Raadi lennuväli/ raketibaas

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Mis igatsugu vanametalli kogumise ja üleandmise plaani nõuka ajal puudutab, siis olig nii, et jumala eest ei võinud karvavõrdki sedasamus plaani ületada, sest siis pidi tõepoolest järgmisel aastal sellesama karva pa võrra rohkem ära andma.
Maal oli sovhoosidel/kolhoosidel sellega seoses omad metsatagused platsid, kus seda kolu ja hoiti ja vajaduse järgi "Vtortšermeti2 vm kohta tariti.
Olid ajad.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

No seletus vastu võetud! Eks oli ka kütuse mahavalamise juhtumeid.
sturman
Liige
Postitusi: 148
Liitunud: 02 Nov, 2008 21:18
Asukoht: võrumaa,antsla
Kontakt:

Postitus Postitas sturman »

milleks maha kallata.naabrimehel oli raadil tutvusi,olin sellel ajal tsisterni peal,sai siis sealt veetud päris mitmed korrad.ainult et kuni väravast küttehoidlani vahetati neli korda meest,kes pidi mind hoidlani saatma.ohvitserist algas ja sõduriga lõppes.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Eks ta ole. Mul äi küttis oma maja lennukipetrooliga päris selle viimase ajani, mil lennuväelaste käest veel midagi osta sai.
Seda tonnihinda ei mäleta, aga kütteväärtus olevat nii ca 30 % parem, kui legaalsel küttepetroolil. Aias veel praegugi maa sees ca 2,5 tonnine tsistern.
Aga maha need sellid kallasid seda vedelikku küll lõdvalt: see vist kusagil 1975a paiku, kus minu kodukandi lähedal talvel libedaga sõitis kraavi , vist 12 tonnine tsistern, tuli puksiir, proovis, proovis ja ei tulnud välja, seepeale arvas kohale saabunud sm major, et " nu i jevo v nahhui!"ja käskis kraanid lahti keerata ja nii see küte seal talvises kraavis siis solises...ja auto tagasi tee peale sai.
Muideks sellel raudteel, mis Kärkna naftabaasist lennuväelaste küttelattu metsas läks oli ka õnnetusi. Eelkirjutatust mõnevõrra hiljem jooksis rööbastelt tsistern välja koos oma 60 tonni petrooliga: kohalikel maameestel oli mitu päeva kraavist selge kütte ammutamist... Olid ajad.
Entroopia
Uudistaja
Postitusi: 14
Liitunud: 23 Mai, 2009 10:35
Kontakt:

Postitus Postitas Entroopia »

Ja ongi aastake möödas sellest kui sai asja vastu huvi tuntud. Infot tuli igast kandist. Objektiivset ja veidi vähem kinnitust leidnut. Täitsa tore. Kevad on kätte jõudnud ja mina talveunest ärganud. Tekkib küsimus ,et kas entusiastid korraldasid seal ringkäigud juba ära v jäi see tegematta? Küsin igaks juhuks üle:Kas on veel viitsijaid ja huvlisi inimesi selle koha pealt ( eriti veel selliseid kes midagi tarka teaksid rääkida ja näidata) kes viitsiksid sinna jalutama minna?
K.u.K. Gottes Hauptquartier
eikeegi
Liige
Postitusi: 145
Liitunud: 08 Sept, 2005 8:53
Kontakt:

Postitus Postitas eikeegi »

Mina võiksin pisut ringi tuiata küll. Nädala sees muidugi ainult õhtusel ajal (nt alates 17.30-st).
ant00ni0
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 01 Dets, 2009 14:20
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ant00ni0 »

eelmine aasta pole seal käinud,ja see aasta veel ka. Aga kindlasti ka mina olen esimestest readest kes sooviks sinna minna jalutama,kui nädalavahetusel siis oleks väga hea,hommikul või lõuna ajal minna ja käia võimalikult palju kohti läbi seal !

Aga nagu eelnevalt oli seal kirjas, et kõik on kättevõtmise asi.
Entroopia
Uudistaja
Postitusi: 14
Liitunud: 23 Mai, 2009 10:35
Kontakt:

Postitus Postitas Entroopia »

Njaa. 2 inimest on juba positiivne. Ega kumbki teist ei tee seal haldajatega koostööd v on äkki miskit huvitavat tuttavat kaasa võimalik kutsuda kes teaks midagi rääkida/ näidata? Niisama on seal ka tore jalutada aga parem ikka targemate seltsis
K.u.K. Gottes Hauptquartier
fireman
Liige
Postitusi: 463
Liitunud: 07 Mai, 2005 11:46
Asukoht: põlvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas fireman »

Me käisime seal hilissügisel tiiru ära. Kurb, aga asi on muutunud palju. Isegi neid betoon plaate on hulgim minema veetud. Paljudesse kohtadesse enam sisse ei saa. Igal pool kurjad sildid ja kuhu pääsed, siis on ka selline tunne, et käid vargil.
Muideks lahe foorum on see :)
endee
Liige
Postitusi: 91
Liitunud: 05 Apr, 2006 22:48
Kontakt:

Postitus Postitas endee »

ant00ni0 kirjutas:niih..käisin täna siis raadil,parkisin auto juhtimiskeskuse juurde.ja läksin mööda teed mis viib edasi....
Liiga vara jäid seisma;)
Oleksid sa veel max 500 meetrit edasi kõndinud, oleksid vasakut kätt näinud suurt maa alust punkrit/pommivarjendit kogu kaadrile (keegi võiks öelda, mis kohaga tegu, äkki on tavaline kommandopunkt, ma nii tark pole, lihtsalt ringi kondanud)

Tegu siis maa alusega, mitte künka sisemusega. Ukse peal kaob mobla levi kohe ära. Ehitatud oli teine vist üsna hiljuti.. kas mingi 84-86 vms (tapeedi all ajalehed). Sinna saaks suurepärase ööklubi teha!
Lähed uksest sisse, on kõrge ruum, nii 5m kõrge, 10x10 põrand umbes. Sellest edasi lähevad mingid käigud-tunnelid. Kes raadil käinud veel tuiamas küngaste sees, siis kuskil 6-10 sellist "tuba" on seal, mitte järjest, aga ntx lähed ühest sisse, satud teise, kust saab edasi vasakule, paremale otse jne, millest veel omakorda edasi.

Teiselt poole lähenedes (salu tee pealt) saab autoga otse ukse kõrvale ka sõita, aga siis tuleb üks aed nahhaalselt lahti teha (mingi ehitusjäätmete plats, lukk on petteks pandud sinna ainult) ning viisakusest enda järel kinni ka panna. Sõita üle platsi (ilus tee läheb) ning oledki kohal. Sees on kuiv, kummikuid vaja pole. Turvalisuse mõttes võid mingi külmrelva kaasa võtta (kumminui, kaigas vms :twisted:), äkki keegi on talveks kodu sinna teinud ja talle ei meeldi, et sa ta koju sisse murrad.

siit vaadates asub ta naftahoidla juures. (naftahoidla on omaette vaatamisväärsus, seal on neli 15 meetrise läbimõõduga 3-5m sügavat auku. Naftahoidla otsas on ka mingi punker/varjualune maa all, aga suht mõttetu, sest vett täiega täis; kaardi pealt vaadates paremal pool otsas).
http://koljamba.planet.ee/ljpics/raadi.PNG
ligi saab siis ka seda pikka teed pidi mis tuleb naftahoidlast paremalt poolt alt üles.

regio.delfi.ee joonistus, kus see koht enamvähem asub. Käisin seal 2a tagasi ning täpselt ei mäleta enam..
üleval on raadi vana lennurada, alt rohelise jutiga on siis see tee, kust peaks 99% ligi saama autoga. Oranžiga on tähtistatud punkri ala ning kuskil seal asub ka sissekäik, mida on võimatu mitte märgata, kui juba seal oled. Pildil vasakul on jäänud tähistamata juhtimistorn. Enam täpsemalt ma ei oska seletada, kus see asub.

http://endel.planet.ee/raadipunker.jpg

Kes ära käis, tehke teistele pilte ka, ma ise ei osanud teha siis kui käisin.
Kõigile, kel vasikavaimustus peale tuli, siis tõenäoliselt on tegu Tartu suurima punkriga, aga tõenäoliselt ei anna veeranditgi Laagri katakombidest välja.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Tegemist varu- komandopunktga, aga kuna saabusid meilegi teada segased ajad siis, minu teada perestroika ajal tõmmati ehitusele pidurit aga 1991-st enam ei liikunud miski.
endee
Liige
Postitusi: 91
Liitunud: 05 Apr, 2006 22:48
Kontakt:

Postitus Postitas endee »

krijgsvolk kirjutas:Tegemist varu- komandopunktga, aga kuna saabusid meilegi teada segased ajad siis, minu teada perestroika ajal tõmmati ehitusele pidurit aga 1991-st enam ei liikunud miski.
Kus võiks olla "päris" komandopunkt, mis on samasugune ja -suur(em)?
Avastasin, et 2 lehte tagasi kirjeldasid sama kohta.. aga noh topelt ei kärise.
fireman
Liige
Postitusi: 463
Liitunud: 07 Mai, 2005 11:46
Asukoht: põlvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas fireman »

See on jah varu lennujuhtimiskeskus, mis oli mõeldud sõja oludeks. Selles olid ka mingisugused ventilatsiooni sahtid ja generaator. Neid sealt ilmselt ei tasu enam otsida. Generaator oli selline imeliku MAZ mootoriga, mis oleks nagu pooleks tehtud 4 silindriga, Kusjuures isegi klapikambri kaan oli sama mis 8 silindrilisel MAZ-il. Põhi komandopunkt ei asunud üldse maa all. See oli sellest libedarajast edasi minna, vist järgmine teeots vasakule. Ikka küllalt suur hoone.
Muideks lahe foorum on see :)
endee
Liige
Postitusi: 91
Liitunud: 05 Apr, 2006 22:48
Kontakt:

Postitus Postitas endee »

Et siis Raadil ei tohiks rohkem taolisi maa-aluseid punkreid olla?
Või teab keegi veel mõnda?

Miks oli põhi-kommandopunkt maa peal ning varupunkt maa all?
fireman
Liige
Postitusi: 463
Liitunud: 07 Mai, 2005 11:46
Asukoht: põlvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas fireman »

endee kirjutas:Et siis Raadil ei tohiks rohkem taolisi maa-aluseid punkreid olla?
Või teab keegi veel mõnda?

Miks oli põhi-kommandopunkt maa peal ning varupunkt maa all?
Selliseid huvitavaid ei ole seal jah. 2 väiksemat on veel. Üks on vett täis ja teine on vaheladu. Miks tehti maa alla, siis ei pea vist palju pead vaevama- Kardeti vaenlase rünnakut ja see oli rohkem nagu varjendi tüüpi. Minuteada seda ei kasutatud üldse. Võin muidugi järgi küsida. Kirjutasin ju eespool, et sõjaajaks. Selliseid punkreid kus pidi vool sees olema ja veel päris salajased, pole seal kindlasti.
Muideks lahe foorum on see :)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist