Mässud ja mässukatsed vene sõjaväes

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Mässueelseid või on õigem öelda riigipööramise eelsituatsioone on ikka olnud,aga see muidugi oli NL poliitbüroo tasemel.Iga füüreri lahkumisega siit ilmast(peale Stalini) oli sõjavägi kõrgendatud valmisolekus.Mäletan ise Brežnevi aja lõppu ja olin pagunite all.
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Ja veel ühest mässust.Kas oli Ivanovo linn, mis oli kudujaid-ketrajaid täis topitud.Aga ei ühtegi mehisemat ametiasutust.Ja naised hakkasid mässama.Ja viidigi sõjaväeosad sisse asja reguleerima.Ja vist reguleerivad tänase päevani.
pontu6
Liige
Postitusi: 101
Liitunud: 10 Jaan, 2006 0:26
Kontakt:

Postitus Postitas pontu6 »

Mässuks on vist seda palju nimetada aga mäletan kui 89 sügisel Saksamaal demblid ootasid mingil sõjaväe lennuväljal koju viivat lennukit ja seda mitte kuidagi ette ei aetud, siis küll kogu see kari kogunes stardi rajale kisama ja räuskama. Olin seal toitlustajaks nii õelda komandeeringu korras ja vaatasin huviga pealt millega see olukord laheneb. Eks rahvast oli sinna mitmest eri kohast kokku veetud ja polnud neil seal telklaagris muud teha kui passida. Kogu see pull kestis seal minu mäletamist mööda nädalakese enne kui asi lahenes. Aga peale seda kogunemist hakkasid asjad liikuma ja lennuk saadi stardijoonele loetud tundidega.

PS. Teemaväliselt veel ka seda, et kohtasin seal lennuväljal sealses lennuvälja abiteenistuses teenivat klassivenda, kes väitis, et tegu on vana sõjaaegse lennuväljaga ja sellel on alt kõetav lennurada (mis küll nõuka armee käsutuses enam ei töötanud). Igatahes hämmastas selline asi mind tookord väga ja ma ei tea siiani kas see nii ka oli. Kas sellist lennurada üldse on (olnud)?
vanahalb
Liige
Postitusi: 2635
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Postitus Postitas vanahalb »

Ideoloogilistel kaalutlustel korraldatavat mässu oli üsna raske organiseerida, egas siis ilmaasjata rahvusi hoolikalt ei segatud. Olmeküsimuste üle lausa mässu tõsta oli ka naljakas. Ega soojemaid riideid poleks nagunii võtta olnud. Kui oleks keeldunud hirsiputru söömast, siis makaronide tegemiseks oleks 2-3 tundi läinud või oleks üldse nälga jäetud. Ja selliseks mässuks oleks aktivisti vaja. Aga küll see aktivist omale hoopis kuskilt telogreika hankis või salaja kartuleid praadis. Oma nahk on ikka ihule lähemal :)

Võimalik muidugi oli, et mingid suuremad vastuhakud kuskil toimusid, aga tavaliselt prooviti need võimalikult madalal tasemel ära summutada. Sotsialistlik võistlus ja iga tsepee läks arvesse. Ei tahtnud keegi ülespoole ette kanda, et neil mäss või keegi jooksu pannud. Halvemal juhul hakkasid pagunid lendama.

Meie, 1. tankidiviisi OBMO, olime nagunii süsimustas nimekirjas ja vist isegi kasarmu mahapõletamine oleks diviisi ette kantud kui "õppused maksimaalselt lahingutegevusele sarnanevas olukorras" Kogu minu teenistusaja jooksul ei saadetud meilt mitte ühtegi venda "kubusse", sest see oleks kombati pea kohale aina mustemaid pilvi kogunud. Üks kord läks asi kriitiliseks (vanad olid santsastist vist morfiini varastanud ja ennast süstinud) Kombat möirgas küll, aga alguses ei leitud kuidagi konvoid (kõigil olid äkki käed tööd täis) ja pärast oli kõrgem sõjanõukogu otsustanud asendada kubu igikestva narjaadiga sööklas.

Vastuhakkudest tuleb meelde tõsisem mordaboi ühe minu prizõvi seersandi ja "igavese" vanemleitnandi vahel. Kaotusi lõhkirebitud riiete näol oli mõlemil poolel. Asi vajus unustuse hõlma roodusiseselt. Lihtsalt pikaltsaatmisi tuli ette . Ise lõin ka ükskord väeosa korrapidajal püstoli käest maha :oops: Tema oli purjus ja mina , kasutades oma kunstnikustaatust, tulin ammu pärast öörahu. Hommikul oli mõlemil natuke piinlik ja otsustasime ikka sõpradeks jääda.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

pontu6 kirjutas:sellel on alt kõetav lennurada (mis küll nõuka armee käsutuses enam ei töötanud). Igatahes hämmastas selline asi mind tookord väga ja ma ei tea siiani kas see nii ka oli. Kas sellist lennurada üldse on (olnud)?
lennuradadest ei tea, aga mu vanematekodu aias on kuuekümnendatel ehitatud köetavad peenrad. pigem vist siiski "olid" sest torustik, mida sai kasvuhoones olevast katlast kütta, on praeguseks üsna tõenäoliselt dematerialiseerunud. ise pole seda ilmaimet töötamas näinud aga vanadel fotodel on näha, kuidas juba vara-varakevadel peenrad lumevabad on ja kõiksugu aiapidaja vaatenurgast vajalik mudru kasvab.

aga asi see siis nüüd samamoodi lennurada kütta pole?
sturman
Liige
Postitusi: 148
Liitunud: 02 Nov, 2008 21:18
Asukoht: võrumaa,antsla
Kontakt:

Postitus Postitas sturman »

kes teab midagi 1970 aasta kaunase mässust.ma olin sel ajal sõjaväes sovetskis e.tilsitis.olime sel ajal kaunases vineerivabrikus tööl.kui mäss algas,viidi meid kähku tagasi väeossa.paar päeva hiljem,ühel ööl,põgenesid neli meest koos soomustransportööriga ära.kpp-ülem,oli vist kapten,löödi kirvega maha,saadi relvi ja minema pandigi.kätte saadi nad enne kaunast,avaldasid vastupanu ja said surma-seda saime hiljem teada.meil tehti suur sabranie ja tehti suur manitsuskõne,sest leedukaid ja eestlasi oli väeosas kõige rohkem ja meie meelsust teati-kardeti,et paneme ka kaunase poole ajama.muide,see oli meil isegi plaanis,aga näe,oskasid ära hirmutada.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Moraalinormid nõukogude armees

Postitus Postitas Manurhin »

sturman kirjutas:kaunase mäss,mis sel ajal toimus.kui tuleb kunagi sellel teemal juttu,siis võib rääkida,mis sellest arvasid mõlemad pooled-nii sõdurid kui ka leedukad.
Aga eks tee siis sellest Kaunase mässust juttu. Mind huvitaks küll, pole vist varem sellest kuulnudki. Millal toimus ja mis siis juhtus?
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
alax
Liige
Postitusi: 1528
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Re: Moraalinormid nõukogude armees

Postitus Postitas alax »

Google-st leidsin

Kaunase mäss

Vähetuntud fakt Leedu vastupanuliikumise ajaloost on see, et 1972. aasta mais süütas Roman Kalantas ennast Kaunases protesti märgiks ning tema matusepäeval 18. mail puhkes linnas mäss. Noored marssisid tänavatel hüüetega: "Leedu vabaks!" Veidi hiljem lendasid juba miilitsate pihta kivid, purustati vaateaknaid ning löödi püsti barrikaade. Võimud surusid vastupanu kiiresti maha ja vahistasid üle 500 inimese. Karistuse sai neist umbes 170.
----------
Olin tol ajal sõjaväes Gussevis, aga minuni ei jõudnud sellest infot. Lasketiirul oli üks leedukas, aga temagi ei pruukinud teada.
sturman
Liige
Postitusi: 148
Liitunud: 02 Nov, 2008 21:18
Asukoht: võrumaa,antsla
Kontakt:

Postitus Postitas sturman »

noh,alax ütles põhimise ära,kuis see algas.olin ise kaunases sel ajal,saadeti nagu seffluse korras mööblivabrikusse appi .ise sündmuse sees olla ei saanud,sest välja ei lastud,ööbisime mööblivabrikus,ei olnud seal seda kivirahet üksi,alguses käis ikka päris kõva paugutamine-põhiliselt jahipüssid ja oli ka automaadivalanguid.leedukad viidi kohe ära sovetskisse tagasi,kardeti,et lähevad ülestõusnutega kaasa.omavahelisest jutust oleks kindlasti ka läinud.igatahes tankid toodi kohale ja ümber kaunase põhiteed pandi kinni-seda nägin oma silmaga.meid hoiatati,et välja ei tohi ka salaja minna-leedukad lasevad maha.peale mässu algust me seal kaua ei olnud,viidi ära.naaberväeosast põgenesid kolm meest soomustransportööriga-leedukas ,eestlane,ukrainlane-saadi kätte enne kaunast,hakkasid vastu ja vist lasti maha.jutte oli sellest palju aga sellel teemal ei hakka teid vaevama.eks enamus olid kuulujutud.ka väeosas orgunniti meil väikest aktsiooni kaunase kaitseks aga see kukkus läbi.leedukad ja eestlased olid nagu vennad,lätlased vedasid alt.
Vandersell
Liige
Postitusi: 74
Liitunud: 08 Veebr, 2010 0:11
Asukoht: Internetis.
Kontakt:

Ülemusele vastuhakkamine.

Postitus Postitas Vandersell »

Kas kellelgi on jutustada, kuida skeegi on sõjaväeülemust pikalt saatnud?
See nali võis lõppeda dispatiga. Või muuga.
Tsiviilelus on see köki möki ja mitte kui midagi. Ainult töökohast võib ilma jääda.
Andres
Kasutaja avatar
gvardimatros
Liige
Postitusi: 397
Liitunud: 30 Mai, 2009 10:16
Asukoht: TLN, Võru, Värska
Kontakt:

Postitus Postitas gvardimatros »

meil oli see võimalus olemas, poksiringis
üldjuhul keegi ei hakanud vastu sest ohvitserid
olid väga autoriteetsed kujud
fannatilise merejalaväelased, tõelised spetsialistid
näiteks kui kombatile keegi mustadest vastu plõksis
sai ta kohe rivis vastu lõugu ja kätekõverdusi tehes
kuivatas verest tilkuvat nina
Baltiiski merejalaväe brigaad - huvitavalt raisatud aeg DMB 90
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

meil harilikult kutsuti välja kabinetti ja seal anti privaatne kolakas koos spetsiaalse sõimuga sest avalikul kolakal on palju tunnistajaid ja kui tunnistajateks satuvad olema ka osobist ning zampoliit siis on kindel et kannavad koheselt ette ka oma ülemustele ja kolakaandja võib teinekord sattuda teenima jääkarude juurde

nuhid olid igalpool

sellise kolakandmise nimi oli -neustavnõje vzaimootnoshenije mezdu ohvitserami i soldatami

muidugi võis ohvitser pääseda ka noomitusega aga kui sõdur ohvitserile julges vastu anda või sülitada jne siis oli kindel et see asi riputatakse kella külge ja saad kubus istuda või halvemal juhul isegi despatti


veskid jahvatasid sel ajal ikka ühtepidi...
Vandersell
Liige
Postitusi: 74
Liitunud: 08 Veebr, 2010 0:11
Asukoht: Internetis.
Kontakt:

Kätega.

Postitus Postitas Vandersell »

Ses osas on sõjaväe- ja tsiviilelul suur vahe.
Sõjaväega seoses räägitakse palju kätekõverdamisest, kui karistusest.
Olen vahel mõelnud, et kui palju mõned ohvitserid ise käsi kõverdada jõuavad.
Andres
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Postitus Postitas jackpuuk »

Mul sõber saab järgmisel aastal pensionile (ta on ohvitser) ja paneb 150 nagu nalja teha.
sitt päev, kellele kurdad
karrvik
Liige
Postitusi: 351
Liitunud: 01 Veebr, 2007 12:43
Kontakt:

Postitus Postitas karrvik »

Vastuhakk sõjaväes....kulla noored mehed, Teil lihtsalt puudub ettekujutus elust N.Liidu süsteemis. Vastuhakk armees-selle nimi on MÄSS ja sihuke asi nõrgendab ja viib oluliselt alla suure ja igatepidi õnneliku ja äravõitmatu Kodumaa kaitsevõimet! hea oli kui selline ,,mässaja,, pääses kolakaga rivi ees vai kus iganes...see oli KERGEIM võimalik karistus tegelikult.Ärgem unustagem-kogu see krdi kommunistlik süsteem tervikuna oli aastakümnetega välja töötatud vanglakultuuri tsiviilvariant -ja selle süsteemi toimimise üks peamisi eeldusi oli see et igatsugu mässe jm. jura EI OLEKS. nii et-ikka väga ühepoolne mäng. Kroonu piibel ehk SUUR ja PÜHA jumalus-Piibel nimega USTAAV-selle abil sai õigusteta lojusega e. sõduriga teha mida iganes. Ja kus iganes ja palju iganes. Lihtsalt seda pidi oskama kasutada-ja küllap osatigi. Narjaadi, narjaadist maha, magamatus, riviõppus-keeldud käsklust täitmast oled keelduja, korduvkäsklus ja ignoreerimine-see juba lõhnab vastuhaku õhutamise ja ohvitseri autoriteedi õõnestamise järele, veelkord keeldumine-noh, sel juhul pole ka relva kasutamine enam liiga keelatud jne. Suured ja hästi õlitatud hammasrattad mille ülesandeks ongi korra ja distsipliini hoidmine inimkarjas-need rattad olid hoolega projekteeritud, armastusega tehtud ja aastakümnetega katsetatud-ja üksikiskul selle süsteemi vastu sansse polnud.
voina k voinu, a obeb-po rasparjadku!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist