Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest koolides.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
taara
Liige
Postitusi: 837
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas taara »

Kapten Trumm kirjutas:Palmile ekstra, üks nõuka ohvitseride sobimatuse näide kah: http://www.postimees.ee/62434/jevgeni-p ... -lendamist
Väga tore artikkel ju. Üks üdini professionaalne vene nimega Eestlane, kes tegi nõukaajal tööd, kus tal lasti teha. Esimesel võimalusel tuli oma kodumaale tagasi. Täpselt, nagu Laaneots.

Iseasi, kas selle artikli ja mehe järgi saab põhjapanevaid järeldusi teha. Ei usu. Mina pean usaldama neid mehi ja naisi, kes 1992 aastal tolleaegse seltskonnaga kokku puutusid.
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas mutionu »

alari kirjutas:Mul jälle kahtlus, et kui enamik neist erusõjaväelastest oleks edasi õpetanud seda, mida nad varem õpetasid, siis oleks üsna kiirelt valitsuse käest küsitud, et miks koolides jätkub punapropaganda ja see oleks ikkagi ära lõpetatud. Ilmselt poleks see aine ka eriti popp olnud, sest olen aru saanud, et see toimus enamikes koolides vene keeles.
Pagan seda teab.
Mul oli õppejõuks ehitusvägede major, rahvuselt ingush või tsetseen, kuskilt sealtkandist, vanuses ca 60+. Tagantjärgi ütleks, et üdini vene ohvitser, nagu filmist välja astunud, väärikus ei kadunud ka padujoobes ning suitsetas nagu korsten.
Vana ütles küll, et s*ta sellest parteist ja NLiidust, vot armija eto kruto, st kama, mis võim on, sõjavägi on äge. Kaevasime kaevikut ja ehitasime blindaazi(esimene kord läks, nagu ikka, aia taha), marssisime kah. Laskmas käisime Välustes.
Pakuks, et ca 60% grupist käis tunnis õpetaja ja aine pärast, poliitilist jura oli minimaalselt, niipalju kui ise õpikust viitsisid juurde lugeda. Ka need, kes vene keelt raskustega jagasid, käisid. Kui ei käinud, ei juhtunud kah midagi erilist(eksamist said kõik läbi, käitumishinnet võeti vist üks pall maha).
Kuigi tegu oli inseneriga, oli talle juhtimist jms külge üsna palju jäänud. Minu mälu järgi sobiks ta ka tänapäeval seda sõjalist algõpetust andma, põhimõtteliselt ta jama ei ajanud. Muidugi, nüüd jääks asi keele ja muutunud relvastuse taha, vana ise kah ilmselt aastaid surnud.
Isiklikult arvan, et asi on kinni konkreetses inimeses, sm Mao -le omistatud ütelus kassist ja hiirest on siin asjakohane.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Fucs »

:D
Selline möll käib, et anna olla !

Kol. Palm räägib, et EV riigikaitse õpetuse alused on kasvatada

1) on Eestile lojaalne kodanik, kellel on positiivne hoiak ja valmidus vajaduse korral Eestit kaitsta ning kes tegutseb lähtuvalt õigusriigi põhimõtetest;
2) järgib demokraatlikke väärtusi ning on solidaarne ja vastutustundlik;
3) mõistab riigikaitse seotust erinevate ühiskonnaelu valdkondadega;
4) väärtustab kaitseväelase elukutset, kaitseväge ja vabatahtlikku tegevust Kaitseliidus ning selle eriorganisatsioonides;
5) teab riigikaitse korraldust ning kaitseväe ülesehitust ja ülesandeid ning riigikaitset reguleerivaid õigusakte;
6) teab kodanikukaitse põhimõtteid;
7) tunneb huvi riigikaitse ja sõjaajaloo vastu;
8 ) teab NATO kollektiivse kaitse põhimõtet;

9) on omandanud esmased oskused ohutult relva käsitseda, esmaabi anda, kriisiolukordades käituda ja tegutseda;
10) teab topograafia põhialuseid, orienteerub maastikul kaardi ja kompassiga ning käitub keskkonda säästvalt.

ksf Trumm ja Lemet räägivad (ma eeldan), et oleks vähemalt
1) Eestile lojaalne kodanik, kellel on positiivne hoiak ja valmidus vajaduse korral Eestit kaitsta
4) väärtustab kaitseväelase elukutset, kaitseväge ja vabatahtlikku tegevust Kaitseliidus
6) teab kodanikukaitse põhimõtteid;
7) tunneb huvi riigikaitse ja sõjaajaloo vastu;
9) on omandanud esmased oskused ohutult relva käsitseda, esmaabi anda, kriisiolukordades käituda ja tegutseda;
10) teab topograafia põhialuseid, orienteerub maastikul kaardi ja kompassiga.

Peab tõdema, et 1992 (no see 90-ndate algus ja isegi keskpaik on üldse üks halb aeg midagi võrrelda ja hinnata, sest iga vähe vanem kodanik mäletab, milline nerazberuhha siin igas valdkonnas oli) ei oleks olnud eriti mõeldav ega võimalik (või poleks olnud ajakohane) riigikaitse tunnis õpetada nt. tegutsemist lähtuvalt õigusriigi põhimõtetest; järgima demokraatlikke väärtusi; mõistma riigikaitse seotust erinevate ühiskonnaelu valdkondadega; aduma riigikaitse korraldust ning kaitseväe ülesehitust ja ülesandeid ning riigikaitset reguleerivaid õigusakte või NATO kollektiivse kaitse põhimõtet....

Selles suhtes jah ei oleks saanud tänases riigikaitse õpetuse mõistes midagi samaväärselt kasvatada/harida.

No ja kuna kunagi ei saa üheselt öelda, et "pole võimalik", siis midagi ilmselt oleks olnud ka võimalik aretada.
Mingitlaadi "riigikaitse õpetust" või nii. Kuna mina näen selles nn "riigikaitse õpetuses" kahte võrdselt tähtsat aspekti, sõjalised ja tsiviilkaitselised algteadmised ning isamaaline kasvatus, siis 90-ndate alguses selle teise aspektiga erilisi probleeme ei olnud ja isamaalis-patriootlike väärtushinnangute eraldi noortele õpetamist nii väga vaja ei olnudki (ei olnud karjuv vajadus selle järele).

See õpetajate küsimus oleks olnud muidugi vägagi aktuaalne, sest nagu ka praegu - õpetajast oleneb vaat et rohkemgi, kui pädevatest õpikutest ja õppekavadest. Samal ajal oleks neil õpetajatel pidanud siiski olema mingisugunegi kava/plaan/ühtne ja ühine eesmärk, mida selle kiirelt organiseeritava "riigikaitse õpetusega" saavutada tahetakse. Et igaüks ajab ise nurgas oma asja, see oleks olnud selline "peedist pesumasinale trumli" tegemine rohkem. Ja selge tema on, et vana nõukaaegse sõjalise algõpetuse õppekava ja õpikutega (ka osade õpetajatega) ei oleks saanud lihtsalt sujuvalt jätkata.

Ka mina näeks loomulikult parema meelega seda, et meil ei oleks tekkinud nn "kadunud põlvkond(a)(i)", aga no hinnata seda, kui kadunud mingi 90-ndate põlvkond selle kõige tulemusena on mina ei oska mitte. Kuna nõukaajal hakkas see treenimine ja punaarmee järelkasvu kasvatamine pihta sisuliselt kohe kooli alguses (7-9 aastselt) ja "pioneeriikka" jõudnud said juba täisdrilli 8) siis see "kadu" ei olegi seal 90-ndatel nii suur kui võiks arvata. "Kaod" hakkasid teoreetiliselt tekkima siis, kui seal 1984 ja edasi sündinud hakkasid jõudma "drillimisikka", mis omakorda oli varasem nõukaajal ja hilisem Eesti Vabariigis, ehk siis kusagil 1997-1998 ja edasi. Ja jumal tänatud, et siis juba asjaga tegeleti...

....ma olen siia nii pikki tekste juba trükkinud, et ma tõsiselt ei viitsi enam häid allikaid ja viiteid otsida ja sestap kasutan lihtsalt Wikit
Esimene riigikaitseõpetuse õpik ehk metoodiline materjal, milles oli kohandusi ja tõlkeid nõukogudeaegse sõjalise õpetuse põhjal, anti haridusministeeriumi poolt tegelikult välja juba 1991. aastal (autor E. Veskimägi). Esimene riigikaitseõpetuse ainekava valmis 1997. aastal.
Edit:
Lisan fotosüüdistuse.
Õpetajate Leht 14.09.1991a hind 20 kopikat
ÕL 1991.png

Lisaks taasloodi 1989a Eesti Noorkotkaste ja Kodutütarde Organisatsioonide Liit mille esimene üleriiklik kokkutulek toimus 1990a. 1991 hakati Kaitseliidu malevate juurde looma ENKOL-i malevaid ja noortel oli võimalus nendega liituda. See kõik on parem, kui tühi koht ja puuduv riiklik "sõjalise algõpetuse" või "riigikaitse" õppekava ja tunnid. Seda enam, et kogu see teema on iseseisvuse taastamisest alates olnud vabatahtlik.

Aga minu jätkuv seisukoht sellele kõigele vaatamata on, et me "kaotame" jätkuvalt oma noori, sest riigikaitse õpetus ei ole koolides kohustuslik.
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas istorik »

RKÕ õpetajana võin öelda, et õpilased, kes selle valik- ja vabaaine (koolides, kus RKÕ pole kohustuslik) valivad, on märksa motiveeritumad. Ja õpivad entusiasmiga. Kaitseväkke lähevad ka valdavalt vabatahtlikult, enne kohustuslikku kutset. Viimasel ajal ka tüdrukd. Meie koolis gümna 3 aasta jooksul on neid vabatahtlikke ühest lennust hinnanguliselt 60- 75%. See eeldab kursussüsteemi, mitte läbivat ainet. See on kindlasti pluss.
Miinus- RKÕ pole kõikjal koolides kohustuslik. Aga kui midagi on kohustuslikku hakatakse sellest kõrvale viilima. Ei saa RKÕ laagrissse tulla, sest näpp valutab ja vanaema juubelit peetakse sel ajal ja kass toob pojad jne. Kaldun arvama, et need trikitajad trikitavad ära ka Kaitseväest.
Reservarmee eeldab, et kõik kõlbulikud kodanikud teevad ajateenistuse läbi aga kas meil on praegu üldse ressurssi terve aastakäik korraga vastu võtta? Vist mitte. Praegu ju lähevad suuresti ikkagi need:
- kes tahavad
- kes kutset saades täidavad (auga) oma kohustust
Mina arvan, et teadlikke kõrvalejääjaid ei pane aega teenima ka kohustuslik RKÕ. Nii nagu pädevaid trikitajaid ei pane aega teenima KRA trahvisüsteem. Kas mõni trikitaja on kunagi pandud platele?
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2376
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Martin Herem »

Vist 105. kord
Täna teenivad aega kõik need, kes tervise poolest sobivad. 1-2% on neid, kes ei jõua teenima tervisest mittesõltuvatel põhjustel (hoiavad eemale, kriminaalne taust, lapsed).
Kas KV suudaks täna võtta rohkem ajateenijaid? Või õigemini: kas pole nii, et KV rohkem ei saagi vastu võtta?
Üldiselt on nii, et veel 5 aastat tagasi ei vastanud tingimused ka 3200-le. Ehk siis: elamistingimused on loodud tagantjärgi ajateenijate arvule.
Sarnaselt ei ole täna väga heal tasemel (arv)tegevväelasi, vahendeid jms. Proovime parandada.

Aga kui soovite näidata RKÕ suurt positiivset kaalu ajateenistusse jõudmisele ja seal edasijõudmisele, siis tuleks näidata numbreid. Näiteks: kas ajateenistusest väljalangejate hulgas on suhteliselt vähem RKÕ läbinuid? Kaalutult paluks.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Fucs »

Ma igaks juhuks täpsustan, et lausega
Aga minu jätkuv seisukoht sellele kõigele vaatamata on, et me "kaotame" jätkuvalt oma noori, sest riigikaitse õpetus ei ole koolides kohustuslik.
ei mõelnud mina, et see kaotus on seotud kaitseväeteenistusega või ainult kaitseväeteenistusega. Sest meil on nende "kaotatute" seas ca pooled noored neiud-naised, ma ei tea kui suur % noormehed kes kaitseväkke ei jõua ja mingi % noori kes küll jõuavad kaitseväkke, kuid ei ole Eesti meelsed patrioodid.

Noja üks osa "kaotustest" on seal selles grupis "kes tervislikel põhjustel ei ole kaitseväekõlbulikud".

Nii. Sellega peaks nüüd selge olema.
Et mida ma mõtlesin või ei mõelnud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40208
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

1) on Eestile lojaalne kodanik, kellel on positiivne hoiak ja valmidus vajaduse korral Eestit kaitsta ning kes tegutseb lähtuvalt õigusriigi põhimõtetest;
2) järgib demokraatlikke väärtusi ning on solidaarne ja vastutustundlik;
3) mõistab riigikaitse seotust erinevate ühiskonnaelu valdkondadega;
4) väärtustab kaitseväelase elukutset, kaitseväge ja vabatahtlikku tegevust Kaitseliidus ning selle eriorganisatsioonides;
5) teab riigikaitse korraldust ning kaitseväe ülesehitust ja ülesandeid ning riigikaitset reguleerivaid õigusakte;
6) teab kodanikukaitse põhimõtteid;
7) tunneb huvi riigikaitse ja sõjaajaloo vastu;
8 ) teab NATO kollektiivse kaitse põhimõtet;
9) on omandanud esmased oskused ohutult relva käsitseda, esmaabi anda, kriisiolukordades käituda ja tegutseda;
10) teab topograafia põhialuseid, orienteerub maastikul kaardi ja kompassiga ning käitub keskkonda säästvalt.
See loetelu on lihtsalt selline kohustuslik rudiment, nii öelda memomaailma peegeldus.
Tegelikkus on natuke keerukam - nimelt on iga "eesmärgi" saavutamiseks aega täpselt 3,5 akadeemilist tundi. Põhjedaks keegi, kuidas need eesmärgid saavutakse?
Selle ajaga klassis kala näoga loengut pidades ei "väärtusta" õpilased midagi, hea kui natuke teavad pärast (loeng on kõige ebatõhusam õppevorm - allikas KVÜÕA instruktoriõpik).
Selleks, et inimesed saaks aru, et sõjavägi on huvitav, lahe jne, on teda vaja kaasata vastavatesse praktilistesse tegemistesse (tehnilised sooritused).
Näiteks paljud teist teavad, et nn sõjaväerelvade laenutamise kord, mille alusel õpilased püssi katsuda saavad, ei võimalda paukpadrunitega lahingut? Lugege.
Arvan, et enim väärtustas antud teemat üritus, kus käisime nädalavahetusel pakasega (-20) "vaenlase diversante" püüdmas. Peale seda tulidki poisid küsima, et kuidas see vabatahtlikult ajateenistusse minek käib ning mis ma arvan sõjakooli astumisest.

Minu isiklik arvamus tegelikult sellest on, et ...
1. olukorras, kus meil puudub laiem elanikkonna toimetuleku- ehk tsiviilkaitseõpe (minul oli see olemas)
2. olukorras, kus noorte populatsioonist kolmveerand ei satu ei Kaitseväkke ega Kaitseliitu..(ega saa vastavat õpet ka sealt)
...on see täna ainus ja ainulaadne võimalus õpetada inimestele enne elluastumist natukenegi asju, mis aitaks neil ellu jääda, kui fekaal venti lendab.
Kuidas käituda klooriõnnetuse korral, mida teha sõjaohu korral, millist ohtu kujutab aknast igat asja vaatama minek (Tseljabinski meteoriidijuhtumi näitel) jne.
Ja kahjuks selles osas oli see omaaegne sõjalise algõpetuse programm (pean silmas seda 1985. a õpikut, mida eespool näidati) ikka peajagu asisem.
Selle õpiku mahust moodustab ju pool tsiviilkaitse!
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40208
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Lemet kirjutas:Veiko,puhtast uudishimust- kas demokraatliku riigikorra tingimustes kaevatud kaeviku kaitseomadused ületavad väga palju totalitaarse korra tingimustes kaevatute oma? Või on 7,62mm kuuli ballistika demokraatlikes tingimustes teine? Või kantakse EKVs gaasimaski pahempidi. Rääkimata sellest, et maastikul orinteerumine näikse uuemal ajal hoopis teistele reeglitele alluvat kui seda meile sõjalise tunnis õpetati. Ja TOZi rauast tuli kah pauk hoopis sobimatul kombel välja(meil näiteks polnud mingit probleemi sõjalise õpetaja käest lasketiiru kasutamiseks luba saada, otse vastupidi- taat oli ülimalt rõõmus, et huvilisi oli).
Täpselt naelapea pihta.
Sõjaväeteenistust kui nähtust tutvustavadki võhikutele kõige paremini huvitavad tehnilised sooritused, sest millegipärast mäletavad osalejad täna blindaaži ehitamist või laskmist, kuid harva meenuvad loengud nõuka armee ajaloolisest rollist (õpikus oli ka sellest hulk lehti).
Nende soorituste jätkamiseks 1992 polnud eriti kaalukaid sisulisi takistusi.
Selleks, et erumajor Ivanov (kellele asendajat kohe pole) ei hakkaks omal algatusel ajama valet propagandat, on õppeprogramm, selliseid tehti tollal ka koolide enda äranägemisel.
Mina nt arvan, et põhilised relvakäsitsemise ja enese eksistentsi säilitamise oskused on universaalsed.

Paljud asutused, kelle eksistentsi lõppu Vanemuise laulu ja rahvuslippude lehvides lõpetada polnud võimalik (pääste, politsei, vanglateenistus jne) täpselt sedasi talitasidki, oli 90ndate alguses küll ja veel vormikandjaid, kelle poole tuli pöörduda vene keeles. Näiteks Rummu "vanglalinnas" oli kuni selle sulgemiseni mitteametlik teenituskeel vene keel - lihtsalt eesti keelseid soovijaid polnud.
Vaadake näiteks, kuskohast on pärit sellised 90ndate legendid nagu Koit Pikaro või Lembit Kolk. Tulid rahvuslippude all ja hümni vilistades otse Lauluväljakult?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1019
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Veiko Palm »

Trumm - ma ei saa päris lõpuni aru, kas Sinu seisukohad siin foorumis on tõepoolest Sinu seisukohad või mängid Sa tavapärast kibedust välja elavat taskufilosoofi. Kuid minu jaoks on need seisukohad äärmiselt võõrad, mõistetamatud ja täiesti vastuvõetamatud. Ning ei lähe mitte mingil viisil kokku minu väärtusmaailmaga.

Seetõttu palun ma Sul teada anda, kus koolis Sa riigikaitseõpetaja oled. Ma tean oma lapsed sealt eemal hoida ja soovitada oma tuttavatele sama teha. Täiesti uskumatu, et mina, eesti ohvitser, aastal 2017 midagi sellist palun. Kui ei soovi avalikult teada anda, siis olen nõus saama infot ka privaatsõnumina.

Tänan.
Galileo
Liige
Postitusi: 105
Liitunud: 30 Okt, 2016 17:08
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Galileo »

Veiko Palm kirjutas:...Ma tean oma lapsed sealt eemal hoida ja soovitada oma tuttavatele sama teha...
Kas riigikaitse seisukohalt ei oleks otsatarbekam vorm selga ja rahad rinda lüüa ja teha visiit Kapten Trummi poolt valgustatava kooli juhtkonnale? Juhul muidugi, kui aadressi saate. Kui Te ühe Trummi ees juba saba jalge vahele tõmbate, mis siis veel saab, kui naabrite "Vostok" peaks tulema?
Kui argumendid otsa saavad, siis lööme pagunid lauda.
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Lemet »

Aga järsku oleks hoopistükkis mõttekam minna ja veenduda, millise suhtumisega on EKV suhtes õpilased, kellele riigikaitseõpetust on andnud KT ja millise suhtumisega selles koolis, kuhu Veiko Palm oma lapsi panna kavatseb...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Z03 »

Veiko Palm kirjutas: Seetõttu palun ma Sul teada anda, kus koolis Sa riigikaitseõpetaja oled. Ma tean oma lapsed sealt eemal hoida ja soovitada oma tuttavatele sama teha.
Ma poleks nüüd nii karm. Trumm on hea vastanduja ja foorumile seetõttu vajalik. Kes jaksaks veel nii palju infot siia kirjutada? Mispärast Kapten Trumm just vastanduja rolli endale võtnud on, see tuleneb isikuomadustest, aga kui teda poleks, tuleks Trumm välja mõelda, sest ta hoiab foorumis dialoogi üleval.

Ise olen küll mõtisklenud, mis töökoht võiks selline olla, mis võimaldab 24/7 netis viibida ja kommenteerida ning kuidas võiks sellesse suhtuda tööandja, aga tundub, et ka sellega on korras.
Viimati muutis Z03, 12 Mär, 2017 22:27, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36620
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Nende soorituste jätkamiseks 1992 polnud eriti kaalukaid sisulisi takistusi.
Selleks, et erumajor Ivanov (kellele asendajat kohe pole) ei hakkaks omal algatusel ajama valet propagandat, on õppeprogramm, selliseid tehti tollal ka koolide enda äranägemisel.
Mina nt arvan, et põhilised relvakäsitsemise ja enese eksistentsi säilitamise oskused on universaalsed.

Paljud asutused, kelle eksistentsi lõppu Vanemuise laulu ja rahvuslippude lehvides lõpetada polnud võimalik (pääste, politsei, vanglateenistus jne) täpselt sedasi talitasidki, oli 90ndate alguses küll ja veel vormikandjaid, kelle poole tuli pöörduda vene keeles. Näiteks Rummu "vanglalinnas" oli kuni selle sulgemiseni mitteametlik teenituskeel vene keel - lihtsalt eesti keelseid soovijaid polnud.
Sinu jaoks võib-olla pole vahet, kas kool või tsoon, aga üldiselt pidanuks olema välistatud, et Eesti Vabariigi eestikeelses üldhariduskoolis õpetab inimene, kes ei valda eesti keelt. Kahetsusväärseks erandiks jäid pikema aja jooksul küll nii mõnedki vene keele õpetajad.

Ilmselge on aga see, et õpilaste motivatsioon selliselt isikult midagi õpetada oli null.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Fucs »

Riigikaitseõpetuse mõju ajateenistuse paremaks mõistmiseks
Janno Isat - Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi riigikaitseõpetaja;
Kaitseressursside Ameti peaspetsialist
http://oppekava.innove.ee/wp-content/up ... miseks.pdf

KAITSETAHTE SEOS RIIGIKAITSEÕPETUSEGA
TALLINNA GÜMNAASIUMITE NÄITEL
Mari-Liis Mänd
Sisekaitseakadeemia Sisejulgeoleku instituut
Magistritöö
SKA_MT1.png
SKA_MT1.png (64.73 KiB) Vaadatud 2696 korda
9 ettepanekut (millest järgnevaga/tsiteerituga mina ei nõustu mitte, teiste ettepanekutega nõustun küll)
Samuti ei ole võimalik õpilast sundida riigikaitsest huvituma, vaid ta tuleb selleni suunata infotundide
ning interaktiivsete infomaterjalide kaudu, mis peaksid temas vastava huvi tekitama.
Lisaks leiti, et riigikaitseõpetust kohustuslikult õppinud õpilaste ja riigikaitseõpetust mitteõppinud õpilaste kaitsetahte tasemete vahel statistiliselt olulist seost ei ole. Eeltoodule tuginedes ei ole riigikaitseõpetuse kohustuslikuks muutmine kaitsetahte kasvamise seisukohalt tõhus meetod ning Kaitseministeerium peaks seda riigikaitseõpetuse arendustegevusel arvestama.
Väljavõte kokkuvõttest:
Eelnevast lähtuvalt leiti magistritöös vastus uurimisprobleemile, kuivõrd riigikaitseõpetuse kursuse läbimine tõstab noorte kaitsetahet. Uuringu tulemustest selgus, et riigikaitseõpetuse kursuse läbimine tõstab noorte kaitsetahet
https://digiriiul.sisekaitse.ee/bitstre ... sAllowed=y

***********

Õpilasest sõduriks ja kodanikuks
23. veebr. 2017 Igor Kopõtin KVÜÕA sõjaajaloo lektor
http://opleht.ee/2017/02/opilasest-sodu ... odanikuks/
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4871
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse õpetusest koolides.

Postitus Postitas Gideonic »

Martin Herem kirjutas:Vist 105. kord
Täna teenivad aega kõik need, kes tervise poolest sobivad. 1-2% on neid, kes ei jõua teenima tervisest mittesõltuvatel põhjustel (hoiavad eemale, kriminaalne taust, lapsed).
Minu sügaval subjektiivsel ning emotsionaalsel hinnangul on nende "tervislikel põhjusel väljaarvatavate" hulgas ikka vägagi arvestatavas koguses möödahiilijaid. Kui keegi küsib, et kui palju täpselt, ütleks, et võta Soome aastakäigu ajateenijate protsent, lahuta Eesti aastakäigu oma maha, ning karjuv enamus järgijäänutest.

Kas kuskil on olemas näiteks eliitkoolide statistikat, palju meestest käib keskmiselt sõjaväes ära? Niipalju kui enda lennust tuttavaid tean (sai ükskord kokku arvutatud 2 Tallinna kooli ja ühe 1 Tartu omad), ning neist meestest käis ikka kaduvväike osa. Umbes 1/10 ennem ülikooli ja ülikoolijärgselt tõusis see veel paari üksiku inimese võrra, parimal juhul vast 1/5'ni või nii. Kõiki nihverdajad, kes sellest juttu on teinud (IT sektori töökaaslaste hulgas tundub häirivalt tavaline), said minema tervislikel põhjustel. Igatahes keegi ei olnud nii idioot, et hoida kõrvale illegaalselt ja lastega said ka kaduväike osa. Enamasti oldi lihstalt selleks ajaks juba ära "nihverdatud".

Oluliselt hullemaid ja markantsemaid näiteid oleks tuua oma, kuni 10 aastat vanemate, vendade ning nende lendude kohta, kuid need võib vist jätta tegemata kuna 90ndate lõpus oligi see trend suurem ja sõjavägi ebapopulaarsem.

Läbiv joon kõige selle juures on, et ärahiilimine käis just arstliku komisjoni "tervisehädadega" ja kõige lihtsam oli see justnimelt sportlastel, sest kas keegi teab tõsist sportlast kel ühtegi vigastust pole olnud?
Sama tendentsi on kahuks jätkuvalt märgata olnud ka nooremate nutikamate ja "liberaalsema maalimavaatega" noorte seas, kellega võimalus rääkida on olnud, paljuski samadest koolidest. Üks sugulane läks Kuppi just sel aastal ja ka tema klassis pole asi parem.

Oleksin ka ise täpselt samamoodi ära saanud, kui oleks tahtnud. Täpsemini olingi vaid "piirangutega kõlbulik". Nägemine oli vägagi korras (nägin ka 7. ja 8. rida testis). Arstilt saadud paberid täiesti puhtad, ja seda tõesti täiesti: allergiaid, pärilikke haiguseid, lapsepõlvehädasid täpselt 0. Retsepravimeid tarvitanud ei olnud. Isegi konte polnud murdnud ega mõrasid saanud elus kordagi (ptui ptui, senimaani pole). Pikkus oli 175cm, kaal 62-64 kg.

Ainus häda mis leiti oligi "keskmisest madalamad jalakaared, ehk lampjala soodumus". Kui hakkasin seletama, et käin regulaarselt trennides ning jalksimatkadel, jooksen aegjajalt isegi poolamaratone (10km trennid tavalised) ning mitte kunagi ei ole jalakaared mulle vähimatki häda valmistanud. Seepeale kukkus arst kohe jahuma, et eks see ongi individuaalne ja sama soodumusega leidub isegi elukutselisi baleriine. Vägagi jäi mulje et ta arvas et ma tahan šlangida. Tõsi, 12. klassi lõpu ja suvega olin trenniga veidi laisaks ja esmene NATO test tuli kokkuvõttes vaid veidi üle miinimumpiiri, kuid teise testi tegin kätekõverdusi 92 (tolleaegne maksimum, mitte praegune "lebokunn") 88 kõhulihast (aeg sai otsa) ning 13:28 (ja saaks praegu 30eselt paremini).

Aga vot "piirangutega kõlbulik" paberisse sain ja hinge see läks. Laatsaretis käisin ajateenistuse jooksul täpselt 1 kord. Seda siis noorteajal, umbkeelsete šlangide tõttu algatatud mitmetunnise rivitrilli järel, mil veel üsna uued saapad jalad katki tegid. Ainus asi mis sealt tookord sain oli Fastum-geel. Haige ei olnud kunagi, üheltki väliõppuselt ei puudunud, tankimiine täisvarustuses sai tassitud küll, samuti mõne teise mehe relva, kui viimane rännakul enam ei jõundud. Aga vot sellised on EKV jaoks "hädavaevu kõlbulikud" iga kes saavad vajadusel iga kell mingi paberiga vehkida et ennast vabastada "ülekoormusest" :roll: Mõni ime et laatsarettide ees iga õppuse eel "vene trollide" rivid on.

Hinge see igatahes läks, ja seepärast olen seda teemat edaspidi ka kõrgendatud huviga jälginud. Mulle on Ministeeriumi ja Kaitseväe inimeste jutust jäänud mulje, justkui tervisenõuded oleks vat, et ülileebed ning neid nihverdajaid oleks mingi "kaduvväike" osa (a la 1 tuhandest). Löö või maha, aga mina küll seda usku ei ole, täpselt samamoodi, nagu ma ei usu, et Soome noorte tervis meie omadest nii lõputult parem on.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot], Georges ja 24 külalist