Käskkiri ja sellele reageerimine

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Käskkiri ja sellele reageerimine

Postitus Postitas kalleb »

Mul oli sõjaväes huvitav lugu. Väeosa lagundati (Kaliningradis) ja mehed saadeti teistesse väeosadesse laiali.
Mind saadeti Gussevisse
Eelmise svoodi ülem ütles et davai mis sa ikka lähed ja käisime mingi polkovniku juures kusagil raudteevaksali taga kus asus spetsiialne -POLK SVJAZI- jutuajamisel et saaks end sinna smugeldada.
Kõik oli ok, võttis külge, lubas sebida minu väeosasse prikaazi armee staabist, et muidu ei saa.
Et ma olen üle viidud teise kohta.
Noh saadeti siis Gussevisse ja seal pissar mulle seletas salaja et näe tuli
prikaaz sinu kohta et tahavad sind Kaliningradi tagasi viia
ja asi sellega lõppeski.
Minule miskit ei räägitud ja ilmselt asi lõppes sellega et staabiülem või
keski peitis mind kuidagi ära ja ei saatnud lihtsalt.
See oli tõesti huvitav lugu ja ma ei saa aru kuidas nad selle asja said
niisama maha vaikida kirjaliku käsu mis tuleb armee staabist .
Aga noh, läks nagu läks.
Kas äkki keegi oskab seletada kuidas seda tehti?
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

kuidas 100 päeva käskkiri välja anti?

Postitus Postitas dude »

Kuidas avaldati dembliks arvamise käskkiri? Kas see loeti väeosades ette, et arvata need-need nimeliselt sõdurid reservi või lihtsalt öeldi/ei öeldud midagi ja igaüks arvas oma teenistuse lõppu ette ning siis tuldi ütlema, et nüüd koju...?

Kes oli kaitsemisnister(id) perioodil 76 - 87 = Ustinov...?
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

äkki Jazov?

kes neid mäletab


dembli prikaaz loeti ette suurel brigaadi rivistusel kuid ega kedagi nagu ei nimetatud-ise teadsid et saad ära

keegi sulle ei tulnud ütlema et koju-pidid ise aktiivne olema ja oma allkirjad korjama siis said rutem minema
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

to kalleb:

Postitus Postitas dude »

jazov ´´saatis´´ poisid koju pärast 87 -st, ilmselt sinu saatis koju gretshko või malinovski...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

mina tulingi 89 ära
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

Postitus Postitas dude »

sorry vaan, ma olen lugenud alati sinu postitusi huviga, aga ei tea kust võtsin, et oled 70 datel armees viibija :lol:
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

8)
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Postitus Postitas sammal.habe »

minu esimene reaktsioon k2su-uudisele: "a v6 slutshaino ne ahhuijeeli, tavaarish praaportshik?" -
sest ykski terve m6istuse juures inimene ei suutnud uskuda, et kedagi enne "kella kukkumist" NA-st reservi lastakse. aga sedasi k6rgematest 6ppeasutustest v6etud soldatitega Gorba prikaazi kohaselt aastal 89 juhtuski... muide, ysna veider oli vaadata kuidas aseri poolkirjaoskamatu tegelane t6endi esitas et tema on miski Urjukistani selhoozakadeemia student... allahi teed on imelikud!

see, kuidas hyvastij2tuks kohaliku kylan6ukogu ees olnud punaarmeelase monumendile surnud kass vintovkat22gi otsa l@@di ja brigaadikomand@ri peldikus diversioon korraldati, on juba omaette teema...
Kasutaja avatar
Tux
Liige
Postitusi: 1327
Liitunud: 30 Okt, 2005 21:13
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Tux »

Aga just seda tahaks kuulda :twisted:
Meil ehitasid mõned mehed ohvitseridele elumaja ja seal ühendati lahkumiskingitusena ülemise korruse kanalisatsioon alumise korruse ventilatsiooniga...
Tagantjärele tarkus on täppisteadus!
susi
Liige
Postitusi: 557
Liitunud: 08 Juul, 2005 21:22
Asukoht: pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas susi »

Meil mingit ametlikku käskkirja ettelugemist ei olnud. Mitteametlikult aeti 1 noor tabureti otsa, kes siis selle valju häälega ette luges. Käskkirja lehes ilmumise kuupäev oli niigi teada. 100-t päeva loeti käskkirjani. Peale selle ilmumist tuli hakata mõtlema, kuidas auto mõnele noorele üle anda. Aga niigi oli teada, et enne detsembri algust meie roodust ei saa isegi pugejad minema. Lisaks tuli veel kõrgemalt käsk autojuhte enne 16. detsembrit mitte ära lubada. Siis tuli ilmutada aktiivsust ning saavutada, et sinu pabereid hakati vormistama. Meie roodust sain viimasena, 21.detsembril paberid kätte.
Vanake sai peale käskkirja 24 korda vastu perset (teenitud kuude arv). Heitis ded voodile kõhuli, padi persele ja 24 korda niidiga. Voodi all karjus noor .Minu nabor enam pead kiilakaks ei ajanud. Viimasel söögikorral viis vanake peale sööki nõud ära ja kogu rood tagus lusikatega vastu lauda (et kõik näeksid ).
ignatius
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 10 Mai, 2005 10:01
Kontakt:

Postitus Postitas ignatius »

susi kirjutas:Meil mingit ametlikku käskkirja ettelugemist ei olnud. Mitteametlikult aeti 1 noor tabureti otsa, kes siis selle valju häälega ette luges. Käskkirja lehes ilmumise kuupäev oli niigi teada. 100-t päeva loeti käskkirjani. Peale selle ilmumist tuli hakata mõtlema, kuidas auto mõnele noorele üle anda. Aga niigi oli teada, et enne detsembri algust meie roodust ei saa isegi pugejad minema. Lisaks tuli veel kõrgemalt käsk autojuhte enne 16. detsembrit mitte ära lubada. Siis tuli ilmutada aktiivsust ning saavutada, et sinu pabereid hakati vormistama. Meie roodust sain viimasena, 21.detsembril paberid kätte.
Vanake sai peale käskkirja 24 korda vastu perset (teenitud kuude arv). Heitis ded voodile kõhuli, padi persele ja 24 korda niidiga. Voodi all karjus noor .Minu nabor enam pead kiilakaks ei ajanud. Viimasel söögikorral viis vanake peale sööki nõud ära ja kogu rood tagus lusikatega vastu lauda (et kõik näeksid ).
Väga kihvt traditsioon ded'idega teil oli, pole taolisest varem kuulnudki!
Aga ka meil (dmb 72) pol nud mingit prikaazi ametlikku ettelugemist. Küll peeti täpset "100 päeva käskkirjani" arvetust. Alates sellest päevast pidid noored täpset arvestust pidama, sest sageli kamandati mõni noor ilma ette hoiatamata tabureti otsa seisma ja tal tuli lugeda kindla sõnastusega vormel, mis oli vist nõnda: "Käskkirjani on jäänud XX päeva. Päev möödus edukalt."
Oli jube starikute solvamine, mis raudselt karistusega päädis, kui mõni noor paugupealt täpset päevade arvu ei osanud öelda.
Sügiseti toimus ka "demblilehtede" raputamine. Väeosa ees oli lehtpuude rida. Noored kamandati puude otsa lehti maha raputama. Vanakesed vaatasid all seda pealt ja rääkisid üksteisele rahulolevalt: "Saab lehed maha raputatud, hakkame kodu poole sõitma!"
Omaette naljakas rituaal, eriti alt pealt vaadates. Ja noored raputasid innukalt ja rõõmuga, sest kui vanakesed lahkusid, pääsesid nemad hierarhias pulga võrra kõrgemale.
susi
Liige
Postitusi: 557
Liitunud: 08 Juul, 2005 21:22
Asukoht: pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas susi »

Minu ajal -DMB 87- oli kuude lugemine tavaline. Salabon sai 6 korda pandlaga ja tõusis haneks (gus), gus sai 12 korda kulbiga (tšerpak) ja muutus tšerpakiks.
Noortelt nõuti ,et nad alates 100 päeva käskkirjani vanu regulaarselt õnnitleksid öösel kell 24.00. 100,90, 80 jne. päeva. Alates 10-ndast tuli õnnitleda iga öö. Õnnitlejad sai dedi või hommikul endale. Ei olnud juhust, et mõni ded oleks jätnud oma või loovutamata. Kui aga õnnitlejaid ei olnud, siis korjasid dedid teiste või ning noori ootasid solvangu eest lisatööd. Oma laudkonna nõude viimine viimasel korral oli kui salaga põlve meenutus. Lusikatega kolistati ka ohvede nähes (olid ju nemadki toimuvaga kursis) . Ning loomulikult võis dedi alati mundri värvi järgi ära tunda. Dedi munder oli tugevast pesust kõva harjaga valkjasroheline. Meie roodus ka seljal lennuvälja betoonplaatide muster.
komandör
Liige
Postitusi: 53
Liitunud: 13 Jaan, 2006 14:26
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

dembliprikaz

Postitus Postitas komandör »

Meil oli kombeks, et noored ootasid kevadel aprilliõhtutel Moskva raadio uudiseid, et pihta saada kaitseministri ( marssal Andrei Antonovitš Gretško) antud demblikäskkirjale.
Tollase tava kohaselt loeti see üleliidulises raadios ette hilisõhtustes uudistes.
Kui roodu päevnik oli selle ära kuulnud, siis oli tema püha kohus - tulla magala uksele ja hüüda täie häälega - "stariki, prikaz võšel, pozdravljajem vas ! "
Selle peale "vanakesed" (kes magas juba, kes veel mitte, magajad aeti üles ), hüppasid voodist ka järgnes kõvahäälne "hurrraaaa". Päevnik, kes hea uudise ette kandis, sai "vanakestelt" järgmisel päeval pudeli valget viina ( tollane viin maksis 3.62 rubla).
"Vanakesed" ise olid järgmisel õhtul raskes joobes.
See kõik oli kevadel 1970. aastal.
komandör
Liige
Postitusi: 53
Liitunud: 13 Jaan, 2006 14:26
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

hr.kalleb

Postitus Postitas komandör »

Kui ma lugesin, et tulid kroonust välja 1989, siis mul südamest kahju, et Sind olen tillitanud, minu aja teenimisaega Sa ei saagi teada, veel vähem mäletada. Mina tulin ju koju 04.juuni 1970.a.
P.S. Parem Hilja, kui mitte keegi, sest Hilja ka inimene.
Rebane1
Liige
Postitusi: 44
Liitunud: 17 Mär, 2006 9:39
Asukoht: Valgamaa
Kontakt:

Postitus Postitas Rebane1 »

Mina jätsin suitsetamise maha. Ja ei teinud prikaasist kuni päevani, kui öeldi et koju lähen. Olin siis just vahetuses, loogish et see vahetus lõppes siis dembli väljumisega. Gaasimask ripendas kusagil vastumaad, karabiin risti seljal, nööbid kõik avatud, pilotka risti. Krrt, pidi see garnisoni ülem sinna tuterdama, omad kindralid - vahetuse ülemad, need poleks probleemi teinud. See kukkus kaupvahti ja paelu noolima. Ja et kojuminek toimuks 31 dets.Ei saanud kartsa, aga asjaolude selgumiseni, st. et kindral unustaks jäin nädalaks veel. Hakkasin selle aja jooksul jülle suitsetama. Muide meil oli komme, et iga dembel ostis 20 pakki suitsu. Mis pandi lahtiselt raadioruumi nurgas olevasse kasti. Kõik võisid võtta, kuid korraga vaid ühe. Radiste läks koos minuga demblisse 4 meest 12 -st, seega pidu laialt. Võist ja pühapäevasest munast loobumine oli meil ka.
Huvitav, mis ikkagi toimus...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist