Raadi lennuväli/ raketibaas

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Muideks, ega Raadi lennuväljal ainult lennukid alla kukkunud, ikka inimesed ka ja seda ilma lennukita.
Täpselt, ei mäleta, aga oli vit 80- alguses, kui langevarjuhüppel ühe polkovniku langevari ei avanenud ja mees x- g kiirusel maasse rammis. Tema hukkumiskohas on (oli?) hall betoonist, ca 10 meetri kõrgune obelisk ja seal, minu mäletamise järgi kirjas- "Rõtsaru pjatovo ookeana"( "Viienda, st õhuookeani, rüütlile). Obelisk ise on Tartu- Narva maantee ääres, uuest ringristmikust ca kilomeeter Narva suunas ja teest ca 200 m kaugusel paremal põllu peal, praegu on seal küll korralik võsa. Pole möödasõites kaenud, vast on alles.
Veel mäletan poisikesena, vast ca 1967- 68, kui praktiliselt minu nina alla, st vast 1-2 kilomeetri kaugusele Tartu- Räpina maantee ääres põllule alla kukkus, avamata langevarjuga sõdur.Siiani mäletan, kuidas inimkeha õhus keerles ja pöörles... Kahju.
Hüppasid toona An- 12 -te pealt ja tihti massiliselt , lennukid tulid ikka hulgana ja uhke vaatepilt oli!
ant00ni0
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 01 Dets, 2009 14:20
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ant00ni0 »

On tekkinud väike plaan/mõtte,et paneks soojemalt riidese kummikut jalga ja läheks teeks suurema sorti käiku raadil,käiks nö kõik võimalikud kohad läbi ja teeks korraliku pildi materjaali,juhul kui metalli detektoriga midagi asjaliku leiaks siis kas annetaks muusemile või on meie foorumalstel kellegil huvi koguda üht-teist.Või oskab keegi targem inimene öelda kas on mõtted seal käia ja otsida midagi?..või on seal ammu juba kõik puhtsaks tehtud ja mitte kui midagi huvitavad enam ei leidu?
Ja kui oleks minek,kas oleks veel tulijaid?
fireman
Liige
Postitusi: 463
Liitunud: 07 Mai, 2005 11:46
Asukoht: põlvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas fireman »

Arvan, et sinna võiks minna peale lume sulamist. Kevadel siis. Metallikratid on praeguseks huvitama minema vedanud aga seal on seda värki ikka veel. Vahepeal vedeles seal gaasimaske ja kiivreid. Kõik see oli veneaegne rämps. Siin peaks need paar müstika valdkonda tundvat meest ka kaasa võtma. Need kes siin foorumis teadsid igasugustest käikudest, mida ma ei tea, lausa elektriga jne. Ise võtaks omaltpoolt kaasa ühe ohve sealt endisest vene lennukalt.
Muideks lahe foorum on see :)
Kasutaja avatar
Feeliks_Jalgraud
Liige
Postitusi: 898
Liitunud: 02 Mai, 2008 14:56
Asukoht: Teises kohas
Kontakt:

Postitus Postitas Feeliks_Jalgraud »

Kõike annab organiseerida.
-Olen ka oma "info allikatega" sellest rääkinud, -vastu polnud keegi.

Aga uudisretke on seal mõõduka lume, ja lehevaese ajaga parem teha.
Mul pole midagi mõistlikku öelda.../ ███████████]98% fucked up
ant00ni0
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 01 Dets, 2009 14:20
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ant00ni0 »

Feeliks_Jalgraud kirjutas:Aga uudisretke on seal mõõduka lume, ja lehevaese ajaga parem teha.
Hetkel nagu kisubki kõik sinna poole,et vaikselt läheb külmaks aga lund ei ole,siis ongi minu arust hea,ei saa väga märjaks ja kohad on rohkem läbitavamad.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Siin on varem juttu olnud , et on/ei ole maaaluseid komandopunkte seal Raadil. Tegelikult tuli naabripoistele sealt välja minek ikkagi üsna äkki, sest perestroika ajal ja kuni ikka, tõenõliselt 90-te alguseni nad seal, vähemasti üht, väiksemat, maa- alust komandopunkti edasi ehitasid. Olen ise seal põhjalikult ringi kolanud aastatel 2001-2002. Oli teine päris korras ja puhas. Ehitusjärk vast pisut enam kui valmis "karp".Tollal vedeles seal igatsugu ehitusmaterjali, sai isegi sealt peremeheta plokkide- telliste osas pisut "soomust" tehtud. Kaablid seintelt muidugi juba maha kakutud, sest suurem "kaablikaevandamise "laine oli just üle käinud. Sissepääs tundus olema mingitest standardmooduliest ja sisemus osaliselt samuti.
Pole seal enam seise aastat käinud ja pole aimugi mis seisukorras asi on. Üldiselt ei arva ma , et seal , miskit mõnusat leidmisväärildsit staffi leidub. Omal ajal , seitse aastat tagasi oli seal peamiselt gaasimaske, gaasikindlaid kotte imikutele ja üht teist ka lennukiteenisndues juppide jäänustest.usun, et nüüd plats puhas on.
Aga värskes õhus kooserdamine on tervisele kasulik, nii, et ringi jalutada ei keela keegi, sest territooriumil pole veel käppa peal.
fireman
Liige
Postitusi: 463
Liitunud: 07 Mai, 2005 11:46
Asukoht: põlvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas fireman »

Tore! Oskad sa täpsemalt seletada, et kus sa seda punkrit seal kohtasid. Kas sa äkki mitte ei räägi sellest piirituse ja määrdeainete laost? Või mõnest pommi vahelaost....

NB! Nii mudane seal ka pole, et peaks talvel külmaga sinna minema. Mind ennast huvitab praegu rohkem Luunia pommiladu ja sellega kaasnev. Seal pole ma käinud ja see oli Raadi varustus sõjaväeosa. Seevastu Raadil olen käinud, ilma liialdamata, vähemalt 100korda.
Muideks lahe foorum on see :)
ant00ni0
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 01 Dets, 2009 14:20
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ant00ni0 »

Punker elektriga punker ilma elektrita :scratch: noh ma ei tea,raske uskuda seda juttu kui pole oma silmaga seda nähtud,üldjuhul siin on juttu,et on tõesti need olemas ja siis teises osas räägitakse et ei ole, ja mida uskuda ei tea. Ja väga külmas külmetama sinna pole tõesti mõtted minna,aga siukse ilmaga nagu präegu oleks ma usun hea, aga nagu ülaltoodut oli ,et kõik on Organiseerimise taga.

Ps. kasutades neti.ee ja google otsingud ei leidnud mina midagi Luunja pommilaost,ja hakkas kohe huvitama kui juttu kuskil selles pole siis järeldan,et inimesi sinna tihti ei sattu?
Ja kuna sa sinna minekud plaanid,kui on sama aeg vaba oleks ka tulija.
Kasutaja avatar
ottojama
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 27 Dets, 2005 9:42
Asukoht: Tallinn/Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ottojama »

Luunja pommiladu on kasutusel ja valve all ja niisama sinna kooserdama ei saa.

Iseenesest on see täiesti harilik kunstmäekese all olev betoonrajatis. Nüüdseks on kenasti mets selga kasvanud. Igasugused ventilatsiooniseadmed ja muud torud on ära ussitanud; paar aastat tagasi kavandati mingeid remonditöid, kas midagi on vahelpeal liikunud, ei tea.
------------8<--------------
Kasutaja avatar
Wolfen
Liige
Postitusi: 78
Liitunud: 20 Nov, 2005 16:36
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas Wolfen »

Luunja pommilaost on siin juttu olnud http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=4442 Kahjuks on sealt pildid juba kadunud,aga äkki teema algataja paneb uuesti üles.http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=3256
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Ei, päris kindlasti ei ole tegemist pommilaoga. Katsun arusaadavas vormis kirjeldada, kus too asub:sõidad autoturust mööda ja ristilt vasakule, siis otse kogu aeg edasi, vasemale jäävast lennujuhtimiskeskusest mööda, edasi ca 1 km, (enne seda ka paar väikest ristmikku). Koht ise jääb praktiliselt tee äärde vasakule, vaja sisse põõrata juba tookord lagunenud asfalteekesest, tollal oli ka tunnimehe seen mingil kujul alles+ kurilkaukse ees . Sissepääs oli risti selle teega kust siis pöörasid ja kujutas endast pisut ovaalsevõitu(ristlõikelt pigem lühema otsa peal seisev ümarate nurkadega ristkülik)
ja pisut allapoole suunduvat astmelist betoontoru,pikkust ei mäleta, vast 8-10 m, siis algasid ruumid, tollal kuivad ja suhtelislt puhtad.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Tuli veel paar asja meelde: selle maa- aluse(õigemini küll kunstliku künka- aluse) asututuse nimi oli VARUKOMANDOPUNKT. Seda ütles, minu mäletamise järgi, tookord, kuni aastani 2003 seal territooriumi valvurina tegutsenud Nõukogude Armee vist lennuvälja inseneriteenistuse erumajor Ants( perenime ei mäleta).
Ants korjas koku kõiki vidinaid ja jurakaid, mis veel kuskil alles olid ja seda, mis kuskil oli, teadis see tüüp ülihästi!
Eks ta vedas paljugi ka metallikokkuostu.
Temal oli lennujuhtimiskeskuses esimesel korrusel "kabinett- ladu" kus igatsugu- lennuvälja mlitaartehnilist vidinatestaffi oli.
Muideks lennuväljalt sai ka persetroika ajal igatsugu kola, näiteks igas mõõdus alalisvoolu väikseid mootoreid, mitmesguseid kardaanliigendeid ja ülekandeid, hammasratas, jm ülekandeid, st igatsugu lennukite pealt väljavahetatud staffi.
Eks ta ole.
ant00ni0
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 01 Dets, 2009 14:20
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ant00ni0 »

krijgsvolk kirjutas: Koht ise jääb praktiliselt tee äärde vasakule, vaja sisse põõrata juba tookord lagunenud asfalteekesest.
Hmm...minu mäletamist mööda ikka paremale,või ma eksin?
ja nüüd on mul segane kõik asi :wall: ...Kas see sama asi mis seal raadil on peale juhtimistkeskust mis on samamoodi valve all ongi nii öeldut luunja pommiladu ?..või käib jutt ültse teisest kohast ?
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Tere jälle, kamraad! Ikka on see objekt paremal pool ja Luunja pommaloga pole kindlasti tegemist.
Nii, sama tee ääres , sisse pöörata väikest teed pidi,paremal,olid suured remondihallid, mille kohta mulle öeldi, et need olevat olnud TIIBRAKETTIDE REMONDIHALLID! Sai sealsamas ühed joodikute spordimängud ja paras joodikute laulupidu peetud, tollala hea inimtühi koht. Praegu peaks seal kellegi Partsi nimelise ärimehe firma olema kes väikesi lahtisi sportautosid, nimega ESTFIELD kokku paneb.
Mul vennas tegeles seal omal ajal ja ta tunneb toda lennuväljsa piirkonda läbi ja lõhki ja kui ta Euroopast ringiga aasta lõpul tagasi saabub, siis ma küsin igaks juhuks veel järele ja panen info siia üles.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Vanasarvik! Ikka on see komandopunkt vasemal ja remondihall paremal, ma lihtsalt tegelen ca viie asjaga korraga , läks segi!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist