1. leht 2-st

Skrunda radaribaas Lätis

Postitatud: 22 Nov, 2005 16:24
Postitas Fuchs
Huvitaks siis täpsem info subjektis mainitud radaribaasi ja eriti selle kõrghoone kohta mis millalgi möödunud sajandi lõpus õhku lasti.
Googeldamise abiga sain üsna ebamääraseid ja erinevaid tulemusi - kõrguseks on pakutud 60-90m, fotomaterjalist oli saadaval ainult üks kehva kvaliteediga pildike. Samuti ei saanud päris hästi aru mida sellega valvati? Eelhoiatus USA tuumarakettide eest?
Ehk mõni foorumi lugeja on antud objekti külastanud ja seda kolossi oma (foto)silmaga näinud?

Postitatud: 22 Nov, 2005 18:14
Postitas Tux
See oli horisondi taha vaatav pikalaine radar, mis hoiatama üle põhjapooluse tulevate ameerika rakettide eest. Mida pikemad lained, seda suuremat antenni on vaja, et signaali võimendada ja seda suuremat energiahulka see asi tarbib. Täpselt ei tea aga oletan, et see monstrum võis sadades kilovattides kui mitte megavattides elektrienergiat neelata.

Postitatud: 22 Nov, 2005 22:59
Postitas ISETEGI

Postitatud: 22 Nov, 2005 23:00
Postitas maradör
Nagu enamus Nõukogude aegseid militaarrajatisi on ka Skrunda baas minu teada likviteeritud. Juhtusin paar kuud tagasi discovery pealt nägema Vene tuumarakettide ja sõjajõudest saadet kus oli juttu selle baasi tähtsusest ning ka lühikatkendid sellest kuidas see 1995 a. õhku lasti kui viimane pärand NSVL-st kui okupatisoonist. See baas oli suhteliselt oluline venelastele ja nende sõjaluurele. Analoogseid radaribaasi oli kogu NSVL-s 4-5 tk kui ma ei eksi. Võib olla keegi mäletab või teab paremini. Asusid need Murmasnkis, Skrundas, Sevastopolis ja vist oli kusagil veel. Ma võin ka eksida aga midagi on kusagilt meelde jäänud.
See on huvitav teema, et kui keegi teab sellest täpsemalt rääkida võiks siin pisut teemat arendada.

Postitatud: 23 Nov, 2005 0:23
Postitas Fuchs
Õhiti see suur ehitis netiandmetel veidi hiljem, venekad passisid seal sees kuni 1998 aastani.
Ainus pilt sellest hoonest mis ma leidnud olen on siin:
http://www.emporis.com/en/il/im/?id=120838
kus väidetakse hoone kõrguseks 91 meetrit :shock:
Huvitav kas USA-l ka analoogsed radarikompleksid olid... või ehk tänaseni on?

Postitatud: 23 Nov, 2005 0:54
Postitas Shiim
Fuchs kirjutas:Õhiti see suur ehitis netiandmetel veidi hiljem, venekad passisid seal sees kuni 1998 aastani.
Ainus pilt sellest hoonest mis ma leidnud olen on siin:
http://www.emporis.com/en/il/im/?id=120838
kus väidetakse hoone kõrguseks 91 meetrit
http://www.fas.org/news/russia/1995/drs ... _95001.htm

Siin väidetakse, et kõrgus oli 60 meetrit:
http://www.fas.org/news/russia/1995/drs ... _95001.htm

Postitatud: 23 Nov, 2005 9:47
Postitas Fuchs
Tux kirjutas: Täpselt ei tea aga oletan, et see monstrum võis sadades kilovattides kui mitte megavattides elektrienergiat neelata.
Netiavarustest leidsin radari võimsuse kohta sellised andmed:
The surveillance transmitters had been beaming radiation towards the West since 1967 from twin radar antennae each at a peak power of 1.25 MW in the 156-162 MHz. frequency range. Its pulses could have intensities as high as 375 mW/cm2.

ja pika tuhnimise peale leidsin mõned pildid ning ka veidi lätikeelset juttu asjast:
http://home.mira.net/~ints/skrunda1.htm
http://home.mira.net/~ints/skrunda2.htm


Edit:
siin veel paar pilti ja juttu Skrundast:
http://www.fas.org/spp/starwars/program ... echora.htm

Ja siin on juttu veelgi suurematest NSVL eksperimentaalradaritest:
http://www.fas.org/spp/starwars/program ... l_yard.htm

Postitatud: 23 Nov, 2005 12:24
Postitas Aspelund
Kas Skrunda pole mitte praegu Läti Teaduste Akadeemia käes? Kusagil ilmus selle kohta artikkel, kus kirjeldati nende tööd jaama taastamisel, hetkel on plaan sellega hakata tegelema atmosfäärivaatlusi.

Asp

Postitatud: 23 Nov, 2005 12:38
Postitas kashey
Ei, teaduste akadeemia käes on midagi muud. Skrundast olen mitu korda läbi sõitnud, seal on praegu vaikne koht ja see asub sisemaal. See, mis teaduste akadeemia käes pidi merele ka ära paistma.

Postitatud: 23 Nov, 2005 15:32
Postitas maradör
Just üks on Skrunda teine aga Irbene, kus asub hiigel raadioteleskoop.

Postitatud: 01 Veebr, 2006 14:43
Postitas valdo
Irbene raadioteleskoopide kohta on arvatud, et enne N.Liidu kokkuvarisemist ei olnud need kellelegi teada. Kuigi see jutt tundub väheusutavana - arvestades nende paistvust merele (keegi seal ikka sõitis) ning satelliitidele.

Postitatud: 01 Veebr, 2006 17:08
Postitas alax
--------------------------------------------------------------------------------

Kikepera raba baasist

Tsiteerin::
Postitatud: 01 Apr, 2005 9:12 Teema:

--------------------------------------------------------------------------------

Minu teada oli Kikeperas üksik raadiolokatsioonirood (s/o 95003), mis allus Pärnus asunud õhukaitse raadiotehnilisele keskusele (hiljem nimetati ümber r-t pataljoniks). Aga võis olla ka nii, et algul oli r-t keskus Kikeperas ning rood Pärnus ja hiljem vahetati ringi. Käisin seal kas 1990. või 91. a ning tegin väikesekaadrilise "Tšaikaga" pilte (diapositiive). Erines teistest Eestis asunud rlr-dest selle poolest, et põhiragament asus hoonekatusel ja kandis vist koodnimetust 1RL-115 (vähemalt leidsin sealt selle aparatuuri kohta käivaid pabereid). Ühes ajalehes avaldatud pildil oli ragament juba katuselt upakile kukutatud, minu piltidel on ta veel püsti. Käisin ka seal otsas ning sai ülevaltki mõni pilt tehtud.

Seal oli vist teine tehniline territoorium veel (vähemalt olid seal alajaamad Kikepera I ja Kikepera II, kus olid üsna suurte koefitsientidega voolutrafod -- nt x2000, mis näitasid suurt tarbimist), aga sinna ma ei jõudnud. 1RL-115 kohta on kirjutatud, et see on justkui väike tehas, ja ilmselt on see mingi kaugavastusradar. Rajati see "objekt 503" kuskil 1960-te keskel -- teistest radariüksustest hiljem. (Muide ka Ruhnu saarele pandi rlr üles alles 1968 või nii.)

Miks ta 1984.a likvideeriti, ei tea -- võib-olla käis ka mingi lepingu alla nagu strat. raketid või siis said teised roodud või pataljonid parema lokatsioonitehnika ning polnud enam mõtet seda "sookolli" üleval pidada. Seal endise Lutsu küla kohal oli ka 8-10 "soome majakest" ohvidele-prappidele. Aga Pärnus peaks veel elama mõni pensionil praporštšik, kes seal teeninud on ja teab sellest rohkem rääkida.

Tagasi üles


Sinna oli mõedud ehitada kaugradar. Paraku loobuti, kuna kosmoseluure hakkas juba toimima. Ehitus jäigi pooleli, hiljem kasutati teisel otstarbel. Seal olevat olnud lampidega el.arvutid. Muide el. liine ehitas sõjaväe ehitusorganisatsioon.
Midagi väiksemat on Eestis Kikepera rabas, varemed pidid alles olema.
Sobilik militaarturismiks.

Postitatud: 01 Veebr, 2006 17:11
Postitas alax
Vene kaitseminister Ivanov esines hiljuti nTV-s ja teatas et kuskil Peterburi regioonis on uus kaugradar püsti pandud. Pidi olema parim parimatest olema. Tulevikus on plaanis ka lõunapiiridele ka analoogset püstitada.

Postitatud: 12 Veebr, 2006 2:08
Postitas Janka
Kanaküla ja Surju vahel metsas oli kah '86 a mingid radaritorni jäänused.
Lokaatorid valmistatud alumiiniumtorudest ,mida metsakombinaadi autojuhid Fiskarsitega puistamas käisid. Siis veel metalliäri puudus ja veeti seda kraami lihtsalt torude pärast koju.
Kahjuks ise vist enam seda paika ei leiaks.... :roll:
Tornist võis selge ilmaga Pärnut kaeda.

Tegemist nähtavasti eespool kirjeldatud Kikepera omaga.

Irbene

Postitatud: 02 Juul, 2006 23:45
Postitas Kalakont
Tervist

Lisaks teile vaatamiseks Irbene radarist pilte:
http://zone.ee/lalaa/2005%20Irbene/

Tegemist siis sateliide side kuulamiseks ehitatud süsteemiga.
Kohaliku giidi jutt:
Kuulati sati sidet. Viimane väidetavalt saadud info, mida kinni püüti oli see kuidas Lahesõja ajal üks USA sõdur helistas ja rääkis kuhu nad edasi liiguvad. Rääkimata siis taevakanalite saadetest.

Venelased enne äraminekut peksid naelu juhtmiskaablitesse jne.

Vene vägede lahkumise järel seisis asi 1-2 päeva ilma valveta. Siis rüüstati ühte sateliitidest. Kuid enam jaolt jäi funktsionaalseks. Sati pead ja seadmeid ühendav väidetavalt palladiumist kaabel varastati ära.
Riia füüsikud/astronoomid käisid hobi korras seda parandamas ja ühe aastaga said ta taas tööle - kurja vaeva olid näinud. Nüüd uurivad siis astronoomid maailmakehasid ja kosmosest tulevaid signaale.

See sateliitide võrk oli ühendatud Skrundaga kaabliga. Mida ka ühel pildil on näha. Nii, et kogu süsteem oli osa sellest suurest süsteemist.

Terv, Jaan