Harku ja Pääsküla

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Harku ja Pääsküla

Postitus Postitas hugo1 »

Käisin seal Harku metsas, mis Pääsküla külje all asub rattaga sõitmas, fotokas oli kaasas ja üht-teist hakkas silma.
Leitsin metsast ühe punkri näha saab siit
http://www.pilt.ee/photo/426207/8725170/
Mis aegne see on sellest pole halli aimugi. Võimalik, et teine maailmasõda, võibolla isegi vanem. Punkri ukseava kohal oli päris palju vanu kuulijälgi, nii, et mingi väike lahing on seal ehk kunagi peetud.
http://www.pilt.ee/photo/426207/8725221/
Täitsa kuuliaukude moodi minu arust.
Imlik oli, see, et tavaliselt on sellistes punkrites ka laskeavad seintes, selles aga ei olnud. Või, siis ehk olid avad liiva all. (seestpoolt ka silma ei hakanud, kuigi pime oli). Kaevama ma seal ei hakkanud.
Katusel oli igaljuhul väike auk, korstna jaoks vist. Seest oli ära põlenud, keegi oli Sinna vist kunagi lõket teinud, lisaks veel rämpsu täis ja prügimägi.
Seest ka paar pilti.
http://www.pilt.ee/photo/426207/8725222/
http://www.pilt.ee/photo/426207/8725223/
Kas keegi teab, mis seal kandis toimus kunagi? Kes ja mille jaoks see punker ehitati? Imelik on see, et see on ka ainus punker sealkandis. Kusagil paari kilomeetri pärast pidi veel üks olema aga seda ei viitsinud otsida. Kraave on ka seal kõik kohad täis aga need on seal rohkem kuivendamiseks vist mõeldud, mitte vanad kaevikud? Kas keegi teab asjast midagi täpsemalt?
Ka seal lähedal Pääsküla rabas pidid mingid punkrid olema ja kraavid. Ise pole sinna jõudnud uurima. Minu teada II m.s ajal Nõmmel, Pääskülas ja Harkus Venelaste ja Sakslaste vahel lahinguid ei toimunud :?: :?: :?:
Viimati muutis hugo1, 16 Mai, 2005 1:31, muudetud 2 korda kokku.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

Äkki on kellegi elamisest lihtsalt kelder (see auk oleks siis tuulutusava) alles jäänud ja hiljem keegi poolkaine KL ist selle pihta täristanud? Punkri jaoks on see ikka liiga väike.
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Ei ole kohe päris kindlasti kelder. Seal kandis ei ole kunagi maju olnud. See asub keset metsa. Katusel ei olnud ühtegi jälge, et seal peal oleks maja olnud.
No kui oma silmaga seda näed saad ka aru, et ei ole kelder, võib olla pildi pealt tundub nii.
Kuuliaugud tunduvad nii vanad olevat, et purjus kaitse liitlased olid alles ehk poisikesed, kui need lastud on.
Punkri jaoks ei ole väike, olen ennem ka sarnaseid punkreid näinud. Sama suuri ainult, et laskeavadega, mis sellel puuduvad. Samas ei ole ma ka punkrite alal spetsialist.
Võib olla alati ei tehtud laskeavasid. Oli hoopis katusel kuulipilduja või tankitõrjekahur.
Mingi sellise süsteemi järgi. Ma muidugi ainult oletan.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Faust
Liige
Postitusi: 1737
Liitunud: 27 Dets, 2004 10:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Faust »

Elan ise seal lähedal ja olen seal metsas palju kolanud. No kelder ta kohe kindlasti ei ole,ikka punker-----paksust betoonist ja asub ka mäe(kunka) otsas.Ja veel seal kõrval pikku künka äärat jooksevad veel ju vanad kaevikud ka,sealt edasi( need küll kuivenduskraavid ei ole künka nõlval)
Aga samas on terve see mets imelikke kaevatud nelinurkseid tiike täis------aga vat seda ei tea kas need kuivenduseks või milleks.
Nojah turvast on sealt vist isegi kaevatud-----seal taga pool metsas on veel kaks kaevemasina mingi konstruktsioonid sees----paistavad nagu trantsportöörlindi raamistik.
Jumal lõi inimese aga mr. Colt tegi nad kõik võrdseks:
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

osa peeter suure merekindlustustest siis ehk? Selle ühe pildi põhal ei oska midagi mõistlikku oletada. Kus see kaardi peal asub? tee regiosse täpp.
Faust
Liige
Postitusi: 1737
Liitunud: 27 Dets, 2004 10:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Faust »

Ei tahaks eriti uskuda et tegu peetrikindlustustega või selle osaga.Punker nii väike ja üksik metsa sees.Asub see siis kunagise Tihniku Maksimarketi taga.
Jumal lõi inimese aga mr. Colt tegi nad kõik võrdseks:
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Faust aga kas Sa sellest teisest punkrist seal lähedal oled kuulnud :?: Sõber rääkis, et kusagil pidi seal veel üks olema. Sellel päeval, kui käisin seal ei viitsinud otsida.
Mis kaitsekraavidesse seal kõrval puutub, siis ma ei oska selle kohta midagi öelda. Kraave on seal palju ja igas suuruses. Kuid kas tegemist on kaevikute või, siis mingite kuivatuskraavidega, tont seda teab. Kõik on nii võssa kasvanud ja maa on seal päris soine.
Peetrikindlusega minu arvates ka tegemist ei ole. Lõhnab ikka rohkem teise maailmasõja järele.
Ühe versiooni järgi olen kuulnud, et Harkumets on tehismets. Vene ajal istutati sinna puid ja loodi teedevõrk? Ennem olevat seal lihtsalt soine võsane mets olnud. Võimalik, et seal oli rohkem punkreid aga need teeehituse käigus hävitati. Hästi ei tahaks küll uskuda.
Äkki keegi teab, oli seal kandis mingeid lahinguid või kaitse vöönd?
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Täpselt samasugune betoonehitis asub ka Vabaduse pst. ja Pärnu mnt. kokkujooksul. Veel üks oli kunagi Harku karjääri kaldapealsel. See oli siis mäest üles ja paremat kätt . Samuti olid seal Astangu künka peal paepinnases ka kohe Paldiski mnt. ääres kaitsekraavid.
Mis seos neil võib olla ja milleks ja kelle poolt ehitatud ??
Faust
Liige
Postitusi: 1737
Liitunud: 27 Dets, 2004 10:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Faust »

Hugo1 olen selle metsa igatpidi läbi käinud aga teist punkrit ei ole ma küll leidnud,küll aga läheb sellest punkrist tükk maad eemal mingi imelik suht suure läbimõõduga toru maa sees(ülemine pool on maapealt näha) algab kuidagi järsku.Ei tea mis see on aga vist ilmselt seotud nende ladudega seal lähedal.
Harku metsa juurest läks ju 2 maailmasõja ajal viimane kaitse(tankitõrje) liin enne Tallinna lääne poolt----praegugi veel suur betoonist püramiid mälestusmärk koos kirjadega ja tankitõrje kolmnurkadega.
Neid betoonist püramiide võib paari näda ka 18 bussi Laagri lõpppeatuse ja Maksimarketi vahelisel alal------ühel mehel on Laagris isegi ajaesine nendega kujundatud.
Aga selline küsimus,et kui selle punkri juurest otse tahapoole mööda teed minna siis vahepeal on vaskut kätt väike tiik----kuidagi imelik paistab see,täpselt ümara ringi kujuline ja kõrgete nõlvadega-see vist ka sinna kunagi kaevatud.
Jumal lõi inimese aga mr. Colt tegi nad kõik võrdseks:
Faust
Liige
Postitusi: 1737
Liitunud: 27 Dets, 2004 10:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Faust »

Sealt taga pool Harku metsas kus need kolm suuremat mäge on seal vastas üle tee on ka palju kinnikasvanud kaevikui nähamis on viinud kunagi iga natukese aja tagant suuremasse ringjasse lohukohta.
Ise olen Harku metsakohta vanaisalt kuulnud et üks mees oli seal kunagi tanki näinud----ainult nurk oli paistnud maa seest välja,aga aastaid hiljem polevat enam seda kohta mäletanud------no see muidugi arvatavasti üks järjekordne muinasjutt.vaevalt et tõsi.aga samas raba seal ikka leidub kuhu uputada.
Jumal lõi inimese aga mr. Colt tegi nad kõik võrdseks:
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Tank ja lennuk pidid olema ka Pääsküla rabas. Õieti, siis tank mülkas ja lennuk jões.
Linnalegendid arvan mina :lol:
Pääsküla prügimäel olevat aga küll kunagi kõvasti saksa kraami olnud. Nimelt üks tutav elas 80-ndatel seal ´lähedal ja kollid tassisid talle väikse raha eest igasugu kraami hoovi. Hunnikute viisi kiivreid pandlaid isegi mingisugune kulliga kuju olevat kusagilt välja kaevatud.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Faust Harku tangist veel nii palju, et mina pole sellest kuulnud aga, kui seal ka midagi oli, siis ära unusta, et Maksimarketi lähedal oli kunagi suur raualadu, Sinna see tank ka kindlasti läks, kui ta olemas oli :wink:
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Ei hakka uut teemat selle loo pärast tegema.
Lugu, siis järgmine. Käisin Nõmmel tutava juures hoovis abis ja leitsime lehehunniku alt peale-sõjaaegse pommipunkri. Tutav alles ostis selle maja. Suuruselt seest oli umbes nagu keskmine Eesti peldik. Imelik selle juures, see, et Nõmmel on see minu teada ainuke, mis tsiviilisikute poolt ehitatud ja spetsiaalselt selle jaoks. Loodeti vist rohkem keldrite peale. Kui tahate võin pilte ka panna. Seest põhi oli liivane ja tühi, umbes meetri sügavusel maaall, peale veatud hunnik paekive.
Naaber rääkis, et punker ehitati peale sõda nii umbes 45-50-ndatel. Mees kes ehitas oli sõda ise palju ligidalt näinud ja tahtis valmis olla, kui sõda peaks jälle koduõuele tulema.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Pilt oleks küll põnev..... :roll:
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Piltidega läheb veidi aega, pilt.ee kiusab mind täna millegipärast. Pool tundi laeb ühte pilti ülesse ja, siis ka ei saa hakkama :cry:
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist