AKF frantzus annab ehk andeks, et ma tema teemat kurjasti ära kasutan nüüd...
No meil ei kontrollitud taskuid mitte pärast igat söögikorda ja pärast "duhhi" staatuse lõppu ei kontrollitud enam üldse, aga kui seerud sööklas nägid, et keegi "duhhidest" poetas leiva taskusse või kellelgi tasku oli pärast sööki punnis, siis keerati kõikidel taskud tagurpidi. Ja seda siis mitu päeva järjest kuniks uue korrani. Sama oli siis, kui roodu korrapidaja või mõni muu seeru leidis kellegi tumbotškast leiva "korotškaid" või leivapuru. Siis oli tagatud, et mingi aeg pärast igat söögikorda kontrolliti taskuid.
Pidevast näljast/näljatundest teenistuse esimestel kuudel.
Söömiseks oli meil ette nähtud pool tundi. Hommikusöök kell 8:00, lõuna kell 13:00 ja õhtusöök kell 19:00. Esimene kuus kuud jälgiti päevakorda minutipealt, teisel poolaastal läks lõdvemaks ja kui lõpuks autoroodu (tegelikult hozrota, ehk majandusrood) üle viidi, siis käisid juba kõik autoroodu omad söömas põhimõtteliselt millal "said ja tahtsid", ning keegi ei istunud stopperiga kõrval.
Aga esimesed kuus kuud käis asi nii:
06:00 Рота! Подём! (äratus). Äratuse andis (karjus üle kasarmu) roodu päevnik (dnevalnõi). Temale andis korralduse roodu korrapidaja (mõni seeru).
06:01 Строится! (rivistus). Kuna keegi alati ikka ei jõudnud rivvi või jõudis aga polnud riides või töllerdasid partjankade otsad saapasäärest välja, siis
06:05 Оставить! Отбой! (rivitult, riidest lahti ja voodisse tagasi). Riided tuli uuesti ilusti pakkida taburetile, partjankad saabaste peale sirgu tõmmata ja saapad tabureti ette. Seda bardakki siis kästi mitu korda kohendada ja parandada. Seeru käis vaatas üle, kellel asjad halvasti pakitud või taburett viltu ja lasi siis ükshaaval võitlejatel oma asju uuesti korda seada. Kui lõpuks kõik oli seeru arvates jonksus, siis uuesti
06:10 Подём! (äratus)
06:11 Строится! (rivistus).
Ja seda tehti üldjuhul pool tundi järjest, kuniks kõik said minutiga korrektselt riidesse ja rivvi. Подём!-Отбой! (NA klassika) käskluseid andsid juba jaoülemad (seerud), vahel ka roodu korrapidaja.
Siis umbes 06:30 Отбой! või Разаитись! (rivitult) ja kohe minut hiljem karjus juba päevnik tumbotška peal Рота! Строится на площадке! Форма одежды голый торс! (rivistuda õues platsil palja ülakehaga). Kolme minutiga pidi olema õiges riietuses ja kogu rood (120 meest läbi ühe kasarmu ukse ja mööda ühte treppi) kasarmu teiselt korruselt alla platsile rivistunud. Seda tavaliselt korrati samuti mitu korda, kuniks kõik kolme minutiga välja said ja rivis olid. Väga tihti ikka keegi töllerdas veel liiga hilja välja ja siis lihtsalt seerud ei viitsinud lõputult seda "harjutust" läbi viia.
Umbes 06:40 mõned võimlemisharjutused platsil ja siis läks terve rood rivis ja jooksuga väeosast välja "hommikuvõimlemisele". Tavaliselt siis ca 3km jooksu + vahel mingid tõmblemised "turnikude" peal või kükkõnd käed kuklal nii kaua kuniks jalad enam ei kanna ja kohe püsti enam ei saa.
Siis olenevalt sellest kui kaua seerud viitsisid seda "hommikvõimlemist" läbi viia...
07:00 või 07:10 Туалет, заправка коек! (aeg peldikus käia, ennast ja hambaid pesta ning voodid korda seada).
07:30 või 07:40 Строится! (rivistus jagude kaupa kasarmu magamisalal voodite vahel). Seerud kontrollivad voodeid. Tekkide triibud ja üle ülemise ääre keeratud valged linad peavad kõikidel vooditel olema ühel joonel, madratsid "kantikutega" kandiliseks pekstud ja vormitud, narivoodid, tumbotškad ning taburetid sirgelt ja ühel joonel. Kellel polnud, siis tõmmati kogu voodi uuesti "tagurpidi" ja lasti uuesti teha kuniks kõik oli joondus ja kandiline. Teised seisid nii kaua rivis. Võis ka nii olla, et ühe halvasti tehtud voodi pärast keerati tagurpidi kogu jao või roodu voodid ja lasti kõikidel uuesti teha. Olenevalt siis seerude viitsimisest kulus sellele erinev aeg.
07:50 Разаитись! ja Строится на утренний осмотр! (rivistus hommikusele ülevaatusele kasarmu koridoris). Kontrolliti puhast kraed ja kaela, soengut, küünte pikkust ja käte puhtust, saabaste ja vöörihma pandla läikimist, üldist väljanägemist ja puhtust. See üritus oleks pidanud olema hiljemalt kella kaheksaks läbi ja toimuma rivistus hommikusöögile, aga tavaliselt venis see kõvasti pikemaks. Kasvõi näiteks seepärast, et kes hommikuvõimlemisel kükkõndi tehes lasi säärikud vastu tagumiku käia, neil olid püksitagumikud saapaviksist mustad, mida siis pärast hommikuzarjatkat poole tunniga üritati seebiga puhtaks pesta ja triikrauaga kiirelt ära kuivatada... aga kraanikausse ja triikraudu oli ainult 20tk...
Kui hommikul kükkõndi teha ei lastud, või jalalihased olid nii tugevad, et sa ei lasknud oma tagumikku vastu säärikuid, siis pääses kergemini.
Üldiselt siis pidi kell 8:00 olema Строится на завтрак на плацу! (rivistuda õues kasarmu ees riviplatsil hommikusöögiks).
Kui ei jõutud selleks ajaks muu nöökimisega valmis siis see aeg läks lõunasöögi ajast! Nüüd siis seerud vaatasid, mis kellaks roodu hommikusöögi rivistusele sai. Kui see oli kell 8:00, siis lasti mingi 5-10 minutit platsil rivilauluga ringi marssida ja lõpuks siis söökla ukse ette marssida (meil oli see vahe tegelikult ainult ca 50 meetrit, aga plats suur ja ruumi küll, et ringiratast enne marssida). Kui oldi juba niigi jäädud rivistusega hiljaks, siis lasti marssida see 50 meetrit söökla ukseni. vahel tervel roodul, vahel iga jagu eraldi ja erineva pikkusega.
Niisiis, üldiselt kusagil 08:10 jõuti rivis söökla ette ja anti käsklus: Справа, в колонну по одному, в столовую – Бегом Марш! (rivi paremast servast alates, ükshaaval jooksuga sööklasse, marss!). Kõik jooksid rivis teineteise järel sööklasse (meil oli teisel korrusel) ja seisid kümne kaupa eraldi kümneste laudade taha kahele poole laudu.
Niimoodi seisti laudae taga kuniks viimane mees oli jõudnud oma kohale ja seeru selle sabas sööklasse loivas. Midagi laudadel puutuda ei tohtinud. pidid seisma käed kõrval ja sirgelt kuniks ca 08:15 anti käsklus: Сесть! (istuda) ja kõik pidid korraga maha istuma. Kui keegi kohmerdas või ei istutud maha piisava kiirusega siis oli kohe Отставить! (jätta!) ja kõik tõusid uuesti püsti. Ja siis uuesti Сесть! Seda korrati kuniks kõik korraga ilusti maha istuvad. Siis tuli käsklus Розводящие роздават пищу! (Jagajatel jagada toit laiali!).
Igas 10-ses lauas ühel pool keskmine mees tõusis püsti ja hakkas kõikidele toitu jagama, teised istusid ja ulatasid ükshaaval oma plekkkausid ja kruusid jagajale.
Valge leib oli juba portsjonitesse lõigatud (hommikusöögil kolm poolikut viilu per kärss) aga seda jagas jagaja. Tee oli suurtes kannudes ja seda valas välja jagaja.
Jagaja jagas hommikusöögil laiali 10 kettakest võid (üks kettake mehele, pidupäevadel kaks kettaksest) ja kaks tükki suhkrut per nägu. Pudru vms oli suures potis ja sellest jagas võrdsed portsjonid välja jagaja.
Seega sööma sai hakata reaalselt kusagil 5-10 minutit hiljem kui sööklasse jõuti. See aeg läks jälle söömise ajast.
08:29 nagu kellavärk tuli juba käsklus Рота! Закончиват приём пищи! ja kohe 8:30 Рота встать! (püsti!)
Pärast käsklust "Püsti!" ei tohtinud enam tõmmelda, sööki suhu toppida ega laualt midagi võtta. Kui suu oli täis, võis edasi mäluda, aga midagi enam juurde võtta ei tohtinud. Nõud pidid olema selleks ajaks juba hunnikus laua ühes servas. Sestap eriti päris alguses mehed ei jõudnud 10-15 minutiga ära süüa. Hiljem õpiti ära "kiirõgimine", kus toitu neelati alla sisuliselt korralikult läbinärimata.
Esimestel nädalatel oli lisaks veel see teema, et paljudele ei läinud kroonu "paraša" mitte sisse ja söödi valikuliselt (osa toitu jäeti alles). See teema lõppes aga õige pea, sest duhhid nt. väeosa puhvetisse eraldi minna ei saanud ja kodunt HARVA saadetud pakid jagati sõbralikult kõikide vahel laiali (s.h. seerud ja vanakesed - esimene kes "oma osa" nõudis oli kohe "kaptjor" ehk laomees, kes neid pakke välja andis). Siis olid lauad pärast sööki tühjad ja puhtad nagu prillikivi, sest näljaga läheb kõik alla.
Sama stsenaarium kordus esimesel poolaastal nii lõuna kui õhtusöögil.
Seega alguses oli "pideval näljatundel" kaks peamist põhjust:
Esiteks oli esimesed kuus kuud (vähemalt meil) noorsõduritel füüsiline koormus mitmekordne võrreldes hilisema ajaga (igal hommikul jooks ja võimlemine, iga päev "Физо" ehk "Физ-занятие" ehk "Физкультурное занятие" (kaks tundi intensiivset füüsilist ettevalmistust), tundide viisi kestvad lõppematud riviõppused ja marssimine mööda platsi, "Вечернее гуляние" ehk õhtune "jalutuskäik" (lauluga ringi marssimine enne "Отбой!"-d ehk magamaminekut), pidevad 24 tunnised narjaadid ehk toimkonnad (eriti raske ja kurnav oli meil köögitoimkond, aga raske oli "duhhil" ka olla päevnik roodus) ja pidev unedefitsiit duhhi ajal (öised rivistused, dedovshina, une ajast (sest päeval ei jõudnud) kraede õmblemised, saabaste viksimised, pesu pesemised-kuivatamised-triikimised jms).
Teiseks ajanappus söömisel. Lihtsalt ei jõutud duhhina kõike ära süüa vähese selleks antud ajaga.
Duhhi aeg oli meil "Вешалка", nagu ütleb isand kalleb
Peamiselt närvipingest tulenev pidev täitmatu magusavajadus oli juba eraldi teema. Mäletan, et üpris teenistuse alguses saadeti kodunt kaks purki magusat kondentspiima. Ma jõin-sõin need ühe hingetõmbega ära ja oleks tahtnud veel

Ma ei kujuta ette, et ma tsiviilis oleksin suutnud seda paksu ülimagusat ollust omale üle paari teelusika täie sisse ajada.
Ja vabandan teemasse sisse trügimise pärast
