NSVL baasid Soomes ja Rootsis

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
gans
Liige
Postitusi: 228
Liitunud: 22 Nov, 2005 20:09
Kontakt:

NSVL baasid Soomes ja Rootsis

Postitus Postitas gans »

Kunagi sai Moskva rongis Paldiski (diisel)allveelaevnikega kõvasti kärakat pandud. Enne lõplikku kokkulangemist hakkas üks vapratest meremeestest (miski pootsmani tüüpi vana vist) seletama sellest ,et neil seal Soomes-Rootsis miskid tugipunktid. Kahjuks ei jõudnud ta pikemalt seletada-saabus tema kapten ja pani tal suu kinni.Üldiselt arvan,et see jama.Aga hiljem hakkasin selle "Whiskey on Rocks" juhtumi peale mõtlema....Ja rootsi on ju ikka selline roosavõitu poliitikaga riik.
Muide veel on meelde jäänud,et vanadel olid üsna omapärased kohvrid-meenutasid veitsa akordionikohvrit.Nad ise väitsid,et pidi olema mugav luugist sisse -välja saada:-)
Maximus
Liige
Postitusi: 301
Liitunud: 18 Veebr, 2006 14:06
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Postitus Postitas Maximus »

sõjaväe baase seal NSVLil ei olnud
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

Soomes oli N.Liidul küll mereväebaase - 1940-41 Hankos, peale 1944 aga Kirkonummis ja Porkkala poolsaarel. Kirkonummi ja Porkkala, muide, jäid N.Liidu armee kätte kuni 1956. aastani. Helsinki-Turu reisirong, muide, sõitis sealt läbi kaetud akendega, sest nii oli sealsete minitaarperemeeste nõudmine.

Kui ma 1990ndate aastate algul Soomes tööl käisin, tuli minuga korra juttu ajama üks veidi napsi võtnud vanaldane härra. Ta osutus esiteks Sortavala all raskeid lahinguid löönud Jätkusõja veteraniks ja teiseks oli ta päris Kirkonummi lähedalt. Rääkis pikalt, mis oli tema kodukandist alles 1956.a., kui N.Liit selle piirkonna taas Soomele tagasi andis.
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Olen Porkkala(Udd)-Kirkonummis(Kyrkslätt) korduvalt käinud. Sealsest kirikust sain osta raamatu sellest, kuidas (censed) käitusid soomlaste maal. Milliseid arhitektuuriimesid nad püstitasid, kirikusse kino tegid ja lahkudes kiriku täis roojasid.
Et notre Parole s'appelle Fidélité !
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

Charlemagne kirjutas:Olen Porkkala(Udd)-Kirkonummis(Kyrkslätt) korduvalt käinud. Sealsest kirikust sain osta raamatu sellest, kuidas (censed) käitusid soomlaste maal. Milliseid arhitektuuriimesid nad püstitasid, kirikusse kino tegid ja lahkudes kiriku täis roojasid.
Millal Sa selle raamatu sealt said? Ja mis keeles see on (rootsi keelt ma kahjuks ei valda)?

Mina olen ka korduvalt sealtkandist läbi sõitnud, aga kiriku ümbrusse olen sattunud jalutama kas talviti, sügiseti või kevadeti, mil kirik tavaliselt kinni. Eeldan, et Sina sattusid sinnakanti suvel (Soomes on suviti paljud kirikud lahti). Kui jah, eks siis peab hüpoteetilise suvise Soome-reisi ajal ka Kirkonummist läbi käima.

Võib-olla tead pajatada midagi veel Porkkala neemest - äkki on sealgi veel alles midagi, mida vaatama võiks minna?
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Mobutu
Liige
Postitusi: 190
Liitunud: 14 Nov, 2005 23:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Mobutu »

Kirkkonummis on ka väike vene okupatsiooni muuseum, mida tasub kindlasti külastada. Ajasin sealsete töötajatega juttu, nad on tõelised entusiastid ja väga huvitatud ka vene sõjaväe ehitistest Eestis. Porkkalas on alles üks venelaste ehitatud sild, rohkem venelaste ehitatud asju seal vist alles pole. Ega nad sinna vist suurt midagi ei ehitanudki, kasutasid soomlastelt võetut.
Porkkala lähistel on veel üks era-suurtükimuuseum, täpset kohanime kahjuks ei mäleta. Seal on põhiliselt suurtükid, kuid hulgaliselt ka muud kola, sealhulgas Mi-8 reisiversioon, olevat olnud vene kindralite sõidutamiseks.
Hanko sissesõidul on ka muuseum kohas, kus kunagi oli rindejoon. Kaevikud on seal senini alles. Muuseumi juures on ka üks T-26, mis on toodud kuskilt Karjala rindelt.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Postitus Postitas toomas tyrk »

valdo kirjutas:
Charlemagne kirjutas:Olen Porkkala(Udd)-Kirkonummis(Kyrkslätt) korduvalt käinud. Sealsest kirikust sain osta raamatu sellest, kuidas (censed) käitusid soomlaste maal. Milliseid arhitektuuriimesid nad püstitasid, kirikusse kino tegid ja lahkudes kiriku täis roojasid.
Millal Sa selle raamatu sealt said? Ja mis keeles see on (rootsi keelt ma kahjuks ei valda)?
Ei tea kas Karl Suur ikka sama raamatu ostis, aga ise olen paari aasta eest soomest ära toonud sellise teose:
Jari Leskinen Pekka Silvast - Suljettu Aika. Porkkala Neuvostoliiton sotilaallisena tukikohtana vuosina 1944-56 WS Bookwell OY - Juva 2001
ISBN 951-0-25128-3 - 350 lk ja kõvas köites

Ostetud sai raamatupoest (Lohjalt, kui õieti mäletan) ning oli isegi veidi allahinnatud teine :wink:

Kui huvi raamatu vastu suur, siis võin ka lugeda anda. Ainult ise tuleb pealinna järgi tulla :oops:
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Ei ole sama raamat. Hoopistükkis õhem ja pehmete kaantega, ostsin millalgi 94 aasta paiku. Katsun lähipäevil üles leida, kes minu raamatukogu suurust teab, see ka hoomab, et kerge ülesanne see pole.
Et notre Parole s'appelle Fidélité !
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist