1. leht 2-st

VOENNAJA PRISJAAGA ...(EHK SÕJAVÄEVANNE)

Postitatud: 24 Nov, 2006 1:19
Postitas kalleb
Pilt

Pilt

no kuidas see teil oli ka eri kohtades

mul õnneks õnnestus kõrvale viilida niiet pole punalipule vandunud :D

Postitatud: 24 Nov, 2006 10:43
Postitas susi
Mina ei pääsenud kuhugi. Kalashnikov rinnal lugesin teksti paberilt maha. Vist oli 8.dets. 1985. Hea päev oli. Ilm ilus, anti tassitäis kakaod, 1 saiake, makaronid polnud kah pudruks keedetud, seerud ei jooksutanud- mida paremat võis utshepkas tahta ?

Postitatud: 24 Nov, 2006 11:17
Postitas linnavurle
Minu teada oli prisjaaga andmine lisaks butafooriale ka juriidiline sündmus - enne seda olid sa faktiliselt ikkagi eraisik - sul polnud relva (lahinglaskemoonast rääkimata), auastet (alles prisjaagaga järel said sa reameheks või kursandiks (utshebkas)). Ja kui teile meenub, siis andsime prisjaaga käigus ka mingi allkirja - eks sellest hetkest muutusime vist militaarinimeseks.
Meil üks kutt väitis umbes aastase teenistuse järel, et tema polevat prisjaagat andnud - oli kuskil ära olnud ja allkirja polevat kuskile kirjutanud. Kui roodukas sellest kuulis, hakkas igatahes kiire sebimine, kutt tiriti kiiresti-kiiresti staapi ja sai siis temagi "sõduriks".

Postitatud: 24 Nov, 2006 21:35
Postitas ghost
Millegipärast jäi mul kaks olulist tegevust kroonus vahele. Pidulik vande andmine ja mars-brosok (sõitmine sõjaväeautojuhi staatuse saamiseks). See ei keelanud aga kellelgi mu sõjaväepiletisse mõlema kohta templeid panemast. Miks vande andmisest kõrvale jäin ei mäleta. Käisin hiljem staabis allkirja panemas. Sõitmise ajal aga olin sõitja rollis välikööki vedava auto kastis, seega köögitoimkonnas siis, koka abilisena.

Prisjaga

Postitatud: 24 Nov, 2006 21:51
Postitas stilett
Miks ta siis meelde ei jäänud. Esiteks jäi meeletu see tundide viisi marssimine, et tseremoonia oleks ilusam. Saapataldu sai ikka hoolega kulutataud. Tseremoonia nagu ikka- orkester, automaat rinnal, vandetõotuse tekst punaste kaante vahel, esimest päeva paraadvormiga...Aga ega kamraadid seda ei oodanud, oodati ikka seda, et sel päeval väeosas "lahtiste uste päev"- pruudid, emmed, sugulased koduste roogadega (mõnel ka jookidega) kohal. Ja pärast tõotust ja pidulikku lõunat vaba aeg kuni õhtuse rivistuseni! Loomulikult väeosa territooriumil. Kella 13.00-22.00! Üheksa tundi! Ja, eks need üheksa tundi, oligi selle piduliku päeva kõige kaunim ja meeldejäävam osa. Kahjuks sellest üheksast tunnist kulus mitu tundi, et leida väeosa territooriumil privaatne koht, kus küllatulnud pruudiga olla, sest mõtted olid mitte ainult "Vana Tallinnast"..... Mnjah, meeldiv oli. Neiu tundus nii kaunis ja liköör nii maitsev....

Prisjaaga ehk sõjaväeline vanne

Postitatud: 31 Juul, 2016 17:21
Postitas kalleb
Selline tekst tuli rivi ees ette lugeda ning anda allkiri et oled vande andnud.


Mul tuli anda see ajateenistuses umbes 29 aastat tagasi.

Я, гражданин Союза Советских Социалистических Республик, вступая в ряды Вооруженных Сил СССР, принимаю присягу и торжественно клянусь быть честным, храбрым, дисциплинированным, бдительным воином, строго хранить военную и государственную тайну, соблюдать Конституцию СССР и советские законы, беспрекословно выполнять все воинские уставы и приказы командиров и начальников.
Я клянусь добросовестно изучать военное дело, всемерно беречь военное и народное имущество и до последнего дыхания быть преданным своему народу, своей Советской Родине и Советскому правительству.
Я всегда готов по приказу Советского правительства выступить на защиту моей Родины — Союза Советских Социалистических Республик и, как воин Вооруженных Сил СССР, я клянусь защищать ее мужественно, умело, с достоинством и честью, не щадя своей крови и самой жизни для достижения полной победы над врагами.
Если же я нарушу эту мою торжественную присягу, то пусть меня постигнет суровая кара советского закона, всеобщая ненависть и презрение советского народа.


Pilt

http://www.kvoku.org/images/kvoku/press/prisyaga.htm

Re: Prisjaaga ehks sõjaväeline vanne

Postitatud: 31 Juul, 2016 17:46
Postitas kalleb

Re: Prisjaaga ehks sõjaväeline vanne

Postitatud: 31 Juul, 2016 17:47
Postitas Lemet
Paljudel oli see ainus juhus püssi katsuda. Ja nii mõnigi pidi ka vande andmisel rahulduma puust mulaažiga...

Re: Prisjaaga ehks sõjaväeline vanne

Postitatud: 01 Aug, 2016 7:56
Postitas fedja
Sllele fotol on vist tegemist mõne väeosaga Varssavi Pakti maadest? Vande andja saapad ei tundu olema kirsast?!?

Re: Prisjaaga ehk sõjaväeline vanne

Postitatud: 01 Aug, 2016 10:16
Postitas kalleb
paraadvormiga komplekti käisidki botinkad ehk poolsaapad , ilmselt oli käsk kõik poolsaabastega välja ajada

Paraadvormi püksidki olid disainitud lühikeste saabaste jaoks , all otsas olid viigid , harilikul kirsadega kasutataval vormil olid kalifee tüüpi püksid

Aga jah , DDR olid ka sõduritel kasutuses kirsa asemel mingid dessantnikute saapad , need polnud nii pikad kui kirsad aga botinkadest olid muidugi pikemad, DDR ilmselt ka linna peale niisama lihtsalt ei lastud, samovolkas kindlasti käidi küll , linna peale võibolla riviga kultpohoodi ikka tehti

Re: Prisjaaga ehk sõjaväeline vanne

Postitatud: 01 Aug, 2016 10:37
Postitas Lemet
Pildil pole saabastest haisugi, paraadvormi juurde käisid ka säärikud ja GSVG koos kõigi teiste zagranvägedega kandis mitte kirsasid vaid ikka nahksäärikuid.

Re: Prisjaaga ehk sõjaväeline vanne

Postitatud: 01 Aug, 2016 10:50
Postitas dude
Juuresolevalt pildilt on näha tüübil parema käise peal ühte triipu. Parandage mind, kui ma tean valesti selle tausta: üks triip tähendas esimese aasta meest ja kaks tükki siis vastavalt teise aasta oma. Ma ei tea, miks oli neil vaja sõduritel sellise märgistusega konkreetselt vahet teha? Aga see olevat vist 80-ndate alguses ära kaotatud just süvenenud vanisaismi pärast? Kuigi nagu head foorumlased, kes selle saaga ise läbi teinud on, on tunnistanud, et esimese või teise aasta mehe tundis riietuse ja oleku järgi juba kaugelt ära :)

Re: Prisjaaga ehk sõjaväeline vanne

Postitatud: 01 Aug, 2016 14:05
Postitas Lemet
81 oli veel triibumajandus täiesti toimiv. Mitte et see midagi eriti vajalikku oleks olnud.

Re: Prisjaaga ehk sõjaväeline vanne

Postitatud: 01 Aug, 2016 19:40
Postitas jackpuuk
Lemet kirjutas:Pildil pole saabastest haisugi, paraadvormi juurde käisid ka säärikud ja GSVG koos kõigi teiste zagranvägedega kandis mitte kirsasid vaid ikka nahksäärikuid.
Kamraad Lemet, puhas kirsavoi oli meil DDR-s (DSHB=dessantno shturmovaja brigada), ainult selle vahega, et meil olid shnurovkad kirsasäärtel (nööridega lõõtsakene, et kirsasääri oleks võimalik hüpete ajal kokku vedada, nendele, kes pole kokku puutunud ja seda vastavat keelt ei mõista).

Re: Prisjaaga ehk sõjaväeline vanne

Postitatud: 01 Aug, 2016 20:22
Postitas sammal.habe
prisjaaga andmisest on meeles, et arutasime paari eesti poisiga, et mida õieti see "bditelnõi" seal tekstis tähendab.
isekeskis välja ei mõelnudki, leedukad ka ei teadnud ja muudelt ei julgenud küsida, ei tahtnud end lollina näidata :)
alles palju hiljem sain teada.