Merekindlus Viimsis

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Merekindlus Viimsis

Postitus Postitas Martti »

Tunnen huvi kui palju asub Viimsi poolsaarel merekindlusega seotud punkreid.
Kolm purukslastud punkrit asuvad Miiduranna tipu lähedal.
Viis punkrit(üks purukslastud) asuvad Randvere külas(teemas "Mürsk Viimsist" , on antud ka viide kuidas leida rannakaitsepatarei nr.15), nende kohta on selline info:

Tammneeme rannakaitsepatarei, mis asub siiski Randvere külas Randvere teest ca 250 meetri kaugusel minnes esiteks mööda Tiitsu teed mere suunas, siis veidi edasi piki Tammekivi põik teed ja oletegi jõudnud sihtkohta, arhitektuurimälestise juurde.
Vasakul teest on näha 1920 aastal rajatud positsiooni komandopunkti purukslastud betoonrajatis. Tol ajal leiti, et tulesektor on väheefektiivne ning olukorra parandamiseks projekteeriti senisest edelasse kaldaterrassile 4 uut positsiooni, mille ehitamise eeltööd tehti aastatel 1928-1930 ja lõplikult said valmis 1934.a
Patarei koosneb neljast silinderjast kahurialusest, mis paiknevad meetripaksuste betoonrinnatiste taga. Ainult ühe kõrval on betoonvarjend meeskonnale ja laskemoonale.
Tagapool vanal kaldaterrassil oli sõjaväelinnak. Randvere maanteelt patareini oli ehitatud munakivitee, mis nüüdseks ei ole säilinud.
Mälestise tunnusena on registris märgitud, et see oli ajaloo oluliste sündmustega seotud rajatis.
Komandopunkt on totaalselt õhitud, kuid varemed sellisena siiski eksponeeritavad. Kahurialused ja varjendid rahuldavalt säilinud.
Arhitektuurimälestise ümbrus võsastunud, kohati risustatud jäätmetega, viidad ja legendid puuduvad, samuti ei ole ligipääsuks jalgrada. Objekt unustushõlma jäetud.

Punaseks tegin lahtiseks jääva osa selles tekstis. Seal on puruks lastud komandopunkt ja neli punkrit, millel on kõigil olemas meeskonna ja laskemoona jaoks varjend, kõik neli on identsed.

Oskab keegi veel midagi rääkida rannakaitseobjektidest Viimsi poolsaarel?
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
Kasutaja avatar
suurpomm
Liige
Postitusi: 749
Liitunud: 17 Juul, 2005 9:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas suurpomm »

Käisin hiljuti seal ja tegin ühest punkrist pilti:

http://www.album.ee/node/11361119/50075380
Luciano
Liige
Postitusi: 1132
Liitunud: 07 Veebr, 2007 18:21
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Luciano »

Vanasti oli seal jalgrada küll olemas ja sai seda mööda võrrigagi kimatud. Nüüd pole enam aastaid sinna asja olnud. Tänaseks tean, et maa on suvilakoperatiivist kuni esimese (suurima) aluseni erastatud ja polegi sinna enam midagi asja ronida. Punkrid kõik juba aegade hämarusest saati prügi täis ja vett samuti. Oli tuntud prügi mahapanemis kohaks ümbruskonna suvitajatele. Esimesel alusel tundub siiski olevat punker suurem, aga võib-olla tundub, sest istub teine enam maaseest väljas. Seda oleks ka väga lihtne puhastada ja eksponeerida - ainus millele pääseb ka autoga ligi.
Pakkuda võib filateeliat perioodist 1918-1941.
www.aiaimpeerium.ee
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

Luciano kirjutas:Vanasti oli seal jalgrada küll olemas ja sai seda mööda võrrigagi kimatud. Nüüd pole enam aastaid sinna asja olnud. Tänaseks tean, et maa on suvilakoperatiivist kuni esimese (suurima) aluseni erastatud ja polegi sinna enam midagi asja ronida. Punkrid kõik juba aegade hämarusest saati prügi täis ja vett samuti. Oli tuntud prügi mahapanemis kohaks ümbruskonna suvitajatele. Esimesel alusel tundub siiski olevat punker suurem, aga võib-olla tundub, sest istub teine enam maaseest väljas. Seda oleks ka väga lihtne puhastada ja eksponeerida - ainus millele pääseb ka autoga ligi.
Nende punkrite tagant(maa poolt) on kunagi läinud mööda elektriliin, praeguseks on sellest alles ainult postid, aga ala on üldiselt prügist ja võsast puhastatud. Punkrite sees on küll mõningast rämpsu, aga ei anna võrrelda Laagri blindaažide ees olevate prügimägedega.
Positsioonidele saab väga edukalt ligi jalgrattaga.
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
pontu6
Liige
Postitusi: 101
Liitunud: 10 Jaan, 2006 0:26
Kontakt:

Postitus Postitas pontu6 »

Mulle tundub jällegi, et kõige paremini säilinud ja justkui kõige ilusam neist on kõige tagumine, ehk neljas komandopunktist arvates. Autot teeäärde parkides on see kolme minutise jalutuskäigu kaugusel. Aga rämpsu on muidugi sinna ajajooksul kogutud :(
Luciano
Liige
Postitusi: 1132
Liitunud: 07 Veebr, 2007 18:21
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Luciano »

Ma pidasin ka silmas seda mis on komandopunktist viimane. Lihtsalt mina lähenesin alati Randvere küla poolt ja sealt vaadatuna on see esimene.
Pakkuda võib filateeliat perioodist 1918-1941.
www.aiaimpeerium.ee
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 17 külalist