www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Soojad kohad nõukogude armees
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=30&t=43249
1. leht 1-st

Autor:  kalleb [ 14 Veebr, 2019 23:50 ]
Teema pealkiri:  Soojad kohad nõukogude armees

Päris hea ülevaade soojadest kohtadest

https://www.youtube.com/watch?v=ZOi5Y00D7qY

Autor:  Fucs [ 15 Veebr, 2019 14:41 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Lisaks vidios loetletud soojadele kohtadele oli meil veel:

Roodu kunstnik.
Tegeles nt. Lenkomnata "kunstilise kaunistamisega" ja seinalehtedega.
Sai mingi aeg seda "ametit" ka ise kõrvalt peetud.
+ Mul oli kohe suht teenistuse alguses ca kuu aega "erisoe" koht - eraldi kamorka kusagil klubihoones, kus ma demblitele demblalbumeid joonistasin ja kujundasin.

Väeosa "puusepp"
Tegelikult oli see ametinimetus "puusepp" kergelt ajuvaba, sest nn puusepp tegeles väeosas enam-vähem kõigega, mis tavalise reasõduri ametite hulka ei kuulunud.
Nt. kõikmõeldavad pisemad ehituslikud remonditööd, lukksepatööd (uksed, aknad, ukselukud, santehnika, taburetid, tumbotškad jms). Vahel isegi rätsepatööd.
Minu ajal oli sellel kohal üks eestlasest Tallinna poiss.

Väeosa kõrgema taseme raadioelektroonik.
Meil oli selleks üks Võru poiss, Tallinna tehnikakooli lõpetanud raadiotehnik.
Pärast esimest poolt aastat teda enam väeosas eriti ei näinud.
Käis väeosa ja upravljenie ohvitseridel kodus telekaid parandamas.

Automaaler ja keretööde spetsialist.
Jälle oli sellel ainsal kohal üks eesti poiss.
Kuna meil oli üpris suur masinapark ja seal igasuguseid sõidukeid Volgadest ja RAF bussidest insenertehnilise eritehnikani välja, siis tööd tal jagus.
Tema juurde vedas "pool Moskva" ohvitserkonnast ka oma isiklikke sõidukeid keretöödele ja värvimisse.
Elas kusagil omaette hoones ja kamorkas. Roodus teda nägi aruharva. Tema juures sai käidud kartuleid ja liha praadimas pidevalt.
(Teine eestlane, kelle juures sai käia head ja paremat vaaritamas, oli meil leivalõikaja köögis, aga see soe amet oli videos ära toodud)

Peavahi karauul.
Meie väeosas asus piirkonna peavaht, kuhu toodi kokku rajooni kõikidest väeosadest patustanud ja seda "teenindas" eraldi karauuli jagu. See jagu valvas ka ladusid jms (meil reaajateenijad karauulis ei käinud).
Neil oli peavahis omaette elamine ja nendega tahtsid kõik hästi läbi saada (juhuks, kui peaks sinna ise istuma sattuma). 8)

Ohvitseride isiklikud autojuhid
Üldiselt kui sinna sattusid, siis teenistuse lõpuni.
Mingi aeg sai ise ka veetud majorist "zampotõlut" (pataljoni tagalaülem), sest tema autojuht neelas õmblusnõela kogemata alla ja oli pikemalt haiglas.
Meie väeosas olid sellisteks ohvitserideks, kellel olid oma isiklikud autojuhid veel polkovnikust pataljoni ülem, alampolkovnikust staabiülem, ja kaptenist eriosakonna osobist.
Lisaks osutas meie rood "autojuhiteenust" ka osadele 6 upravljenie kõrgematele ülematele.
Saaremaalt pärit poiss vedas 6 upravljenie mingi eriosakonna bossi näiteks ja käis mingi 4 või 5 või isegi 6? korda puhkusel jne.

Meedikud
Pataljonis oli eraldi oma santšast (meditsiiniosakond ja keskmise suurusega hospidal). Eraldi S/O numbriga.
Sinna said ainult medistsiinilise eriharidusega ajateenijad + kiirabiautojuhid kaks tükki + veel paar autojuhti teistel masinatel. Seal meil eestlaseid ei olnud.

ГСМ
Meil oli eraldi oma tankla ja kütte- ning määrdeianete ladu. Seal oli pidevalt valves 24/7 kütusetankija ja laomees.
Lisaks oli seal paar autojuhti kütuseveokitel. Elasid sealsamas omaette. Mingi noor üleajateenijast prappor oli ГСМ bossiks.

Saunamehed e. банщики
Meil oli täiesti eraldi osakond kasarmu keldrikorrusel, kus sai pesemas käia. Sauna kui sellist ei olnud aga kõikmõeldavad muud pesuruumid küll.
Seal istusid meil lisaks kogu teenistuse seal veetvatele kahele mehele ka tavaliselt paar vanakest enne demblit abiks, kes asjaga tegelesid. Nende kaelas oli ka kogu uute kutsealuste tsiviilriidevarustuse kokkupakkimine ja vajadusel kodudesse tagasisaatmine. Meil oli nii, et kui tahtsid oma tsiviilriided koju tagasi saata, siis kirjutasid avalduse, loetlesid üles mida saata tahad tagasi ja siis saadeti koju tagasi need. банщики jagasid välja ka kõige esimese vormi, aluspesu, jalarätid, saapad jms ette nähtud varustuse. Roodu kaptjoršikud ehk laomehed viisid ka musta pesu jms samuti iga nädal sinna, kust банщики need pesumajadesse jm organiseerisid ning sealt pärast tagasi.

Eestlased üldiselt ikka sattusid ka sellistele soojadele kohtadele.
Videos ära märgitud soojadest kohtadest oli meil nt üks eestlane veel ka väeosa orkestris ja väeosa ansamblis, veel üks eestlane nn. "klubimees" väeosa klubis (seal olid nt tegelased, kes näitasid nädalavahetustel jm pidupäevadel pataljonile filme, hoidsid korras köögitehnikat, valmistasid saali ette pidupäevadeks, korraldasid kultuuriüritusi jms).

Sigalaid meil ei olnud :mrgreen:

Autor:  alax [ 15 Veebr, 2019 15:53 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Lasketiiru komanda. Lasketiirul 8 meest. Minikasarmu. 6 meest operaatorid, kokk ja elektrik-automaatik. Enne mind oli eestlane elektrik, ja pärast mind ka.Rahulik elu oli. Ja sellel soojal kohal sain olla tänu oskustele.

Autor:  kalleb [ 15 Veebr, 2019 21:59 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Hea soe koht ( otseselt) oli katsegar ehk katlakütja

Harilikult olid seal sõdurid , pidevalt mustad magu tondid aga rahulolevad

Katsegarkas käisid paljus sõdurid ka soojas ja teinekord olid seal ka keelatud sööma ja joomaorgiad

Autor:  kalleb [ 15 Veebr, 2019 23:34 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Mingi päris hea amet oli ka kinooperaator - ma ise olin kunagi

Minu käes oli kinosaali ja kinosaali kamorka võti ning seda oli väga hea kasutada ärakadumiseks

Linna peal filmide järel käimine oli lisaboonus

Utsekas ( kus praktiliselt linnaluba ei saanud) käisin ka mingite ohvitseride telekaid parandamas , linna peal muidugi

Autor:  kalleb [ 15 Veebr, 2019 23:56 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Väeosa kõrgema taseme raadioelektroonik.
Meil oli selleks üks Võru poiss, Tallinna tehnikakooli lõpetanud raadiotehnik.
Pärast esimest poolt aastat teda enam väeosas eriti ei näinud.
Käis väeosa ja upravljenie ohvitseridel kodus telekaid parandamas.

Ma ise olin ka niinimetatud spetsrabotnik sellel alal -käisin 5 päeval linnas sõjatehases kus oli ülesanne panna kokku komandnoi punkti sidepuldid

Loomulikult selle tööga üle ei pingutanud , head tööd ei tohtinud tegemisega ära lörtsida - siis oleks ju lja-fa linnas otsa lõppenud ja oleks kaablikraavi kaevama pandud

Ühesõnaga nädalast tööd tegime umbes 8 kuud , iga päev külastasime tehase töölissööklat , istusin tehase raamatukogus , käisin tehase trükkplaadijoonistajate baabadega juttu ajamas , joonestasin ka ise mõne plaadi , tinutasin juhtmeid , käisime üle aia leivatehases saia küsimas, loomaias, kinos , poodides jne

Ühesõnaga oli varsti sellest linnaskäimisest siiber , iga päev linnaluba ja bizdui na zavod , narjaadides, karauulides jm sellistel üritustel ei käinud , razvoodidel käisin ainult hommikusel , sealt kohe edasi tehasesse ( mõnikord ei käinud isegi hommikusel razvoodil), väeosa parashat ei söönud , toitusime linnas tehase sööklas talongide eest

Aga kui objekt valmis ja puldid komplekteeritud ja kokku joodetud asi muutus ning hakati isegi narjaadi panema , küll suht harva aga ikkagi oma 5-6 korda aastas

Autor:  kalleb [ 16 Veebr, 2019 0:02 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Sõjaväes oligi hea kui olin niinimetatud neznamenimoi rabotnik - keegi ei osanud su eest seda tööd ära teha mis kõrgetel ülemustel oli vaja siis elasid nagu või sees

Suvalisi sõdureid kes muud ei osanud teha kui labidaga töötada jagus ja siis töötasidki nad labidaga

Hea asi oli sõjaväes ka komandeering kuhugi mujale - tavaliselt oli see nagu puhkus sest said väeosast minema ja oma ülemustest puhata

Meil mingid tegelased olidki pidevalt kusagil baasis komandeeringus - razvoodidel ja õhtusel kontrollil karjuti nenbde kohta komandirovka ja korra nägid kui deblisse lasti

Autor:  Elagu Ukraina [ 26 Veebr, 2019 0:51 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Leivalõikaja oli ka hea koht, lisaks lõikas ka võid.

Autor:  istorik [ 26 Veebr, 2019 10:16 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Staabi radist- utsebkas oli 6kuud vile peal aga kui eksamid korralikult ära tegid siis staapi sõit. Edasine 1,5a juba lafaa!

Autor:  kalleb [ 26 Veebr, 2019 17:57 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

No staabi radistil olid pidevalt igasugu shaakalid ümber ja polnud vaikust ja rahu , pidi istuma suht pikkasid dezurstvaid ega rohtinud maha magada mingid tähtsaid radigramme , muidu tehti sulle selline sõktõm

Aga jah , istumine konti ei murdnud ja mingisse kasarmunarjaadi ning karauuli korrapidaja radistil asja ei olnud

Autor:  hs33 [ 03 Apr, 2019 23:04 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

https://www.youtube.com/watch?v=pcFzIWnQBQo
Lõbus lauluke.

Autor:  nooruk [ 11 Dets, 2019 17:03 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

istorik kirjutas:
Staabi radist- utsebkas oli 6kuud vile peal aga kui eksamid korralikult ära tegid siis staapi sõit. Edasine 1,5a juba lafaa!

Vanamees oli ka radist, peale 3 kuust ettevalmistust sai spets kabineti ja igapäevase 8-17 sidepidamise läbiviimise, absoluutselt soe & puhas koht, lisaks puhkus.
Huvitavav oli ka see, et pidanud kasarmuski magama, vaid võis sealsamas offisis ööbida, sest ohvitserid tulid tööle kl 8 hommikul ning neid polnud ka seal puhkepäeviti :D Seega täielik paradiis, arvestades uuralite külmalaga kus talviti oli tooaeg veel pidevalt 30 ..40 miinuseid.

Autor:  Leo [ 21 Dets, 2019 16:59 ]
Teema pealkiri:  Re: Soojad kohad nõukogude armees

Nende soojade kohtadega oli eestlastel see eelis, et paljudel oli olemas arvestatav tehniline haridus, suvalist algharidusega põdrakasvatajat ei saanud ju sellise koha peale panna.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/