invaliidide kasarm Tallinnas Veerenni tn alguses

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

invaliidide kasarm Tallinnas Veerenni tn alguses

Postitus Postitas valdo »

Tere!

Kes võiks teada, millal on ehitatud Tallinnas asunud invaliidide kasarmu hoone? Tegu on massiivse kahekorruselise paekivihoonega, praeguse aadressiga Veerenni 13 / Uus-Tatari 25, praegu ümber ehitatud kontoriruumideks? Hoone üldkuju ja katuse kalle on sarnased Lastekodu kasarmu omadega bussijaama lähedal (kus nõukaajal pikka Autoinspektsioon sees oli). Ma loodan, et keegi on veidi sügavuti uurinud 19. sajandi militaarse päritoluga ehitisi, sh ka seda hoonet.

1880ndate aastate linnaplaanid näitavad, et siis oli hoone kindlasti juba olemas, samas ei tahaks uskuda, et ehitusaeg jääb Krimmi sõjast varasemaks. Tõenäoliselt on tegu selles linnapiirkonnas säilinud ühe vanema ehitisega.
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Samasse kompleksi kuulus ka barbaarselt hävitatud endinse Veerenni sauna hoone.
Tsaariaeg oli see üks kinnistu.
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

Tegelikult ei ole ma väga kindel, et tegu on sama kinnistuga olnud. Kinnistu 1215 ehk endine Veerenni saun oli Holostoff'ide käes juba väga ammu, igatahes aastast 1837. Holostoff'i (Cholostow'i) saunaks seal olevat hoonet 19. sajandi teisel poolel ja hiljem sajandivahetusel igatahes ka kutsuti. Kahjuks jah, see hoone lammutati ca 5 aastat tagasi maha, arvestamata selle ajaloolist väärtust.

Krundist 1214 (Invaliidide kasarmu krundist) lahutas seda igatahes väike ojake või kraav. Tõenäoliselt juhiti seda mööda kagu suunas (Tiigiveski tiiki) ära Holostoff'i sauna veed, kuid selle kraavi looklevust arvestades võis see olla ka looduslik Härjapea jõe lisaoja.

Aga ikkagi - millal on ehitatud Invaliidide kasarmu (senini ümberehitatuna alles) ja Holostoff'i saun (lammutati 5 aastat tagasi)?
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Tõepoolest, kaks eri asutust, olin liiga kärme oletusi tegema.
1876. aasta kaardil (20 aastat peale Krimmi sõda) on Uus-Tatari hoone kirjas kasarmuna.
Kui ma nüüd ei eksi, oli hoones alates 1918. (1898.?) aastast haigemaja.
Huvitav, kas hoone oli algselt kahekordne?

Veerenni saun oli eraldi kinnistu, nõukogude perioodil oli saunahoone kirjas ehitusmälestiste registris.
1987. aastal telliti suisa projekt: "Veerenni tn 15. Arhitektuuriajaloolised eritingimused saunahoone kapitaalremondiks. L. Hein. A-1850-1987."
20 aastat hiljem hoone enam arhitektuurilist ega ajaloolist väärtust ei oma ja lammutatakse!
oliveror
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 03 Okt, 2011 8:44
Kontakt:

Re: invaliidide kasarm Tallinnas Veerenni tn alguses

Postitus Postitas oliveror »

Ma ei oska hetkel ka täpset vastust anda, aga igal juhul on see olemas 1855.-1856. aasta suurel Tallinna plaanil ja sinna on peale kirjutatud, et tegemist on invaliidide kasarmuga. Vaevalt, et nad nüüd Krimmi sõja ajal või kohe peale seda sellise suure kivimaja ehitasid, ma usuks, et juba varem oli olemas, aga ma ei tea. Algset ehitusprojekti ei ole näinud, aga spetsiaalselt ei ole ka otsinud. Kubermanguvalitsuse ehitus- ja teedekomisjoni arhiivis (fond 33 Tartus) on remondi projekt ja/või mingid ülesmõõtmisjoonised vist kuskilt 1880. aastatest, kui mälu ei peta (mul ei ole hetkel viidet võimalik hakata oma märkmetest otsima), algset ehitusprojekti, kui seda on, peaks vaatama insenerikomando või Tallinna kindluse ehitaja ameti alt. Kui kunagi juhuslikult millegagi seoses tuleb vastu, siis annan teada.
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: invaliidide kasarm Tallinnas Veerenni tn alguses

Postitus Postitas Castellum »

Inseneridistantsi fondi 2. nim joonistes (79,2) ei ole. 1. nim paberites ehk võib ollagi...
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist