MAZ-543 Eestis?

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
olavsu1
Liige
Postitusi: 900
Liitunud: 26 Veebr, 2022 9:25
Kontakt:

MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas olavsu1 »

Mul tesmelise jõmpsikana oli võimalus näga üht raketi konvoid. ca 5 masinat vedasid nelja toru seljas.

Kuid üks masin oli kolonnis seline, et selle viibimist eestis eitavad kõik, kellele seda olen kirjeldanud. Kabiin keskelt pooleks, mootor nende vahel, rattaid all sama palju kui suurematel autokraanadel ja seljas üks ilmatu suur tünn. Seda ei mäleta, et tünn oleks vedukist endast pikem olnud.
Huviline78
Liige
Postitusi: 1294
Liitunud: 20 Mär, 2022 11:02
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda: Ukraina kaotused

Postitus Postitas Huviline78 »

olavsu1 kirjutas: 21 Apr, 2024 22:05 Mul tesmelise jõmpsikana oli võimalus näga üht raketi konvoid. ca 5 masinat vedasid nelja toru seljas.

Kuid üks masin oli kolonnis seline, et selle viibimist eestis eitavad kõik, kellele seda olen kirjeldanud. Kabiin keskelt pooleks, mootor nende vahel, rattaid all sama palju kui suurematel autokraanadel ja seljas üks ilmatu suur tünn. Seda ei mäleta, et tünn oleks vedukist endast pikem olnud.
OT: Huvi pärast küsin, et kas kirjeldus võiks sobida sellise vedukiga? https://www.dreamstime.com/editorial-st ... ge58394919
olavsu1
Liige
Postitusi: 900
Liitunud: 26 Veebr, 2022 9:25
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda: Ukraina kaotused

Postitus Postitas olavsu1 »

Huviline78 kirjutas: 21 Apr, 2024 22:46
olavsu1 kirjutas: 21 Apr, 2024 22:05 Mul tesmelise jõmpsikana oli võimalus näga üht raketi konvoid. ca 5 masinat vedasid nelja toru seljas.

Kuid üks masin oli kolonnis seline, et selle viibimist eestis eitavad kõik, kellele seda olen kirjeldanud. Kabiin keskelt pooleks, mootor nende vahel, rattaid all sama palju kui suurematel autokraanadel ja seljas üks ilmatu suur tünn. Seda ei mäleta, et tünn oleks vedukist endast pikem olnud.
OT: Huvi pärast küsin, et kas kirjeldus võiks sobida sellise vedukiga? https://www.dreamstime.com/editorial-st ... ge58394919

tugev sarnasus olemas.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36618
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas Kriku »

Ja mis aastal see oli?
smr
Liige
Postitusi: 872
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas smr »

üks tuletõrjemasin oli Viljandis

https://varjupaik.jjts.ee/m.php?action= ... &post=4206

Lisaks mäletan lapsepõlvest, et Lasnamäel, Punasel tänaval pesitses ka üks
olavsu1
Liige
Postitusi: 900
Liitunud: 26 Veebr, 2022 9:25
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas olavsu1 »

Kriku kirjutas: 22 Apr, 2024 6:52 Ja mis aastal see oli?
ei mäleta seda täpselt, üritus oli vene vägede eestist väljaviimine. kohtumispaik oli 59°30'16.33"N 24°49'42.31"E
rattaid oli sell palju all, igatahes rohkem kui neli teilge, 3 esimest telge keerasid....
sansam
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 02 Okt, 2020 7:36
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas sansam »

Kahjuks olin liiga väike, et aastat täpselt mäletada, aga Tondile tuli ka midagi sellist. Võis olla 1985 paigus.
Igatahes õudselt kõva lärmi tegi ja ma olin TSIK'i kõrval jalutamas emaga, kui otsustasime vaatama minna.
Siit ta sõitis sisse väeossa 59.400804, 24.711238
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40205
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mina nägin taolist masinat sõitmas maanteel umbes 85-87 paiku, porte versioon, toimus see Läänemaal Palivere piirkonnas. Tsiviilnumbrid olid küljes.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas Fucs »

olavsu1 kirjutas: 22 Apr, 2024 7:22
Kriku kirjutas: 22 Apr, 2024 6:52 Ja mis aastal see oli?
ei mäleta seda täpselt, üritus oli vene vägede eestist väljaviimine. kohtumispaik oli 59°30'16.33"N 24°49'42.31"E
rattaid oli sell palju all, igatahes rohkem kui neli telge, 3 esimest telge keerasid....
MAZ-547 oli 6 silda (12x12) ja kolm esimest keerasid.
Huviline78 kirjutas: 21 Apr, 2024 22:46
olavsu1 kirjutas: 21 Apr, 2024 22:05 Mul tesmelise jõmpsikana oli võimalus näga üht raketi konvoid. ca 5 masinat vedasid nelja toru seljas.

Kuid üks masin oli kolonnis seline, et selle viibimist eestis eitavad kõik, kellele seda olen kirjeldanud. Kabiin keskelt pooleks, mootor nende vahel, rattaid all sama palju kui suurematel autokraanadel ja seljas üks ilmatu suur tünn. Seda ei mäleta, et tünn oleks vedukist endast pikem olnud.
OT: Huvi pärast küsin, et kas kirjeldus võiks sobida sellise vedukiga? https://www.dreamstime.com/editorial-st ... ge58394919
Lingil oleval pildil on МАЗ-547А 15Т316 (raketikompleksi 15П645 «Пионер» [SS-20] tehniline saatemasin).
https://komariv.livejournal.com/151821.html

70-ndate lõpus ja/või 80-ndate alguses, kui tehti pidevalt neid "tsiviilkaitseõppuseid" ja pimendamisi, oli ükskord sügisel järjekordselt õhtul mingist kellast alates see "pimendamine" (toas ei tohtinud tuled põleda, või pidid ees olema paksud kardinad, mis valgust läbi ei lasknud, tänavavalgustid oli välja lülitatud ja kehtis väljas liikumiskeeld) otsustasime poistega salaja minna ikkagi välja asju uurima, sest oli jube põnev. Mul oli hea kodunt jalga lasta, sest isa oli komandeeringus ja ema töötas telefonikeskjaama sidesõlmes öises vahetuses (viidi pimendamiste ajal õhtuti kella 20-neks tööle miilitsa masinaga, sest liikumiskeeld oli). Enamus meie poistekambast toona kodunt välja ei saanud aga ühe sõbraga saime ja läksime siis linna peale "luurama".

Me olime Rakvere linna servas Rakvere-Tapa maantee ristmiku juures kottpimedas, kui Tapa poolt tuli sõjaväekolonn, mille hulgas oli ka mingeid rämedalt suuri masinaid ja keeras Haljala poole. Kolonnis liikuvatel masinatel põlesid sinakad tuled (katikud peal), mis ainult masina ette väikese valgusviiru teele lasid. Need suuremad veokid olid kas МАЗ-543/МАЗ-7310 või МАЗ-547. Topeltkabiinid olid pimedas siiski natuke nähtavad, sest esituled nii palju ikkagi valgust kumasid, aga kas neil oli neli või kuus silda, seda küll ei tea ja ega toona nagu osanud sellistele pisiasjadele tähelepanu pöörata. Mida nad vedasid, ka ei tea. Kõik suuremad veokid olid presendi vms katte all või lihtsalt kottpimedas ei saanud aru, kuigi olime päris ninapidi seal tee servas kõhuli maas "peidus".

Haljala suunda jäi toona meil nt. Karula (Noonu) s/o 96420-M (9. srdn). S-125 raketid olid muidu ka nt MAZ-543 peal olemas.
.
Pilt

.

* Selle MAZ-543A ja 543M (ühe kabiiniga) baasil olid veel nt side- ja juhtimismasinad МАЗ-543 МС-1 ja МС-2 : 15В75, 15В82, 15В116, 15В129, 15В179, 5В167 ja А222-Ц1 (STV radariga)

NB! Isiklik arvamus.
olavsu1
Liige
Postitusi: 900
Liitunud: 26 Veebr, 2022 9:25
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas olavsu1 »

Kapten Trumm kirjutas: 22 Apr, 2024 13:06 Mina nägin taolist masinat sõitmas maanteel umbes 85-87 paiku, porte versioon, toimus see Läänemaal Palivere piirkonnas. Tsiviilnumbrid olid küljes.
neljateljelisi niisuguseid on nähtud tornkraanasid vedamas....
MartinL
Liige
Postitusi: 93
Liitunud: 26 Apr, 2006 21:28
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas MartinL »

Ca 10aastat tagasi oli ühes Ida-Virumaal toimunud offroad võistluse galeriis antud masinast foto.
Võistluse nime täpselt ei mäleta. Sirgala ... midagi oli. Peab otsima, äkki leian üles.
Valu näitab , et nõrkus hakkab kehast kaduma.
Walter2
Liige
Postitusi: 4010
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas Walter2 »

Teemaalgataja otsib/kirjeldab 3+3 sildadega keskeltkeeravat masinat - siin kaks erinevat masinat vaheldumisi arutluse all..
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
MartinL
Liige
Postitusi: 93
Liitunud: 26 Apr, 2006 21:28
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas MartinL »

Ma pidasin silmas siiski MAZ 537
Valu näitab , et nõrkus hakkab kehast kaduma.
olavsu1
Liige
Postitusi: 900
Liitunud: 26 Veebr, 2022 9:25
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas olavsu1 »

valikus ongi kaks võimalikku SS-20 või RT-2PM, kumba ma neist seal kohtasin. toda veel suuremat pean ise ka kahtlaseks et see vist ikka ei olnud.

pesitses ilmselt selles urus: https://www.google.com/maps/place/Rohun ... ?entry=ttu
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: MAZ-543 Eestis?

Postitus Postitas Fucs »

valikus ongi kaks võimalikku SS-20 või RT-2PM
No meie Wiki räägib, et Eestis olid ainult R-12 ja R-12U strateegilised raketid. Mina ei tea, kas olid ainult loetletud strateegilised kanderaketid, või võis olla millalgi ka muid.
Eestis asusid strateegilistest rakettidest ainult keskmaa ballistiliste rakettide R-12 Dvina (vene keeles Р-12, NATO klassifikatsioon SS-4 Sandal) ja R-12U (vene keeles Р-12У (унифицированная)) raketikompleksid.
https://et.wikipedia.org/wiki/NSV_Liidu ... 4ed_Eestis

Muidu võiks pakkuda veel МАЗ-543/МАЗ-7310 selga rakette R-17 [SS-1c Scud B]
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0-17
või Темп-С [SS-12/SS-22 Scaleboard]
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0 ... %BF-%D0%A1

Siin kirjutab nt selle МАЗ-547А 15Т316 kohta, et kasutati ka nn "maskirovka masinana"
Strateegilistes raketivägedes kandis see masin erinevaid tähiseid ja täitis väga erinevaid funktsioone. Tavaliselt paiknes see lahingumasinate kolonni tagaosas ja lõpus, õigustades oma nimetusi nagu "eskortsõiduk" või "tehniline sulgemisüksus", mis tagas raskete kahjustatud sõidukite hädapukseerimise ja evakueerimise. Tema teist nimetust “gabariidi- ja kaalumudel” [«габаритно-весовой макет»] seletati selliste masinate kasutamisega kanderakettide mehaanikute-juhtide koolitamiseks, kuna üldmõõtmete, paaki täidetud veega kogukaalu ja raskuskeskme asukoha osas vastas see täielikult neile originaalmasinatele. Mitmed meediaväljaanded viitavad sellele, et neid masinaid kasutades maskeeriti ka lahinguraketisüsteeme tavalisteks tankeriteks ja torukanduriteks, mis väidetavalt pidid sooritama kõrvalekaldemanöövreid ja kurseerima mööda valemarsruute.
https://www.kolesa.ru/article/sekret-za ... -kompleksa

Viimasel lingil on ka omajagu fotosid erinevatest isenditest.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: lamjak ja 10 külalist