Ristiku 83, Tallinn

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Kasutaja avatar
T11ger
Liige
Postitusi: 196
Liitunud: 14 Apr, 2010 18:43
Kontakt:

Ristiku 83, Tallinn

Postitus Postitas T11ger »

Tere!
Maja on ehitatud 1959. Piirkonna ainsa majana on säilitatud katusel torn, mida elanikud nimetavad "kaitsetorniks". Teiste majade võimalike varasemate tornide olemasolukohta infot pole. Hetkel on torn alt plekiga kaetud, üleval klaas, väike plekkkatus peal.

Minu hinnangul pole sellise torni "kaitse"funktsioon eriliselt põhjendatud. Mida seal kaitsta ja sellisest asjast? Läheduses, Ristiku 84 oli 50ndatel ehitatud Tln garnisoni vangla, siingi foorumis läbikäinud teema (kubu e. peavaht ehk siis sõjaväe arestimaja). Kui siis ehk midagi sellega seoses, vaatluspostina ehk... kuid ma jään skeptiliseks, sest neid torne peaks olema sel juhul teistelgi majadel, et perimeeter + teed vaatluse all oleksid. Siis oleks loogika olemas. Muidugi on võimalus, et need tornid ka olid, kuid hiljem maha võetud/lammutatud, millest ei tea ma hetkel midagi.

Küsimus: kas kellelgi on infot, mis torniga tegu võiks olla? Tänud ette!
Ristiku 83.jpg
Luciano
Liige
Postitusi: 1132
Liitunud: 07 Veebr, 2007 18:21
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Ristiku 83, Tallinn

Postitus Postitas Luciano »

Antud maja keldris on tsiviilkaitse varjend. Õnneks ka ilusti säilinud koos kõigi oma raudustega. Majaelanike väitel oli torn mõeldud õhuvaatlusteks. Teistel antud tänava samatüübilistel hoonetel varjendeid ei ole.
Pakkuda võib filateeliat perioodist 1918-1941.
www.aiaimpeerium.ee
Kasutaja avatar
T11ger
Liige
Postitusi: 196
Liitunud: 14 Apr, 2010 18:43
Kontakt:

Re: Ristiku 83, Tallinn

Postitus Postitas T11ger »

Suur tänu, tsiviilkaitse varjendi puhul õhuvaatlustornina on sisu olemas :)
Käku
Liige
Postitusi: 43
Liitunud: 16 Nov, 2007 13:49
Kontakt:

Re: Ristiku 83, Tallinn

Postitus Postitas Käku »

Olen ka seda torni silmanud.
See maja on ehitatud ka tunduvalt hiljem kui ümbruskonna samatüübi majad nt Nisu ja Rukki tn majad ehitatud 1947, 1949 sõjavangide poolt.
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Ristiku 83, Tallinn

Postitus Postitas Castellum »

Iseenesest esimene pärastsõjajärgne tüüpprojekt. Esimene arhitektuurivõistlus 1945 (või '46?), teine 1947, arh-d August Volberg ja Peeter Tarvas.

Võistlustöö alusel koostas isa-Tarvas (Karl Tarvas) koos eelnimetatutega tööprojekti, mis sai 1948 Nõukogude Eesti preemia. Esimene maja ehitati Tatari 60, hiljem tasapisi üle linna.

Lähemalt siit lk 6 (varjenditest jms pole küll juttu):
http://www.ester.ee/record=b2758635*est
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist