ranniku piirikaitse/valve rajatised

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
mr.tanas
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 06 Juun, 2017 11:01
Kontakt:

ranniku piirikaitse/valve rajatised

Postitus Postitas mr.tanas »

üritasin siin otsida
aga ei leidnud kusagilt ühte kaarti,millel on märgitud ranniku piirikaitse/valve rajatised ja muud
oleks väga tänulikk kui keegi postitaks!
ette tänades! :google: :dont_know:
Peeeter
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 22 Juul, 2009 21:16
Kontakt:

Re: ranniku piirikaitse/valve rajatised

Postitus Postitas Peeeter »

"Et kui oleks niisugune võimalus, et teil võiks iga päev võim vahetuda, siis te kaebaksite nii kaua üksteise peale, kuni jääks järele üks ainuke - kõige julmem, kõige ahnem ja kõige salakavalam."
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: ranniku piirikaitse/valve rajatised

Postitus Postitas Fucs »

Seal selles "Eesti Rohevöö militaarobjektid" on asju puudu. Kohati isegi mehiselt puudu.
+ seal ei ole nt. IIMS aegseid asju (samas ei saa vist nt. kaevikuid (jooksukraavid ja tulepositsioonid)) "objektideks" selle "Eesti Rohevöö militaarobjektid" projekti raames lugeda, sest
Eesti rohevöö projekti raames kaardistati välitöödel pikki Eesti rohevöö marsruuti (rannik Narvast Noarootsini, Vormsi rannik, Hiiumaa avamere rannik, Saaremaa avamere rannik Soela väinast Salme külani) kõik seal olevad ehitised.

Aga nagu öeldud, siis puuduvad sealt kohati ka NA piirivalve ehitised.

Suvaline lähim koht näiteks....
Rohevöö vs NA Lobi.png
Eesti Rohevöö kaart vs NA 1.png
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Re: ranniku piirikaitse/valve rajatised

Postitus Postitas Kapral Karu »

Sellist kaarti pole veel kogu Eesti kohta olemas. Üht-teist on märgitud Tammeri piirivalve-raamatu sisekaanel toodud kaardile, aga seegi on suuremalt jaolt puudulik ja kohati ka vale.
Mina olen üritanud seda koostada, ent kuna pole jõudnud veel kogu rannikut ise läbi käia (võin kinnitada, et muud võimalust korraliku kaardi koostamiseks ei ole!), siis pole ka veel valmis saanud.
Muide, Fucsi Lobi TVP kaardikesel kopteriplatsina märgitu oli tegelikult prožektoripositsioon.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: ranniku piirikaitse/valve rajatised

Postitus Postitas Fucs »

Kapral Karu kirjutas: Muide, Fucsi Lobi TVP kaardikesel kopteriplatsina märgitu oli tegelikult prožektoripositsioon.
:idea:
Vat, mina oma lolli peaga mõtlesin, et kopterile tehtud maandumisplats on see (analoogne oli veel kusagil, enam ei mäleta kus).
Eesti iseseisvuse taastamise alguses, kui NA piirikad minema läksid, siis nendel betoonist valatud platsidel olid ilusad valge värviga maalitud ringid mööda platsi äärt ja keskel ilus valge täpp (valge värvilärakas) kah :D

Kusagil... kas see võis olla Käsmus? (krt ei mäleta, niipalju erinevaid kohti on saanud rannaaladel läbi käia, igatahes Lääne-Viru rannas kuskil oli) olid ka mingid ehitised mida NA kasutas. Ei suutnud sellelt "Eesti Rohevöö militaarobjektid" kaardilt leida midagi ligilähedast.
Aga pead ei saa anda, et NA need ehitas. Võisid olla ka EW aegsed talumeeste/rannakalurite ehitatud asjad.

Natturi poolsaarel olid mingi 10 aastat?? tagasi, rannakõrgendikel fragmentidena näha ka kaitsekraavid ja laskepesad, mis palkidega tugevdatud.

*

Lapsepõlv ja noorsandipõlv sai suviti veedetud ühes piiritsooni rannakülas, kuhu pääses ainult erilubadega.
Täiskasvanutel oli passis vastav tempel ja jutuke, ning laste kohta anti eraldi paberilipakas. Seda kontrolliti alati, kui piiritsooni tahtsid siseneda (või ka, kui ära läksid sealt). Olid spetsiaalsed kontrollpostid. Mõnes isegi tõkkepuu. Kui liinibussiga tahtsid piiritsooni sõita, siis üks peatus enne tsooni olid vene piirikad, kes käisid mööda bussi ja kontrollisid piiritsooni lube. Hiljem (80-ndate keskelt umbes alates) kohtas neid seal bussijaamades juba harvem.

Ma räägin siis perioodist ~1973 - 1985.

Päevad sai veedetud enamasti külakesest eemal rannas. Seal kammiti miski spetsmasinaga pidevalt rannaliiv lainesse, et oleks näha jalajäljed.
Meri, siis rannaliiv ca 10-20m laiuselt kuidas kusagil, selle taga metsaserval NA piirikate sideliini postid (osade küljes teatud vahemaa tagant sellised karbikesed, kuhu sai telefoni toru ühendada), sideliini postide taga NA piirikate sissetallatud jalgrada, kus igal hommikul koos koeraga patrull mööda rannaäärt trampis ja selle rajakese taga okastraataed siltidega NSVLiidu piir! Piiritsoon!

Tegelikult poleks tohtinud seal rannas käia, aga kohalikele tehti mööndusi ja nii võis pärast seda, kui patrull oli hommikul oma ringi ära teinud (kesksuvel ca kella 6 - 7 paiku hommikul) suviti seal rannas pleesitamas ja ujumas käia. Kohalikud kalamehed võisid siis ka oma võrke minna panema-võtma, kuni õhtuni. Siis tõmmati jälle massinaga liiv lainesse ja kui sind okastraataia ja ranna vahelt leiti, viidi ilma pikema jututa piirivalvekordonisse.

Siis kui Roosna, Hildebrandt, Lepajõe ja Gelstein oma kummi-mootorpaadiga üle lahe minema tõmbasid, läksime poistega (või "poistega", 1984 mais, olin juba mehemõõtu, tervelt 16 aastane) pahaaimamatult hommikul randa tuiama ja meid võeti kinni. Oli nädalavahetus. Kas laupäev või pühapäev. Sai mitu tundi (pool päeva, kuniks emad-isad-onud-tädid üles otsiti ja meile järele tulid) kohalikus kordonis istutud. Et süüa saada, siis pidime ise oma portsu osa kartuleid koorima :D
Kordoni ohvitser teadis küll, kes me olemeja kust tuleme, kui olime teatanud enda ja oma vanemate nimed, aga minema ei lasknud niisama. Ütles, et olgu see õpetuseks, et pole vaja hommikul piiritsoonis mööda randa tuiata. Et öösel-varahommikul toimus paadipõgenikega action merel, sellest saime teada alles hiljem.

Kui juba läks jutt paadipõgenikeni... siis meil oli üks poolenisti või siis ka tervenisti nn. krossisõitja. Motokrossi. Eesnime ei mäleta, aga Õun oli nagu perenimi. Oli toona selline väike teretuttav või nii. Ma ei tea kas see oli mehe fantaasia, või rääkis tõtt, aga tema jutu järele oleks pidanud ka tema seal paadis olema. Aga kuna kukkus jalaluu katki ja see oli kipsis (tõesti oli kipsis, seda võib kinnitada), siis jäi minemata tal. See Õun rääkis ka sellist juttu, et enne, kui mehed üle läksid, olevat just Õun olnud see mees (või üks neist), kes käis seal Karepal metsas ja rannas juba varakult pidevalt oma krossitsikliga spetsiaalselt paarutamas, et vene piirikaid mootorimüraga ära harjutada. Selle süstemaatilise korduva konspiratiivse operatsiooni käigus aga olevatki härra Õun just enne kamraadide ülepanekut oma jalaluu seal katki kukkunud. Sellised lood siis meenusid praegu.

*

Krt mul oli kuskil arvutites-kõvajetastel ka mõned fotod selle toonase perioodi vene piirikatest (ja patrullkaatrist), ag praegu kohe mitte ei leia üles.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Re: ranniku piirikaitse/valve rajatised

Postitus Postitas Kapral Karu »

Kopteriplatsid olid nelinurksed, hoonetest ja puudest eemal, 10x10 m või suuremad. Neid võis olla ka nii betoon- kui kruusaplatsidena, mõlemal juhul võivad nad olla nüüdseks ka võsaks muutunud või võssa kasvanud.
Muide, ka kaevikud on Ehitusseaduse kohaselt ehitised -- "maapinnaga kohtkindlalt ühendatud terviklikud inimese poolt ehitatud asjad". Täpsemalt rajatised.
Rohevöö inventeerimine toimus 100-200 m ranna ehituskeeluvööndis, mistõttu rannast kaugemal asunud objektid selle alla ei kuulunud. Ka võssa inventeerijad eriti ei roninud, samuti puudus neil militaaralane juhendamine, seega pole ime, et neil jäi palju objekte märkamata. Osa militaarobjekte on neil inventeeritud tsiviilehitistena, mis aga viidatud aadressile üles pole pandud (nende andmed on vaid vastavas Maaülikooli andmebaasis, fotod DVD-l -- neid pole avalikustatud, aga mul on need olemas, kui kedagi huvitab).
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1600
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: ranniku piirikaitse/valve rajatised

Postitus Postitas Smith »

http://epl.delfi.ee/news/eesti/vene-arm ... d=50775136
Paekivisse raiutud, umbes kolme meetri laiune ning kahe ja poole meetri kõrgune tunnel on ehitatud oskuslikult, väga hästi säilinud ning mingit varisemisohtu pole märgata.

Mõnes kohas maas vedelevad liiprid osutavad siin kunagi asunud kitsarööpmelisele raudteele, mille lahkuvad vene sõdurid tõenäoliselt 1993. aastal demonteerisid.

"Üks polkovnik, kes siin nõukogude ajal töötas, ütles meile, et siit läks maa-alune raudtee Paldiskisse ja Tallinna," räägib mees.
Diana Kukk

kaitsejõudude peastaabi pressiesindaja

Jah, me teame nende käikude ja maa-aluste rajatiste olemasolust. Tunnelid ei ole endise väeosa rajatistega ühenduses (tegelikult on – toim). Strateegiliselt ei ole neil enam mingisugust väärtust ja kaitsevägi pole neist huvitatud.
Otsisin foorumist antud teemat kuid tulutult.
On keegi seal käinud ka ja mis sest AD 2018 saanud on ?
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist