohollid
6)grusiin
7)armeenlane
8)tsetseen (isegi 2 tk - väga vastikud tüübid)
9) läti venelane - eriline värdjas,s ai jefreitoriks kui ma ära läksin)
10)lätlane
11)leedukas
12)kasahh

ja igasugu muid kilisid, kellest ei osanud arvatagi, kes nad sellised on.
Nii enne kui pärast Ferganad :D
Ohvitserid olid enamuses venelased, mõni üksik ukrainlane ja isegi üks
armeenlane oli, aga see oli zampotõl.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 1:35 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Okt, 2006 13:24
Postitusi: 210
Kodanik karakalpakiga meenub lugu, mis siiamaani naerma ajab. Tüüp oli hingekirjas kui autojuht, kuid auto sihipärasest juhtimisest oli ta küll kaugel. Ohvitserid jagasid ka asja ära ja mingit korralikku masinat talle ei antud. Alguses sõitis ta "zahharil", mille kuuti pakiti välitingimuste len-komnata. Temaga ühes kabiinis õppustele sõitnud zampolit vandus pärast tulist kurja ja kinnitas, et see mees rohkem küll rooli ei istu.
Aga siiski istus. Pandi leiva-auto peale, jälle ZIL 157. Oma silmaga olin tunnistajaks, kuidas leiva sööklasse toonud karakalpakk eksis söökla juurest lahkudes käiguga - ei läinud mitte edasi, vaid tagasi. Söökla sein tuli muidugi vastu. Aga mees sellest ei heitunud...
Oli talv ja maapind jäine. ZIL-i rattad muudkui pöörlesid, tuurid üleval, porte vastu söökla seina. Selle asemel, et auto seisma jätta, ronis tüüp rooli tagant välja, käik muidugi jätkuvalt sees, ja hakkas ise ka kõrvaltvaatajana nähtavat pilti imetlema. Keegi ligi jooksnud ja kätega vehkiv ohvitser karjus: "Gde voditel? Kto voditel?". Ja meie karakalpakk, karvik kuklas ja rihm rebadel, kuna ta oli juba "tsherpak", astus ohvitserile ligi ning lausus, naeratus näol, "Zdravstvuijte!" Oleks tol ajal Kreisi Raadio eksisteerind, oleks paralleel ilmne...:) "Zdravstvujte" oli muide üks sõnu, mida ta absoluutselt igas olukorras kasutas, ei tema teadnud auandmisest või raporteerimisest...
Selline asi meenus veel, et meil teenis ka mustlane. Need sullerid pole sõjaväes vist väga tavaline nähtus?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 1:39 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Dets, 2005 10:42
Postitusi: 329
Asukoht: Tallinn/Tartu
Üks huvitav tegelane oli loomaarst Kasahstanist. Tema oli nimelt korealane. II MS aegu küüditati nad Kaug-Idast Kasahstani - olla liiga jaapanlaste moodi olnud. Et edasisest solgutamisest pääseda, hakkasid vene keeles suhtlema, aga muud oma rahva kombed säilitasid. Keegi teda torkida ei julgenud, tal oli mingi oma rahvuslik kungfuu, millega ta end kaitses.

_________________
------------8<--------------


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 2:36 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Jaan, 2005 17:26
Postitusi: 5095
Eestlane(mina)
leedukad
lätlased
kasahhid
usbekid
karakalpak(must müts)
rumeenlane
ungarlane
sakslased
hiinlane
grusiinid
lesgiinid
avaarid
valgevenelased
moldaavlased
omavahel sädistav pisike seltskond, keda keegi ei osanud tõlkida
gagauusid
mari
tadžikid
armeenlased
turkmeen
ja mis see keskaasia vend veel oli? Kirgiis muidugist, üliõpilane ja igati ontlik sell, kuuldavasti teevad sealmaal järgmist SNG - revolutsiooni ;-)
-----------
aastatepikkuse antropoloogilise uuringu tulemusena tunnistan eelneva hoiatuseta ärasaatmiskõlbulikeks kõik usbekid.


Viimati muutis Arnold, 09 Nov, 2006 2:00, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 2:58 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Mai, 2005 23:55
Postitusi: 5308
Usbekid olid jah hirmus tühmakad.
Omavahel karjusid araabia keeles.
Ega raiskadest tolku polnud eriti.

Pilt


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 5:50 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Jaan, 2005 17:26
Postitusi: 5095
See tont on nüüd selle pushup'i järeltulija vai? Sõda on ligidal, üks peipsiäärne mutt juba kurtis, et tal lendavad öösiti lennukid üle. Et järsku viskavad neid diversante kah maha kut 44-dal! Ma siis lohutasin, et sante on omalgi küll ja neid divereid ei jagu neil endilegi ;-)


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 10:31 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Mai, 2006 10:12
Postitusi: 308
Asukoht: Hiiumaa
Küll te, mehed, mäletate hästi.
Minu valikuline mälu ei pea eriti selliseid asju meeles :(

Aga umbes: Utšebkas (Borissovo Minski külje all)

1. Palju eestlasi - juba meie "õppepatareis" olime 7-kesi, kõik ülikoolidest peale 1. kursust.
2. Ukrainlased
3. Valgevenelased
4. Venelased muidugi
5. Usbekke oli - üks neist n-ö kõrgharidusega ajalooõpetaja, kes poliittunnis NLiidu kaardi pealt Moskvat üles ei leidnud ja Lenini sünniaastat ei teadnud
Muid tumedanahalisi ei mäleta, lätlasi-leedukaid ka justkui ei olnud

Vägedes (Kaliningrad).
Meil oli jalaväepolk ja väga palju oli Kesk-Aasia rahvast. Kõige hullemad saadeti ikka pehhootasse, isegi kui neil oli utšebkast õppitud muu amet. Mina olin suurtükidivisjonis, meil siiski oli musti mehi ka, mehaanikud-vodiitelid suuremas osas. Komandörid enamasti "valged", kuna oli vähendatud koosseisuga polk, siis meeskonnas tavaliselt rohkem mehi polnudki. Õhutõrja ja raadioroodu mehed olid suuremas osas valgenahalised. Ka orkester, mis koosnes peamiselt leedukatest :)

1.Eestlasi oli palju. Meie suurtükimeestena olime divisjonis neljakesi, lisaks 2 meest väeosa muuseumis ja paar tükki jalaväes ka.
2. Lätlasi oli meil 1. Väga kihvt mees. Mujal veel. Naljaks oli, et tankipataljoni oli saadetud nii pikk mees, et HB-le oli tükk vahele õmmeldud ja tal oli see 6 nööbiga. Sinelit tema pikkuses ei leitudki. Tanki ta igatahes ei mahtunud :)
3. Leedukaid paar tükki (suurtükis siis) nendega eriti läbi ei saanud millegipärast. Leedukad olid ka mehed, kes oma noori mõnitasid.
4. Ukrainlased. Eristusid selgelt Lääne- ja Ida poole mehed. Läänepoolsed hohollid rääkisied oma keelt ja olid üsnagi rahvuslased. Teised venestunud.
5. Valgevenelased. Enamus linnapoisid ja täielikult venestunud. Üks oli selline heasüdamlik ja lihtsameelne traktorist kuskilt külast - see rääkis vene keelt aktsendiga ja rahvuskaaslased mõnitasid teda.
6. Hulgem usbekke. Mõned väga intelligentsed, enamus "diagnoosiga". Aga nendega sai hakkama.
7. Aserid. Minu hinnangul kõige jubedam rahvus, hoidsid omavahel kokku, olid ülbed aga lollid. Kaklusi oli nendega tihti, eriti algul.
8. Paar grusiini. Mõnused mehed, sümpaatsed.
9. Üks lesgiin - miski armeenia hõim?
10. Üks armeenia aser ja teine aserbaidžaani armeen.
11. Mõned tadžikid, kirgiisid, kasahhid. Tadžikkidel oli hea, neid eriti Afganistani ei saadetud, kuna olidju sama rahva mehed, kippusid üle jooksma.
12. Venelased muidugi ka, aga neid oli meil (suurtükis) mõni üksik.

Ohvitseride hulgas oli palju venelasi, valgevenelasi, ukrainlasi. Üks Riia venelasest kahe-aasta mees ka. Eestlasi ei näinud. Zampotehi abi oli aserist praapor. Nii lolli meest annab teist otsida kui see oli...
Vastik tüüp oli veel karjalasoomlasest natšalnik artilleeri, alampolkovnik.

Ohvitseridest kõige sümpaatsem oli oma patareikomandör, vanemleitnant Kotenko. Ukrainlane. Siis, hiljem oli meil "luureülem", kapten, vist Mihhailov. Afgaanis teeninud, kaks soldatit oli tema alluvusest üle jooksnud ja nii määratud jääma igaveseks kapteniks. Üks targemaid ohvitsere meil, aga jõi kohutavalt.
Teine oli vanemleitnant, kah Afgaanist tagasi tulnud. See mees oli Vene väes sügavalt pettunud, ütles et teeb kõik, et sõjaväes ära pääseda. Kaadriohvitser ei saanud nii lihtsalt erru. Rääkis meile (1984-1985) ilustamata sellest, mis Afgaanis toimub, kuidas kauplusi röövitakse ja tsiviilelanikke tapetakse...

Oehh, pikk jutt tuli.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 12:47 
Eemal
Liige

Liitunud: 08 Juul, 2005 22:22
Postitusi: 508
Asukoht: pärnumaa
Utshepkas oli roodu peale 6 eestlast
4 leedukat
poolakas Leedust
valgevenelane Leedust
tohutult venelasi Moskvast, Volga äärest ja Siberist
hulk sakslasi Siberist, kellest ainult 1 purssis mingit murrakut
ukrainlased nii idast kui läänest (1 bandera rääkis venet veel hullemini kui mina)
kasahhid
tatarlane
hiinlane Kasahstanist (nimega Lan, mida seeru visalt Laan hääldas)
usbekk Tadzhikistanist
2 tshetseeni
ingushsh
venelane nimega Jõgi (vanaisa oli eestlane)
hakass.
Väeosas lisaks minule
2 leedukat
venelased
ukrainlased (jälle mõlemad)
valgevenelane
moldaavlased
gagauus
2 grusiini
mitu aserit
2 adzhaari
1 kurd
krimmi-tatarlane Usbekistanist
kasahhid
usbekid
2 karalkappi
mõned turkmeenid
1 kirgiis
tatarlased
1 ersa
1 moksha (omavahel ei lävinud, ma mõtlen mordvalasi)
1 poolakast ohve
ohraanas 1 ohve- jakuut
1 tshuvash
2 tshetsheeni
lezgiin
nogai
avaar
Dagestanist veel vist darganassaan või midagi taolist
karatshai
vist on kõik


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 13:31 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Mai, 2005 23:55
Postitusi: 5308
Aga kes on neegrit vene sõjaväes näinud? :D
Käsi püsti!!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 18:05 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 30 Apr, 2004 20:49
Postitusi: 724
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
ma olen isegi neegrist põhjapõdrakasvatajat näinud, ju see sell sõjaväes ka käis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 18:47 
Eemal
Liige

Liitunud: 12 Sept, 2005 15:01
Postitusi: 582
Asukoht: Järvamaa
Isa mälestuste kohaselt oli ta ainuke eestlane oma väeosas ja üldse ümbruskonnas (Amorsk). Kontingenti kuulusid peamiselt tšetšeenid, armeenlased, Siberi rahvas (tšuktsid jne) ning kusjuures venelasi polnud peaaegu, et absoluutselt ainult sellised kellele relva ei julge kätte anda


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 21:03 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 22 Veebr, 2005 13:20
Postitusi: 1769
Asukoht: Dorpat
Siis kui tuttav (strat. tuumaraketid kusagil kaugel siberis) rääkis, et nendel roodus oli u 20 erinevat rahvust, kellest kõigist varem kuulnudki polnud, tekitas see minus imestust. Kena paabel ja rahvaste sõprus igastahes (vaatab asja läbi irooniaprisma).

_________________
Kui on probleem, tõmba lõuga


Viimati muutis speedsta, 07 Nov, 2006 22:47, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 22:17 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Mai, 2005 23:55
Postitusi: 5308
No erilist rahvaste sõprust seal küll ei olnud...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Nov, 2006 23:03 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Mai, 2005 12:46
Postitusi: 463
Asukoht: põlvamaa
Meil olid valged inimesed vaid. Ei ühtegi musta. Kuid oli pesueht mustlane. Väga pull kuju oli. Laulmine ja pillimäng on neil vist veres. Kuuekeelset kidrat ei osanud alguses mängida. Talle saadeti kuskilt seitsme keelne, millega tegi imesi. Mees oli pärit Leningradist /Piitrist/

_________________
Muideks lahe foorum on see :)


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt