Vabadussõja Võidusammas.

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Aleks
Liige
Postitusi: 695
Liitunud: 14 Okt, 2005 18:25
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Aleks »

wudu kirjutas:Mis see lõppuks on? Ühed räägivad vabadus sambast ja teised vabadussõja sambast? :twisted:
Vabadussõja Võidusammas (mälestussammas Vabadussõjas võidelnutele ja langenutele).
Olen huvitatud Kaitseliidu ja Kaitseväe rinnamärkidest, autasudest, dokumentidest ja sümboolikast 1918 - 1940. Võimalik erinevad variandid - ost, vahetus jne. Telefon 5092935.
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Aleks kirjutas:
wudu kirjutas:Mis see lõppuks on? Ühed räägivad vabadus sambast ja teised vabadussõja sambast? :twisted:
Vabadussõja Võidusammas (mälestussammas Vabadussõjas võidelnutele ja langenutele).
No ametlikult on jah nii.
Aga millegi pärast paljud inimesed ütlevad selle kohta vabadus sammas.

See vb. on tähenärimine minu poolt kuid selliste sammaste kohta võiks öelda ikka korralikult välja mis see on. Sest paljud sümmbolid ühel juhul töötavad kud teisel juhul naeruvääristavad.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
lennuk
Liige
Postitusi: 52
Liitunud: 05 Jaan, 2007 15:52
Kontakt:

Postitus Postitas lennuk »

Kui poolevalimise-teemasse veel õli valada, siis:

Kuulasin eelmine pühapäev (02.03) Margus Saare Jutusaadet. Seal oli intervjuu Mare Krallaga (kunstnik, elab Suurbritannias?). Küsiti temalt arvamust Vabadussamba kohta - tema arvamus esindab minu jaoks kunstnikkonna arvamust. Ta arvas (meenutan vabas vormis), et sammas oma plaanitud kujul on ebasobiv. Põhjendas, et esiteks on vale vorm, teiseks lõhestab ühiskonda, kolmandaks oleme Vabadussõjast liiga kaugel.

Sellega saabki vist vastaste avamuse kokku võtta? Kui nii, siis saab teha järelduse, et inimesed, kes nii arvavad, tunnevad ennast sellisest moodustisest nagu EV üsna kaugel olema. Nemad elavad oma elu, nad tunnevad, et ümbritsev keskkond on turvaline ja stabiilne. Samas vähemalt kunstnikkond tundub veel arvavat, et vaid neil on vaidlematu monopol kõigele sellele, mis puudutab avalikku ruumi - jääb mulje, et tuntakse kiivust, kui mingi muu grupp elanikkonnast avaldab ambitsiooni ennast skulptuuris väljendada.

Jääb mulje, et tuntakse ennast osana nii arenenud (turvalisest) ühiskonnast, kus igal elualal peavad valitsema profid - profid otsustavad, mida ja kuidas väljendada, vastuolud on välistatud. Kui nii ratsionalistlikult läheneda, siis on selles oma tõetera - samas rahvuslus on mingis mõttes ebaratsionaalne ja üritab proffidest (kunstnikest, arhitektidest) mööda minna.

Ja kui rahvuslusele lähenetakse sedavõrd küüniliselt, siis mida samba-vaidlusest arvata? Kolm punkti ...

OK. Mul käis samas ka peast läbi üks provotseeriv idee:

Ma pakuks kunstnikkonnale hindamiseks idee, kus vabadus-skulptuur kujutaks ennast postamendi otsas upakil noormeest, kelle parem käsi ulataks pärakust väljarippuvat lippu nurkapidi hoidma-tõmbama. Samas postamendil oleks kõrval veel üks purk, kust fekaal otsapidi välja paistaks.

Selle asja idee oleks, et noormees kujutab endast abstraktset eestlast, kes võib paremal juhul vabaduse-iseolemise ideed oma pärakust välja tõmmata (sinna panna). Fekaalipurgi mõtet ma lahti ei seletaks: see jääks kunstiteadlastele abstraktsekts tõlgendamiseks. :twisted: :twisted: :twisted:
Kasutaja avatar
Soobel
Liige
Postitusi: 2180
Liitunud: 30 Dets, 2004 12:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Soobel »

Vabadussõja võidusammas... jah.

Ära on unustatud, et tegelikult on meil hea vabadusmonument olemas - mõõk ja kivi numbriga 1343. Ja ideaalses asukohas. Kui vaid seda krdi automagistraali seal poleks. Ja nende sammastega on seal ka liiale mindud, tammi võiks rohkem olla.

Ja kui mõtlema hakata, siis sinna vanalinna äärde pärnade ja majade vahele ei annagi korralikku vabadusmonumenti panna, sinna klapib ainult mingi Eesti riikluse teemaline monument - ja vabadussõja võidusammas passib hästi.
Vaid Siil mu kõrval lebas siin. Ta suri ammu.
[img]http://www.soobel.planet.ee/TGMB.gif[/img]
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus2 »

Sellele "Vabadussõda on nii kauge ja Vabadusristi koht väikesena muuseumis" seltskonnale peaks eraldama jupi Eestit, mis näeks välja selline, nagu see oleks ilma selle vähetähtsa Vabadussõjata. Eeskujudena oleks valida Karjala Vabariik (Venemaa koosseisus), Valgevene või Kasahstan. Võibolla ka Gruusia, aga ka selle vastu ei tahaks see seltskond praegust Eestit vahetada. Kuidas saab põhjuse ja tagajärje vahelise seose tajumine nii nihkes olla? Et vanaonu päranduse võtame küll vastu aga tema kondid loobime prügimäele....
Indrek
Liige
Postitusi: 209
Liitunud: 05 Mär, 2005 21:56
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas Indrek »

Ma ei saa aru, miks ei võiks lasta sellel sambal lihtsalt paika pandud saada, Ikka ja jälle on mingisugustel isehakanud kõrgelennulistel kunstiteadlastel vaja kõik hea oma mõttetu ja minu arvates ka põhjendamatu vingumisega ära rikkuda.
Another bites the dust
Kasutaja avatar
Qtec
Liige
Postitusi: 663
Liitunud: 08 Veebr, 2008 10:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Minu arvamus...

Postitus Postitas Qtec »

Mis pagana monumendi maania siin Eestis on? Kuhugi ei ole enam raha kulutada? Kas need inimesed, kes osalesid Vabadussõjas tegid seda sellepärast, et neile saaks monumendi püstitada? Nemad võitlesid Eesti vabaduse eest. Tähelepanu tulekski pöörata Eesti vabaduse säilitamisele (maj. areng, inimeste heaolu, riigikaitse) ning see on parim monument neile naistele ja meestele. Hoidku meid kõiki selle eest, kui ise peaksime relv käes Eesti eest välja astuma, kuid ka siis ei tee keegi meist seda selle pärast, et hiljem kunagi endale monument saada. Kui sa oled juba surma saanud, siis ei hooli sa enam mitte mingitest monumentidest. Neile meestele, kes langesid vabadussvõitluse käigus ei ole seda monumenti samuti vaja. Ennem tuleks koolides korralik erapooletu ajalooõpetus korraldada...
Igasuguste monumentide vastu!!!
Kasutaja avatar
Qtec
Liige
Postitusi: 663
Liitunud: 08 Veebr, 2008 10:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Veel sambast

Postitus Postitas Qtec »

Selle asemel, et kõmneid miljoneid (ei tea täpselt aga vist kuskil pakuti hinnaks isegi 120 milj.) kulutada sambale võiks selle raha eest osta Eestile 10 tipp või siis peaaegu tipp tasemel tanki. Näen selles reaalset kasu, mitte mingis sambas. Kui tegin siin ühes teises foorumis ettepaneku korraldada korjandus Eestile tanki ostusks, siis enamasti aeti mingit sogast jama. Tahate midagi tõesti ette võtta, siis kirjuta mulle, lepime kokku kohtumise, teeme organiseerimiskomitee, jagame ülesanded ning teeme midagi reaalset kasu toovat Eesti vabaduse heaks.
Wiking
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 10 Apr, 2004 18:09
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Postitus Postitas Wiking »

Ega pole asjata üeldud: "On pime see rahvas, kes oma vabadust ei hinda." Püstitatav monument on vajalik ja tema näol on tegu vabaduse ja tema eest võidelnute ülistamisega, meie tänuga neile selle eest. Üks tegu kaalub üles tuhat sõna ja võimalik, et see on esimene tegu, kus, me punastades ümberringi ei vaata ja teiste arvamust ei küsi, vaid teeme seda, mis on õige.

Pole mõtet küsida, miks noored ei taha kaitseväkke minna, miks nad nö amerikaniseeruvad. Võimalik, et nad teevad seda sellepärast, et meie ühiskond on vaid ühele väiksele klikile loodud, kes ennast ülistavad ja rahva seljas liugu lasevad.
Võimalik, et noored amerikaniseeruvadki selleks, et see riik pakub neile enam kui, meie, kõike iseendaga seonduvat häbenev, ühiskond.

See Vabadusmonument sünnib taas võitluses, nagu sündis ka vabadus, kõik hea siinmail on sündinud ohvrite hinnaga.
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

...

Postitus Postitas stilett »

Loen ja kratsin kukalt. Ikka üks ja sama jutt: vale vorm, lõhestab ühiskonda, Vabadussõjast liiga kaugel, jne, jne, jne...

Siit ka küsimus. Milline siis sammas peab olema? Et see ei lõhestaks ühiskonda, et sellel oleks ÕIGE VORM ja, et see oleks Vabadussõjale mitte liiga kauge??? Võibki jääda pudrutama! Ilmselt pole meie suure maamuna peal ühtegi asja, mis KÕIGILE MEELDIKS...
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

mis nüüd tanke puudutab siis teeme kiire vaate minevikku.
Eesti Wabariigil olid ju tanketid (pole küll tank aga võrrelda saab siiski). Aga mis siis sai kui hakkas vaikselt vabariigi lõhn jälle ninna lööma???? Hakati taastama Vabadussõja mälestusmärke. Kas keegi teab kedagi kes hakkas palavikuliselt otsima Renault konservikarpide juppe??????? Tankett/tank hävineb - sammas ka. Aga samba moraalne/sentimentaalne väärtus on suurem.
Minu mõte on selles, et see sammas (tahaks loota, et seda ei juhtu aga...) võib ükskord samamoodi sattuda kehvade juhuste kokkulangemisel ainsaks asjaks mis siin territooriumil eestlasele meenutaks vabadust ja tema identiteeti. Või siis mälestus sellest sambast. Samamoodi nagu Vabadussõja mälestusmärgid nõukogude ajal meenutasid. Neid nimetahvleid kraabiti ju lagedaks küll - see hoidis vaimset vastupanu alles. Teate, mehed ja naised kus esimene mälestusmärk Eestis taastati üldse? ja mis kujutis sellel mälestusmärgil troonib??? Kõlbas Eesti ajal Vabadusrist - kõlbab ka praegu!!!!! Poleks neid olnud ja ärksamaid/kraapivamaid inimesi siis kas me ikka elaks praegu Eesti Vabariigis???
Inimesed kes leiavad enda elust seose Vabadussõjaga teavad milline sammas kõige parem on. See mis sinna tuleb. Ning need kes ei leia enda elus ühtegi seost Meie Vabadussõjaga - need ei tahagi seal Vabadusristi kujutist näha. Neile sobiks midagi abstraktset ja värvilist. Kahtlemata ka midagi sellist kindlasti millest keegi üldse aru ei saaks mida see kujutab või milleks selline asi. Samas on ka inimesi kelle jaoks ei ole sammas oluline, vaid tuleks raha panustada riigikaitsesse. Vot nendest inimestest saan ma aru. Küll aga ei saa aru nendest kes sooviks raha oma töötajatele palgaks. Inimene kes austusest tahab sellist kujundit oma vana-vanaisa või vanaisa või isa mälestuseks need on ka ise valmis selle riigi eest miskit tegema. Sellised aga kes kukuvad kiunuma, kiunuvad iga asja peale - ja noh, maitse asi tegelikult. Mina ei kiunu selle vastu sest mu vana-vanaisa võitles Meie Vabaduse eest Meie Vabadussõjas. Oma järeltulevad põlved kasvatas ta samamoodi, et need teevad vajadusel sama. Tema mälestuseks ja tema aatekaaslaste mälestuseks kes võitlesid Vabadussõjas Eesti nimel on igati sobiv Vabadusristi motiiv. Need kes tahavad miskit kiiskavat, värvilist, abstraktset võiksid võtta mõne ajalooraamatu või oma perekonna fotoalbumi ja vaadata - äkki nad suudavad sidustada ennast Vabadussõjaga! ja selleks ajaks kui nad selle tegevuse lõpetavad on mul äkki esimene küünal seal samba jalamil juba süüdatud. Vabandan, et pikk ja kirjavigade ja osaliselt puuduvate komadega. Mis teha - selline ma olen. :oops:
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Wiking kirjutas:Ega pole asjata üeldud: "On pime see rahvas, kes oma vabadust ei hinda." Püstitatav monument on vajalik ja tema näol on tegu vabaduse ja tema eest võidelnute ülistamisega, meie tänuga neile selle eest. Üks tegu kaalub üles tuhat sõna ja võimalik, et see on esimene tegu, kus, me punastades ümberringi ei vaata ja teiste arvamust ei küsi, vaid teeme seda, mis on õige.



See Vabadusmonument sünnib taas võitluses, nagu sündis ka vabadus, kõik hea siinmail on sündinud ohvrite hinnaga.
No kui lähtutakse nii, siis selle ristiga sülitatakse nende meeste näkku kes võitlesid Ümera jõel ja Madisepäeva lahingus, Jüriöö ülestõusus. Need mehed võitlesid ja langesid meie maa vabaduse eest just selliste tegelaste vastu kelle ideed sümboliseeris rist.
Täpselt sama moodi nagu Vabadussõjas meie vaenlaste ideed sümboliseeris sirp ja vasar ning punane viisnurk.

Minu jaoks ei lähe nii öelda rinde joon mitte sellest kas püstitada Vabadussõja Võidusammas või ei, sest siin kahtepidi mõtlemist ei ole. Kindel jah.
Vaid läheb sealt, et kas see on Võidusammas või Vabadusmonument/ Vabadus sammas. See ei loe kuidas on selle monumendi ametlik nimi. Loeb see kuidas rahvas seda kutsuma hakkab. Ja kui juhtub see, mida ma ka siin näen, siis omandab see monument täpselt samasuguse okupatsiooni sümboli staatuse nagu pronkssõdur

:evil:

Selle pärast ma arvangi, et vaidlusaluse monumendi võiks väiksemal kujul (sest nii suurelt Vabaduserist sinna ei mahuks) püstitada kohta millele Soobel juba viitas
mõõk ja kivi numbriga 1343.
Ning sinna kuhu Vabadusristi soovitakse praegult püstitada võiks püstitada tõelise Vabadusemonumendi. Mis tõesti ühendaks rahvast ja võitlusi vabaduse eest, mida oleme me pidanud alates 13. sajandist.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
mangust
Liige
Postitusi: 509
Liitunud: 15 Apr, 2006 13:49
Asukoht: Eesti

Postitus Postitas mangust »

....lõhestab ühiskonda.Vabadussõjas võitlesid vastas poolel Eesti Kommunistlikud kütipolgud,oli ka tagalas nende mõttekaaslasi.Ühiskond oli ka sel ajal lõhestatud.Kumbal poolel olid 13.sajandi vabadusvõitlejate järeltulijad?Sellest on juba juttu olnud,kui me lääne mõju alla ei oleks sattunud,kus me praegu oleksime.Kas meie hõimurahvad Venemaal on õnnelikud,et ristirüütlid sinna ei jõudnud.Risti allergikud,hakaku oma ajaarvamise rehnuti pidama Lenini sünnist.
Milline see kogu rahvast ühendav sammas võiks olla?Kas selline,kus saab 24.veeb.,9.maid,Tallinna "vabastamist" ja vikerkaare tralli pidada?Sellise variandi leiab "Vahitorni" kaanelt.
Millele loodavad samba vastased,kas Zjuganovi ordenile?
Käed eemale Vabadussõja Võidusambast!
Parem peenike peos, kui punalipp katusel!
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

Ei maksa loota, et kusagil leiduks selline geenius, kes suudaks teha monumendi mis kõigile meeldib.
Vanajumal ise ehk suudaks aga ega temagi ristist loobuda taha :lol:
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Huvitav, kas inimesed ikka loevad kah mida teised kirjutavad?

Rist Vabadussõja Võidusambana täiesti töötab ja on väga hea.
Rist Vabadusemonumendina sakkib täiega.

Need on täiest kaks eri asja!

Vihale ajavad lääne ees koogutajad. Nagu oleks kristlased toonud siia maale kultuuri, nagu oleks meie esivanemad ennem elanud nagu mingid metslased.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist